62. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

Ecthelion: Děkuji. (Tak podrobné to snad ani nemuselo být $D)

Povídka Andersenův duch se mi moc líbila :clap: A vlastně ani nevím, jestli jsem kdy povídku v takovém formátu četl :clap: Ne-šachistům to asi bohužel příliš neřekne, ale na druhou stranu: Co takhle to poslat na nějaký šachový server? Třeba přímo do českého Šachového svazu? Myslím si, že by to zveřejnili a bylo by to hodně pěkné... :D

Pár myšlenek, oprav a poznámek...

:arrow? Vůbec jsem nevěděl, že Argonantus je takový znalec šachu.

:arrow? V textu v partii je překlep. 7. tah černého má být De7. (Dd7 nelze ani zahrát.)

:arrow? Ve webové verzi začínají všechny řádky s šachovou notací "1.", což není správně. Nešlo by to, prosím, opravit?

:arrow? Uvěřitelnost - I když bílý (Marek Kočička) udělal v partii i nějaké hrubé chyby (přehrajte si to s počítačem), tak přesto je jeho úroveň hry extrémně dobrá. Abyste pochopili, tak tato šachová partie je tak absolutně "nešachová", že hráč třetí třídy by rozhodně nedokázal sehrát takový "masterpiece". Jako ono, že se něco takového sehrálo i ve skutečnosti, je dost neuvěřitelné... :D

Celkově ale říkám velmi pěkné, velmi pěkné... :clap: :clap: :clap:
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Pepa ad Andersenův duch:

S odstupem řady měsíců procházím okolo. Překvapilo a potěšilo mne, že si s odstupem několika let někdo vzpomněl na tuto vychytávku.

Pro nešachisty a Drakkaristy z toho plyne hlavní a zásadní informace, že internet má skutečně paměť, a nepohrdejte možností, že tudy někdo projde coby úplně cizí čtenář třeba i po letech. Děláte to na dlouhé roky dopředu, ne na příští měsíc. Věřím, že si někdo takto může přečíst i daleko zásadnější příběhy, které jsem věšel do Drakkaru a péčí zdejších nadšenců vyšly v docela přijatelné podobě.

Pepa má naprostou pravdu ve zjištění, že v notaci finální partie je jasná chyba v 7. tahu černého, ostatně to lze snadno ověřit mým odkazem na originální partii o kousek výš, pokud si to tedy nepřehráváte se šachovnicí, jak jsem radil. Za to se Pepovi, autorům původní partie a těm, co to zjistili také a nenapsali, omlouvám.
Ostatním se ovšem neomlouvám, protože to nezjistili a tedy se jim žádná újma nestala.

Pepa má stejně tak pravdu, že je jasná chyba, když sekvence tahů v povídce začínají pravidelně jedničkou. Nemusíte zkoumat partii do detailů, abyste pochopili, jaký nesmysl to je. Zrovna v té hlavní partii je pořadí tahů pro její přehlednost dost důležité.

Bylo by tedy velmi fajn, kdyby tyto dva kiksy někdo opravil, neb internet má paměť, jak už tady padlo, a někdo další si toho všimne a bude nadávat a já se mu budu muset omlouvat, i když na rpgf už dávno nejsem.

Stran Pepova úžasu nad tím, jak taková partie vůbec mohla vzniknout - podobné pocity byly důvodem, proč jsem tuto partii zvolil za podstatnou součást povídky; ona je určitě stejně šílená, jako ta Andersenova Nesmrtelná, ba možná v jistém smyslu i daleko šílenější, protože má mnohem nepředvídatelnější vývoj. Rozhodně mají oba hráči podstatný podíl na mém autorství - bez nich bych něco podobného nedal dohromady ani náhodou. Jo, a také pan farář Traxler, který toto zběsilé zahájení kdysi vymyslel.

Stran toho, že šachové umění hráčů v té partii vysoce překračuje schopnosti šachisty třetí třídy - rozhodně ano, určitě to nebyli žádní amatéři, nicméně právě na premise naprosté nerovnosti sil je můj příběh založen.

Osobně mám zkušenost, že hráč o několik levelů slabší má proti hráči podstatně silnějšímu šanci jedině takto, v nějaké naprosto bizarní situaci, na kterou ten silnější nebyl připraven, nelíbí se mu a rozčiluje ho. Je v tom většinou víc té psychologie, než opravdové znalosti šachu. Totéž v menším je tato veselá epizoda https://www.sachyvlcnov.cz/2019/02/21/k ... -zahajeni/ která se ovšem odehrála řadu let po napsání povídky. Pavel Matocha je při tom docela známý šachista, jeho soupeř vůbec žádnou sportovní kvalifikaci nemá (tedy ani třetí třídu); potud k tomu, co je všechno možné a čemu lze věřit; tohle se prostě stalo. Na povídku je to samozřejmě strašně krátké a nemá to tu zlověstnou hloubku.

Stran chyb, nalezených počítačem - to je tak trochu iluze, daná střetem různých epoch. V době, kdy vznikala originální partie, v roce 1983, počítač ještě nic takového nedokázal. Hráči na tom byli přesně jako každý normální amatér, který sedí za šachovnicí a pokud se události takto totálně vymknou kontrole, nezbývá než zoufale improvizovat.

Ano, dnes, s počítačem a po bitvě a v klidu je každý generál. Mnozí badatelé v šachové historii, vybaveni tím computerem, upozornili, že i „neoficiální mistr světa“ Adolf Andersen rozhodně nehrál šachy nejlépe a páchal jasné chyby i na tom turnaji v Londýně. Jenže hrál zjevně lépe po psychologické stránce, lépe dokázal rozhodit soupeřovo soustředění, přesně, jak radil o moc let později Emanuel Lasker (kterému taky vyčítali, že vlastně není nejlepší, ale furt byl mistr světa).
V tomto smyslu tyhlety computery trochu kazí hru a já bych je zakázala.

Ke vzniku a postavení povídky už asi není mnoho co dodat, po komentáři ze 13. července 2017. Je to naprostá odbočka, daná láskou k této podivuhodné hře a konkrétní rozmluvou s Goranem někde v hlubinách fóra, která se v takové podobě asi už nikdy nevyskytne. Nejen proto, že i Goran dávno zmizel. Experiment se stal a není třeba ho opakovat. Naráží to na potřebnou základní znalost hry, na což správně poukázal Ilgir, a byl jsem si toho vědom, už když jsem to psal, a tím víc, když jsem to vydával. Ale nakonec se k mému překvapení ten správný čtenář našel, i když po hodně moc letech. To mi naprosto vyhovuje a opravuji závěr - cenu to nakonec mělo.

Pravé Argonantovy příběhy nikdy nedosáhnou tak těsné sepětí se šachovou hrou, neb je to daleko víc literatura, než experiment. Ale šachy se jakožto důležitá metafora mihly v Královském gambettu - které ještě stále nevyšlo nikde, ale asi časem někde vyjde - a budou mít docela velikou úlohu ve třetím románu, což je poznámka, mířící někam k roku 2030, nebo tak nějak.

Pokud chce někdo Andersenova ducha k něčemu použít a reedovat, v principu proti tomu nemám žádných námitek, ale přece jen bych prosil být k tomu přizván, neb bych chtěl zabránit jiným chybám, které nejsou na první pohled vidět a které nemusí objevit šachista.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Selhan »

Onehdy jsem narazil na nový youtube channel, který se mi zalíbil, a vyšlo tam zrovna video o slavné šachové partii použité v příběhu - konkrétně konec druhého Ritchieho Sherlocka. Sice je to teda pro vás šachisty podáno asi příliš laicky, ale mě se to líbilo, tak třeba to zaujme ještě někoho, když už se o tom mluví.
https://www.youtube.com/watch?v=Syef-sWQu9k
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Jo, díky; to je skvělá věc, a naprosto jsem to ve filmu přehlédl.

Ten scénář je narozdíl od velebeného Sherlocka BBC opravdu hodně chytrý, má spoustu rovin (rybář - Schubertův Pstruh, dokonce i s rybářským háčkem; ta výtečně dotažená paralela šachů a boxu, kde se také plánují sekvence tahů dopředu; za tím pak válka - špionáž; a paralela s celou složitou sekvencí vyšetřování, počínaje s tou obětí dámy; a konečně, ta umná konstrukce z celkem prostoduchých, ale při tom velmi zásadních Holmesových povídek, které se poprvé podařilo dát smysluplně dohromady).

Tohle všechno jsem pochytal, ale ten děj na šachovnici byl na mne hodně rychlý a zkratkovitý, takže manévr s obětí dámy a dokonce to, že je využito hodně slavné partie Larsen - Petrosjan, to mi úplně uteklo. Mám podezření, že ten hrozící mat na poslední řadě si tam ještě přidali pro efekt.

Hru stínů mám asi ze všech Holmesů úplně nejraději, a ty šachy jsou ještě další třešeň na dortu.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

Děkuji, Argonante, za komentář. Mě se ta povídka opravdu líbila :clap:

A jestli chceš, aby našla další čtenáře, tak ji neváhej poslat do nějakého šachového časopisu nebo na nějaký šachový server. Myslím, že to lidi tam velmi ocení :-)

Jak už jsem psal, tak nevěděl jsem, že jsi takový znalec šachu, takže... Asi si přece jenom v něčem rozumíme... :wink:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od York »

Pepa píše: 14. 5. 2021, 16:22 A jestli chceš, aby našla další čtenáře, tak ji neváhej poslat do nějakého šachového časopisu nebo na nějaký šachový server. Myslím, že to lidi tam velmi ocení :-)
Dát na ni odkaz na šachový servery můžeš klidně i ty. Třeba při tom ulovíš další čtenáře Drakkaru ;)
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

Ano. Pokud mi tedy Argonantus dá svolení, tak ano.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Argonantus »

Svolením dám, pokud někdo ten text projde a opraví, viz shora.
Navíc jsou tam nějaké překlepy.
V této podobě to nedělá čest ani autorovi, ani Drakkaru.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od Pepa »

Dobře, děkuji :-)

Ecthelion: Mohl by někdo, prosím, z redakce Drakkaru odstranit výše uvedené chyby (překlep v sedmém tahu a řádky vždy začínající jedničkou) a udělat tomu korekturu? Mluvím teď o té webové verzi. Myslím, že by bylo dobré odkazovat čtenáře přímo na ni.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 62. číslo vydáno!

Příspěvek od boubaque »

Koukám, že tady nikdo z nás nenapsal... tak jsem chtěl říct, že na tom pracuju.

Základ formátování už je opravený (ty tahy začínající vždy jedničkou byly způsobené chybou automatického převodu z PDF). Opravil jsem i překlep v 7. tahu.

Ještě to projdu kvůli překlepům a pravopisu, ale pokud jsou nějaké další překlepy v tazích, tak to nejspíš nepoznám.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů