70. číslo vydáno

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Sosacek »

Jak se cesky rekne "entitlement"?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Myslím, že neexistuje jednoslovný český ekvivalent. Většinou říkám něco jako týpek, co si myslí, že má na něco nárok.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Vallun »

Myslí, nebo má?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re:

Příspěvek od Sosacek »

Vallun píše: 28. 3. 2019, 04:48 Myslí, nebo má?
Mas technicky pravdu, ze to znamena ze ma, nebo i ze si to mysli - ale obvykle clovek vidi to druhe pouziti.
Sadako píše: 28. 3. 2019, 00:51 Myslím, že neexistuje jednoslovný český ekvivalent. Většinou říkám něco jako týpek, co si myslí, že má na něco nárok.
Nejake by to chtelo. Mohlo by znamenat i "typek, co vi vsechno nejlip" a "typek, co chce, aby se mu vsichni prizpusobovali".
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Jerson »

Obvykle, pokud takové slovo v daném jazyce neexistuje, vytvoří se odvozeninou že jména člověka, který daný přístup používá nápadně často, častěji než ostatní. (V HIMYM třeba "ztedovat" = říct 'miluji tě' ve vztahu dříve než je druhý připraven)
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Sosacek »

"ja mam objektivne pravdu a musite se mi prizpusobit!!!!" "hm, tak to je dobrej marky"
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

Sosacek píše: "ja mam objektivne pravdu a musite se mi prizpusobit!!!!" "hm, tak to je dobrej marky"
Nojo,
tak já tak nějak jsem zvyklý se pohybovat v prostředí, kde je standardem si o problémech (i domnělých) otevřeně říkat, protože to tak nějak zvyšuje šanci, že se předejde jejich opakování.

Ale je pravda, že mnohem jednodušší způsob, jak se s problém vypořádat, je prostě případného rejpala shodit a poslat do hajzlu. Když si totiž o problémech nebudeme říkat, udělá to svět mnohem lepším ...


Nic, bavte se dál, já jsem poučen, že Drakkar se komentovat nemá a víckrát už stejnou chybu neudělám, slibuji.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Jerson »

Jo aha, tak o tohle se jedná ... a já si pořád říkal, proč se na to sosáček ptá zrovna tady.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od OnGe »

MarkyParky píše: 28. 3. 2019, 09:00 Ale je pravda, že mnohem jednodušší způsob, jak se s problém vypořádat, je prostě případného rejpala shodit a poslat do hajzlu. Když si totiž o problémech nebudeme říkat, udělá to svět mnohem lepším ...
Ale to je způsob, jak se s problémem vypořádat. Že má s něčím problém jeden rejpal ještě neznamená, že s tím bude mít problém nějaký zajímavý počet lidí. Nebo třeba vůbec někdo další. Někdy tak nějak existuje problém jenom u rejpala, což z toho dělá jeho problém.

Holt ne všude jsou v sázce stovky životů a miliardy peněz, aby se museli všichni přetrhnout kvůli každý prkotině.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Argonantus »

No, poučná debata.
Nemám radost z toho, že se to jako obvykle podařilo převést do osobní roviny.

Marky, v mých silách není bojovat s tvým pocitem.
Pokud máš pocit, že kachna je žirafa a žádáš, aby byla na každé kachně cedule "tohle není žirafa", pak s tebou prostě nesouhlasím.
Tvým svatým právem kritika je přesto na mne tento pocit metnout, to je vpořádku, a budu vždy pro to, aby lidi kritizovali jakékoli umění, třeba i samotný Drakkar.

Ale mým svatým právem je si kritiky nevšímat, pokud netuším, jak na ni použitelně navázat.
Klíč k nedorozumění se skrývá IMHO v mojí první větě reakce.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 28. 3. 2019, 13:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 28. 3. 2019, 13:36netuším, jak na ni použitelně navázat
Mohl bys v tom článku třeba zmínit, že při hraní RPGček je to jinak. O tom ostatně určitě něco víš. A byl by to zajímavej námět na článek, btw.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Argonantus »

Mohl.
Ale na tohle téma jsme vedli také hromadu flamů a já o tom nenapsal článek, protože těmto otázkám stále ještě tak úplně nerozumím. Zejména té asymetrii, že z hotového příběhu se snáz dělá hra než obráceně.

Další věc je, že já nesouhlasím s Markym ani v těch dílčích otázkách. Já s ním vlastně nesouhlasím v této smyčce vůbec v ničem, jen je mi na dálku sympatický a je mi ho líto, když ho tak bijete.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 28. 3. 2019, 13:43z hotového příběhu se snáz dělá hra než obráceně
No to právě ne. Když chceš hru napasovat na hotovej příběh, tak musíš railroadovat jak sviňa. Nebo se s hráči předem dohodnout, že budete hrát podle scénáře, takže nebudou mít plnou kontrolu nad svými postavami.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Vallun »

Marky klid, my Tě mame rádi...ale je fakt, že tadys trochu ujel, je v pořádku se dezorientovat, ale fakt to těžko vyčítat autorovi...

York - je rozdíl hrát v rpg Šhakespearova Hamleta (pro Erua proč?) A hrát hru na motivy a ve světě Hamleta:) v tom druhém smyslu je fakt lehké využít literaturu ve hře...naopak je to dost složité...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od York »

Vallun: Přesně tak. Dokonce se dá využít i počáteční nastavení, které k tomu konfliktu v literárním příběhu vedlo - hodíš si do hry postavy se stejnejma motivacema a zázemím a tak. Jen musíš počítat s tím, že to může dopadnout i úplně jinak. Dramatický to ale pravděpodobně bude.
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti