[Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od RPG Fórum »

ObrázekObrázekObrázekObrázek
( :idea: Anotace v Databázi RPG)
Fate je univerzální, žánrově orientovaný systém s jednoduchými, ale komplexními pravidly nabízejícími bohatou paletu možností. Je vytvořený s důrazem na snadné úpravy a přizpůsobení, ať už hernímu prostředí, zvolenému žánru nebo stylovým preferencím vaší skupiny. Základem Fate jsou aspekty - krátké fráze, které fungují zároveň jako herní popisy a zároveň jako mechaniky. S jejich pomocí Fate udržuje soulad mezi tím, co říkají pravidla, a tím, co se děje ve fikci. Na aspekty je dále navázaný jednoduchý systém dovedností (či přístupů nebo profesí) a triků (speciálních či unikátních schopností). Tyto prvky dohromady tvoří jednoduchá, ale robustní a velmi silná pravidla vhodná pro jednorázové hry i dlouhé kroniky.
4. edice Fate existuje v několika různě komplexních variantách. Seznam produktů najdete pod jejím záznamem v databázi. Za vypíchnutí stojí:
:arrow? Fate Core - defaultní základní pravidla
:arrow? Fate Accelerated - zjednodušená verze
:arrow? Fate Condensed - jiná zjednodušená verze
:arrow? Fate Rozcestí je česká varianta Fate Accelerated

Tohle je obecná diskuze pro případy, kdy máte jen nějaký stručný postřeh/dotaz a nechcete mu zakládat novou diskuzi. Obšírnějším tématů se nebojte založit vlastní diskuzi s tagem [Fate 4.0], případně ji některý z moderátorů oddělí.
Naposledy upravil(a) fenikso dne 5. 12. 2013, 09:37, celkem upraveno 18 x.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3810
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Selhan »

Mám podezření, že to Sirien bude vědět, že jen s oblibou píše hodně zkratkovitě. Přeci jen, překládal to a má o tom na kostce stovky článků :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Nordoslav »

Selhan píše: 18. 10. 2020, 20:17 Mám podezření, že to Sirien bude vědět, že jen s oblibou píše hodně zkratkovitě. Přeci jen, překládal to a má o tom na kostce stovky článků :D
Tady to má blbě, píši mu nedostatečnou :P
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od sirien »

Nordoslav: FAE a Fate Core jsou jeden a tentýž systém, jsou volně zaměnitelné (ve FAE není problém použít dovednosti a naopak v Core přístupy) a FAE je především výcuc základních pravidel Fate určený pro "lidi co chtěli rychlý přehled a designery kteří chtějí Fate v koncentrované podobě". Když už vydávali vedle Core i druhou "stručnou" verzi, tak toho rovnou využili a a) dali tomu lehce jinou stylizaci (projevuje se zejména v obrázcích a příkladech, nikoliv v pravidlech) a b) tam dali přístupy jako demonstraci konceptu.

Tohle všechno napsal Fred Hick osobně (původní autor a vydavatel), takže polemizovat s tím... jako prosim, jestli chceš (zařadíš se po bok mnoha dalších, co podobné věci říkali po vydání - a kvůli kterým se postupně tři různí autoři - Fred, Leonard a... Ryan, tuším? postupně na svých blozích explicitně napsali pravý opak.)

Fate Condensed je pozdějšího data a jeho vydání je motivované spíš snahou stáhnout nějaký pozdější vývoj a mechaniky popř. "patche" a hacky a pár dovysvětlení a ujasnění do ofiko přehledového dokumentu. tady je kdyžtak přehled.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Nordoslav »

Sirien: Autorský záměr je pěkná věc, pokud mi jej ale text není schopný předat, tak je zcela irelevantní. Což by nebylo poprvé, kdy se zamýšlený text úplně neshoduje s tím napsaným co se FATE týče:e hodně zajímavé sledovat Ryana jak vede hru - je to na hony vzdálené formalistickému stylu samotné příručky a je to mnohem víc mě sedící fast and loose, hlavně ať to sviští a je zábava. Dost mi to otevřelo oči. Takže tvůj argument neberu. Plus se mi ani enchec doheldávat zmíněné blogposty a k mému výtisku pravidel mi je ani nikdo nepřibalil, stejně jako autory.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od sirien »

Nordoslav: já sem s pochopením autorského záměru v tomhle žádnej problém neměl (stejně jako dost dalších), takže je otázka, jak moc je problém u autorů a jak moc u Tebe jako čtenáře*. Zejména když mluvíš o něčem tak subjektivnim jako jak na Tebe působil styl kterým je příručka napsaná. Podobně sem ani nikdy neviděl Fate tak jak je psanej jako formalistickej - to je pojetí, které se historicky prosazovalo tady na Fóru (Markusi...) a proti kterému sem osobně dlouho bojoval. Pokud si to nahlíd až z Ryanovi hry, tak asi dobře žes jí viděl - ale jako ne, že by to nebylo naznačovaný už v samotný příručce (zejména v příkladech a Exrtas se s pravidly mnohdy zachází velmi živelně a nevim jak víc by autoři ještě měli zdůrazňovat Zlaté a Stříbrné pravidlo než ho už zdůraznili).

*jen tak mimochodem, transkripci "FATE" s kapitálkama si v knížce taky přibalenou nedostal, takže odvolávat se striktně na to co je a není v knížce je očividně poněkud alibistické.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Nordoslav »

Sirien: Mám na tebe jednoduché dva dotazy: Hrál jsi před core nějakou verzi Fate? Učil ses sám z příručky nebo z okolotebe existující komunity?

Mimochodem hrát to na moji blbost a argumentovat tím, že blbě píšu FATE mi přišlo poněkud hloupé
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Pieta »

Nordoslav píše: 18. 10. 2020, 22:15Mimochodem hrát to na moji blbost a argumentovat tím, že blbě píšu FATE mi přišlo poněkud hloupé
Obzvlášť proto, že FATE se dřív zcela oficiálně psalo FATE, než se začalo psát Fate, takže k tomu člověk snadno přišel přímo v knížce.
Mimochodem celkem vtipně původní FATE byla paralela ke svému zdroji FUDGE, který už se dneska taky píše Fudge. (-:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od sirien »

Pieta: ano, děkujeme Kapitáne Očividný, že jsi zopakoval mojí původní pointu, že transkripce FATE ukazuje, že kolega k Fate přišel už dřív než z příruček 4. edice (...protože se to tak psalo dřív). To je tak když skočíš zkratkovitě po větě a nezkontroluješ si její kontext.

(FATE byla taky/hlavně roubovaná zkratka z Fantastic Adventures in Tabletop Entertainment)


Nordoslav: ...už se nepamatuju. Asi sem to nejdřív čet. Pak sem to hrál s lidmi z Fóra Které Už Dávno Není. Nebo možná naopak. Je to dávno.

Každopádně moc nevidim relevanci. Pointa je, že Tvoje tvrzení o vztahu Core a FAE rozporuje několikrát zopakované tvrzení samotných autorů. Psal si že to je tím jak si to z knížky pochopil - well, já a mnoho dalších jsme to pochopili jinak než Ty (zjevně "správně" podle autorů). Později se to ověřilo i z vyjádření na jejich blozích.

Že autora nemáš přibaleného k příručce je pravda. Na druhou stranu sám zjevně nevycházíš jen z příručky a narovinu, v dnešnim světě je ten autor často pár kliků či tweetů daleko.

Btw. teď mě tak napadá, že o zaměnitelnosti Fate a FAE vydal Fred celou Převodní příručku. Dokonce sem se jí i namáhal přenést do SRD.
Fred Hicks v Převodní přáručce píše:Ale na začátek trochu základů.

V některých částech komunity vládl (z počátku) dojem, že Zrychlená edice Fate je odlišná hra (ve smyslu jiný systém) než Základní pravidla Fate.

Není. A pochopení, že se tyto dvě knihy ve skutečnosti tak moc neliší, je, no, základ pro pochopení toho, jak dělat převody z jedné do druhé.

Co se v těchto dvou implementacích, které lze nalézt v oněch dvou knihách, liší, jsou výchozí nastavení. Jádro, na němž obě fungují, je stejné: jsou to Základní pravidla Fate.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Pieta »

Sirien píše: 18. 10. 2020, 23:02Pieta: ano, děkujeme Kapitáne Očividný, že jsi zopakoval mojí původní pointu, že transkripce FATE ukazuje, že kolega k Fate přišel už dřív než z příruček 4. edice (...protože se to tak psalo dřív). To je tak když skočíš zkratkovitě po větě a nezkontroluješ si její kontext.
Taky je možný, žes prostě pointu nevyjádřil tak srozumitelně, jak si myslíš. Just saying.
Zatím to z debaty vypadá, že jsme to s Nordoslavem oba pochopili jako lacinou stírku, takže se ta hloubka původní myšlenky asi ztratila někde ve formě.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od sirien »

V tom případě možná zkus koukat míň po formě a víc po obsahu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Pieta »

Teď mě úplně zalila vlna nostalgie. Tyhle debaty o "čti, co si myslím, ne co píšu" tu kdysi bejvaly úplně běžný... (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Nordoslav »

Hele, ty si hrál FATE poprvé tak dávno, že si to už ani nepamatuješ. Přesto dobře víš, jak pravidla sama o sobě zní bez kontektu dalších informací o systému. Fakt nemyslím.

Já si to ale pamatuju, tak dávno to totož není. A moje snaha vzít pravidla tak jak jsou written přinesla daleko míň zábavnou hru. A až pak jsem začal hledat po internetu, jak to ti lidi hrají, že jim to přijde zábavný. A díky dobrým zdrojům, hlavně Book of Hanz jsem jistil že duch Fate je někde jinde než jak vyznívá z příručky. A moje zklušenost také není zdaleka ojedinělá.

A stále dokola používáš argument autorsakého záměru nebo tak jsi měl kontaktovat autora, je na Twitteru. WTF?! To jako když se budu dívat na Babovřesky, tak mám pak zavolat Troškovi, jestli vážně mínil natočit takový hovno a zeptat se ho, jak to vlastně myslel?

Nevím kde jsi došel k dojmu, že jsem musel znát dřívější edice? Špatnou transkripci jsem nejspíš pochytil někde na netu, protože nežiju ve vákuu. Šoking twist!

A tím končím milá Máňo, protože si nemyslím, že jakákoliv další debata by pro kohokoliv na fóru byla jakkoliv přínosná.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od sirien »

To je... Spousta textu, jen abys řekl "ale JÁ sem to nepochopil a proto můj nepravdivý výrok o vztahu Core a FAE nebyl nesmysl". Což bohužel byl, viz citace výše.

...a za to co "pochytíš na internetu" navíc ke špatné transkripci, zvlášť pohybem v místech, kde se Fate (a zdaleka nejen Fate, jak jsme si letos ověřili) vykládá mnohem víc formalisticky, než jak je v pravidlech popsanej nebo jak ho kdy autoři mysleli, autoři fakt nemůžou.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Markus »

Já jsem teda hrával Fate jenom 2. edice, ale pokud mi paměť slouží, tak „formalisticky“ jsme ho tady v komunitě fórařů nehráli - dokonce se později při vydání dalších edic ukázalo, že jsme to hráli příliš volně a příběhově (fate pointem dokážeš převzít vyprávění), protože když vyšly Spirit of the Century, bylo to vlastně DnD 3.5e plné featů a píčovinek.

Původní Fate vlastně vůbec nebyl zamýšlený tak příběhový, jak jsme si to tady na Fóru vyložili - což mi zní jako přesný opak formalisu.

EDIT: Jinak Siriene, píšeš fakt na pár facek, tak se nediv, že se s tebou lidi nechtějí bavit.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od sirien »

Markus: hráli jste ho extrémně indie-experimentálně - což ve skutečnosti nemá přístupem k tomu pozdějšímu formalismu moc daleko, jak obecně tak konkrétníma projevama (např. důrazem na system first, táhnutím mechanik do extrémů a obtáčení příběhu okolo nich atd.). Nicméně pak k tomu přišel i ten formalismus jak ho známe dneska - např. preskriptivní výklad aspektů atp. (což už nepamatuju přesně, ale myslim že v tom už si nevinně).

Jinak abychom byli fér, tak zdaleka ne všichni na Fóru si Fate tehdy vyložili tímhle způsobem. Např. Vlasák ten systém pojímal hodně umírněně.

Já se ničemu moc nedivim - nicméně do diskuse proč sem odepsal jak sem odepsal se asi pouštět nechceme?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů