Nevyžádaná kritika

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Zamčeno
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od OnGe »

Ne že by autocenzura byla nějak moc lepší, teda...
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Sosacek »

Stejne jako idea nepripustneho urazeni lidi je spojena s cenzurou. Nebo idea nepripustneho sdileni soukromych informaci. Nebo idea nepripustneho sireni nepravd.

A?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od OnGe »

A Hitler!

Od kdy tobě vadí urážení lidí a šíření nepravd?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Vitus »

No, chtěl jsem tím jen říct, že tu nevoláme po cenzuře (tedy alespoň já za sebe ne), ale spíše po situaci, kdy kritik (často požadující od autora sebereflexi) by rovněž měl mít určitou úroveň sebereflexe. (Alias velmi jednoduše řečeno, když už jsem se rozhodl, že budu kritik, neměl bych být hovado. :D )
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od OnGe »

Já si teda hlavně nemyslím, že by kritik měl po autorovi něco požadovat. Tím se z toho totiž stává nějaká divná nátlaková hra a celé se to zvrhlo.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Markus »

Hele, už jsme zase u nějakých válek proti slaměným panákům, ne? Nebo máte fakt dojem, že tady někdo obsahuje urážení, sdílení osobních informací, šíření nepravd a Hitlera?
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od OnGe »

Na to nedovedu odpovědět, protože nevím jak si mám představit, že někdo obsahuje urážení, sdílení osobních informací, šíření nepravd a Hitlera. :think:
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Vitus »

Hele, Markus se evidentně překlep a mělo tam být "obhajuje" :D .

Za mne Markusi je na tohle odpověď samozřejmě "ne" (tedy s výjimkou sekce Rozličného pokecu, kde se může opravdu objevit rozličný, ehm, pokec $D ).
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Nordoslav »

Markus píše: 8. 3. 2021, 10:52 Hele, už jsme zase u nějakých válek proti slaměným panákům, ne? Nebo máte fakt dojem, že tady někdo obsahuje urážení, sdílení osobních informací, šíření nepravd a Hitlera?
Tak Sirienovo vyjadřování je dost ve stylu mám plné právo psát jako arogantní kikot a je jen autorova chyba, pokud si z toho nedokáže odnést hodnotné informace, které se v podobném sdělení dozajista skrývají.

Pokud ale komunita jaok taková přijme podobný styl vyjadřování jako přípustný, tak to vrhá negativní světlo na komunitu jako celek a ne jen na daného kritika. I v rámci ssnahy o nějakou otevřenost, přítelské a průběžné oživování komunity novými členy je žádoucí podobné excesy regulovat nebo se od nich distancovat.

Rečeno lidsky: máš plné právo psát jako kikot. ale pak máme plné právo tě poslat do háje a ignorovat.

Což já třeba vnímám že tvoje recenze, Markusi, jsou většinou tak akorát správně na hraně. Máš nějaký žebříče hodnot akorát tě občas něco vysloveně vytoří a pak ujedeš do naštvaného rantu, ale to se mi taky obřas stává, mám pro to pochopení:)
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Markus »

Ono to třeba pro lidi, co se tu neorientují, není tak úplně jasné, ale Sirien je správce webu www.d20.cz, takže je spíš zástupcem „externí“ komunity, ne té zdejší. A jeho právo psát klidně urážlivě u nich na d20.cz (nebo kdekoli jinde než tady) hájím taky – ať si píše, jak chce. Může to dopadnout tak, že odradí čtenáře, ale to je jeho problém. Ale sem na Fórum urážlivé vyjadřování nepatří a snažíme se ho v mezích našich schopností moderovat.

Moje recenze jsou zvláštní případ. Jsou vědomě psané na externím webu - i z toho důvodu, abych si trochu rozvázal ruce -, ale zároveň vzhledem k mému postavení tady chápu, že tak trochu patří i sem.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Nordoslav »

To že pro tebe je formálně zástupcem externí komunity je pěkné, pokud je tu ale častým přispěvatelem, tak bude součástí i této komunity.

A tvoje vnímání je v tomto bohužel zcela irelevantní, tohle je jeden z případů kdy je důležitý hlavně náhled externího pozorovatele. Stejně tak je zcela jedno umístění tvých recenzí - je to vyjádření viditelného člena komunity a tím pádem se to nedá oddělit.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Sosacek »

Markus píše: 8. 3. 2021, 10:52 Hele, už jsme zase u nějakých válek proti slaměným panákům, ne? Nebo máte fakt dojem, že tady někdo obsahuje urážení, sdílení osobních informací, šíření nepravd a Hitlera?
Ja myslim, ze to zaclo tim, ze Sirien zacal tomu, ze se nastavi pravidla co je OK a co ne rikat "cenzura".

Coz je technicky vzato na internetu pravda, a zaroven je to hodne ucelovy a manipulativni vyklad, co pomyslne spojuje vynucovani zakladni slusnosti s predstavou nejakych totalitnich cenzoru zacernujicich kusy dopisu a zakazujicich knihy, nebo co.

Nevim jestli je uzitecne to dal resit nejak do hloubky, jenom jsem citil potrebu na tenhle diskusni faul upozornit.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Markus »

Já bych to s prominutím neřešil a poprosil, ať se na tom nezasekáváme. RPG Fórum má jasně nastavená pravidla, o těch tady diskutovat nebudeme, a bavit se nějak hypoteticky o případech, které by mohly nastat, ale nenastaly, nebo o jiných webech tady postrádá smysl. A odvádí to pozornost od tématu diskuze, kterým nebyla „zdvořilost vyjadřování“, ale otázka, kdy a jestli je přípustné kritizovat díla, jejichž autor o to nestojí. + další témata, co se k tomu nabalila (např. jaká kritika je hodnotná, jakou má vlastně funkci atd...).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Jerson »

Nordoslave, můžu tě ubezpečit, že z vnějšího pohledu se i v běžném stavu RPG Forum a Kostka od sebe v přístupu k nováčkům nijak podstatně neliší, a za urážející a shazující byli označeni i lidé, u kterých bych to osobně ani nečekal a nevnímal.
Je to prostě dané tím, že tady i tam mají lidé nějaké osobní vztahy, často se znají, hráli spolu, nebo jsou i kamarádi, takže si k sobě dovolí víc. A když to vidí někdo zvnějšku, snadno nabyde dojmu, že kokoti jsme všichni, i když se bavíme normálně.

Jinak už jsem dvakrát zažil zrovna tady, že nováčka - tedy mladou slečnu - odrazil "vstřícný" přístup, kdy jí tu lidé psali stylem, jako by neměla žádné zkušenosti. Tedy, ona měla deset let zkušeností s textovkami a jen jednu s TTRPG, ale stejně odešla s dojmem, že se tu k ní chovají jako k malému dítěti. A to na ni nereagoval ani Sirien, ani třeba Sosáček, nebo někdo z "ostřejších" hochů (teď nevím, koho bych tam zařadil). Jo, a obě jsem sem navedl já.

Takže osobně si myslím, že přizpůsobovat styl fóra nováčkům a změkčovat ho podle nejmírnějšího triggerování stejně povede jen k tomu výsledku, že se tu pár lidí bude extrémně hlídat, aby nenapsali něco odrazujícího, ale nováčci budou tak citliví, že je stejně odradí i věta "vidím to trochu jinak". Teď přeháním, ale ne tak moc.

Prostě to že se sníží rozsah kritiky nemusí automaticky znamenat, že noví lidé si budou uvědomovat, ve které oblasti z celého možného rozsahu se kritika pohybuje.
Takže já jsem naopak rád, když někam píše Sirien, protože pak můžu napsat "tenhle člověk ti naplno napíše, co si myslí a co děláš blbě, i když nic z toho nemyslí jako ukážku. A tihle a tihle lidé s ním obvykle nesouhlasí. A to jak se opírá do mě a mé hry - jo, opírá, ale hraje ji."

Naproti tomu stojí lidé, kteří nováčkům odpovídají pozitivně a vstřícně a radí jim postupy, které mají (eufemisticky řečeno) potenciál k rozbití herní skupiny. Třeba že radí lhát spoluhráčům (třeba i kamarádům a rodině) kvůli lepší zábavě ze hry. Přitom vychází ze své zkušenosti, která zní "když se to někomu nelíbí, může si přeci najít jinou skupinu." Ve výsledku to klidně znamená, že nováčkovi poradí postup, který může znamenat zklamání důvěry jeho vlastních dětí. A co hůř, protože je to podané milým způsobem, tak nováček nemá šanci zjistit, že tam tohle nebezpečí je.
Ale jen co někdo zkusí tyhle postupy veřejně zkritizovat (v tomto případě myšleno "odsoudit"), dostane v mnoha komunitách pořádnou sodu.

Nevím, jak se k tomu postavit. Ale vím, že když se vezme ten nejvíc nezapadající člen komunity a kladou se mu překážky tak dlouho, až komunitu opustí, tak krátce poté se najde další člen - a další, a další ... přesně ve stylu "když si přišli pro komunisty, mlčel jsem, protože jsem nebyl komunista". Na foru hry War Thunder jsem viděl několik kol takového ostrakizování, až jsem dokázal určit, kdo bude na řadě další. Nakonec byli takhle vyštváni přispěvatelé, kteří nejvíc horovali pro vyhození "extrémních" názorových jedinců.
(Jo, píšu to jako člověk, který byl takhle označen už při svém příchodu na tohle fórum.)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Vitus »

Nordoslav píše: 8. 3. 2021, 11:39 A tvoje vnímání je v tomto bohužel zcela irelevantní, tohle je jeden z případů kdy je důležitý hlavně náhled externího pozorovatele. Stejně tak je zcela jedno umístění tvých recenzí - je to vyjádření viditelného člena komunity a tím pádem se to nedá oddělit.
Tohle si nemyslím, že je zrovna nejšťastnější náhled na věc, respektive argument - v důsledku to znamená, že jsou tím pádem propojeny všechny komunity se všemi a tedy se v důsledku jedná o jednu komunitu obyvatel internetu, takže by pak nešlo oddělovat soukromé od profesního, jednotlivé obory (jako například koníčky od profesionálního zaměření) atp. :think:

Za mne je ten Markusův argument validní, pokud je to jasně deklarováno, že se jedná o dvě různé věci.

Poznámka: Jersone, to o čem píšeš, je "zkouška odpojením posledního vagónu" a přesně tímto testem neprojdou libovolné názory či ideologie, jež se snaží vinu hodit na nějakou jinou skupinu a tu pak systematicky likvidovat (protože vždycky bude nějaký poslední vagón). $D
Zamčeno

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů