Nevyžádaná kritika

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Zamčeno
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od sirien »

Nordoslav: Tvým ignorováním budu zajisté trpět, přesně ve shodě s tím, co sem zde napsal dříve. (Tak ze zájmu - to že s tvorbou "začínáš" znamená, že jsi už něčím i začal, nebo to je jen nekonečný příslib toho, že zítra už určitě, přinejhorším pozítří?)

Jinak je velmi příznačné, že diskuse o kritice, její vyžádanosti a obsahu je překrucována do diskuse o slušnosti vyjadřování (což je oblast, kde se mnohem snáz argumentuje za "nepřípustnost") - stejně jako je příznačné, že samozřejmě nevoláš po zákazu nebo mazání, jen po kolektivním ignorování a ostrakizaci - a že přitom používáš co nejméně konkrétní a co nejneurčitější standardy typu "trochu lidský standard", pod který můžeš schovat cokoliv - nebo naopak do něj něco nezahrnout, přesně tak, jak se zrovna hodí.

Také je velmi příznačné, že voláš po "seberegulaci" komunity. Je zajímavé, že po "seberegulaci" komunity volají často lidé, kterým se nelíbí bod, do kterého ona "seberegulace" kovnerguje - za "seberegulaci" kolektivem pak schovávají snahu natlačit ostatní tam, kam by je rádi natlačili sami za sebe, ale nechtějí to přiznat - ať už protože SI to nechtějí přiznat nebo protože vědí, že sami nemají autoritu toho dosáhnout.

...a tak trochu mi přijde, že tohle kolečko sme si už jednou protočili s Pepou, v každém jednom bodě, zdánlivě v jiném tématu, ale vlastně totéž v bleděmoderém.


OnGe: je mi jasné že si to tak myslel, ale pro forma bych rád zdůraznil, že po omluvě Končiny za poškození RPG u veřejnosti na Kostce volala hrstka jedinců (těch samých, co tady), rozhodně ne kolektiv.

_________________________

Winnie: Tyhle popisky nastavuje Markus, tenhle můj tam je... někdy z prehistorie. Pamatuju si, že měl kdysi nějakej reálnej kontext, ale zabohy si už nevzpomenu jakej. Jinak Jerson mi později po mém odchodu odtud věnoval označení "persona non grata".
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Markus »

Změnil jsem Sirienův popisek podle návrhu Winnie, protože Sirien by s tím určitě souhlasil, kdybych se ho zeptal, což jsem se nezeptal.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od sirien »

Nezbyde mi, než přijmout výzvu a pokusit se dostát svému novému titulu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Pepa »

MarkyParky píše:Správná analogie je, že v ulici najdeš rozmazané h@vno a místo toho, abys vynadal konkrétnímu pejskaři, který ho po sobě neuklidil, tak se dožaduješ po celé ulici (včetně těch, co psa vůbec nemají), ať si to s tím pejskařem vyřídí za tebe, protože jeho výkal hází špatné světlo na celou ulici.

Kolektivní vina/odpovědnost.
Dobře, Marky. Ale co když je v té ulici těch výkalů více? (Nebo řekněme prostě velmi hodně...) Má pak už člověk právo zakřičet na celou ulici: "Máte tady binec?"

Zadruhé: Jistým způsobem máš pravdu: Než to řešit s celou ulicí, odebral jsem se to podrobněji řešit s moderátory. Protože ti už mají také poněkud jinou odpovědnost za to, co se tady děje. Nebo nemají?

Nebo to vezměme z obráceného konce: Chtěl jsem učinit Fórum (a celou RPG komunitu) lepším místem a měl jsem desítky postřehů a poznámek. Co jsem měl udělat? Jaký byl správný postup?
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Nordoslav »

Hele, s kýmkoliv o tomhle tématu rád pokecám soukromě ať už online nebo u piva, ale tady a teď mi to jen ubírá energii, kterou jdu narvat raději do toho projektu se kterým začnu pozítři.

Navíc jsem udělal sebereflexi a došel jsem k závěru, že se v podstatě jen snažím nějak racionalizovat a zformulovat do obecné roviny svoje osobní přesvědčení, že vystupovat jako Sirien není v pořádku. A to už do téhle debaty opravdu nepatří.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od sirien »

Nordoslav: to... je zcela bez ironie zcela nečekaně upřímná a konstruktivní introspekce. Učinilo to na mě alespoň malý dojem.
Pepa píše: 8. 3. 2021, 14:07Chtěl jsem učinit Fórum (a celou RPG komunitu) lepším místem a měl jsem desítky postřehů a poznámek. Co jsem měl udělat? Jaký byl správný postup?
Po mnohačetném odmítnutí na všech místech a ze všech stran přijmout fakt, že to co je pro tebe "lepší" je pro ostatní horší, přestat se vnucovat a pokorně se smířit s realitou?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Jerson »

Nordoslav píše: 8. 3. 2021, 14:09 v podstatě jen snažím nějak racionalizovat a zformulovat do obecné roviny svoje osobní přesvědčení, že vystupovat jako Sirien není v pořádku.
Pokud tím myslíš, že bys nechtěl vystupovat jako Sirien, nebo bys nechtěl, aby tu vystupovalo víc lidí stejným způsobem, tak na to není co namítat. Soukromě se to řešit dá také, i a už jsem to v různých rovinách také dělal.

Na jiné téma:
RPG F má jednu funkci, která není moc propagovaná. Je možné si někoho nastavit jako nepřítele a tím ho ignorovat. To sice není dokonalé, pořád budou vidět citované příspěvky dotyčného, ale lepší než nic. I když sám nejsem příznivcem takových funkcí, tak matematicky řečeno určité řešení existuje.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Pepa »

Sirien píše:Po mnohačetném odmítnutí na všech místech a ze všech stran...
Aha. Takže jsem měl tehdy postupovat tak, jak jsem postupoval...

Ad ignore listy: O těch jsem moderátorům také psal, a sice jsem žádal o jejich zrušení. Proč? Protože když pominu jisté "morální" aspekty (Chci já vůbec vlastně někoho "někam zavřít" nebo "zneviditelnit"? To bych se musel sám za sebe stydět!), tak to je prostě konečná... To vede uzavírání se a k ne-komunikaci. Lidi, co se navzájem dají do ignore listu si už k sobě nikdy nenaleznou cestu. A příklad tady máme... Kdybychom se s Markym kdysi dali navzájem do ignore listů, tak se dodnes neusmíříme...
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevyžádaná kritika

Příspěvek od Selhan »

Vystupovat jako vystupuje Sirien v tohle tématu není v pořádku. Jestli máte pocit, že chovat se k ostatním diskutujícím slušně a s úctou je špatně, protože je to cenzura, tak se bohužel neshodneme. Jestli máte problém určit, co je ještě hulvátství, a co ne, tak se doporučuji držet na té bezpečnější straně, případně se bavit někde jinde, protože první pravidlo fóra je závazné. Oproti tomu tam jinde pravidla RPGF závazná nejsou, a RPGF nemá ani pravomoci, a očividně ani zájem, říkat lidem, jak se mají chovat mimo tenhle web.

Tohle už není diskuze, nýbrž hádka, takže téma končím s organizačním shrnutím:
Na RPGF je nadále dle pravidla 2 přípustná nevyžádaná kritika, dokud je v rámci pravidla 1. Svět není černobílý a nejsou možnosti jen "vůbec neřešit, jak se kdo chová" a "sklouznout do dystopické totality, kde je jakákoli kritika nepřípustná". Prostě se budeme snažit najít middle ground, jak se to běžně ve skupině lidí, kteří chtějí komunikovat, dělá.
Navrhuji všem se trochu odnasrat, jakkoli to v téhle pitomé době jde, dát si týden oraz, dokud nám nesplaskne kolektivní žilka, a pak se můžeme třeba pobavit o tom, jak dávat konstruktivní kritiku v tématu, které York už vedle založil, protože to samozřejmě není jasné a jednoduché - jak už to tak s reálnými problémy, které v rozjetém flejmu nezredukujeme na absurdní extrémy, bývá.

Kdo s touto mou akcí máte problém, napište mně nebo někomu s dalších moderátorů PMku. Téma bych ale opravdu teď nechal chvíli vychladnout.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Zamčeno

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů