70. číslo vydáno

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Argonantus »

York:
Samozřejmě, tak jsem to myslel. Dotlačit to do stejného konce jako literární vzor je velmi obtížné a ani v tom nevidím smysl, neb to není moc zábavné (v případě Hamleta skoro všechny postavy mrtvé).
Ale můžeš to začíst stejnou expozicí jako Hamlet, vzít hlavní figury, Polonia, Ofelii, Hamleta, krále a královnu, nějaké ty dvořany a necháš je, aby se snažili a ono z toho může vzejít něco zajímavého.

Kdežto když vezmeš zápis ze hry a zkoušíš z toho udělat příběh, jsi v problémech daleko větších. Problém není jen konec, ale problém může být prakticky všude - na začátku, uprostřed, těžko někde začít.

A jednak to tu už bylo a jednak jsme totálně off topic.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 13. 5. 2021, 19:30, celkem upraveno 1 x.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Sosacek »

Argonantus píše: 28. 3. 2019, 17:50 York:
Samozřejmě, tak jsem to myslel. Dotlačit to do stejného konce jako literární vzor je velmi obtížné a ani v tom nevidím smysl, neb to není moc zábavné (v případě Hamleta skoro všechny postavy mrtvé).
Ale můžeš to začíst stejnou expozicí jako Hamlet, vzít hlavní figury, Polina, Ofelii, Hamleta, krále a královnu, nějaké ty dvořany a necháš je, aby se snažili a ono z toho může vzejít něco zajímavého.

Kdežto když vezmeš zápis ze hry a zkoušíš z toho udělat příběh, jsi v problémech daleko větších. Problém není jen konec, ale problém může být prakticky všude - na začátku, uprostřed, těžko někde začít.

A jednak to tu už bylo a jednak jsme totálně off topic.
Tvuj problem je, ze jako literaturu uznavas jenom povidky a romany - zapis ze hry neni ani jedno, je to zivotopis.

Zivotopis nema jasneho hlavniho zaporaka, jasny prvni, druhy a treti akt, muzou v nem byt roky kdy se dely nezajimave veci a muze se snadno zmenit zanr, treba kdyz se odvazny objevitel usadi.

Zminuji to proto, ze zrovna Hamlet je o dost vic zivotopis nez roman, deji se tam veci aniz by sledovaly jasnou dejovou strukturu, a tak. Neni to "typek potkava zlo a vypada to, ze prohraje, ale pak vyhraje a je happyend".
MarkyParky píše: 28. 3. 2019, 09:00 Nojo,
tak já tak nějak jsem zvyklý se pohybovat v prostředí, kde je standardem si o problémech (i domnělých) otevřeně říkat, protože to tak nějak zvyšuje šanci, že se předejde jejich opakování.

Ale je pravda, že mnohem jednodušší způsob, jak se s problém vypořádat, je prostě případného rejpala shodit a poslat do hajzlu. Když si totiž o problémech nebudeme říkat, udělá to svět mnohem lepším ...

Nic, bavte se dál, já jsem poučen, že Drakkar se komentovat nemá a víckrát už stejnou chybu neudělám, slibuji.
Muj komentar se tykal formy, ne obsahu, a ty to budto dobre vic, nebo mas fakt nulove socialni IQ a schopnost komunikovat s lidmi.

Pokud je to to prvni, tak dobre zatrolleno. Pokud je to to druhe, tak ti to zkusim vysvetlit, i kdyz je to asi marne. Ty jsi sem prisel, a napsal jsi "v tom clanku je to spatne!!!". Schvalne jsi to vyboldoval, abys dal najevo, ze si myslis, ze se bavis s kretenem.

Mohl jsi napsat "tyjo cetl jsem to a rikam si 's timhle ne uplne souhlasim' a pak koukam, ze to je jina rubrika. mozna by to stalo za to vic zduraznit". Ale ty jsi misto toho zvolil formu komunikace davajici najevo, ze poucujes blbecky co jim nedochazi nejaka zakladni vec.

Tak se s lidmi nemluvi.

Byl jsi poslan do prdele ne proto, ze ses chudacku opovazil neco navrhnout, ale ze jsi vsem rekl, ze jsou dementi, protoze uz samotny fakt, ze s tebou nesouhlasi nutne znamena, ze jsou to dementi. A oni to neradi slysi.

Stejnetak nikdy nikdo nezmeni rpgforova ruzova tlacitka, protoze tvoje "vy kreteni jste to posrali, koukejte to predelat jak rikam" proste neni zpusob, jak se nekdo zada o laskavost.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

Tak jo. A teď jak to s tou formou sdělení bylo doopravdy:
MarkyParky o tom, co se mu nelíbí píše: Já bych měl k Argonantovu článku jeden zásadní nesouhlas, či možná spíš stížnost na chybějící disclaimer.

Přestože zpétnou analýzou už jsem si odvodil, kde je problém, zkusím to předestřít chronologicky, jak jsem to četl a jak to na mě působilo:
Pak následuje zprostředkováný zápis dojmů během , zakončený konstatováním, že jsem si až na konci celého procesu uvědomil, že čtu něco jiného, než si myslím že čtu a že teprve zpětně jsem si uvědomil, že jsem ve špatné rubrice.

Uzavřený větou:
MarkyParky už skončil se zápisem pocitů a píše: Celkově mi to to přijde dost nešťastné.

Nic proti hostování samotnému, ale je-li drak "internetový občasník o RPG hrách", tak objeví-li se článek s radami pro literáty, pak by měl obsahovat patřičný disclaimer, případně by se zejména měl vyvarovat používání zažitých RPG termínů jako "vypravěč" a "hrdinka", protože jinak se může stát, že to třeba nějaký začátečnický vypravěč opravdu pojme jako sadu rad, jak vést hru a dost si tím zkomplikuje život.
Je možný, že jsem dost přispěl k místnímu nedorozumění tím, že jsem tyhlde dvě části poštu dostatečně nedodelil.

Nicméně asi z tohohle vysvětlení dokážeš odtušit, jaké ponaučení si z tvého moralizování odnesu. Ohledně sebe to, že příště musím líp v textu postů odlišovat, co je samotné sdělení, a co je nějaký přepis mých prvních dojmů nebo pocitů, které mají to sdělení osvětlit a ilustrovat.

A ohledně tebe.... No já nevím, nechceš si třeba tu část o formě přečíst a...
A) Aplikovat ji na ten můj první post znovu, pořádně, když už teď víš, jak jsem ji myslel, a hlavně...
B) Aplikovat ji především sám na sebe?

Máš rád tu poučku o dělání lepšího světa, víš jak...
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

Kdyby to někoho zajímalo, tak jsem editem do toho prvního poštu dodal barvu, která ty dvě části zřetelněji odděli. Na text jsem nesahal.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Argonantus »

Sosáček
Tvuj problem je, ze jako literaturu uznavas jenom povidky a romany

a novely a noveletty a básně a divadlení drama a filmový scénář a já nevím co ještě.
Jinak se drtivou většinou vyjadřuji k epické literatuře a k beletrii čili fiction.

Zápis ze hry je ještě něco jiného; jisto je, že se to nestalo, ale je to často beztvará břečka. Přesně takto:
Zivotopis nema jasneho hlavniho zaporaka, jasny prvni, druhy a treti akt, muzou v nem byt roky kdy se dely nezajimave veci a muze se snadno zmenit zanr, treba kdyz se odvazny objevitel usadi.
Záporáka vzal čert, ten být nemusí vůbec, ale co být musí, je začátek a konec, mezi kterým se klene oblouk příběhu.
Nezajímavé věci tam nemají co dělat.

Ano, věci, které nemají tvar příběhu, jsou něco jako architektura ve stylu "to nám tady tak nějak postupně vzniklo", přistavěli jsme tuhle kurník a támhle garáž a tady nám to padalo, tak jsme to podepřeli. A vyšlo nám, že se do obýváku chodí přes záchod. Není to pohodlné, příjemné ani hezké, vlastně ani levné, ale je to tak.
Jako architekt se trochu chytám za hlavu a moc netuším, co bych na tom měl zkoumat a co z toho učit studenty. Leda snad - tohle, děti, nikdy nedělejte doma. Zkuste si to celé promyslet, než to vypustíte do světa. V literatuře máte výhodu, že to je vlastně furt nanečisto, dokud to nevydáte.
V tom je to podobné softwaru. Literatura není náhodný shluk kódu, ale něco, co má určitou funkci. A to lze dělat různě účelně a různě elegantně.
ze zrovna Hamlet je o dost vic zivotopis nez roman, deji se tam veci aniz by sledovaly jasnou dejovou strukturu, a tak.

To bych ostře nesouhlasil. Hamlet je naopak velmi vymakané drama, na kterém se učí celé generace dramatiků. Asi něco jako v té architektuře vila Waterfall. Svého druhu geniální věc. Mistr věděl naopak velmi přesně, odkud kam chtěl dojít. Expozici situace máš u toho ducha. A hlavní hrdina to řeší, řeší, ale nevyřeší.
Happyend tam není, ježto je to tragédie. To dopadne špatně z podstaty věci. Třeba jako Blade Runner, ta kratší verze.
Když na Bladerunnera nalepili happyend, vypadalo to strašně divně.

A pokračujeme v úděsném offtopicu. Tohle všechno v posledním Drakkaru není.

Intopic poznámka - já nesouhlasím s Markym hlavně v tom, že najít archetyp je bezva i pro gamemastera neboli PJ, ježto je to vlastně rovno zajímavému nápadu do expozice.
Loď, kterou řídí mrtví, je bezva situace. Máznu tam postavy, pod nějakou záminkou, a může stát plno věcí.
Já moc nezkoumám, jak to rozvíjet a co s tím dál - ale na začátku, v bodě expozice, se ještě hra a epická literatura naopak stýkají nejtěsněji, teprve pak se začnou rozjíždět jinam.

Takže si paradoxně myslím, že tahle věc může být pro gamemastera užitečnější, než co jiného.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od Sosacek »

Jak rikam, marny. Clovek co nemuze udelat nic spatne se nemuze nic naucit. To da rozum.
Argonantus píše: 28. 3. 2019, 21:17 To bych ostře nesouhlasil. Hamlet je naopak velmi vymakané drama, na kterém se učí celé generace dramatiků. Asi něco jako v té architektuře vila Waterfall. Svého druhu geniální věc. Mistr věděl naopak velmi přesně, odkud kam chtěl dojít. Expozici situace máš u toho ducha. A hlavní hrdina to řeší, řeší, ale nevyřeší.
Hamlet je vymakane drama, prave proto, ze nema jednoduchou a od zacatku jasnou stukturu. Jako zivot. Nebo zivotopis.

Viz https://msmcclure.com/pdf/Five%20Story%20Arcs.pdf, jak jsme resili minule.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: 70. číslo vydáno

Příspěvek od MarkyParky »

Pro Argonanta pokračování toho offtopicu, na který naskočil zde.
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů