Začátky s digitální kresbou/malbou

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Jerson »

Asi se nemám pouštět do komentářů ohledně konstrukce hradu, když se učíš kreslit, že? :-)
Ke kreslení ti neřeknu nic, sám bych to nedokázal lépe.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Vandalicus »

Ta posledni varianta je nejlepsi, protoze je nejvic tvoje.

To predtim ma klasicky problem digi-zacatecniku - je to moc sterilni, jak se snazis o "dokonalost". Jednotna sirka linky bez variaci a dokonalym zacistenim pusobi moc technicky. Barvy jsou dobry, ale je tam relativne malej kontrast. Muj trik je zkusit prubezne se mrknout na desaturovanej obrazek - pokud je to z toho jednotne sedy blob, chce to vetsi kontrast
Jo a vlastně taky bych docela chtěl nakopnout, co s tím dál, protože pokud bych měl rozvíjet tu barevnou variantu, tak je to nechutně ploché a chce to detail. A tam jsem úplně bezradný a nikdy jsem to nedělal, vždycky jsem jenom kreslil perem/tužkou.
Moje rada (kterou kdyby nekdo dal me, tak bych usetril spousty a spousty casu): pokud jsi dobry v perokresbe a jsi na to zvykly, tak kresli timhle stylem. Malovani barvou je dost jina technika a navyky - je to jako by ses zacal ucit misto kresby tuzkou/perem ucit olejomalbu. To, ze to v digi delas oboji na tabletu, neznamena, ze budes umet dobre obe techniky. Vetsina umelcu se i v digi specializuje na jedno a zvlast, pokud nejsi student, co ma hromadu casu rozvijet a ucit se oboji, tak se soustred na jedno a vypiluj si svuj styl.
Nerikam, ze pokud chces malovat barvou, tak do toho nemas chodit - jenom, ze musis pocitat s podstatne vetsi casovou investici, pokud jsi nikdy predtim barvama nemalovat.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

Pár náhodnejch postřehů a tipů:

• "ochoz" levý věže bez střechy vypadá divně, vnitřní čáru na levym kraji stoč víc dolů (jako u pravý věže bez střechy)

• zkus jiný než bílý pozadí - texturu starýho papíru nebo tak něco. A zaexperimentuj s blend módama, na stíny se hodí třeba overlay.

• Zkus míň jednolitou oblohu, pár tahů silným čtvercem by tomu mohlo dost pomoct.

• Detailů se neboj, zkus nejdřív ty "techničtější", třeba jemnou cihlovou kresbu na stěnách, prkna na padacím mostě, tašky na střechách, dlažbu na nádvoří.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 4. 1. 2021, 10:37 V rychlosti - vypadá to dobře, ale nechceš na to založit nový téma? S výběrem grafických tabletů to už přímo nesouvisí a téma o experimentování s digitální ilustrací tu ještě nemáme.
Upřímně bych to skoro nechal pod jednou střechou. O výběru grafických tabletů jsme řekli už dost. A tohle je celkem logické pokračování té diskuze.
+ Fórum není žádná artcommunity, abychom udrželi víc art témat. Ale uvidíme, jak se to vyvine.
Jerson píše: 4. 1. 2021, 10:38 Asi se nemám pouštět do komentářů ohledně konstrukce hradu, když se učíš kreslit, že? :-)
Markyho architektura (snad až na chynějící ochozy) je fakt v pohodě a tohle téma je o něčem jiném.
MarkyParky píše: 4. 1. 2021, 01:35 EDIT: Jo a vlastně taky bych docela chtěl nakopnout, co s tím dál, protože pokud bych měl rozvíjet tu barevnou variantu, tak je to nechutně ploché a chce to detail. A tam jsem úplně bezradný a nikdy jsem to nedělal, vždycky jsem jenom kreslil perem/tužkou.
- Na to, že to je první věc co jis udělal na tabletu je to fak super. Hodně dobré.
- Co se týče kresby. Trochu bys mohl vylepšit geometrii těch objektů; linky střechy se rozbíhají obráceně, než by byla perspektiva, Každyá z elips těch válců vypadá jako z jiného úhlu a ten kontakt válce a kužele by neměl tu špičku. Ale už to neopravuj, vypadá to pořád v pohodě a naučil ses na tom, co jsi mohl. Prostě začni další projekt a zkus to příště líp.
- Co se týče stylu, tak mě se třeba líbí ta kolorovaná verze s inkoustovými hranami. Přijde mi to úplně ok jak to je. Porstě kolorovaná inkoustová kresba. Ale všechny ostatní varianty jsou ok. Ale fór je, že si sám musíš vybrat, který z těch stylů sedí nejvíc tobě. Co se nejvíc líbí tobě, kolik tě to stojí času, a hlavně, který tě baví nejvíc.

Jo a co myslíš tím Houba? Dle těch obrázků je tam oproti barevné verzi textura navíc, nebo tím myslíš něco jiného?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 4. 1. 2021, 13:43A tohle je celkem logické pokračování té diskuze.
To ano, ale když jsem tohle téma zakládal, tak jsem fakt neměl za cíl, aby se v něm debatovalo o digitální kresbě a malbě:
York píše: 27. 8. 2020, 11:45 Zvažujete pořízení grafického tabletu a přemýšlíte, jaký vybrat, jak ho nastavit a jak se pak vlastně používá? Tohle téma by vám k tomu mělo pomoct.
Určitě dává smysl dát do záhlaví odkaz na tu navazující debatu, ale původní idea byla pomoct lidem s výběrem tabletu.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Ecthelion »

Téma odděleno z grafických tabletů.

OK Yorku, ale editnutí prvního příspěvku v původním tématu nechám na tobě.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od smrq »

Houba je filtr ve photoshopu, jak jsi E2 psal, jde vlastně jen o texturu.
Na umění je kouzelné, že sto lidí opravdu znamená 100 chutí. Já jsem zastánce kresby v barvě. Má to takový až kubistický nádech. Ale chápu, že ty nechceš jít cestou zjednodušení tvarosloví, ale k realistické kresbě. V tom případě je barevná varianta nevhodná cesta, leda bys přesvědčil hlavu, aby se držela střídmých barevných tónů.

Tuš se mi zdá moc primitivní a bez byť jen špetky rukopisu. Tebou preferovaná varianta mě nepohoršuje, jen bych doporučil linie na osvětlených místech méněkrát obtahovat, ať vznikne rozdíl mezi rohem stavby ve stínu a na světle.

(To se to kecá, takhle od klávesnice. :) Ale protože zažívám také své první virtuální pokusy s tabletem, chápu, co si teď prožíváš a že rozhodnout, kterou cestou se vydat a pilovat ji, není jednoduché.)
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Markus »

Tohle ti asi moc nepomůže, ale mně se taky nejvíc líbí tohle:

Obrázek

Je to osobité a ve stylizaci se ztratí nedostatky, které při snaze o realismus vyniknou.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Vitus »

Za mne asi nejlepší varianta černobílá tuž, ale to je asi tím, že jsem spíše zvyklý na černobílé rekonstrukce budov :D .

(Jinak ke kosntrukci hradu bych asi taky měl několik poznámek, ale není to vůbec nijak kritické - v českých luzích a hájích se vyskytují různá pravpodivná hradotivá zvěrtsva z období gotiky, kdy stavebníkovi třeba došly peníze nebo je neměl už od začátku a tím pádem se spokojil s takovým jakýmsi "jakohradem". :D )
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od OnGe »

Já si taky trochu naslepo zakybicuju.

Co se týká detailů, tak pokud by ten obrázek měl být ve výsledku tak 5 cm velký, tak je tahle úroveň detailu optimální. Jakékoliv další detaily budou jen šum a buď to nevylepší, nebo to zhorší a nebo na tom strávíš pár hodin a nebude poznat rozdíl. Trochu tlustší čáry a je to ideál.

Kdyby to mělo být větší, tak hodně udělají tašky, textura zdiva a takové ty věci. Pokud to chceš všechno ručně, tak stačí sem tam dát oprýskanou omíku a naznačit že jsou pod tím cihle, kameny, nebo něco. Tašky můžeš naznačit čárami podle směru a tvaru tašek, nebo pár čárami prkna na padacím mostě, žádné velké vykreslování. Pokud se nebojíš dát práci strojům, tak si můžeš najít nějakou texturu (fotku střechy z dobrého úhlu) a natáhnout to na střechy jak potřebuješ. Stejně tak můžeš udělat kamenné zdi. Doporučuji předtím přetáhnout kontrast a dávat to tam poloprůhledné (ne přímo 50%, ale co zrovna bude vypadat dobře). Tím to dostane barvu a stíny co potřebuješ. Jestli chceš aby to vypadalo kresleně, protáhnit to posterizací, zvýrazněním hran, nebo nějakým sofistikovanějším filtrem. Ta textura nemusí být moc dobrá (tou průhledností se tak nějak vpije a stejně to nebude poznat) jen tam musí být výrazná ta...no, textura co tam chceš zanést.

Hodně udělá když tam dodáš nějaký život. Otevřené okno, nějaký svinčík na nádvořím, postávající postavy, slepice, přijíždějící povoz (zase žádné velké vykreslování, spáš jen siluety) a takové legrace. Ono je kolikrát lepší pět věcí jen tak naznačit, než jednu vyvést do detailu. Nebo pět vyvést do detailu.

Pak se dá taky spousta parády udělat s tloušťkou čáry. Můžeš tím zvýraznit perspektivu, oddělit tvary a detaily, naznačit stín... akorát jsem nikdy nepřišel na to, jak to v digitálu dělat nějak příjemně, nedej bože dobře.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od MarkyParky »

Všem díky za feedback, je hodně užitečný. Hlavně za tu část "Pokud jsi spokojený s kresbou+stíny, tak to dotáhni a kašli na barvu." případně "Pokud jsi spokojený s kresbou+stíny, tak udělej detaily v nich a nech plnou barvu."

Čas je drahý a fakt je lepší ho použit na vylepšení toho procesu, co nějak jakš takš umím, než na učení se úplně nového. Fakt jste mi otevřeli oči, nějak jsem tuhle cestu neviděl.


E2: Houba je prostě jeden štětec, co dělá trochu texturu, aby to nebylo úplně ploché.


Zkusím ještě tu tuž s proměnlivou šířkou, jestli jí to pomůže, ale momentálně se čím dál víc přikláním k té kresbě tužkou, byť nejsem úplně šťastný z její "chlupatosti".

Taky si zkusím ten obrázek vysázet do dobrodružství, ke kterému je určený a podívám se na to, kolik bude vůbec potřeba detailů. A díky za nápady, jak je řešit - zvolím tu cestu ručních, tu a tam ... s texturami se mi dělat nechce.

Přiměřeně je přidělám + zkusím poštelovat trochu geometrii a chybějící prvky jako ochozy, kde to dává smyl, ale jinak ho už asi dropnu a začnu dělat na dalším, abych cvičil ruku a nezasekl se příliš na precizování jednoho kusu. Vrátit se k tomu konceptu později, až to budu mít v ruce víc, můžu vždycky.
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 5. 1. 2021, 01:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od York »

Marky: Já se teď sice nepokoušim kreslit ani malovat, ale v začátcích jsem taky a mám pocit, že je to tak trochu jako hra se slepou mapou - v podstatě náhodně zkouším a objevuju, nemám nad tím skoro vůbec kontrolu. Hodně často googlím konkrétní postupy, ale pak je třeba nepoužiju, protože úplně náhodou narazím na něco jinýho a je to strašně super. Vlastně jsi přesně tohle napsal i sám a jak vidíš, ačkoliv jsi na to narazil náhodou, lidem se to líbí, protože to má jiskru, která na tom zaujala i tebe. A občas jsou to objevy na facepalm - třeba teď nedávno jsem zjistil, že snažit se vyrobit stín přes "puppet warp" byla kolosální kravina, když hned vedle v menu je "perspective warp" ;-)

Hlavní je se nebát a zkoušet, nikdy si neříct "to nejde, to nezvládnu".
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Ecthelion »

MarkyParky píše: 4. 1. 2021, 23:37 E2: Houba je prostě jeden štětec, co dělá trochu texturu, aby to nebylo úplně ploché.
Aha, teď jsem se díval, jestli to mám už v CS5 a ta funkce tam fakt je. :wink: Koukám jsem ty věci, co pro svou pipeline nepotřebuju už úplně zapomněl. Omlouvám se za ignoranci.
MarkyParky píše: 4. 1. 2021, 23:37 Zkusím ještě tu tuž s proměnlivou šířkou, jestli jí to pomůže, ale momentálně se čím dál víc přikláním k té kresbě tužkou, byť nejsem úplně šťastný z její "chlupatosti".
Té chlupatosti se zbavíš časem jak ti poroste level. Kreslení je Zen koncentrace a opakování.
Ale narazil jsi na dichotomii exploratorních tahů, kdy si něco předskicováváš a vlastně nevíš co a pak těch finálních linek kdy už víš, co kreslíš. Exploratorní tahy vždycky budou vypadat poněkud chaoticky. Doporuřuji zkusit si nejdřív v jedné vrstvě obrovským štětcem bloknout kompozici a rozvrhnout objemy. Pak tu kresbu hodit do pozadí s 50ti procentní průhledností a kreslit ve vrstvě nad tím. Když budeš mít vyřešenou kompozici, tvary bude se ti kreslit jistěji.
Každopádně a i když ty tvary hledáš, kresli si nejúplnějšími linkami a čárami co můžeš. Krátké rychlé tahy jsou cestou k chlupatosti. Příliš pomalé tahy jsou cestou vlnkovatosti a artefaktů. Kontrolované dlouhé linky jsou cesta Zenu a postupu na další level.
A tedy taky platí, že přese všechno je kreslení na tabletu těžší než na papíře. Ale co se naučíš na papíře, zužitkuješ na tabletu.
Časem budou i tvoje exploratorní tahy čistší, mezitím můžeš ty nejhorší chlupy učesat gumou.
A teda ne, že by to nešlo komplet bez podkresu a explorace, ale to se netýká normálnćh smrtelnků jako jsi ty nebo já.
MarkyParky píše: 4. 1. 2021, 23:37 ... s texturami se mi dělat nechce.
Globálních textur se neboj, s minimálním úsilím celkem elegantě pomáhá přidat detail a živost, kterou ta digitální kresba často postrádá.
Prostě hoď do googlu image search (s creative license filterem) vintage textur, vintage paper texture, film grain texture, nebo třeba grunge texture. Vyber první věc co bude vypadat použitelně. Čím homogennější tím lepší.
Pro začátek můžeš zkusit třeba tuhle:
https://pixy.org/src/5/thumbs350/53612.jpg
Natáhni to přes celé plátno (Ctrl+T), vyhoď z toho barvu/sniž saturaci aby ti to neodstřelovalo barevnost (ctrl+u). Můžeš i trochu zvětšit kontrast té textury (ctrl+l). Nastav tomu mód prolnutí násobit nebo překrýt a krytí té vrstrvy dej hodně lehké, něco mezi 5 až 15-ti procenty. Klíčem je nastavit tu texturu tak lehce, aby skoro nebyla vidět. Nechceš aby nějak měnila vzhled toho obrázku, ty po ní jen chceš, aby ti rozbíjela tu umělost digitální kresby.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od eerieBaatezu »

Redefine creativity with efficiency when you take advantage of Corel Painter® 2020, and a massive brush bundle for professional artistic expression!
https://www.humblebundle.com/software/d ... le_index_1
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele jak vám sedí to kreslení/malování na tabletu, co nemá obrazovku, takže koukáte na monitor od PC?
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů