70. číslo vydáno

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Sosacek »

Jak se cesky rekne "entitlement"?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Myslím, že neexistuje jednoslovný český ekvivalent. Většinou říkám něco jako týpek, co si myslí, že má na něco nárok.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Vallun »

Myslí, nebo má?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re:

Příspěvek od Sosacek »

Vallun píše: 28. 3. 2019, 04:48 Myslí, nebo má?
Mas technicky pravdu, ze to znamena ze ma, nebo i ze si to mysli - ale obvykle clovek vidi to druhe pouziti.
Sadako píše: 28. 3. 2019, 00:51 Myslím, že neexistuje jednoslovný český ekvivalent. Většinou říkám něco jako týpek, co si myslí, že má na něco nárok.
Nejake by to chtelo. Mohlo by znamenat i "typek, co vi vsechno nejlip" a "typek, co chce, aby se mu vsichni prizpusobovali".
But nobody came.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Jerson »

Obvykle, pokud takové slovo v daném jazyce neexistuje, vytvoří se odvozeninou že jména člověka, který daný přístup používá nápadně často, častěji než ostatní. (V HIMYM třeba "ztedovat" = říct 'miluji tě' ve vztahu dříve než je druhý připraven)
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Sosacek »

"ja mam objektivne pravdu a musite se mi prizpusobit!!!!" "hm, tak to je dobrej marky"
But nobody came.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16376
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

Sosacek píše: "ja mam objektivne pravdu a musite se mi prizpusobit!!!!" "hm, tak to je dobrej marky"
Nojo,
tak já tak nějak jsem zvyklý se pohybovat v prostředí, kde je standardem si o problémech (i domnělých) otevřeně říkat, protože to tak nějak zvyšuje šanci, že se předejde jejich opakování.

Ale je pravda, že mnohem jednodušší způsob, jak se s problém vypořádat, je prostě případného rejpala shodit a poslat do hajzlu. Když si totiž o problémech nebudeme říkat, udělá to svět mnohem lepším ...


Nic, bavte se dál, já jsem poučen, že Drakkar se komentovat nemá a víckrát už stejnou chybu neudělám, slibuji.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Jerson »

Jo aha, tak o tohle se jedná ... a já si pořád říkal, proč se na to sosáček ptá zrovna tady.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od OnGe »

MarkyParky píše: 28. 3. 2019, 09:00 Ale je pravda, že mnohem jednodušší způsob, jak se s problém vypořádat, je prostě případného rejpala shodit a poslat do hajzlu. Když si totiž o problémech nebudeme říkat, udělá to svět mnohem lepším ...
Ale to je způsob, jak se s problémem vypořádat. Že má s něčím problém jeden rejpal ještě neznamená, že s tím bude mít problém nějaký zajímavý počet lidí. Nebo třeba vůbec někdo další. Někdy tak nějak existuje problém jenom u rejpala, což z toho dělá jeho problém.

Holt ne všude jsou v sázce stovky životů a miliardy peněz, aby se museli všichni přetrhnout kvůli každý prkotině.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Argonantus »

No, poučná debata.
Nemám radost z toho, že se to jako obvykle podařilo převést do osobní roviny.

Marky, v mých silách není bojovat s tvým pocitem.
Pokud máš pocit, že kachna je žirafa a žádáš, aby byla na každé kachně cedule "tohle není žirafa", pak s tebou prostě nesouhlasím.
Tvým svatým právem kritika je přesto na mne tento pocit metnout, to je vpořádku, a budu vždy pro to, aby lidi kritizovali jakékoli umění, třeba i samotný Drakkar.

Ale mým svatým právem je si kritiky nevšímat, pokud netuším, jak na ni použitelně navázat.
Klíč k nedorozumění se skrývá IMHO v mojí první větě reakce.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 28. 3. 2019, 13:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 28. 3. 2019, 13:36netuším, jak na ni použitelně navázat
Mohl bys v tom článku třeba zmínit, že při hraní RPGček je to jinak. O tom ostatně určitě něco víš. A byl by to zajímavej námět na článek, btw.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Argonantus »

Mohl.
Ale na tohle téma jsme vedli také hromadu flamů a já o tom nenapsal článek, protože těmto otázkám stále ještě tak úplně nerozumím. Zejména té asymetrii, že z hotového příběhu se snáz dělá hra než obráceně.

Další věc je, že já nesouhlasím s Markym ani v těch dílčích otázkách. Já s ním vlastně nesouhlasím v této smyčce vůbec v ničem, jen je mi na dálku sympatický a je mi ho líto, když ho tak bijete.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 28. 3. 2019, 13:43z hotového příběhu se snáz dělá hra než obráceně
No to právě ne. Když chceš hru napasovat na hotovej příběh, tak musíš railroadovat jak sviňa. Nebo se s hráči předem dohodnout, že budete hrát podle scénáře, takže nebudou mít plnou kontrolu nad svými postavami.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Vallun »

Marky klid, my Tě mame rádi...ale je fakt, že tadys trochu ujel, je v pořádku se dezorientovat, ale fakt to těžko vyčítat autorovi...

York - je rozdíl hrát v rpg Šhakespearova Hamleta (pro Erua proč?) A hrát hru na motivy a ve světě Hamleta:) v tom druhém smyslu je fakt lehké využít literaturu ve hře...naopak je to dost složité...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od York »

Vallun: Přesně tak. Dokonce se dá využít i počáteční nastavení, které k tomu konfliktu v literárním příběhu vedlo - hodíš si do hry postavy se stejnejma motivacema a zázemím a tak. Jen musíš počítat s tím, že to může dopadnout i úplně jinak. Dramatický to ale pravděpodobně bude.
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů