[Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od RPG Fórum »

ObrázekObrázekObrázekObrázek
( :idea: Anotace v Databázi RPG)
Fate je univerzální, žánrově orientovaný systém s jednoduchými, ale komplexními pravidly nabízejícími bohatou paletu možností. Je vytvořený s důrazem na snadné úpravy a přizpůsobení, ať už hernímu prostředí, zvolenému žánru nebo stylovým preferencím vaší skupiny. Základem Fate jsou aspekty - krátké fráze, které fungují zároveň jako herní popisy a zároveň jako mechaniky. S jejich pomocí Fate udržuje soulad mezi tím, co říkají pravidla, a tím, co se děje ve fikci. Na aspekty je dále navázaný jednoduchý systém dovedností (či přístupů nebo profesí) a triků (speciálních či unikátních schopností). Tyto prvky dohromady tvoří jednoduchá, ale robustní a velmi silná pravidla vhodná pro jednorázové hry i dlouhé kroniky.
4. edice Fate existuje v několika různě komplexních variantách. Seznam produktů najdete pod jejím záznamem v databázi. Za vypíchnutí stojí:
:arrow? Fate Core - defaultní základní pravidla
:arrow? Fate Accelerated - zjednodušená verze
:arrow? Fate Condensed - jiná zjednodušená verze
:arrow? Fate Rozcestí je česká varianta Fate Accelerated

Tohle je obecná diskuze pro případy, kdy máte jen nějaký stručný postřeh/dotaz a nechcete mu zakládat novou diskuzi. Obšírnějším tématů se nebojte založit vlastní diskuzi s tagem [Fate 4.0], případně ji některý z moderátorů oddělí.
Naposledy upravil(a) fenikso dne 5. 12. 2013, 09:37, celkem upraveno 18 x.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od Nordoslav »

Vytáhnu pár příkladů z poslední hry - Fate of Cthulhu, je to ale už nějakou dobu, odložili jsme kampaň až na září a teď hlavně zkouším různé systémy v rámci Discordu minikampaní.

Postava aspekt "cultist family" (v budoucnosti zjistila, že někteří členové rodiny z manželčiny strany byly kultisti, teď cestovala do minulosti). Prochází se po městě a já zacinkám Fate Tokenem: "Kolem tebe projíždá auto... hele není to bratranec tvé ženy?"

Druhá postava zase měla že zabila vysoce postaveného člena triády :"Zdá se mi to, nebo má ten televizní producent čínskou ochranku?"

V jiné starší jře zase jsem nabídl FP hráči, který viděl zneuctěnou sochu svého předka (měl na něj aspekt) a vznikla z toho zábavná odbočka kdy terorizovali chlastající gobliny, co měli tohle zneuctění na svědomí

Obecně v drtivéí většině případů získání iniciuju já jako GM. Kdyby se ale ozval hráč, tak nemám problém mu ho dát za něco, co jsem přehlédl. Sám jsem si tuším v jedné hře o FP řekl (vlkodlak co podlehl zuřivosti)
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od MarkyParky »

Typicky jsem to dělával tak, že jsem měl před sebou papírky s aspekty hráčů.

A když se hra dostala do bodu, kdy začínala stagnovat nebo se stala příliš předvídatelnou nebo se dlouho netočil "hráčský" obsah, tak jsem si z nich vybral něco vhodného, rovnou sáhl po FP a významným gestem ho hráči nabídl s dotazem: "Nepřijde ti, že je tady trochu nuda a lidé by ocenili trochu rozptýlení, když jsi RÁD STŘEDEM POZORNOSTI" nebo "Támhle v uličce vidíš, že tlupa otrapů někoho mlátí, CHRABRÝ RYTÍŘI."

Většinou jsem si rovnou i proškrtl použitý aspekt, aby mě to motivovalo dát do hry příště jiné/jiného hráče.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od Jerson »

Takže to většinou vychází z iniciativy Vypravěče?
A kolikrát za sezení takhle FP nabídnete? Alespoň jednou každému hráči, nebo spíše jednou či dvakrát celkově?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od MarkyParky »

Snažil jsem se za krátké sezení protočit každému hráči alespoň jeden, na celodenním protočit všem hráčům všechny aspekty.

Ale Fate už nehraju (resp. hraju v něm jen zombíky), přišlo mi hrozně těžkopádné.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od Nordoslav »

Nevím přesně, ale když protočím šest a víc tak mám většinou dobrý pocit že ekonoímnika fungovala
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od sirien »

Problém s one-shotama je, že postavy nejsou zažitý a zaběhlý a pracovat se všema aspektama vyžaduje od Vypravěče hromadu pozornosti. Tenhle problém se hodně umenší, když jsou pro scénář předpřipravené postavy.

Osobně standardně dávám FP za to, když hráči negativum svého aspektu zahrají sami.

Jinak většinou nemám nějakou silnou potřebu do hry vynucení nějak moc tlačit ve stylu "aby tam byly" nebo tak něco - spíš když si všimnu příležitosti kde vypadá vynucení zajímavě, tak to nabídnu. Teď jsem Fate už přes rok nehrál, tak nemám v paměti žádnej živej moment, ale efektivně se mi to při hrách děje poměrně běžně, párkrát za delší sezení obvykle.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od sirien »

Kartotéky Kostky

Nová funkce Kostky vycházející z SRD základů, které ale táhne mnohem dál - snadné filtrování Fate triků podle libovolných parametrů!
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Joe »

Nordoslav píše: 19. 10. 2020, 12:24 ...
Editnul bych na "Nedoporučuji nováčkovi" a říkám "že až po doplnění příručky o online zdroje a videa mi začala ta hra fungovat jak má - jak ji hrají autoři"
...
Toto mi tu trošku zapadlo a nikto nereagoval (teda ak sa to už skôr nespomínalo?) - ktoréže sú to tie online zdroje a videá (okrem Book of Hanz, ktorú plánujem onedlho prečítať)?
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od sirien »

Joe píše: 13. 8. 2023, 01:02
TableTop: Wil Wheaton Plays FATE CORE w/ Felicia Day, John Rogers, & Ryan Macklin

Tohle si určitě už potkal?
Hodinová (režijně/dramaturgicky velmi dobře sestřihaná) ukázka Fate Core s pár cool RGP celebritama a Ryanem Macklinem (jeden z autorů Fate 4e) jako GMem.

Docela super ukázka volnějšího / one-shotovýho pojetí Fate.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Joe »

sirien píše: 13. 8. 2023, 01:33
Joe píše: 13. 8. 2023, 01:02
TableTop: Wil Wheaton Plays FATE CORE w/ Felicia Day, John Rogers, & Ryan Macklin

Tohle si určitě už potkal?
Hodinová (režijně/dramaturgicky velmi dobře sestřihaná) ukázka Fate Core s pár cool RGP celebritama a Ryanem Macklinem (jeden z autorů Fate 4e) jako GMem.

Docela super ukázka volnějšího / one-shotovýho pojetí Fate.
Zrovna z tohto som mal pocit (podľa ohlasov), že to zas nie je najlepšia reprezentácia Fate... ale zaradím to na zoznam.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od sirien »

Jakože... Fate lze hrát mnoha způsoby, ukazuje to jeden z nich. Osobně to mám rád protože a) to je jedno z mála videí něčích her který mě fakt bavilo sledovat a b) se mi ten playstyle vlastně docela dost líbí (a když ho hraju, tak mi funguje).

hm. Popravdě sem asi ani nenarazil na někoho kdo by tohle video nějak kritizoval - jaký ohlasy kde máš namysli?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od Joe »

Tak trochu oprava - "nie najlepsia reprezentacia Fate pre novacikov". Napriklad:

"It's entertaining, and it does have some great examples of some concepts, but as someone trying to get a feel for some of the finer details of the game system, it was lacking. I found elements confusing. I recall coming here and asking about them and the explanation was that they played a little fast and loose with the game."

A:

"The Will Wheaton Tabletop episode on Fate doesn't do a good job of making rules clear (and seems to play fast and loose), but it does show a great demonstration of how you can get started quickly, skip a full character creation, and then just build parts of the character as you go along. That's a valuable technique."

A:

"Tabletop was entertaining, but played very fast and loose with the rules, in a way I would not recommend for someone trying to learn."

A:

"I'm new to Fate as well, and honestly, I found that video to be so heavily edited that it was more confusing than anything. It worked better as a "Well, i don't know what they're doing, but it seems cool so I'll look more into it!" kinda thing."
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od sirien »

Joe píše: 13. 8. 2023, 07:39Tak trochu oprava - "nie najlepsia reprezentacia Fate pre novacikov". Napriklad:
Ok, to je asi fair enough. Jako určitě to je víc entertaining demo než step by step tutorial. Ale jak píšu, některé přístupy a styly to ukazuje dobře, i když asi ne pro nováčky - na druhou stranu, ty nejsi zrovna nováček :D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od sirien »

Learn to play Fate GM edition by FateSRD

Tohle na mě teď náhodou vyskočilo na YouTube. Jen sem to v rychlosti proklikal, ale vypadá to že by to mohlo být zajímavý a dost intro.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: [Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od Joe »

sirien píše: 13. 8. 2023, 13:07 Learn to play Fate GM edition by FateSRD

Tohle na mě teď náhodou vyskočilo na YouTube. Jen sem to v rychlosti proklikal, ale vypadá to že by to mohlo být zajímavý a dost intro.
Dik, uz to je playliste (a ma tam aj Live Playe, pozriem aj tie).
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů