Tvůrčí pochybnosti

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Tvůrčí pochybnosti

Příspěvek od Log 1=0 »

Abych odpověděl na úvoodní otázku: ne, netrpím. Prostě dělám věci, když usoudím, že tahle konkrétní nemá smysl, zahodím ji a začnu jinou. Když mám hotovo, tak jsem happy, jestli je příležitost, dám to ven, když ne, tak neva. Když to jde ven, tak se to buďto líbí, apak super, nebo nelíbí, a pak je vidět, kde je třeba se zlepšovat. Ale vím, že tohle je dáno především, jak mám věci poskládané v hlavě a ostaní to mají jinak.

Ale všimněte si, že:
Když autor dostane sodu, je to demotivující (Nordoslav už na začátku).
Když nikdo nic neříká, je to demotivující (spousta lidí).
Když někdo chválí, ale nepodpoří finančně, je to demotivující (Sparkle).
Nebýut demotivující bude asi dost nákladné. :D
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvůrčí pochybnosti

Příspěvek od Nordoslav »

Já jenom upřesním, že jsme sodu ještě nedostal - je to jen můj imaginární strašák. Spíš občas propadám trudnomyslnosti a pak si říkám že co dělám nikoho nezajímá a že se na to mám vyprdnout - taby nedošlo k mýlce: tohle nemá být lovení pochval, spíš hledání reálných technik na práci s motivací.

Co si načítám nějakou literaturu, tak jedna z častých rad je buď rutina - tedy předem vyhraněný tvůrčí čas, který prostě tvoříš jedno jak se cítíš a nebo vyhraněné místo, kde tvoříš - jakmile tam sedneš tak prostě píšeš. Nesmíš ale tohle místo využívat k ničemu jinému.
Mátě s takovýmito technikami nějaké zkušenosti?
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Tvůrčí pochybnosti

Příspěvek od MarkyParky »

Jo. Že bych ho potřeboval jak sůl a nemám ho :)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Tvůrčí pochybnosti

Příspěvek od York »

Nordoslav píše: 14. 5. 2021, 08:28 Co si načítám nějakou literaturu, tak jedna z častých rad je buď rutina - tedy předem vyhraněný tvůrčí čas, který prostě tvoříš jedno jak se cítíš a nebo vyhraněné místo, kde tvoříš - jakmile tam sedneš tak prostě píšeš. Nesmíš ale tohle místo využívat k ničemu jinému.

Mátě s takovýmito technikami nějaké zkušenosti?
Jo, pro mě nefungujou. Připadám si trochu jako ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje - mám dobrý dny a špatný dny, jen teda obvykle nedokážu předem s jistotou poznat, jakej to zrovna bude. Důležitý je to zkoušet - fakt si k tomu sednout, třeba se aspoň začíst do svýho staršího textu a začít ho trochu vylepšovat. Pokud mám dobrej den, tak se pak obvykle plynule přesunu k něčemu novýmu, pokud ne, tak je lepší se na to vykašlat. Někdy mi taky funguje změnit téma, třeba se věnovat jiný kapitole nebo se úplně vykašlat na text a dělat třeba obrázky nebo ladit sazbu.

Tj. nemám pevnej čas, ale snažim se každej den nejdřív splnit povinnosti (zaměstnání a tak), abych se nestresoval tím, že je nemám hotový, a potom si sednout k tvorbě a zkusit, jak mi to pude. Vyzkoušim různý věci a když mi nic z toho nejde, zabalím to a jdu něco hrát.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvůrčí pochybnosti

Příspěvek od sirien »

Nordoslav píše: 10. 5. 2021, 10:50Trpíte někdy tvůrčí krizí ve smyslu, že si pokládáte otázku: Má vůbec smysl tvořit něco na ven, zajímá to někoho? Má to, co produkuju vůbec nějakou hodnotu? Není to jen zbytečné plýtvání papírem?
Ne.

(Ale vědomí, že moje imaginární kritika děsí ze sna i lidi, kterým jsem nikdy žádnou kritiku nedal, mě hřeje u srdce :-)= :D )
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvůrčí pochybnosti

Příspěvek od Nordoslav »

Sirien píše: 19. 5. 2021, 01:13 ...
Neboj, ty mě neděsíš, používám tě jen jako příklad trolla-strašáka bez emptie

A myslím, že nejlepší odpověď bude od někoho moudřejšího než jsem já:
troll.png
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů