74. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

74. číslo vydáno!

Příspěvek od boubaque »

Právě vychází 74. číslo časopisu Drakkar!
Úvodní haiku píše:Kam zmizel podzim?
Hraje všemi barvami
ohňostroj v dešti.
Obrázek

Číslo 74 můžete stahovat zde.

Obsah:

Historie a realita
- Obraz démona v zoroastrismu (Sadako)
- Vražda sv. Václava (Paul)

O hraní obecně
- Architektúra, ktorá nikdy neexistovala (Martin Hatala)

Materiály a doplňky
- Náhodná tabulka psanců (různí autoři)
- Jeden z příběhů Impéria: Wandleburský incident (boubaque)

Redaktoři i autoři vám budou velice vděční za veškeré komentáře, připomínky a reakce na články.
Pokud si najdete chvíli, abyste jim napsali, budeme vám my i oni velice vděční.
:wink:
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: 74. číslo vydáno!

Příspěvek od ilgir »

Obraz démona v zoroastrismu byl zajímavý. Pro nás analfabety by se hodilo ještě krátké povídání o Zarathuštrovi, na kterého je v článku odkazováno. Naopak použitá literatura by mi stačila jako seznam na konci.
Dotaz: Ten specifický způsob pohřbívání pomocí mrchožroutů praktikovali defaultně, nebo jen v rizikových případech?

Vražda sv. Václava. Hm... z článku mám dojem, že autor chtěl předat nějaké poselství, ale asi mi uniklo, jaké. Že spor Boleslav vs. Václav nebyl zlo vs. dobro, ale střet osobností a politických názorů? To tak nějak víme. Ale asi proto mi v článku chybí jasnější důraz na saské vs. bavorské směřování, což bylo hlavním důvodem sporu. Tvrzení, že Boleslav Václava zabil, protože se k němu Václav choval špatně, je takové... jako jo, pochopitelně, že většina vládců v historii se ke svým mladším sourozencům chovala spíš drsně než laskavě. A zabíjení sourozenců z různých důvodů také nebylo zas tak neobvyklé. Ale v tomto případě spíš bych to diagnostikoval jako klasický mocenský boj, než jako vzpouru vůči tyranovi.
Zaujal mě docela detailní popis finálního souboje vč. dialogu. Dosud jsem si myslel, že Václav šel do kostela ozbrojen, ne že Boleslava odzbrojil holýma rukama. Takže Paule, je tvůj text z kategorie "víme", "domníváme se", nebo "fantasy"?

Architektúra - dobré zamyšlení. Inspirovalo mě to k nápadu na kolektivní tabulku, viz vedle v tématu přípravy 75. čísla.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: 74. číslo vydáno!

Příspěvek od Paul »

ilgir píše: 5. 1. 2020, 20:45 Vražda sv. Václava. Hm... z článku mám dojem, že autor chtěl předat nějaké poselství, ale asi mi uniklo, jaké.
Jo, něco na tom bude. Šlo mi hlavně o ten souboj na konci, ale nemohl jsem si odpustit ten kontext okolo. Článku, myslím, chybí hloubka (a tedy i délka), podobně jako mým jiným. Zapracuji na tom.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: 74. číslo vydáno!

Příspěvek od Sadako »

ilgir píše: 5. 1. 2020, 20:45 Obraz démona v zoroastrismu byl zajímavý. Pro nás analfabety by se hodilo ještě krátké povídání o Zarathuštrovi, na kterého je v článku odkazováno. Naopak použitá literatura by mi stačila jako seznam na konci.
Dík, při případném příštím psaní čehokoli tohle povedu v patrnosti.
ilgir píše: 5. 1. 2020, 20:45Dotaz: Ten specifický způsob pohřbívání pomocí mrchožroutů praktikovali defaultně, nebo jen v rizikových případech?
V Íránu od 20. století zoroastrijská menšina normálně pohřbívá, v USA a Británii taktéž.
Nicméně, v Indii jsou stále dachmy, byť je to tam poté, co před časem vychcípalo zajímavé množství supů, předmětem kontroverze, někdo se občas nechá pohřbít, taky chvíli používali de facto obří zrcadla namířená na místa, kde skladují mrtvoly, aby se to rozkládalo rychleji, ale sup je sup, oni to oberou fakt rychle. Taky proto začali Pársové podporovat chov supů, ovšem předpokládám, že to tam časem taky zajde na úbytě, lidí je moc a tohle žere prostor, jenže indická zoroastrijská enkláva je prostě nejkonzervativnější (dlouholetá diaspora), tak se těch zvyků drží tak nějak déle, minimálně na území Indie. Npř. Freddie Mercury se, pokud je mi známo, nechal v Anglii zkremovat.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů