[info] O sekci RPG tvorba a design

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od Markus »

:s_grin: :s_grin:Vítejte v srdci Chaosu! :s_grin: :s_grin:

RPG tvorba a design (přezdívaná též Kreslicí prkno) je sekce, která na první pohled matoucně míchá velmi teoretická témata s velmi praktickými diskuzemi, ve kterých vznikají nové hry nebo třeba překlady. Na druhý, třetí, nebo možná až čtvrtý či pátý pohled zjistíte, že je to velmi chytré uspořádání, a ne že ne. :>;o) Naším cílem bylo nabídnout návštěvníkům, kteří se o RPG design a tvorbu zajímají hlouběji, jednu centrální sekci se všemi diskuzemi a projekty pohromadě.

Co tu naleznete:
  • :arrow? "Teoretické" diskuze o designu. Rozbory mechanik, systému, pravidel. Zamyšlení toho, jakým způsobem hry fungují, jak s nimi pracovat, jak tyto poznatky využít.
  • :arrow? Diskuze o tvorbě, například rady pro psaní příruček či vymýšlení pravidel, doporučení v duchu "chcete publikovat vlastní systém?", diskuze o tom, jak funguje RPG průmysl, vydávání knih, propagace, autorská práva, atd.
  • :arrow? Náměty, nápady a odkazy týkající se designu. Odkazy na inspirativní stránky či články. Příspěvky a "ranty" čistě k zamyšlení či provokaci. Náhodné nápady a výtrysky inspirace. Nebojte se je ukrást a použít.
  • :arrow? Kreativní témata, kde si návštěvníci navzájem radí s kreslením ilustrací, sazbou, technikami psaní, překladu, atd.
  • :arrow? A samozřejmě :!: rozpracované projekty :!: , tedy témata, ve kterých se vyvíjejí různé hry, systémy či světy. Autoři verbují pomocníky, žádají čtenáře o kritiku a návštěvníci radostně hledají pavučinku v každém koutě.
  • :arrow? Překlady zahraničních her jsou dlouholetou tradicí RPG Fóra. Jsme pyšní na to, že i dnes se najdou aktivní přispěvatelé, kteří přinášejí domácímu čtenáři kvalitní překlady her, které by si nijak nemohl zahrát.
Čím se tato diskuze liší od O hraní obecně, je právě její orientace na praktické využití při tvorbě vlastních produktů. Neřešíme zde, jak pomocí svíček a hudby vyvolat u herního stolu hororovou atmosféru, řešíme zde, jak napsat RPGčko tak, aby jeho pravidla a text podporovaly horor. Neřešíme, jak hrát RPGčka s dětmi, řešíme zde, jak udělat RPGčko, které bude pro děti vhodné. Potažmo jak se vlastně pozná RPGčko vhodné pro děti, protože podobné teoretické rozbory jsou základem praktického úspěchu.

Ne každá diskuze má samozřejmě praktický výstup, naopak - ve velké části z nich mnohdy jen čeříme vodu, polemizujeme, brainstormujeme, házíme zbloudilé nápady jeden přes druhý. Doufáme však, že podobné diskuze mohou být cenným zdrojem inspirace pro nadšené autory. Nebojte se je vykrást!


Jedna prosba: reagujte
Konečným smyslem této sekce je soustředit se nové, vznikající projekty a pomoci jejich autorům dotáhnout je do konce. Je údělem valné většiny internetových projektů, že se nikdy dokončení nedočkají, přesto už Kreslicí prkno dalo za vznik mnoha dokončeným dílům. Jsme pyšní, že komunita RPG Fóra stojí za projekty, jako jsou např. Příběhy Impéria, Střepy snů, internetový časopis Drakkar nebo desítky překladů zahraničních her.

Aby však podobné projekty vznikaly i nadále, je nutné jejich autory podpořit. Většina projektů umírá na nedostatek zájmu - nenalhávejme si však, že jde jen o nezájem autora, nezájem publika hraje obrovskou roli. Vůli pokračovat ve vývoji projektu, na který skoro nikdo nereaguje, najde jen málokdo. Proto se prosím snažme autory podpořit naším zájmem.

V této sekci, více než ve kterékoliv jiné, platí: pište co nejvíce, i když nemáte nic "důležitého" na srdci. Obyčejná poznámka jako: "Tohle vypadá zajímavě, budu to tu sledovat a jsem zvědavý na další verzi" ohromně zvedne motivaci k další práci. Promyšlená kritika, kdy napíšete, co se vám líbí, a co byste naopak změnili, bude sluncem autorova dne. Proto prosím pište, pište, pište.

Mé osobní doporučení: Kdykoliv si přečtete nějakou diskuzi o připravovaném projektu nebo pracovní verzi nějakého projektu, obětuje už i ty dvě minuty navíc a napište autorovi nějakou reakci.


Orientace

Tato sekce má široký záběr témat, od hardcore teoretických diskuzí, přes malování, překlady až po psaní příruček. Pro snazší orientaci prosím používejte tagy. Tagy jsou krátká slůvka v [hranatých závorkách], která napíšete před název svého tématu, aby bylo na první pohled jasné, o co jde. Například "[systém] Kung-fu Mlejnek" dává najevo, že připravujete jakousi hru o budhistických mniších, "[nápad] Kung-fu Mlejnek" znamená, že jste zřejmě vymysleli nějaké zajímavé pravidlo a chcete ho někomu darovat, a "[ilustrace] Kung-fu Mlejnek" zřejmě znamená, že jste začínající malíř se slabinou pro holohlavé pány.

Není žádný "oficiální" seznam tagů. Používejte nějaké dle vlastního uvážení.
  • :arrow? Prosté diskuze nemají tagy. Jmenují se prostě jenom tak.
    :arrow? Tvůrčí projekty používají tagy jako [překlad], [systém], [svět], [ilustrace] a co vás napadne...
Nemusíte se s tím ale příliš zatěžovat. Klidně tagy ignorujte. Naši zlí moderátoři vám potom vaše téma sami přejmenují. :>;o)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od Markus »

Podsekce pro tvůrčí projekty

Aktivní projekty mají možnost získat podsekci. Abychom ale trochu udrželi přehlednost fóra, přidělujeme podsekce jen těm projektům, které je opravdu potřebují. Takže k tomu, abyste dostali podsekci:

- Vaše soukromé téma (nebo témata) musí být dostatečně živé a mít alespoň 10 stran. (A taky být starší než jen pár dní)
- První příspěvek musí být průběžně aktualizován

Potom mi prostě napište soukromou zprávu a já vám podsekci vytvořím.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od Markus »

Pravidlo prvního příspěvku
Doporučení pro tvůrčí projekty - vaše systémy, světy, překlady, atd:

Udržuje první příspěvek svého tématu aktualizovaný a s nejnovějšími informaci.

První příspěvek je to první, co nový čtenář uvidí. Bylo by tedy vhodné, kdyby už z prvního příspěvku poznal, v jaké fázi se váš projekt nachází, jestli už máte nějaké výstupy, jestli sháníte korektory, atd. Nenechávejte proto svůj první příspěvek z historických důvodů říkat: "Ahoj, chtěl bych napsat hru. Nevíte, co by to mohlo být?" Naopak, čtenář by tam měl najít něco jako: "Před půl rokem jsem založil toto téma a sbíral nápady. Nakonec dělám sci-fi RPGčko a už mám dokonce první zkušební verzi. Tady si ji stáhněte."

První příspěvek je zároveň skvělým pomocníkem pro náštěvníky, kteří tuto sekci třeba dva měsíce nesledovali a teď chtějí vědět, kam se váš projekt za tu dobu dopracoval. Jenomže ouha, ono to má 10 stran a informace nejsou nikde v žádné přehledné podobě.

Dobré vodítko je: kdykoliv ve svém projektu uděláte nějaký důležitý krok vpřed, běžte a upravte první příspěvek tak, aby to v něm bylo zmíněno.
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: [info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od Jarxes »

sem se to moc nehodí ale co znamenají ty znaky u témat? děkuji
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: [info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od Jarxes »

už sem to zjistil, předtim se mi nic neukazovalo...
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od Markus »

Byl jsi rychlejší :)
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: [info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od Jarxes »

Hodila by se mi vlastní sekce pro Post-apo Metropolis, ale deset stránek to ještě nemá :D
Chtěl bych do toho zapojit lidi jak to kdysi bylo u N.O.S.u... A taky se pobavit o tom, využít nějaký prvky N.O.S.u do Metropolis (I když je to zas něco jiného).
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od Ecthelion »

Jakub88 píše:Hodila by se mi vlastní sekce pro Post-apo Metropolis...
Hotovo, užívej ve zdraví. :wink:

Přesunul jsem tam všechny témata, která s k tomu vztahují a byly v téhle sekci. Kdyby ještě nějaké bylo třeba, tak řekni.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: [info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od hanss »

nadpis sekce:

RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)
Tvůrčí sekce zabívající se designem,...

Nebylo by lepší se designem zabývat?
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [info] O sekci RPG tvorba a design

Příspěvek od Faskal »

Asi jo. Opraveno, díky.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů