[Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[Fate 4.0] Čtvrtá edice Fate - obecná diskuze

Příspěvek od RPG Fórum »

ObrázekObrázekObrázekObrázek
( :idea: Anotace v Databázi RPG)
Fate je univerzální, žánrově orientovaný systém s jednoduchými, ale komplexními pravidly nabízejícími bohatou paletu možností. Je vytvořený s důrazem na snadné úpravy a přizpůsobení, ať už hernímu prostředí, zvolenému žánru nebo stylovým preferencím vaší skupiny. Základem Fate jsou aspekty - krátké fráze, které fungují zároveň jako herní popisy a zároveň jako mechaniky. S jejich pomocí Fate udržuje soulad mezi tím, co říkají pravidla, a tím, co se děje ve fikci. Na aspekty je dále navázaný jednoduchý systém dovedností (či přístupů nebo profesí) a triků (speciálních či unikátních schopností). Tyto prvky dohromady tvoří jednoduchá, ale robustní a velmi silná pravidla vhodná pro jednorázové hry i dlouhé kroniky.
4. edice Fate existuje v několika různě komplexních variantách. Seznam produktů najdete pod jejím záznamem v databázi. Za vypíchnutí stojí:
:arrow? Fate Core - defaultní základní pravidla
:arrow? Fate Accelerated - zjednodušená verze
:arrow? Fate Condensed - jiná zjednodušená verze
:arrow? Fate Rozcestí je česká varianta Fate Accelerated

Tohle je obecná diskuze pro případy, kdy máte jen nějaký stručný postřeh/dotaz a nechcete mu zakládat novou diskuzi. Obšírnějším tématů se nebojte založit vlastní diskuzi s tagem [Fate 4.0], případně ji některý z moderátorů oddělí.
Naposledy upravil(a) fenikso dne 5. 12. 2013, 09:37, celkem upraveno 18 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Markus »

Pořád mi ale není jasné, proč tě případný formalismus tak dráždí, respektive proč tak strašně moc řešíš, jak si kdo hru vykládá nebo jak ji hraje. Tohle přece není spor o jediný správný výklad Slova Božího. Pokud hra umožňuje víc různých pojetí a těm lidem to funguje i při tak odlišných přístupech, tak... a teď si dovolím divokou úvahu... je to možná znak dobré hry?
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Log 1=0 »

Nordoslav nedoporučuje Fate, protože ho hrál formalisticky, moc mu nefungovalo, a dává to za vinu příručce.
Sirien oponuje, že příručka za to nemůže, že se to naučil od lidí, co ji vykládali formalisticky, a v příručce to tak není.
Markus se ptá, proč Sirienovi vadí lidé, co vykládají Fate formalisticky.
Log nechápe Markusovu otázku, protože odpověď mu přijde zřejmá z předešlé diskuse.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Markus »

Nordoslav Fate aktivně hraje, tak nevím, jestli ho nedoporučuje. :)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od boubaque »

Markus píše: 19. 10. 2020, 11:39Tohle přece není spor o jediný správný výklad Slova Božího.
Je. Protože kdo si myslí něco jiného než Sirien, je heretik, který věří bludům, případně se nechal zmanipulovat ještírky (mezi které, Markusi, patříš!), a nezaslouží si nic jiného než pořádný stěr a poznámky o své inteligenci.

Ostatně proč myslíš, že se na Fóru nebavím o Fate a Apocalypse Worldu?
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Log 1=0 »

Přečti si to vlákno o tom, co poradit nováčkovi. Explicitně tam píše, že i když ho má rád, tak nováčkovi by ho nedoporučil.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Markus »

Tak nováčkovi bych ho nedoporučil ani já. :)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Pieta »

Taky teda úplně nechápu, kde se bere ten "Markusův formalistický přístup". FATE jsem s Markusem hrál, nepostřehl jsem tam žádné stopy formalismu, a naopak jsem se nikdy potom už do FATE nedokázal pořádně zabrat, protože mi šel strašně proti srsti ten velmi striktní a sám vůči sobě formalistický přístup, jakým byly psané příručky (= ty, které jsem četl, nechci mluvit za všechny).
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Nordoslav »

Log 1=0 píše: 19. 10. 2020, 11:46 Nordoslav nedoporučuje Fate, protože ho hrál formalisticky, moc mu nefungovalo, a dává to za vinu příručce.
Sirien oponuje, že příručka za to nemůže, že se to naučil od lidí, co ji vykládali formalisticky, a v příručce to tak není.
Markus se ptá, proč Sirienovi vadí lidé, co vykládají Fate formalisticky.
Log nechápe Markusovu otázku, protože odpověď mu přijde zřejmá z předešlé diskuse.
Editnul bych na "Nedoporučuji nováčkovi" a říkám "že až po doplnění příručky o online zdroje a videa mi začala ta hra fungovat jak má - jak ji hrají autoři"
Doplnil bych o "Sirien zcela ignoruje Nordoslavovu informaci že se Fate Core učil z příručky bez jakékoliv prvotní asistence jakýchkoliv lidí na živo i online"
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Markus »

Ale pochop, ty ses to z té příručky učil blbě, protože formalisticky! O-)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od sirien »

Markus: protože je trochu otravné narážet na lidi, kteří tu hru vyzkoušeli a pak jim nefungovala a odešli od ní, protože jí hráli způsobem, který našli někde popsaný, ale který je daleko od toho, jak ta hra byla myšlená (nebo jak je napsaná). A ano, takoví reálně existují, letos kolem AW mi i tady na Fóru psali PMky. A ano, kolem Fate se to reálně dělo - a nejen mě, ale i jiným jeho fanouškům.

Jakože to, co mě irituje, není ani tak ten formalismus samotný (on ten styl je občas i zajímavý), ale to když je ten úzkej herní styl propagovanej jako Ten Správnej nebo Ten Zjevnej, i když to tak neni.

Mimochodem je pak velmi ironické, když to jsou MÍSTNÍ mnohé osobnosti, které - velmi pasivně agresivně - propagují, že nějaká hra má JEDEN správný výklad a hrát jí jinak je ŠPATNĚ, ale když pak já přijdu a ukážu že ne, ta hra nemá jen jeden výklad a ne, hrát jí jinak neni špatně... tak tyhle lidi sou z obliga, ale Boubaque bude předhazovat MĚ, že hájím nějaký jeden správný výklad a vnucuju ho ostatním.


Pieta: jakože to že ty základní příručky jsou psané stylem, který je daleko k ideálnímu (můj největší osobní problém je narovinu naprostá shitovost většiny příkladů) je zase úplně jiné téma. Jestli bych to nazval "formalistický" je asi do diskuse (nicméně "formalistické" psaní a formalistický výklad hry jsou... stejné slovo, úplně jiné významy) - spíš než formalismus mi tam vadí absence nějakého odstupňování výkladu od základů dál (na druhou stranu, pořád lepší než DnD 5e PHB, který je naprosto příšerný - ještě že maj ty Essentials kity...)


Nicméně jako je otázka co vlastně řešíme. Původně tu byla diskuse o tom, jak moc je FAE odlišné od Core a nic víc. (Odpověď je: minimálně.) Pak se tu vynořila otázka toho jak moc se tyto liší stylem (jakože ano, liší, ale ne až tak kriticky - spíš žánrovým přístupem než čím jiným). A teď tu najednou proletí (nebo se možná vrátí jak bumerang) diskuse o nováčcích a vhodnosti Fate pro nováčky. Což se paralelně řeší vedle v další již nepočítané iteraci Jersonova kolovrátku a nevím co moc k tomu dodat - ten systém je pro nováčky výbornej, způsob kterym jsou psaný jeho příručky je pro nováčky neoptimální - na druhou stranu nováčkovsky optimálně psaných příruček je minimum (Vampire 5e... nejspíš... jediná co mě napadá z těch novějších; v tomto směru občas oslavované AWčko ve skutečnosti taky moc ne, možná skoro vůbec).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Markus »

No v téhle diskuzi jsem si nevšiml toho, že by někdo jiný než ty propagoval Správný Výklad. Nordoslav napsal, že se mu Fate čistě z přečtení příručky těžko chápal. Vlastně mi není jasné, co na tom můžeš rozporovat - je to jeho osobní zkušenost. Je to nerozporovatelné.

Může ti Fate samozřejmě přijít srozumitelný. A v tom případě by bylo cenné, kdybys třeba přispěchal s radou nebo přátelským vysvětlením (jak jsi ostatně několikrát udělal i v téhle diskuzi - a lidi ti za to děkovali), ale fakt nechápu, k čemu je dobré psát kilometrové příspěvky na téma: „Neumíš číst! Jsi slepej! A možná i blbej!“ To tě vážně tak uráží, že někdo něco „špatně“ pochopil?

EDIT: Jakože já tě v zásadě chápu, protože když třeba „někdo“ čte formalisticky Zapovězené země a pak píše komentáře o tom, jak to nedává smysl, tam mám taky tendenci vyskakovat jak čertík z krabičky a napsat mu, že to prostě jenom nepochopil. Ale asi bych doporučil zhluboka se nadechnout a pokusit se přijít s nějakým trpělivým vysvětlením nebo radou, než se tady pouštět do výsměchů, jízlivostí a považování lidí za dementy.

EDIT: Ještě jinými slovy: v jiných diskuzích jsem vlastně v tvé kůži. Ale fakt pomáhá zkusit se před psaním napřed zklidnit.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od Nordoslav »

Mě na celé debatě neskutečně uráží jednak to, že mě Sirien prostě uráží :D
Za druhé pak prostě není ochotný číst co píšu a přisuzuje mi vlastnosti, které prostě nejsou pravda (jako že jsem se to někde od někoho blbě naučil, místo abych si přečetl pravidla)
Za třetí se mi snaží vysvětlit jak ta pravidla jsou dobrá jenom já je nechápu, přitom já ten systém mám rád a jenom říkám že příručka nevystihuje autorský záměr (pravda, po Sirienových odpovědích torchu humpoláčtšji než bych reagoval jindy)

Má osobní zkušenost (a ne ojedinělá) je že po přečtení příručky to nebylo ono, po zkonzumování dalších online materiálů to začalo fungovat. Tečka.

PS: jsem strašně rád že Fate už teď mám rád,jinak by mě tahle debata od jejich hrání dost silně odradila.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od sirien »

Markus: jakože... ono taky by bylo dobré kdyby se přestalo plést všechno napříč diskusí na jednu hromadu.

Začlo to sporem o to jestli Core a FAE jsou stejná hra. To není o dojmu nebo pochopení, to je faktografické tvrzení. Je to stejná hra, viz výše.

Pak na to navázalo něco o tom co Nordoslav někde pochopil "jen z knížky" - tak sem poukázal na to, že to zjevně nebylo "jen z knížky" (protože používá transkripci FATE, která se ve zmíněné knížce nikde nevyskytuje a která existuje ve starých edicích a u pamětníků na internetu). Což si Nordoslav zjevně vzal mnohem útočnějc, než to bylo.

...a pak se to začalo zamotávat a popravdě asi mám lepší věci na práci než procházet celou diskusi znovu a přecitovávat to, když to beztak nikoho nezajímá (a koho jo ten si to může pročíst zpátky sám). Je fakt, že nepřetékám trpělivostí, zvlášť když někdo návazně obhajuje tvrzení které prostě není pravda a když se k tomu připletou někteří, co si jen chtěj bez nějakého konstruktivního příspěvku věci kopnout (Boubaque, že...), takže sem tomu pár zkratkovitými odseknutími asi taky moc nepomoh.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od MarkyParky »

Jé, Sirien zas vede válku se svými fiktivními formalisty, tentokrát ve Fate.

LOL.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [4e] FATE Core

Příspěvek od sirien »

Marky: když byli ti naprosto reální v čele s Tebou poraženi, tak co mi zbejvá.


Nordoslav: když tak čtu Tvůj souhrn tak mi přijde, že některé věci asi vyzněly poněkud ostřejc, než sem myslel. Určitě sem Tě záměrně neurážel (ne, že bych to občas nedělal, ale když na to dojde, tak to vypadá jinak...)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů