Dračí studna: RPG rádio/podcast (díl první a úvodní pokec)

Dračí studna je podcast, neboli webové rádio, připravované Almadem, tvůrcem RPG Planet.

Jeden půlhodinový podcast nebo tři desetiminutové?

Anketa končí za 9. 2. 2007, 21:50

Jeden půhodinový
7
50%
Vícero kratších (častěji)
7
50%
 
Celkem hlasů: 14

Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almad »

skaven píše:Tak jsem si vyslechl, já bych to asi nezvládl o moc lépe, ale pro příště bych míň skákal do řeči, možná by neškodilo krapet přípravy...
Uvědomuju si....je to první nástřel, doufám, že se budu zlepšovat :)
skaven píše:Taky ta hudba by tam měla být spíš jen pro doplnění...
Tohle je věc názoru - já si taky myslim, že je tam na doplnění, ale že coby zpestření je tam dobrá a mám v tomhle směru taky dobré ohlasy...takže uvidim, zkusim s tim zaexperimentovat ,)
skaven píše:Můj názor je - raději vic jednotlivých podcastů (např novinky, integrace dechu do pevnkosti, diskuze o drd...) než jeden takhle dlouhý.
Anketa
skaven píše:Ale super, fandím tomu, už jsem si podcast booknul do amaroku a těším se na další špeky.
Snad nezklamu ,)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Slyšel jsem včera, pár postřehů, občas budu opakovat již vyřčené.

1) Takže ..., Jo ... - bezpodmínečně odstranit.

2) opakování slov a větných spojení krátce po sobě - to samé, jednou jsem slyšel to samé slovo ve třech větách po sobě a "Dech Draka" to nebylo.

3) neskákat do řeči, nedokončovat myšlenku za někoho - působí to, jako bys dělal One man show

4) kratší reportáže - nejde o fyzické dělení, jako spíše o zvukové. Raději více konkrétních otázek v jednotlivým tématům, než jedna obecná, která vyžaduje dlouhou odpověď. Profici doporučují dvě minuty, myslím že my zvládneme i pět minut bez potíží, což by mělo stačit na vyčerpání tématu, nikoliv posluchačů.

5) Vyrovnaná hlasitost + tvé poznámky a návrhy - souvisí to spolu. Debata vcelku v pohodě, ale pak jsi pronesl polohlasem něco jako "to jsem nevěděl" nebo jsi řešil nějaký návrh - myslím že o reportáže to není vhodné. Případně, když nevíš a chceš se na to zeptat, tak po skončení odpovědi (viz body 3) a 4) jí polož stylem "Ne všichni naši posluchači vědí, jaké jiné fynziny vycházely, vzpomněl by sis na nějaké?"

Tak, to byla kritika, protože se mi píše snáz 8)

Teď pochvala - dobrý nápad, dobrá volba tématu i doplňujících otázek, opravdu jsem se ledacos dozvěděl. Rozhodně chci další díl. Odstranit výše napsané neduhy je myslím jen otázkou času, až se z tebe stane poloprofesionál (což nebude dlouho trvat)
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almad »

Jerson píše:2) opakování slov a větných spojení krátce po sobě - to samé, jednou jsem slyšel to samé slovo ve třech větách po sobě a "Dech Draka" to nebylo.
Tohle se musim naučit - jde totiž o to, že některé věci tak zůstali po střihu ,)
Jerson píše:3) neskákat do řeči, nedokončovat myšlenku za někoho - působí to, jako bys dělal One man show
Dtto - musim se naučit; měl jsem problém s tím, že jsem chtěl aby některé věci zazněly nebo byly rozvedeny, ale zároveň vracet to zpětně mi přišlo jako drobení a přeskakování (kterého jsem se dopustil beztak, ale teď by toho bylo ještě víc ,))
Jerson píše:4) kratší reportáže - nejde o fyzické dělení, jako spíše o zvukové. Raději více konkrétních otázek v jednotlivým tématům, než jedna obecná, která vyžaduje dlouhou odpověď. Profici doporučují dvě minuty, myslím že my zvládneme i pět minut bez potíží, což by mělo stačit na vyčerpání tématu, nikoliv posluchačů.
Hmm, zamyslím se nad tím, to je totiž na změnu formátu...ono to není ani tak myšlené jako rozhovor, spíš jako posezení nad čajem (podle názvu ,)), tj. spíš něco ve stylu Na Plovárně.

Ale možná má i tohle něco do sebe.
Jerson píše:5) Vyrovnaná hlasitost + tvé poznámky a návrhy - souvisí to spolu. Debata vcelku v pohodě, ale pak jsi pronesl polohlasem něco jako "to jsem nevěděl" nebo jsi řešil nějaký návrh - myslím že o reportáže to není vhodné. Případně, když nevíš a chceš se na to zeptat, tak po skončení odpovědi (viz body 3) a 4) jí polož stylem "Ne všichni naši posluchači vědí, jaké jiné fanziny vycházely, vzpomněl by sis na nějaké?"
Asi viz výše...budu si muset zvyknout na to, že to mám dělat víc "jakože-profi", než osobní podcast/rozhovory s kamarády :)
Jerson píše:Tak, to byla kritika, protože se mi píše snáz 8)

Teď pochvala - dobrý nápad, dobrá volba tématu i doplňujících otázek, opravdu jsem se ledacos dozvěděl. Rozhodně chci další díl. Odstranit výše napsané neduhy je myslím jen otázkou času, až se z tebe stane poloprofesionál (což nebude dlouho trvat)
Díky, pokusim se :o)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Přesně tak - to do čeho ses pustil je práce pro profíky, takže při vytváření relace hraješ roli zkušeného reportéra 8)
Možná bys mohl poslechnout si nějaký rozhovor z Českého Rozhlasu 1 nebo ze čtyřky (teď mi vypadlo jak se to jmenuje) - jen pro představu, jak by měla vypada zvuková reportáž, pak je jedno jestli to bude popovídání nad čajem nebo něco víc "reportérského". Někde jsem četl nebo slyšel i to, čeho je třeba se vyvarovat a naopak jak to dělat, mocný Google by ti možná poradil konkrétněji.

Ale myslím, že uslyšíme při druhé relaci, jaké děláš pokroky. Už se těším.

Jo, ještě jedna věc - ten "podcast" - nejsem blbec, ale nevím co to je. Nemohl bys místo toho používat nějaké české slovo?
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almad »

Jerson píše:Přesně tak - to do čeho ses pustil je práce pro profíky, takže při vytváření relace hraješ roli zkušeného reportéra 8)
Bič, bič, bič...já to věděl!
Jerson píše:Možná bys mohl poslechnout si nějaký rozhovor z Českého Rozhlasu 1 nebo ze čtyřky (teď mi vypadlo jak se to jmenuje) - jen pro představu, jak by měla vypada zvuková reportáž, pak je jedno jestli to bude popovídání nad čajem nebo něco víc "reportérského". Někde jsem četl nebo slyšel i to, čeho je třeba se vyvarovat a naopak jak to dělat, mocný Google by ti možná poradil konkrétněji.
Díky za tip, asi se na to podívám ,)
Jerson píše:Ale myslím, že uslyšíme při druhé relaci, jaké děláš pokroky. Už se těším.
Já jsem spíš zvědav :D
Jerson píše:Jo, ještě jedna věc - ten "podcast" - nejsem blbec, ale nevím co to je. Nemohl bys místo toho používat nějaké české slovo?
No - jaké? Ono se slovo podcast (bohužel/naštěstí) tak nějak etablovalo...co to je viz stránky studny
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Jestli je to slovo etablované obecně, tak námitku beru zpět, holt jsem pozadu já.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Já bych (zřejmě v opozici s Jersonem (: ) spíš než profesionalitu ocenil kvalitní amatérismus. Jasně, opakování slov a "takže" se dá omezit, k rozhovorům udělat příprava atd., ale na druhou stranu nadšení a bezprostřednost asi u takovéhohle "soukromého" média studená perfekce nenahradí.
A poznámka "to jsem nevěděl" se mi moc líbila, protože v tu chvíli jsem si myslel přesně to samý, takže jsem fakt měl pocit pěkný bezprostřednosti. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Qualdezar píše:Celkem mě zaujalo, jak Bouchi zmínil, že by nebyli od věci teoretické články o RPG do Dechu Draka. Myslím, že taby by asi našel pár lidí, kteří by s tím třeba pomohli. Nu asi si pořídím pevnost a podívám se na úroveň a zaměření těch teoretických článků. Ale to už je trochu OT
.

Cosi mi říká, že Bouchi nemyslel teoretické články ve smyslu RPG teorie, analýza hraní, design RPG, pozice hráčů, atd...
ale spíš teorii ve smyslu "Jak dobře hrát postavu?", "Jak připravit zajímavý příběh", což je velmi rozšířená a populární interpretace pojmu RPG teorie.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

No, však jo, o tom je tu řeč, teorie okolo RPG. To co není RPG praxí, tedy hrou.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Jo omylem jsem to hodil do vedlejšího tématu.... :-?

Zrovna jsem to doposlouchal. Super Almande. Velmi takový projekt oceňuji. Připomínky vynechám, protože bych opakoval to, co už tu zaznělo. Jen bych doporučil lepší přípravu. Třeba to číst, nebo lépe, zkusit si to odříkat na nečisto, ať máš přesnou představu co a jak chceš říkat. Na rozhovor bych si předpřipravil otázky.

Jinak část s Bouchim byla celkem zajímavá, zejména ty pasáže týkající se Altaru.

Pokud bych měl říci, co bych chtěl slyšet. Rozhodně něco o ostatních RPG. Celkem by mě i zajímalo něco více ze zákulisí tvorby DrD+. Jaké byly plány, jak se je podařilo naplnit. Co za lidi na tom dělalo a jaké měli vlastně zkušenosti, atd...

Celkem mě zaujalo, jak Bouchi zmínil, že by nebyli od věci teoretické články o RPG do Dechu Draka. Myslím, že taby by asi našel pár lidí, kteří by s tím třeba pomohli. Nu asi si pořídím pevnost a podívám se na úroveň a zaměření těch teoretických článků. Ale to už je trochu OT.

Edit: 2 Markus: Jsme OT! Však ano, i to jsem měl na mysli.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skaven »

S tou hudbou - jak je to vlastně s autorskými právy? Jsou to nějaké freeware midy?
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almad »

skaven píše:S tou hudbou - jak je to vlastně s autorskými právy? Jsou to nějaké freeware midy?
Kdybys to dopoclouchal úúúplně do konce (za závěrečnou znělku), tak tam říkám autora a jeho stránky - tu hudbu dává pod creative commons.
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almad »

Pokud by někoho zajímaly moje přednášky o rpgplanet, které se objeví i v dračí studni, ale v uncensored verzi (tj. včetně pauz, hluchých míst a reakcích na dotazy z publika), pak tu je jedenapůlhodinový wav.

část první a druhá (celkem 134MB, po rozbalení 333 :))
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Na autorské právo se mne smíte zeptat - ale nejlepší formou PM, aby to ostatní neotravovalo.
Uživatelský avatar
Almad
Příspěvky: 631
Registrován: 12. 9. 2006, 23:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Almad »

FYI, druhý díl z půlky hotov s kvalitním mikrofonem k otestování :), zbývá mi sestříhat svou pragoconskou přednášku, což je neskutečný opruz :-/

A coby téma třetího dílu můžu slíbit Asterion a rozhovor s jedním z jeho tvůrců ,)

EDIT: Přes veškerou snahu se rpgplanet rozleze ještě do dalšího dílu, který bude následovat krátce po tomto. Asterion hned potom .)
Zamčeno

Zpět na „Dračí studna“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů