70. číslo vydáno

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Quentin »

ShadoWWW píše: 27. 3. 2019, 06:13
MarkyParky píše:U RPG (a tady použití termínu "vypravěč" hodně navádí na to, že článek je určen GMům a PJům) je tohle úplně strašně moc špatně.
A přitom by stačilo místo Vypravěč používat v RPGčkách termín Pán jeskyně. ;-) Argonantus má pravdu, že vypravěč má svůj původní význam dávno předtím, než ho před pár lety vzali čeští storytellingoví hráči a DrD II a přejmenovali jím PJ, za to Argonantus nemůže. Navíc teda, aby se to odlišilo, se obvykle ve hrách používá s velkým V. Stejně tak hrdina/hrdinka má svůj jasný význam v literatuře. V RPGčkách, když se mluví o hrdinovi ve stylu aktéra ovládaného hráčem, se proto používá pojem hráčská postava, aby nedošlo ke zmatení pojmů.
Míč v rugby je šišatej a v basketu kulatej. Vypravěč v literatuře je něco jiného než vypravěč v RPG časopisu. Kontext hraje roli!

Nic proti Argovi nebo jeho článkům, jen jsem se nechal vtáhnout do flameu :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Za sebe říkám, že zařazení do kategorie literatura je pro mne dostatečným signálem, že článek bude o literatuře.
Že mnoho nápadů a rad, které jsou dobré v literatuře, je už samozřejmě pravda, ale myslím, že si s tím čtenář zvládne poradit.
A pokud ne, tak spíše než série varování by prospěl článek, který by se tímhle tématem zabýval. Mne osobně by tedy zajímal, i když ho až tak nepotřebuji, ale možná by z něj něco zásadního vyplynulo.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

WTF, taky si myslím, že zařazení do kolonky literatura úplně stačí.

A do záznamu - kolem mě se používá takřka výhradně GM nebo DM, výjimečně PJ. V životě jsem neslyšela nikoho říct vypravěč, co se týče hrdina (či hrdinka) tak tenhle pojem vlastně nemám vůbec spjatý s RPG jako takovým, spíš s jedním konkrétním, ale spíš proto, že se tam často dření
- umřel jako hrdina
- blbě a zbytečně?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re:

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Sadako píše: 27. 3. 2019, 09:38 WTF, taky si myslím, že zařazení do kolonky literatura úplně stačí.

A do záznamu - kolem mě se používá takřka výhradně GM nebo DM, výjimečně PJ. V životě jsem neslyšela nikoho říct vypravěč
Já to používám. Občas prokládám Pánem jeskyně.
, co se týče hrdina (či hrdinka) tak tenhle pojem vlastně nemám vůbec spjatý s RPG jako takovým, spíš s jedním konkrétním, ale spíš proto, že se tam často dření
- umřel jako hrdina
- blbě a zbytečně?
Odkud to je?
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Odkud to je původně nemám tušení, jinak takhle se mezi sebou s oblibou pošťuchujeme v Scion: Potomci bohů (velmi HC houserulovaný WoD Scion), kde jsou hráči v rolích polobohů, tj. héroů.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

ShadoWWW:
Jojo, když už teda jako chceš ukázat na to, že někdo mlátí černochy, je potřeba ukazovat správným směrem.


Ostatní reakce:

Vlastně si nejsem jist, zda argumenty typu:

* Před X lety jsme se o tom na nějakém pohádali, tak to náhodnému novému čtenáři musí být přece jasné.
* Drakkar stejně nikdo, (kdo nezná Argonanta), nečte, tak to nevadí.
nebo
* Označení myš se pro hlodavce používalo dřív než pro počítačovou komponentu, takže když v občasníku věnovaném počítačům někdo vloží článek, ve kterém bez dalšího napíše, že není vhodné čistit myším bříška lihem, každému to hned dojde.

patří ještě do hlášek, nebo už do depresária.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Argonantus »

Já bych nerad prodlužovat flame ježto bych se opakoval.
Kritika ze by melo byt napsáno něco jiného o něčem jiném je beznadějna z podstaty.
Causa literatura v Drakkaru je dávno vyresena. Res iudicata.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

Argonantus píše:Kritika ze by melo byt napsáno něco jiného o něčem jiném je beznadějna z podstaty.
To ale nikdo netvrdí.
Argonantus píše:Causa literatura v Drakkaru je dávno vyresena. Res iudicata.
Ta ale řeší něco úplně jiného.

Přečetl sis vůbec, co ti vytýkám?

Nebo tě to nezajímá a je důležité to jen co nejrychleji shodit ze stolu?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

Ještě po lopatě:

* Nikdo po tobě nechce, abys psal rady PJům.
* A nikdo ti nezakazuje psát o literatuře do Drakkaru.

Ale je fakt blbý, když napíšeš do Drakkaru článek, který při četní VYPADÁ jako rady PJům, a NENÍ Z NĚJ POZNAT (vyjma jednoslovního označení rubriky na první stránce vlevo nahoře/jednoho hastagu na webu) že není o hrách, ale je o literatuře.

Obzvláště, pokud hned v úvodu dává radu blbou.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Vallun »

Mám novou mikrovlnkua měl jsem mokrou kočku, takže je to vaše chyba se kočka vejde do mikrovlnky...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

MarkyParky píše: 27. 3. 2019, 12:15 Ale je fakt blbý, když napíšeš do Drakkaru článek, který při četní VYPADÁ jako rady PJům, a NENÍ Z NĚJ POZNAT (vyjma jednoslovního označení rubriky na první stránce vlevo nahoře/jednoho hastagu na webu) že není o hrách, ale je o literatuře.
Chápeš, že ta rubrika je tam právě proto, aby k téhle záměně nedocházelo a chápeš, že tvoje myslím si, že to vypadá jako X je úplně stejné jako moje v životě mě nenapadlo, že by to mělo být X? Tj. dojem mít můžeš, ale příslušné zařazení to má. Má snad být vyvedeno růžovým blikajícím WordArtem, aby sis ráčil všimnout, cože to čteš?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

Sadako:
Tak přinejmenším v mém případě zjevně to zařazení nefungovalo.

Samozřejmě se k tomu dá přistoupit různými způsoby, namátkou třeba.
* prohlásit mě za debila a konstatovat, že si za to můžu sám a nic se s tím dělat nebude.
* nebo mě prohlásit za debila a říct si, že pro příště by bylo dobré, aby si i debilové si z článku odnesli to, co si z něj odnést mají, a ne něco jiného, nezamýšleného. A udělat v tom směru nějaké kroky v rámci editorské práce.


Nejspíš existují i další způsoby, jak by se to dalo řešit, ve kterých nebudu prohlášen za debila, ale ty se zatím, vzhledem ke kvalitě i kvantitě reakcí, neodvažuji navrhovat. Falešné dilema s růžovým blikajícím WordArtem k tomu silně přispívá.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od OnGe »

Promiňte, jsem tu správně na RPG fóru, nebo jsem se omylem dostal na stenozápisy ze sněmovny?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

OnGe píše: 27. 3. 2019, 14:35 Promiňte, jsem tu správně na RPG fóru, nebo jsem se omylem dostal na stenozápisy ze sněmovny?
Vzhledem k tomu, že označuju za debila sám sebe, tak to nemůže stenozápis ze sněmovny být. To by se tam nikdy nestalo, to bys mohl vědět.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od OnGe »

V tom případě nechápu, proč tu takovou dobu furt dokola řešíme úplnou blbost.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů