[Fate 4.0] Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Aljen »

Takze ina otazka ale tiez suvisi s Corpus Analysis

Druzina je spolu kdesi na scene a kedze uz nejaky cas hra tak je tu zoznam
30tich aspektov ktore su prave pouzitelne

Tym padom v kazdom hode je mozne pouzit FP a v podstate zavisi len od toho kolko ich postava ma

nebolo by dobre uvazovat nad obmedzenim ich ziskavania?

Mam dojem ze stracaju svoje caro ak su ultimatne pri pouziti a pri brutal aspektovej hre su aj mrte dostupne
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Bifi »

V hre v nových variantoch FATE to ešte nemám odskúšané, ale fate point economy sa celkom zmenila.

Vo FATE 2e sa aspekty používali bez FP, čiže FP slúžili naozaj na naratívnu kontrolu či save (po hode prevrátenie ktorejkoľvek kocky na akúkoľvek hodnotu, čiže aj +2, alebo reroll). V našich hrách bolo bežné, že postava za sedenie získala 1-3 FP (cez compel alebo ako odmenu) a približne podobné množstvo aj použila.

So SotC sa to začalo meniť. Postava mala naraz 10 aspektov, aspekty nemali stupne, nedali sa tiež použiť ako skilly, a ich využívanie vyžadovalo FP. FP teda museli fičať. (Podobne to bolo aj v Dresden Files, ale Sosáček bude vedieť viac.)

V Diaspore je to tak, že niektoré aspekty sú tzv. "free-taggable", teda dajú sa využívať zdarma (niekedy len raz a niekedy furt). Hráči môžu ako manéver umiestniť na scénu alebo NPC aspekt (čiže akoby Carfree Aromatics, zistenie slabých miest atď.), ktorý je permanentný a prvý krát je free-taggable. Aby sa aspektov nedal používať ziliónplus, dá sa použiť pri jednom hode len jeden aspekt z každej kategórie, t.j. jeden kampaňový, jeden z protivníka, jeden scénový atď. Naratívna kontrola sa navyše dá použíť len ak súvisí s najvyšším skillom (teda ak si špička pilot, môžeš zavádzať fakty súvisiace s pilotingom). Ako intenzívna má byť FP economy neviem.

Vo FATE Core je to ešte inak. Postavy majú 6 aspektov. Zvyšok som ešte nečítal.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Aljen »

Kedze asi ideme hrat nieco najblizsie Diaspore tak by som chcel vediet nejake prakticke skusenosti s Cupido's Ass odtial.

Pamatam si ze aspektov bolo zilion ale ci clovek realne nejak musel riesit ze ma malo FP sa mi nezda.
Hm ... asi to len skusit
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Skenderax »

Aljen píše:Tym padom v kazdom hode je mozne pouzit FP a v podstate zavisi len od toho kolko ich postava ma

nebolo by dobre uvazovat nad obmedzenim ich ziskavania?

Mam dojem ze stracaju svoje caro ak su ultimatne pri pouziti a pri brutal aspektovej hre su aj mrte dostupne
Vo FATE Core je ich získavanie obmedzené. Na začiatku ich máš len 3 a menej (ak si dáš viac stunsov) a volajú sa Refresh ak si dobre spomínam. Získavaš ich cez hranie postavy. To znamená konflikty, alebo problémy, do ktorých sa vďaka svojim aspektom dostávaš (a spolu s tebou častokrát i družina). Je však ešte jeden spôsob, ale ten si budem musieť ešte raz prečítať. Ide pri ňom o to, že si priznáš porážku. Za to je +1, plus za každú Consequences v súboji získanú ďalší +1.
Sosacek píše:Z meho pohledu jsou to spis duvody proc nejde Fatem simulovat klasictejsi hry (zkousel jsem Fate fantasy a Fate shadowrun, a oboji moc nefungovalo. Taky zalezi na typu hracu.

Conlai posim oddel to?
Dovolím si nesúhlasiť s tvojim názorom Sosacek. Fate bola i je dosť všeobecne napísaná a JE v nej možné simulovať hocijaké hranie. Vyžaduje si to ale hlbšiu prípravu na hru. Jedno sedenie len čisto na postavy a setting. Ale sú i pravidlá definujúce hranie Fantasy FATE alebo cyberpunk.

Všetko je podrobne rozpísané v FUDGE

Obrázek

Tam sú pravidlá pre fantasy, cybervylepšenia, súboj bojových strojov, dogfight, oldschool mágia, matrix... Pravidlá som prečítal doslova jedným hltom a potom si si ich celé naskenoval, aby som ich mal stále pri sebe :-). Ale v tej dobe som nevedel prísť na to, ako hrať FUDGE. Až teraz, pri FATE Core sa mi konečne tvorili oči a môžem za triezva povedať, že ak sa GM s hráčmi ujednotí na svete a spoločne vytvoria a uhladia aspekty postavám, tak môže byť hra vo FATE veľmi dobrá v ľubovolnom settingu.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Sosacek »

Skenderax píše:Tam sú pravidlá pre fantasy, cybervylepšenia, súboj bojových strojov, dogfight, oldschool mágia, matrix... Pravidlá som prečítal doslova jedným hltom a potom si si ich celé naskenoval, aby som ich mal stále pri sebe :-). Ale v tej dobe som nevedel prísť na to, ako hrať FUDGE. Až teraz, pri FATE Core sa mi konečne tvorili oči a môžem za triezva povedať, že ak sa GM s hráčmi ujednotí na svete a spoločne vytvoria a uhladia aspekty postavám, tak môže byť hra vo FATE veľmi dobrá v ľubovolnom settingu.
Tak jako dracak muze byt dobry na hrani detektivek a psychologickeho dramatu. Kazdy systemu muze byt dobry na cokoli, kdyz ho pulku predelas a pulku odignorujes.

Ten zpusob jakym jsou ta pravidla navrzena tvaruje tu hru nejakym zpusobem, a neda se v nem hrat hra, ktera ma byt tvarovana jinak.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Skenderax »

re: Sosacek: Dračák má striktne navrhnuté pravidlá a tým sa trochu obmedzuje na striktný žáner. To nie je prípad FATE. Každá hra je v špecifickom období alebo i špecifický žáner a to si vyžaduje svoje vedomosti alebo skilly, ktoré svojej postave hráč nejak odstupňuje. V romantickom príbehu zo stredoveku asi len zbytočne budeš postave definovať fotografovanie. Skôr sa bude hodiť maľovanie.

Vo FATE Core máš myslím 15 preddefinovaných skillov, ktoré si upravíš podľa settingu po dohode s hráčmi. Výhoda FATE je hlavne o zachovaní mechaniky hrania bez ohľadu na žáner alebo bodu. 4dF, aspekty, skilly, stunts, žiadne HP ale Consequences...

Máš ale pravdu, je v niektorých hrách potrebné súbor skillov prispôsobiť hre, ktorá sa hrá. Čo ale je (alebo by malo byť) podľa mňa súčasťou prvého sedenia a dohody medzi hráčmi a GM.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Bifi »

Skenderax, Sosáček má pravdu. To, že sa dá hra hrať v inom žánri NIE JE funkciou toho, či sú v nej príslušné skilly, ability a equipment. FATEom nevyrobíš Shadowrunovskú atmosféru, lebo tá spočíva aj v systéme, nielen v equipment listoch.
Characters in a game of Fate should be proactive. They have a variety of
abilities that lend themselves to active problem solving, and they aren’t
timid about using them. They don’t sit around waiting for the solution to a
crisis to come to them—they go out and apply their energies, taking risks
and overcoming obstacles to achieve their goals.

Characters in a game of Fate are good at things. They aren’t bumbling fools
who routinely look ridiculous when they’re trying to get things done—
they’re highly skilled, talented, or trained individuals who are capable of
making visible change in the world they inhabit. They are the right people
for the job, and they get involved in a crisis because they have a good chance
of being able to resolve it for the better.

Characters in a game of Fate lead dramatic lives. The stakes are always high
for them, both in terms of what they have to deal with in their world, and
what they’re dealing with in the six inches of space between their ears. Like
us, they have interpersonal troubles and struggle with their issues, and though
the external circumstances of their lives might be a lot bigger in scope than what
we go through, we can still relate to and sympathize with them.
Toto síce hovorí o postavách, ale zároveň to vymedzuje štýl hry. Ak hráčom niektorá z týchto zásad nevyhovuje, FATE pre nich nebude fungovať.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Skenderax »

Bifi píše:Skenderax, Sosáček má pravdu. To, že sa dá hra hrať v inom žánri NIE JE funkciou toho, či sú v nej príslušné skilly, ability a equipment. FATEom nevyrobíš Shadowrunovskú atmosféru, lebo tá spočíva aj v systéme, nielen v equipment listoch.
Podľa mňa atmosféra spočíva v settingu a nie v systéme :-). Systém je len na to, aby umožnil k spokojnosti hráčov i GM vyhodnotiť konflikty, napínavé situácie, atď.

Ale týmto vás nechcem prehovárať o svojej "pravde". Je všeobecne známe, že koľko ľudí toľko chutí. A je nad slnko jasné, že každý z nás si nájde svoj systém, ktorý jeho hraniu najlepšie vyhovuje. Veď už nie sme v dobe bez internetu, kde sa dal kúpiť len Dračák a väčšina z nás starších vedela lepšie po rusky ako po anglicky :-D.

Svojim príspevnok som len chcel povedať, že s Sosáčekovým názorom tak úplne nesúhlasím a uviesť i príklad prečo.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17483
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od York »

Skenderax píše: Podľa mňa atmosféra spočíva v settingu a nie v systéme :-)
To právě vždycky neplatí. Pokud například deckerův pokus nahackovat se do systému a získat hledanou informaci vyhodnotíš jedním hodem, tak to má úplně jinou atmosféru, než když to odehráváš podle pravidel pro matrix SR 4e, kde se řeší jednotlivé systémové operace v každém matrixovém uzlu, jako hráč v tom systému prakticky naslepo bloudíš (a tedy i tvá postava), prakticky neustále můžeš spustit systémový poplach (a musíš řešit následky) a s největší pravděpodobností při tom dojde k cybercombatu.I když z toho uděláš herní zápis (bez hodů a podobně), tak z toho vyleze úplně jiný příběh.

Můžeš namítnout, že je možné hodně podobný příběh odehrát i bez těch pravidel, ale to není tak úplně pravda, při tom totiž budeš používat právě ty principy, které ta pravidla zadefinovala (uzly, systémový poplach, atd.) a bez přečtení těch pravidel by tě nenapadly (natož souvislosti mezi nimi).

V pravidlech a systému se totiž často skrývá dost podstatná část popisu fungování světa (a využívá se tam toho, že když znáš a chápeš systém, tak se jeho pomocí dá spousta složitých věcí vysvětlit relativně jednoduše).
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6948
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Antharon »

system does matter, kto niekedy skusal hrat dread musi mu to byt jasne

a potom tu mas rozne experimenty ktore z casu na cas robime, kde sa to tiez potvrdilo, napriklad moutain witch v PTA
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Aljen »

Podľa mňa atmosféra spočíva v settingu a nie v systéme :-). Systém je len na to, aby umožnil k spokojnosti hráčov i GM vyhodnotiť konflikty, napínavé situácie, atď.
taktiez s tym nesuhlasim

Ako priklad mozem uviest kadeco: Lacuna, Dread (pche ani nahodou to co vychadza z Dread nenasimulujes v inom systeme, ktory nema podobne zapojenie skillu hraca), DRYH (tu by si teda musel strasne vymyslat vo FATE aby si vo vysledku spravil ten isty Exhaustion a Maddness efekt), IaWA, MW, Dirty Secrets, Unisystem, Pendragon a samozrejme vsetky DxD.
Hral som tieto systemy a aj FATE a nie raz.
Neexistuje nic co je good for anything (Ok mozno Universalis lenze to je metasystem a namaha s vytvorenim specifickej hry simulujucej trebars zazitok z DnD moze byt privelka :D)

Som presvedceny o tom ze System ma velky podiel na vyslednej atmosfere
System dost ovplyvnuje to kde bude GM a Hraci zameriavat svoju pozornost.
Mikromanazment zdrojov? Zabavit ostatnych a vymysliet nieco owsome? Nakombenie okolnosti tak aby clovek radsej nemusel hadzat? Prejavi sa kazda vyznamnejsia aktivita v dusevnych statoch postavy a spatne tak v buducnosti ovplyvni ako sa postava zrejme zachova (Hrac nema 100% kontrolu)...

Jasne vo FATE vies hrat hororovu atmosfericku hru, a aj v Dracaku alebo Voide (mno tu mozno nie, mechaniky su prilis smiesne) ci FATALE (tam je kazda hra horror urciteho druhu)
Preved ale setting a scenar do Dread a uvidis ten rozdiel. Fakt
------------
V kazdom pripade dik za fudge minirecenziu (povazoval som to len za simplisticku kostru alebo metasystem, precitam si to)
------------
Co sa tyka mojich FATE hrier tak v podstate som nikdy nemal pocit nedostatku FP. Co som dostal som aj minul a stale som bol v pluse. Uvidim asi ako to pojde v nasej roll20 hre a ako tam bude fungovat Conlai Analprobe.
Aj tak sem prispievam hlavne kvoli CA :P
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Skenderax »

Ďakujem za tip. Dread som kúpil (mali akciu - 9.50$) a je pripravený na víkendové prečítanie :-D.
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Aljen »

To si skvele urobil je to unikatna hra ;)
Ziadny Common Awesomness sa jej nepriblizi.

A zacnes chapat co to je Dreadova otazka (a pouzivat ju aj v inych hrach ak tak este spontanne nerobis)
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Quentin »

A zacnes chapat co to je Dreadova otazka (a pouzivat ju aj v inych hrach ak tak este spontanne nerobis)
Please elaborate!!
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Are you Fatecore enough for Cruton Antechamber?

Příspěvek od Sosacek »

Co je dreadova otazka?

...

V zasade co ostatni rikali.

I kdyz vynechame pietuv nenapadny pokus jak naznacit, ze lidi co chteji aby ruzne veci ve fikci meli ruzny mechanicky efekt jsou munchkini, mam tu jednoduchy priklad: v AW (ktere jsi prohlasil za kopii Fate) je uspech ci neuspech finalni. Jakmile kostky dopadnou, uz s tim nic neudelas. Ve FC si muzes po hodu koupit +2 nebo +4 nebo vic, a tim hod totalne vyhrat, GM ale zase za NPC muze koupit +2 nebo +4 a totalne te nakopat. Tvrdis, ze tohle nema vliv na atmosferu hry? Nezvratny osud, versus licitovani o vysledku hodu?

Druhy priklad: V Eclipse Phase, hre, ve ktere je telo kus equipu, maji postavy hromadu dovednosti. Dovednosti jsou pomerne specificke (nanoprogramovani, hackovani, strelba lasery, vymyvani mozku), a je bezne, ze u skillu na skale od nuly do sta, bude mit deset patnact dovednosti kolem 70, coz znamena ze je kompetentni profesional. U FC mas skilly v trojuhelniku, takze tam nejde vyrobit postavu ktera je stejne dobry programator jako bojovnik s katanou (snow crash $D). Vzdycky budes v necem dobry a necem ne. Tvrdis, ze to, jestli postava umi hromadu veci, nebo je dobra ve dvou trech, nema vliv na atmosferu hry?

Treti priklad: Ve vetsine her plati, ze kdyz "dobrou" dovednost, to co hodis se k ni jenom pricita, takze kdyz jsi dobry v rizeni auta, nestava se, ze by to postava podelala a u nejake rutinni veci si nabila hubu. Ve FC jdes ale s kostkama i do minusu. I clovek, ktery je velmi dobry, se jednou za cas rozseka na trivialni veci. Stejny efekt je u vetsich skillu -- mistr mece obcas prohraje se zacatecnikem, pac zacatecnik hodi +2 a mistr -2. Nerikej mi, ze tohe nema vliv na atmosferu hry, oproti hram, kde se hraci mohou na vykon svych postav spolehnout.

Ctvrty priklad: V ruznych hrach maji ruzny vliv nahoda a "koupene" schopnosti postavy. V oldschoolu ma velky vliv prace s fikci. V DnD ma hodne velky vliv nahoda -- skilly na malych levelech jsou jednociferna cisla, a hazi se dvacetistennou kostkou, takze clovek specializovany na neco muze hodit 2, clovek co to ani trochu neumi hodi patnact, a je lepsi nez ten typek co to dlouho trenoval, i kdyz to dela podrihe v zivote. V jinych hrach, hlavne ruznych dicepoolech, je bezne, ze bez koupene dovednosti nemas zadnou sanci, a ze se chovaji dost konzistentne. Fate to ma hodne jako DnD, dovednosti jsou na skale 0 az 5, kostka je na skale +-4, i kdyz vetsina hodu spadne mezi +-2, nahoda ma tedy velky vliv. Nechces tvrdit, ze to, to nema vliv na hru?

...

Celkove se nesnazi rict, ze FC je spatny system, ale kdyz voli system pro nejakou hru, tak si musis uvedomovat co tou volbou delas. Fate si s sebou taha celou skalu zanrovych rozhodnuti, ktere tu hru nejak formuji. Ja bych treba rekl, ze
- se moc nehodi na drsne a napinave hry, protoze failnuty hod muzes v klidu zaplatit, a nic se nedeje. Ty body osudu pak ale nemuzes z te hry proste vyndat aby se tohle nestavalo, protoze dik tomu, ze ta gaussovka jde i dolu, a nahoda ma velky vliv, by ses pak mohl divat na mistrky kung-fu co prohravaji s mooky, protoze meli smulu na kostkach
- se moc nehodi na hry, kde se maji postavy dlouhodobe zlepsovat az z obycejnych typku budou epicti hrdinove, jako v klasickem DnD, protoze ta hra na to nema dostatecnou granularitu
- se moc nehodi na hry, kde jsou siroke a kompetentni postavy -- Fateove postavy maji dik pyramide uzke kompetence.
- se moc nehodi na hry, kde ma fikcni taktika nebo eqip hrat velkou roli.

A tak.

Osobne bych po FC sahnul treba na Star Wars, kdybych nejake delal (jsem liny delat si "Long Time Ago in a Galaxy Far Away World"), nebo nejakou odlehcenou hru. Moc si treba nejsem jisty tim WH40k o kterem tady mluvil Bifi, i kdyz ten je sice temny, ale zas tak over the top, ze to je asi jedno. Navic Fate je z unvierzalnich systemu (ktere jsou ale vzdycky univerzalni na setting, ale ne na zanr) ktere znam asi nejlepsi, takze je implicitne prvni volba na hry, ktere nemaji vlastni system (nebo je zoufaly, jako star wars d20). Nema ho ale smysl cpat vsude.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů