RPG.sk -> Wishlist Clankov

Diskuze o portále RPG.sk v období mezi jeho druhým spuštěním (ve spolupráci s RPG Fórum) a úplným sloučením do nových stránek.
Sosacek
Příspěvky: 25789
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

je tvym cilem "napsat neco o <xxx>" nebo "rict svetu co si Markus mysli o <xxx>"? Prijde mi, ze jedno je recenze, druhe zapisek do blogu.

Mimoto si nejsem jisty, nakolik takovy clanek vzbudi positivni ohlasy.

EDIT: preformulvano.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Příspěvek od Markus »

Popravdě, každá recenze či kritika z definice žánru znamená subjektivní náhled autora, podpořenou argumentací. Viz recenze filmů - recenzenti se kolikrát neshodnou, jestli daný film je levná holywoodská fraška, nebo příjemná změna v mainstreamovém průmyslu. Například.

Alespoň tak nás tu učili na žurnalistice.

V ideálním případě si čtenář najde recenzenta, k jehož názorům má nejblíž, a na toho dá. Takže kéž by recenze psalo víc lidí.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno

Příspěvek od Bajo »

Jo mas pravdu. Bohuzel ale zatim na tom nejsme tak jako RPG.net
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Příspěvek od Markus »

Jasně, ale co naděláš?

Na "objektivní" psaní si fakt netroufám - nevím, co je objektivně správné.

EDIT: Nechápejte mě špatně. Nehodlám psát nic ve stylu "XXX stojí za houby, protože jsem to řekl".
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno

Příspěvek od Invictus »

No nic neslibuju, ale myslím že kritickou recenzi DnD zvládnu, jakože ten systém má dosti svých much. Dlouholetý hráč jsem, takže...
Jen budu asi potřebovat trošku poradit ohledně psaní recenze. S tím mám pramalé zkušenosti. :P

EDIT: Myslím takové ty formální záležitosti.
EDIT2: A asi by to pak bylo na několik stran. NE asi, určitě tak na čtyři a více, podle toho jaký bude limit. Můžu zkusit být výstižný.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu

Příspěvek od crowen »

invictus: kludne z toho sprav serial ak sa ti to zda dlhe na jeden clanok :-)
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Příspěvek od Dalcor »

Markus píše:Já v žádném případě nehodlám psát "objektivní" recenze. Všechno co píšu je čistě subjektivní, zaujatý náhled. Tak by recenze měly fungovat.
Ano, ale neměla by to být zase na just kritika :)

Docela se na to těším.

BTW sepíšeš "Jak na recenzi" jak jsme se bavili u Dreaming Cities?
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Příspěvek od Markus »

OK. Beru to jako zajímavou výzvu. Já napíšu svojí recenzi a Invictus napíše svojí. Dva různé pohledy - jeden člověka, který hraje 3e dlouhá léta, a mě, kterému se moc líbilo ADnD, ale trojky moc nemusí.

Nechci DnD nijak strhat. Když říkám "kritika", nemyslím tím hledání špíny, ale pokus o co nejvýstižnější pohled na hru (kritika může vyznít i pozitivně). Napíšu sem, co bych asi tak chtěl psát. Třeba to pomůže i Invictovi, který chtěl nějaké rady:

- Chtěl jsem to psát jakoby pro člověka, který DnD nezná. Tj. rozhodně bych nevynechal základní informace typu: "tohle jsou dobrodruhové, co chodí světem a plní úkoly, zabíjejí mostra, sbírají magické předměty". Nám to přijde samozřejmé, ale IMHO jsou i lidi, kteří buď RPG nikdy nehráli, nebo sice hráli, ale s herním stylem DnD se nesetkali (byť jich asi nebude moc)

- Chtěl jsem popsat hru takovou, jaká skutečně je. Odprostit se od veškerých přiklášlení či vlastních herních zkušeností a popsat to, co popisují knihy. Pokud se 90 % textu zabívá kombením postavy a hromaděním magických předmětů, nedělá mi problém napsat: "Hra klade důraz především na kombení postavy a sbírání magických předmětů". Mým osobním pravidlem je, že do recenze nepíšu, jak by se tato hra dala hrát, kdybyste igorovali polovinu pravidel a zbytek si upravili. Píšu, jak by hra vypadala, kdybyste ji hráli takovou, jaká je.

- Dle mého názoru je DnD hodně dobrý systém pro taktizování, kombení a boje. Pokud nechcete dělat nic z uvedeného, tak neexistuje jediný důvod, proč byste měli DnD hrát - takové asi bude celkové vyznění mé recenze.

- Taková rada: považuji za šikovnější, když čtenáři slovi nabídnu interpretaci a možná pár příkladů, než když jen vypíšu pravidla. Takže "DnD má hodně detailní soubojový systém, který se odehrává na čtverečcích, a jeden boj může trvat klidně i hodinu či víc" je lepší než napsat "nejprve hodíte na iniciativu, pak máte na výběr několik akcí, při útoky musíte přehodit cílové AC, atd..."

- Rada: Před recenzí si hru většinou ještě jednou přečtu a dělám si poznámky. Snažím se vystihnout to nejdůležitější. V recenzi to pak vypíchnu. Konkrétních mechanik popíšu jen několik, a to právě jen těch nejdůležitějších - často to ještě zjednoduším. Zbytek většinou nezmiňuji, abych to nepřeplácal.

Ehm... to je asi všechno. Snad to k něčemu bylo,
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Příspěvek od Dalcor »

Markus píše: - Dle mého názoru je DnD hodně dobrý systém pro taktizování, kombení a boje. Pokud nechcete dělat nic z uvedeného, tak neexistuje jediný důvod, proč byste měli DnD hrát - takové asi bude celkové vyznění mé recenze.
Nad tímhle asi budeme argumentovat, ale počkám si na recenzi.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Sosacek
Příspěvky: 25789
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Hehe, už teď tu argumentaci vidím $D
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Příspěvek od Dalcor »

Bude vostrá, protože Markusovi jeho názor neberu, ale tohle je s prominutím HO-VA-DI-NA! :)) No těším se na výsledek a hodně.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Příspěvek od Markus »

JJ, nechme to na článek. bůhví, co nakonec napíšu, ještě jsem ani nezačal... a to musím přečíst 3 knížky. DObrá, jen 2, protože MM jen prolistuju.
Dalcor píše:Bude vostrá, protože Markusovi jeho názor neberu, ale tohle je s prominutím HO-VA-DI-NA!
Jedna z pouček, které nám tloukli do hlavy, je, že recenztent vlastně prezentuje vlastní názor na věc - sice na základě argumentace a snahy o oprávněnou kritiku, ale furt vlastní názor. Takže máš samozřejmě plné právo se mnou nesouhlasit a mít o mých recenzích vlastní mínění.

Což je vlastně dobře - poznej, co je recenzent zač, a dej na doporučení lidí, kteří mají podobné názory jak ty. Takle by to mělo fungovat.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno

Příspěvek od Invictus »

Zkusím to tedy, ale nevím jak na tom budu s časem, takže výsledky očekávejte tak během dvou týdnů.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Příspěvek od Markus »

Dovolil jsem si napsat na úvod tohoto tématu články, které bych si přál já... jsou to samé recenze, které na našem webu ještě chybějí.

Nebojte se vyslovit vlastní pčání, s radostí je doplním do úvodu.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava

Příspěvek od Peekay »

Mozno idem s krizkom po funuse, ale chcete este tu recenziu PtA? Mozem sa na to pozriet.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis

Zpět na „Portál RPG.sk“