[Blog] 2k6 goblinů

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Sosacek »

🤣🤣🤣
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Quentin »

Jerson: Very nice!

Akorát musím najít jen taková řešení, abych nemusel překreslovat mapičku :)

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Supa máš označeného jako "mrchožrouta" - jakž takž chápu, že vynakládá poměrně značné úsilí, aby se dostal k zombíkům, kteří se pohybují (dobře, alespoň jsou mrtví a možná rozhoduje pach). Ale proč by mrchožrout odnášel nějaké živé lidi?
Hlad, frurstrace? Proto namísto "Zuřivě zaútočí" píšu "pokusí se jednoho odnést." Ve hře to na nikoho nepůsobilo divně.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Kůň po celou dobu vydržel v boxu, aniž by se dostal ven? Kromě toho několik dní dehydrovaný kůň se rozhodně nebude potit.
Asi dobrý box :D Příznaky dehydratace jsem opsal z internetu. Schválně píšu "lepkavý" pot.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Kde je ke koni sedlo - a proč je vůbec ve věži?
Sedlo bych možná mohl doplnit. Obecně tam ten kůň je jen jako výměna koně pro projíždějící kurýry.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Proč mají vojáci v truhle kvalitní měšťanské oblečení?
Kapitánův civilní oděv. Proč, ne?

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Proč mají u sebe měšce s penězi, zatímco zbraně mají v truhlách?
Protože hráli karty a sázeli? Protože lepší mít peníze u sebe? Není to takový problém. Aspoň máš co říct, když hráč zařve "lootuju zombie."

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Jak se někdo pohybuje ve sklepě, aniž by spadl do studny uprostřed místnosti?
Představ si tam obyčejnou zídku jako okolo běžné studny. Je tam i nakreslená, i když to není moc poznat.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • K čemu je halapartna a štíty v podkroví, a proč jsou šipky ve (vlhkém?) sklepě, když nahoře mají zásobu na pár výstřelů a pak by museli všechno tahat přes dva žebříky nahoru?
To bych mohl vyměnit :)

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Proč je vůbec ve strážní věži skřipec? A proč se o nějakou odsouzenou holku starají strážní ve věži, kteří ji měli popravit - proč to neudělal nějaký kat?
Protože jsou to zmrdi (ACAB style).
Protože ji ten kněz chtěl radši odklidit bez velké pozornosti.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • K čemu je sud pryskyřice ve sklepě?
No idea. Možná z toho matlají pochodně?

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Proč ve věži není ani kousek dřeva na topení? Jak tam vojáci vydrží v chladnějších dnech?
Dobrá připomínka. Kam to dopsat, abych nemusel nikam dokreslovat krb nebo kamna?

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Proč třem vojákům velí zrovna kapitán? (Hráči to nemají jak poznat, jde o princip.)
Jeden z té skupiny vést musí. Na titulu nezáleží. Představ si tam třeba poručík nebo squad leader nebo whatever.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Proč vojáci píšou hlášení o dění v okolí, které následně zavírají do truhlic?
To jsou hlášení, která chodí jim, aby věděli, na co si dát pozor. Ale vysvětlení, že je to jejich hlášení, zatím neodeslané, taky sedí.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Co několik dní dělali krvežízniví vojáci? To se ani nepustili do sebe navzájem, ani žádný z nich neotevřel poklop, aby se dostal dolů, nebo jím omylem nepropadl? Nikdo nevylezl do dalšího patra, ani neshodil žebřík, nezničil vybavení?
Počítám regular zombie logic. Když není živé maso v dohledu, tak vesměs hybernují.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Kněží píšou rozkazy na papír?
Asi proč ne.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • K čemu jsou skleněné kuličky? (A vážně, skleněné kuličky v pseudostředověku? To je jako dnes vyrábět hračky z platiny.)
Je to dobrý loot, má to slapstick potential na později. Představ si tam třeba keramické nebo kamenné kuličky. Skleněné píšu proto, že jen tak si lidi okamžitě představí "marbles."

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • K čemu je ve strážní věži tesařské náčiní a hrnec vosku? Jak se z demižonu naplní lucerna, aniž by dotyčný olej vybryndal všude okolo?
Opravy? Vosk nemám tušení. Naléváš ve dvou? Nebo prvně přeléváš do misky, lahve, whatever.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Truhly dříve sloužily jako lavice normálně.
Sure. Představ si tuhle třeba vysokou a širokou, aby to bylo "neohrabaně skryté."

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Proč vojáci tahají kořalky o patro výš, než kde normálně pijou?
Nevím, je tam místo. Dávají do skryté truhly všechny ne úplně korektní věci :) Třeba pijou hlavně na hlídce.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Jak se vlastně Olwyn dostala do věže? Vojáci si pro ni přišli na (psaný) rozkaz od kněze, nebo ji on zadržel a přivolal vojáky?
Kněz je na ni poslal, oni ji chytili v lese.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Jak to, že u sebe stále měla Grimoár? A Arxaxův pohár? Proč z něj vojáci pili, když jinak všechny cennosti dávají do speciální truhly? A napili se z něj všichni čtyři během hodiny?
Vykradli její chýši, jeskyni, doupě, whatever, kde se skrývala v lese. Poprvé viděli pohár za stovky stříbrných, poslali si ho do kola při oslavě dobrého dne. Proč ne.

Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Kde se vůbec Olwyn dostala v lesích okolo vesnice k botanické encyklopedii?
Proto je tam slovo "omšelá," mohlo to být od kohokoli.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Jiron »

Tyhle tvoje brožurky mě fakt baví! Jen je škoda, že je těžko můžu použít na hru, ve které jsou hráči z Fóra :-)
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Jerson »

Vandalicus píše: 26. 8. 2021, 12:34Nevim, jestli Jerson nekdy pracoval v korporatu, ale tyhle dva body jsou naprosto bezna kazdodenni realita :lol:
Pracoval. A být to dobrodružství o korporátu, tak se nad nimi nepozastavím :-)
Markus píše: 26. 8. 2021, 12:40 Proč potřebuješ vědět, kde holka přišla k encyklopedii a proč jsou ve věži kuličky? Koho to zajímá? Prostě tam jsou! Pokud to nějakého GMa nebo hráče bude faaaaaakt zajímat (hint: nebude), tak si to snadno domyslí.
Protože pokud by to hráče začalo zajímat (hint: mé hráče rozhodně ano) a začali se v tom vrtat, a třeba by šli do dané vesnice zjišťovat podrobnosti, tak velmi rychle narazím, protože bych to prostě vymyslet nedokázal. Občas se mi stane, že hraju s lidmi, kteří se vyznají v nějaké oblasti, takže takové (jen zdánlivě drobné) nesrovnalosti jako žíznivý a přitom potící se kůň jsou pro ně jasné indikátory nějakých dalších věcí - třeba magie, nebo prokletí. Jako GM, který si zakládá na signalizování nebezpečí pomocí detailů v popisu bys pro to měl mít pochopení, ne?

Hráči se vypraví do vesnice, aby se kněze vyptali na to, jak to bylo s tou dívkou. GM jim řekne, že byla prokletá a tak zavolal vojáky - a oni se ho zeptají "Takže u sebe měla tuhle velkou knihu a tenhle kalich, a vy jste jí to nechal v ruce? Nepřišlo vám to divné? Takže proč nám lžete?"
Pokud se vám to nestává, tak mě ano - jak s mými obvyklými hráči, tak (celkem pravidelně) i s náhodnými hráči na conech.
Markus píše: 26. 8. 2021, 12:40 Dtto k dotazu "kde je palivové dříví". Jak víš, že tam není? Hráči se zeptají "není tu náhodou dříví na podpal?" a já odpovím "jasně, že je". Copak musí text modulu doslovně vyjmenovávat každou trivialitu?
Nemusí. Až na to, že když tam bude dříví a nebude kde s ním topit, a na mapě není zrovna moc místa, kam umístit kamna či ohniště, tak to taky bude zvláštní.
Nebo třeba to, že vojáci jsou zjevně mrtví už několik dní, a klíče mají u sebe, a holka za mřížemi má hlad, ale nikoliv žízeň. Takže vydržela několik dní bez vody, a její hlavní starostí je, aby působila nevinně. Z toho si hráči ve fantasy snadno vydedukují, že to jen těžko může být normální člověk. Což zrovna tady je možná úmysl, to jsem ze zápisu úplně nepochopil.
boubaque neprihl. píše: 26. 8. 2021, 12:49 Protože prakticky neexistuje nic jako výhradní mrchožrout. To bys měl jako správný rýpal vědět.
To je pravda. Ale nikdy jsem neslyšel, že by mrchožravý pták lovil živou a nejspíše se bránící kořist a odnášel si ji jinam. Jak jsem psal, je to detail - kdyby tam bylo napsáno "obří dravý sup", neřeknu na to nic.

Starou verzi jsem nečetl, nebo možná jen prolétl.

A pokud jde o to "přehánění" - tebe snad můj soupis překvapil? Už mnoho let rozebírám cizí výtvory pořád stejným způsobem, kde zmíním všechno, co mi tak nebo onak nesedí. Nepíšu, že je to blbost, ani netrvám na nápravě, ani neříkám, že je to nehratelné - nechávám na autorovi, aby si to přebral podle sebe, a pokud mu něco bude stát za opravu, je to na něm.

Quentin se zeptal, zda tam vidíme něco extra špatného - pro mě je extra špatné, že je tam těchto nesrovnalostí tak moc. Odpověděl jsem mu na jeho otázku, tím spíše, že je to kamarád, že se normálně zeptal, a taky proto, že když mu k tomu napíšu takový dlouhý rozbor, tak se určitě najde dost lidí, kteří mě za to budou kritizovat, nicméně se o tom modulu budou bavit. Navíc mi někteří říkají, že "Jerson to zkritizoval" je v jistých kruzích bráno jako doporučení, protože k tomu dodávají "..., tak to si musím zahrát."

Edit: Quentin mezitím odpověděl. Btw. abyste věděli, tak jsem se ho napřed zeptal, zda mu to mám poslat soukromě, nebo to mám napsat veřejně sem, a Quentin odpověděl, abych to napsal veřejně. Fakt nevím, proč mě za tohle kritizujete, jak kdybyste mě znali první den :-)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Quentin »

Nebo třeba to, že vojáci jsou zjevně mrtví už několik dní, a klíče mají u sebe, a holka za mřížemi má hlad, ale nikoliv žízeň.
Je tam zavřená několik dní. Psát "hladová + žíznivá" je redundantní popis. Každý pochopí, že má samozřejmě i žízeň. Jen Jerson by to mohl takhle zjersonovat :D

Jerson píše: 26. 8. 2021, 13:33Edit: Quentin mezitím odpověděl. Btw. abyste věděli, tak jsem se ho napřed zeptal, zda mu to mám poslat soukromě, nebo to mám napsat veřejně sem, a Quentin odpověděl, abych to napsal veřejně. Fakt nevím, proč mě za tohle kritizujete, jak kdybyste mě znali první den :-)
IMHO je tohle Jersonování vcelku produktivní. Zejména, pokud se Jerson neurazí, když se to nezapracuje. No harm done.

Příště předložím text k ponimrání před kreslením mapy $D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Vitus »

Quentin píše: 26. 8. 2021, 13:08
Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Proč ve věži není ani kousek dřeva na topení? Jak tam vojáci vydrží v chladnějších dnech?
Dobrá připomínka. Kam to dopsat, abych nemusel nikam dokreslovat krb nebo kamna?
Na vyhřívání místností se používali přenosné železné koše (to by tam šlo doplnit kdekoliv) nebo se dokonce ani netopilo (viz zajímavý případ úmrtí Jana Zhořeleckého).
Quentin píše: 26. 8. 2021, 13:08
Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Proč třem vojákům velí zrovna kapitán? (Hráči to nemají jak poznat, jde o princip.)
Jeden z té skupiny vést musí. Na titulu nezáleží. Představ si tam třeba poručík nebo squad leader nebo whatever.
Já myslím, že Jersona asi dráždí to slovo "kapitán", možná neutrálnější by bylo velitel :).
Quentin píše: 26. 8. 2021, 13:08
Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • K čemu jsou skleněné kuličky? (A vážně, skleněné kuličky v pseudostředověku? To je jako dnes vyrábět hračky z platiny.)
Je to dobrý loot, má to slapstick potential na později. Představ si tam třeba keramické nebo kamenné kuličky. Skleněné píšu proto, že jen tak si lidi okamžitě představí "marbles."
Alternativa by bylo napsat tam "kuličky na hraní" nebo "hliněnky" (BTW ještě za mého dětství byly hliněnky více rozšířené ;)).
Quentin píše: 26. 8. 2021, 13:08
Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • K čemu je ve strážní věži tesařské náčiní a hrnec vosku? Jak se z demižonu naplní lucerna, aniž by dotyčný olej vybryndal všude okolo?
Opravy? Vosk nemám tušení. Naléváš ve dvou? Nebo prvně přeléváš do misky, lahve, whatever.
Myslím, že Jerson hledá trychtýř, ale klidně tam může být někde třeba naběračka a nebo vybryndáno kolem :).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Markus »

Markus píše: 26. 8. 2021, 12:40 Proč potřebuješ vědět, kde holka přišla k encyklopedii a proč jsou ve věži kuličky? Koho to zajímá? Prostě tam jsou! Pokud to nějakého GMa nebo hráče bude faaaaaakt zajímat (hint: nebude), tak si to snadno domyslí.
Jerson píše: 26. 8. 2021, 13:33 Protože pokud by to hráče začalo zajímat (hint: mé hráče rozhodně ano) a začali se v tom vrtat, a třeba by šli do dané vesnice zjišťovat podrobnosti, tak velmi rychle narazím, protože bych to prostě vymyslet nedokázal. O
Dobře, Jersone, pojďme si povědět něco o tom, jak se takováhle jednostránková dobrodružství reálně používají.

To nebudeš hrát jako uzavřený one-shot ve vakuu. To vezmeš a zasadíš do své kampaně, když to budeš potřebovat. To ale znamená, že kolem je nějaký svět, který máš připravený z dřívějška nebo z jiných dobrodružství. Takže když se hráči zeptají, odkud je ta encyklopedie, zamyslíš se nad tím, co máš ve světě v okolí, a vybereš – mám o kousek dál chaloupku čarodějnice? Tak je to od ní! Mám za humny město a univerzitou? Možná měla pletky s nějakým studentem...

To je pointa modulu! Aby byl modulární a dal se snadno napojovat na to, co už ve hře máš. Takovéhle vazby vedoucí ven jsou u malých modulů dobré a důležité, protože sám o sobě je ten modul primitivní, a kdyby neměl přesahy a byl uzavřený do sebe, nebude na něm nic moc zábavného.

A zároveň je potřeba, aby ty háčky byly otevřené a snadno napojitelné. Kdyby tam Quentin napsal, že "má botanickou knihu od svého milence, který studuje na univerzitě v Jersonburgu“, tak by to bylo dost špatně a já budu první, kdo mu to omlátí o hlavu za to, že mi zmiňuje nějakého milence a město, aniž by mi k nim dal něco konkrétnějšího a hratelnějšího.

EDIT: Kdyby zmínil čarodějnici, tak mu omlátím o hlavu, že mluví o čarodějnici, ale nepopisuje ji. Mimochodem, mám dojem, že přesně nějaká takováhle vazba tam je a taky jsem ji Quentinovi vytknul.

Prostě: když už děláš vazby, tak buď (a) vágní a napojitelné na cokoli; nebo (b) dotažené do důsledků a zpracované do hratelné podoby. Nic mezi tím, prosím!
Vitus píše: 26. 8. 2021, 13:55Myslím, že Jerson hledá trychtýř, ale klidně tam může být někde třeba naběračka a nebo vybryndáno kolem :).
Ne, nemusí tam být! Modul by neměl obsahovat kompletní výpis všech triviálních každodenních předmětů, které se dají v místnostech najít. Proboha, zarazte tohle šílenství, dokud je ještě čas! Chce tam někdo trychtýř? Zeptá se na něj někdo? Tak tam je! Ale pro kristovy rány, nepište trychtýře, lžičky, misky a naběračky do popisu místností.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Jerson »

Quentin píše: 26. 8. 2021, 13:08Asi dobrý box :D Příznaky dehydratace jsem opsal z internetu. Schválně píšu "lepkavý" pot.
Napadlo mě to. Ale to jsou příznaky dehydratace třeba při delší náročné jízdě a tak. A jo, vím že to není snadné najít hezky detailně sepsané, proto se na takové věci ptám lidí, kteří na koních jezdí.

Jinak moje výhrada k té "hladové" holce byla v tom smyslu, že by nejspíše byla mrtvá, a pokud ne, tak by k tomu měla blízko. Pokud se po třech dnech bez vody snaží vypadat "nevinně", tak to není člověk.
Sedlo bych možná mohl doplnit. Obecně tam ten kůň je jen jako výměna koně pro projíždějící kurýry.
Dobrá poznámka. Což mě přivádí k otázce - za těch několik dní tam žádný kurýr neprojel? A celkově jsem přemýšlel, proč by se vlastně postavy hráčů měly o tuhle věž zajímat. Přijdou k věži, uvidí, že se do ní dobývá nějaký obrovský pták - to ji neobejdou? A když by ho tedy nějak vyřešili (aniž by někoho z nich odnesl, pak předpokládám budou pronásledovat ptáka a nechají věž být), zkusí se dostat do věže, což se jim nejspíše nepodaří, tak půjdou dál? Pokud jsi to hrál, jak vaše hra probíhala?
Kapitánův civilní oděv. Proč, ne?
...
Jeden z té skupiny vést musí. Na titulu nezáleží. Představ si tam třeba poručík nebo squad leader nebo whatever.
Tak ten "kapitán" (fakt by to měl být spíše desátník / seržant nebo někdo takový, kapitán zní sice cool, ale třeba v současné armádě je pod ním devět hodnostních stupňů) tady asi nebydlí trvale, a má někde nějaké civilní ubytování, i kdyby to byla kasárna.
Představ si tam obyčejnou zídku jako okolo běžné studny. Je tam i nakreslená, i když to není moc poznat.
Právě že jsem si jí představil. A taky jsem si představil, jak se tam snaží někoho dovléct na ten skřipec, a jak ho musí alespoň dva držet, a jak to dělají, když je tam všude tak strašně málo místa, třeba jen metr široký průchod.
Protože jsou to zmrdi (ACAB style).
Protože ji ten kněz chtěl radši odklidit bez velké pozornosti.
Pokud mluvíme o vesnici a nikoliv anonymním sídlišti převedeným do středověké fantasy vesničce, tak by bylo (obecně) dobré zapomenout na nějakou anonymitu a možnost utajení. Jak ti řekne každý obyvatel vesnice, tak i když máš 200 lidí, kteří si navzájem koukají do talíře, neutajíš nic. A opět nedává smysl, že pokud jsou ti vojáci zmrdi a kněz chtěl holku odklidit bez velké pozornosti, proč to sakra psal? Kdyby to bylo pseudonaci Německo, tak to pochopím, ale takhle?
No idea. Možná z toho matlají pochodně?
Někde tu bylo téma o pochodních a loučích. Původně jsem si myslel, že by to mohli mít třeba na obranu té věže (což by taky nedávalo moc smyslu, ale budiž), ale ta věž na to není zařízená.
Dobrá připomínka. Kam to dopsat, abych nemusel nikam dokreslovat krb nebo kamna?
Záleží na tom, zda tam mají být po celý rok. Pokud ano, tak do truhel dej nějaké huňaté kožešiny, a další deky. Holt to bude drsná služba. A nebo je to fantasy svět, ve kterém se roční doby neřeší.
To jsou hlášení, která chodí jim, aby věděli, na co si dát pozor. Ale vysvětlení, že je to jejich hlášení, zatím neodeslané, taky sedí.
Snažil jsem se najít vysvětlení, proč by na strážní věži měli mít psací potřeby. To že by někdo rozesílal hlášení na strážní věže mě popravdě ani nenapadlo, a snažím se přijít na důvod, proč by něco takového někdo dělal.
Počítám regular zombie logic. Když není živé maso v dohledu, tak vesměs hybernují.
Z popisu "krvežíznivé" to není poznat.
Jerson píše: 26. 8. 2021, 11:55
  • Kněží píšou rozkazy na papír?
Asi proč ne.
Asi proto, že to dává podobný smysl, jako když by na papír napsal nějaký rozkaz třeba ... prezidentův mluvčí. Prostě to není člověk, který by byl v pozici, kdy vydává rozkazy vojsku, ani který by vydával písemné příkazy, a navíc v textu i tady vlastně říkáš, že šlo o zametání stop. Takové věci s prostě na papír nepíšou. Chápu, že to nejspíše má být stopa pro hráče, ale to působí straně podezřele, když se nad tím někdo zamyslí. Nebo když se nějaký hráč vyzná v církevní hierarchii.
Je to dobrý loot, má to slapstick potential na později. Představ si tam třeba keramické nebo kamenné kuličky. Skleněné píšu proto, že jen tak si lidi okamžitě představí "marbles."
Nevím co si lidé představí, ale to co hledáš jsou "hliněné kuličky". Skleněné kuličky jsou vynález 19. století.
Sure. Představ si tuhle třeba vysokou a širokou, aby to bylo "neohrabaně skryté."
Tím jsem chtěl říct, že když GM hráčům neřekne, že to měl někdo v úmyslu ukrýt, tak si toho ani nevšimnou a normálně tu kožešinu odhrnou. Kdybys řekl, že stůl je ukrytý pod ubrusem, tak se asi taky budou lidé divit, co myslíš tím "ukrytý", když ho přeci každý vidí.
Nevím, je tam místo. Dávají do skryté truhly všechny ne úplně korektní věci :) Třeba pijou hlavně na hlídce.
A nikde tam nejsou prázdné láhve? Žádná není otevřená, a na hlídce pokaždé musí říct šéfovi, aby odemkl truhlu? Nikde není dopitá flaška?
Kněz je na ni poslal, oni ji chytili v lese.
Takže holka přišla ke knězi ukázat mu dítě (proč?) On jí ho vzal, a odsoudil jí za čarodějnictví - jako tajně, nebo veřejně? Asi to nechtěl rozmazávat. A holka si nechala sebrat dítě a utekla do lesa, i když to dítě chtěla zpátky. A kněz se o něj dokázal nějak postarat (?) Přitom napsal rozkaz a nějak ho nechal doručit do strážní věže, a vojáci se vykašlali na své povinnosti a šli do lesa hledat nějakou holku, která jim mohla být úplně volná. Nebo tedy podléhají rozkazům místního kněze?
A když ji našli někde pod stromem nebo možná v chýši, tak měla u sebe grimoár a zlatý pohár s rubíny, a ten grimoár byl popsaný krví, a jim to přišlo úplně v pohodě, takže obojí sbalili, místo aby to třeba ukázali tomu knězi. A holku místo pověšení na místě vzali do strážní věže, kterou mají zařízenou na držení vězňů, tam jí napřed znásilnili a mučili, pak ji hezky zamkli a všichni se odebrali dvě patra nahoru, aby si zahráli karty. Kapitán ještě předtím vylezl až úplně nahoru, aby grimoár zamkl do truhly, ale pohár si nechal, aby z něj všichni společně chlastali levné víno na oslavu dobrého dne, což je během jedné hodiny zabilo.
Složil jsem si to dobře?

Markusi, pokud jde o tvé výtky k mým poznámkám - já nechci, aby tam bylo všechno detailně popsané. Právě naopak, dávalo by mi smysl, kdyby tam toho bylo mnohem méně, takže by ani nebylo tolik prostoru pro neuvěřitelné detaily. V prvé řadě mi totiž nesedí logika celé zápletky, prostě že to jak se věci dostaly do popsané situace mi připadá silně uměle vykonstruované - ne proto, že by to tak Quentin udělal, jako spíše proto, že to (podle mě) vůbec neřešil, protože nemusel - v jeho hře na to nepřišla řeč.

Stejně tak nejspíše nedělal fungující strážní věž, která někde stojí a někdo ji skutečně obývá, ale udělal věž s holkou v podzemí, zombíky v patře a ptákem na střeše (a koněm v přízemí), aby měl 4-room dungeon, ve kterém je v každé místnosti interaktivní prvek. A přesně tenhle motiv tvorby mi z tohoto modulu trčí.

Možná Quentinovi křivdím a psal to s jiným záměrem, ale ten záměr určitě nebyl ten, aby příběh na pozadí tohoto modulu dával smysl, nebo dokonce mohl existovat a být odhalen. A hráči, kteří tento modul pojmou jako detektivku (což možná nebudou tví hráči) velmi zvýší náročnost vymýšlení potřebných detailů. Protože nad sudem smůly GM přemýšlet nemusí, a trychtýř si může domyslet, ale uvěřitelnou zápletku, která se odehrála před samotnou hrou už jen tak nevymyslí. A přitom bude vázán tím, co hráči našli - živou a příčetnou holkou, a psaným rozkazem od kněze, a hlášením pro vojáky (nebo od vojáků) - a v tom se hráči téměř určitě budou šťourat.

Kdyby tam totiž žádný psaný rozkaz nebyl, a nebylo tam hlášení, a holka byla napůl v bezvědomí, tak řada výše popsaných problémů odpadne.
Tobě by vadilo, že tam jsou naznačené, ale nedokončené návaznosti typu "kdo dal holce grimoár". Mně úplně stejně vadí, že tam jsou naznačené a zafixované, ale přitom nedotažené věci jako kněz dávající rozkazy vojákům, kteří jsou zařízeni na mučení vězňů. To totiž není modul, který by se dal vložit do nějakého fantasy světa. To můžeš udělat jen tehdy, když nad těmi detaily a vlákny nebudeš přemýšlet.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Markus »

Dovolím si, když už jsme u toho, repostnout svojí recenzi Strážní věže.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 26. 8. 2021, 14:13
Vitus píše: 26. 8. 2021, 13:55Myslím, že Jerson hledá trychtýř, ale klidně tam může být někde třeba naběračka a nebo vybryndáno kolem :).
Ne, nemusí tam být! Modul by neměl obsahovat kompletní výpis všech triviálních každodenních předmětů, které se dají v místnostech najít. Proboha, zarazte tohle šílenství, dokud je ještě čas! Chce tam někdo trychtýř? Zeptá se na něj někdo? Tak tam je! Ale pro kristovy rány, nepište trychtýře, lžičky, misky a naběračky do popisu místností.
Ehm, asi jsem se špatně vyjádřil, nepíšu, že musí, ale že může a myslel jsem to ve smyslu v herní fikci (ať si doplní v rámci hry kdo chce a co chce), nikoliv v Quentinově popisu místa, tedy za předpokladu pokud by to některá z hráčských postav chtěla řešit - proto se vracím i k tomu Jersonovu "to by to bylo vybryndáno kolem", proč ne, že ? Takže opakuji pro jistotu - nebylo to míněno, že tam musí být a už vůbec ne, že to musí být v popisu místnosti v modulu. :D
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Quentin »

Jerson píše: 26. 8. 2021, 14:59Stejně tak nejspíše nedělal fungující strážní věž, která někde stojí a někdo ji skutečně obývá, ale udělal věž s holkou v podzemí, zombíky v patře a ptákem na střeše (a koněm v přízemí), aby měl 4-room dungeon, ve kterém je v každé místnosti interaktivní prvek.
+1 :)

Jerson píše: 26. 8. 2021, 14:59Takže holka přišla ke knězi ukázat mu dítě (proč?) On jí ho vzal, a odsoudil jí za čarodějnictví - jako tajně, nebo veřejně? Asi to nechtěl rozmazávat. A holka si nechala sebrat dítě a utekla do lesa, i když to dítě chtěla zpátky. A kněz se o něj dokázal nějak postarat (?) Přitom napsal rozkaz a nějak ho nechal doručit do strážní věže, a vojáci se vykašlali na své povinnosti a šli do lesa hledat nějakou holku, která jim mohla být úplně volná. Nebo tedy podléhají rozkazům místního kněze?
A když ji našli někde pod stromem nebo možná v chýši, tak měla u sebe grimoár a zlatý pohár s rubíny, a ten grimoár byl popsaný krví, a jim to přišlo úplně v pohodě, takže obojí sbalili, místo aby to třeba ukázali tomu knězi. A holku místo pověšení na místě vzali do strážní věže, kterou mají zařízenou na držení vězňů, tam jí napřed znásilnili a mučili, pak ji hezky zamkli a všichni se odebrali dvě patra nahoru, aby si zahráli karty. Kapitán ještě předtím vylezl až úplně nahoru, aby grimoár zamkl do truhly, ale pohár si nechal, aby z něj všichni společně chlastali levné víno na oslavu dobrého dne, což je během jedné hodiny zabilo.
Složil jsem si to dobře?
Celkem dobrá interpretace. Rozdíl mezi námi je, že si takový průběh dokážu úplně bez problémů představit. Je to malá vesnice, kněz je vlivná respektovaná osoba, možná příbuzný někoho z věže. Holku všichni znají a do poslední chvíle její magii podceňují. To není ani nereálné ani neuvěřitelné. Ty to píšeš jako příklad nesmyslného vysvětlení událostí, ale nic mě v tom nezaráží - krom toho, že by mu to dítě přišla ukázat. O tom se jednoduše doslechl nebo si to domyslel z věcí, co sháněla, nebo tak něco.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od MarkyParky »

Čtěte Markuse. Má pravdu. Plusíček.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Markus »

Sám ještě nevím, jestli je ta zmínka o knězovi, co dívku zneužil, dobře, nebo špatně.

Na jednu stranu už mi to zavádí dost konkrétní prvky a mám tendenci nadávat na to, že Quentin používá kněze a církve, které nepopisuje. Na druhou stranu si říkám, že operace "místo kněze dosaď jiné důležité mocné NPC z nejbližší vesnice" je vcelku triviální a snadno proveditelná v jakémkoli fantasy settingu. Tak asi dobrý. Mojí hlavní výhradou tak zůstává, že je to moc maličké – připravený obsah vyčerpám skoro okamžitě a dál už je to zase jenom na mně. Je to fajn, ale je toho málo.

Což je taky hraběcí rada, já vím.

EDIT: Upřesnění.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Jerson »

Zkusím to napsat ještě úplně jinak.

Před lety jsem četl radu pro ilustrátory, že dobrý obrázek má vyprávět nějaký příběh. Aby se na něj člověk jen podíval a mohl se zamyslet nad tím, co se na obrázku děje teď, ale také to, co se dělo předtím. (Nejspíše to byla reakce na ilustrace zobrazující postavy v nějaké "naaranžované" póze s pohledy upřenými ke světlým zítřkům ... není to podstatné.)

Osobně zastávám názor a přístup, že modul pro RPG, tedy pro médium postavené na vyprávění příběhů, musí zcela nezbytně nějaký "příběh před současným výjevem" obsahovat.

A tady často narážím na problém. Většina modulů* dobrodružství je psaná "pozpátku", tedy autor napřed vymyslí současnou situaci tak, aby byla zajímavá po hraní, zachytí ji ve formě mapky, NPC, popisů a dalších věcí, a následně k tomu (občas) vymyslí nástin příběhu, jak k této situaci zhruba mohlo došlo.

Problém je, že *skutečné* události se (i v herním světě) skládají z řady navazujících akcí a reakcí založených na záměrech a možnostech postav, které se jich účastnily, a tyhle akce a reakce se strašně špatně domýšlejí zpětně tak, aby dávaly konzistentní a uvěřitelné situace. Když pak na to někdo upozorní, dostane se mu vysvětlení "prostě to tak chtěl udělat" nebo "sám si vymysli, kde tu věc vzal", což ale jen zvyšuje množství vláken, které musí GM pro tento příběh domyslet.

A nejhorší je, že většinu GMmů tyhle věci nenapadnou při přemýšlení nad tím dobrodružstvím, ale musí je řešit až ve chvíli, kdy se na ně hráči zeptají během hry a začnou se v nich šťourat. Velmi nepříjemné je to ve fantasy, když dojde na nějaké čtení myšlenek nebo nahlížení do minulosti, ale stejně špatně je to v cyberpunku a sci-fi, když dojde na prohlížení záznamů z kamer. Hráči si v té chvíli obvykle nejsou vědomi toho, že GM musí danou scénu v minulosti improvizovat z hlavy, a chytají se různých odporujících si detailů, ve kterých hledají nějaký podraz, nebo rozuzlení toho příběhu.

Tvůrce modulu tomu občas "napomůže" tím, že nechá jasné stopy, které postavy najdou i bez magie - naprosto typicky Quentinův rozkaz k popravě čarodějnice. Hráč se jen tak zeptá "kdy byl ten rozkaz vydán?", GM plácne něco o době před třemi dny, a hráč hned ostatní zastaví s tím že "Říkal jsi, že ti zombíci jsou staří čtyři dny? A-há, takže rozkaz byl psaný až po jejich smrti? Jak se sem dostal?" ... a rozjedou spekulativně pátrací akci, kterou GM nezvládne ani ukočírovat, natož domyslet tak, aby všechny doposud odděleně sdělené informace dávaly smysl. A ne vždy hráči vymyslí vlastní hypotézu, kterou by mohl s ulehčením přijdou a říct "jo, právě tak to bylo". Takže pak občas dochází na zastavení hry a přiznání, že to GM nemá vymyšlené, nebo hůř, na další a další slepování toho minulého příběhu, po kterém se hráči vydali. Výsledný efekt použití použití modulu se pak podobá flešce s virem, i když ho tak autor rozhodně nezamýšlel ani nenapsal.

To samé se v menší míře týká i lokací - domů, hradů, vesnic, měst, celých oblastí. U nich nejde o nějaký konkrétní příběh, ale o fungování jako celku. Pak snadno dojde na takové "blbosti", jako když hráči zjistí, že v jinak opevněném domě není záchod / studna ani zásoba vody / palivo / světlo / jiný potřebný prvek, a postaví svůj plán na tom, že počkají, až někdo z domu bude muset jít ven a tuto nezbytnou věc obstarat. A GM se chytá za hlavu, protože jeho NPC by přeci na takovou zjevnou slabinu ve fungování musely dávno přijít a zařídily by se podle toho. Někdy se to dá obejít. Jindy plán hráčů "otrávíme jedinou studnu ve vesnici a tím to vyřešíme" může do celé přípravy hodit vidle. Bylo by super, když by takové plány hráči mohli provést, ale bohužel v nemálo případech pak výsledek bude působit neuvěřitelně, protože by přeci "každého napadlo, že je to slabina".

Oba výše popsané problémy odpadají, pokud hráči nad takovými detaily nepřemýšlí - ať proto, že je to nebaví, nebo proto, že to neumí, nebo proto, že jsou naučeni o nich nepřemýšlet. Nicméně obecně se mezi pěti hráči u stolu vyskytuje v průměru jeden aspirant na Sherlocka, který takové pátrání bere jako intelektuální výzvu a náplň hry. (Když je jeden, je snadné mu dát nálepku "problémový hráč" a sabotovat jeho pokusy nalézt vysvětlení. Když jsou dva, už to tak snadno nejde.)

Z těchto důvodů si myslím - a říkám - že pokud autor modulu chce tvořit modul opravdu pro širší okruh hráčů, tak by měl tvorba začít "od začátku", tedy v hlavě si postupně sestavit uvěřitelnou sérii událostí, která vyústila v situaci nastavenou jako výchozí bod modulu. Je pak na něm, kolik z této události do modulu skutečně napíše, ale měl by zajistit, že (slovy profesorů matematiky) "řešení této úlohy existuje".

To samé platí pro popis celé lokace, kde by si měl autor představit, jak celé místo funguje za běžného provozu. Pak mu odpadnou takové věci, jako jediná brána u desetitisícového města, kterou v době trhů hlídají dva strážní, a velmi pečlivě a dlouho prohlížejí každého příchozího.

Jsem si vědom toho, že složitost modulu může narůstat exponenciální řadou, než se autor naučí, která řešení jsou funkční a která prostě funkční nikdy nebudou. A speciálně ve fantasy můžou být některé věci zcela neřešitelné. Pro mě by bylo ideální takové věci vůbec netvořit, ale zcela legitimní řešení je do modulu natvrdo napsat, že "tyto věci nejsou řešené, pokud se o ně hráči obvykle zajímají, musíš si je vymyslet."

Samovolně z toho vyplyne, že autoři budou své výtvory držet spíše jednodušší, spíše než aby do nich dávali desítky nadbytečných hejblátek jen proto, aby tam bylo spousta interaktivních věcí. A také zjistí, že i "obyčejné", ale uvěřitelně vytvořené věci, jsou silně interaktivní samy o sobě. A že nevyžadují tolik popisů v textu modulu.

_________________________
*) Pominu moduly psané pro Dračí Hlídku, které jsou často psané přesně obráceně, totiž zachycují nějaký minulý děj (možná děj, který autor odehrál se svou skupinou), a úkolem hráčů je jen tento příběh objevit, aby si ho mohli vyslechnout. To je druhý extrém, který je úplně špatně.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Blog] 2k6 goblinů

Příspěvek od Markus »

Jersone, zajímavé čtení. Mám dojem (a je to myšleno čistě jako pozorování, ne rejpání), že myšlenkově reprezentuješ takový ten tradičně "dračákovský" a "detektivní" přístup ke hře, který se u nás zažil IMHO v devadesátkách – v souvislosti hlavně s mistrovstvím v DrD – a je vidět dodnes. Znám ho od některých hráčů, ale ještě víc je vidět na dobrodružstvích třeba pro Dračí Hlídku.

V tomhle detektivním přístupu ke hře je hlavním předmětem hry zjišťovat, co se stalo v minulosti a skládat z toho příběh nějaké záhady. Jakmile je příběh složen, hra většinou končí - je vyhrána. V tomhle hraní bývá – hádám – celkem málo akce a dobrodružství. Hlavně se chodí, pátrá po indiciích, mluví se s NPCčky a prostě se řeší věci minulé.

Pro mě je třeba hraní dobrodružných her o přítomnosti. Nezajímá mě, co se stalo v minulosti – zajímá mě, co postavy udělají teď. Ve hře se většinou po ničem detektivně nepátrá, nerozplétají se nějaké minulé děje, neřeší se, kam lidi z baráku chodí na záchod. Zajímá mě aktuální situace, její dynamičnost a potenciál pro rozehrání do budoucna. I v tom je důležité, aby místa měla svoji logiku – například u dobrodružství pro 5e mám často problém s tím, že při rozhýbání do budoucna začnou kolabovat. Věci jsou uspořádané tak, že vedle sebe nedávají smysl, a jakmile se začnou hýbat, vyjde to najevo. Takže v tomhle ohledu důraz na uvěřitelnost chápu.

Rozpor je ale v tom, o čem je hra: o odhalování minulého děje, nebo o vytváření budoucího děje? Z toho důrazu na minulost vznikají tradiční dračákovská dobrodružství, jakých je plný internet: především dlooooooouhá povídání o minulosti a vysvětlení úplně všeho. A často minimální potenciál pro současnou akci.

Hodně v tom vidím právě vliv toho, jak se dělala dobrodrusžví pro Mistrovství v DrD (jsou k vidění na internetu a Dechu draka), kam jezdily stovky hráčů a učily se to dělat právě tak.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů