Začátky s digitální kresbou/malbou

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od eerieBaatezu »

Merlkir píše: 28. 1. 2021, 11:19 Wacom pera tilt mají, už léta. A používám ho poslední dobou čím dál víc. (u "tužky" to funguje pěkně na rozšiřování stopy, jako kreslení skutečnou tužkou šikmo. A v softwaru co má nějakou simulaci štětce, jako např. PS, to taky funguje hezky.)
Jsem koukal, že lidi ovládají šířku čáry taky přítlakem (asi proto, že tilt ani nemají), ale to je default, ne? Že čím víc přitlačím, tím tlustší mi to udělá čáru. Nebo v čem je výhoda tiltu + přítlaku? Že může mít efekt lehkého přítlaku a přitom kontrolovat šířku čáry?
Merlkir píše: 28. 1. 2021, 11:19 Wacom pera tilt mají, už léta.
Však říkám, že mluvím o tabletech do 2 tisíc korun. $::lol:
Naposledy upravil(a) eerieBaatezu dne 29. 1. 2021, 21:05, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od York »

Default spíš je, že přítlak určuje průhlednost. Tj. na bílym papíře máš lehce tažený čáry světlejší a když přitlačíš, blížíš se k černý. V Gimpu si můžeš nasavit, jaký parametry čím ovládáš, v Photoshopu to určitě půjde taky.
Uživatelský avatar
Merlkir
Příspěvky: 995
Registrován: 14. 4. 2009, 11:47
Bydliště: Bruntál
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Merlkir »

Jj, obojí jde ve většině programů nastavit. Já to mám podle typu nástroje - u tužky mám velikost stopy na tiltu, protože tak funguje tužka v reálu, nerozplácne se (moc) čím víc přitlačíš. Třeba v Clip Studio Paint jde tohle všechno nastavit i v křivkách, takže třeba přitlačení taky trochu zvětší stopu, ale tilt má výraznější efekt.
--------------------------------------------------
moje portfolio: https://www.janpospisilart.com/
můj DeviantArt: http://merlkir.deviantart.com/
e-mail: JanPospisil42 @ gmail.com
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele umí Wacom i XP Pen, že je kurzor pera vidět, když ho máte těsně nad povrchem tabletu? Protože já si furt představuju, že na monitoru vidím kurzor, kam tím perem ukazuju. Teď jsem viděl nějakýho maníka malovat a on to tam neměl, což by mi při malování s tabletem, kdy musím ale koukat na monitor, totálně vadilo.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 30. 1. 2021, 20:34 Hele umí Wacom i XP Pen, že je kurzor pera vidět, když ho máte těsně nad povrchem tabletu?
XP-pen ano. A jelikož "mouse mode" moc nefunguje, tak navíc prakticky musíš mít souřadnice namapovaný tak, že plocha tabletu odpovídá obrazovce. Tj. když chceš kreslit něco v levym horním rohu obrazovky, tak najedeš perem do levýho horního rohu tabletu. Takže i když pero hodně zvedeneš, tak stejně máš představu o tom, kde kurzor je.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše: 30. 1. 2021, 20:37 A jelikož "mouse mode" moc nefunguje
Co to znamená? :D

Mně jde hlavně o to, že když člověk kreslí detaily, tak aby přesně viděl, kde to začne kreslit, až tam píchne to pero.
Obrázek
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od boubaque »

Mám Wacom Bamboo Fun (oživení téhle diskuse mě včera donutilo to na chvilku vytáhnout a zase jednou zkusit) a je to normálně jako myš – nad tabletem to hýbe kurzorem, a když se dotknu tabletu, tak jako bych kliknul. Ve Photoshopu mi to pak ukazuje okraj brushe, takže přesně vidím, kde budu kreslit, když hýbu stylusem nad tabletem, a jaký tvar má zvolený brush. Popravdě si moc neumím představit, že by se dalo kreslit/malovat jinak. Imho ta videa nemají ten kurzor proto, že mají vypnuté zaznamenávání myši/kurzoru.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Ecthelion »

Pokud vím tak všechny Windows tablety (Wacomy zdela určitě, Surface tablety taky, stejně tak Lenovo tablety) registrují tak palec nad plochou a ukazjí kde je kurzor. Bez ohledu na to jestli jsou s integrovanou obrazovkou nebo ne. To je standartní chování.
iPady tohle nedělají (A předpokládám že maník o kterém jsi mluvil maloval právě na iPadu.). Tam to registruje až kontakt s pracovní plochou, portože iOS jakožto dotykový OS, vůbec kurzor nemá.
Předpokládám že stejně to funguje i na Androidových tabletech. Ale tam nemám žádnou zkušensot.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od eerieBaatezu »

Ecthelion píše: 30. 1. 2021, 20:51 A předpokládám že maník o kterém jsi mluvil maloval právě na iPadu.
On právě recenzoval XP Pen, proto mě to zarazilo.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od eerieBaatezu »

Obrázek

Už se úplně vidím. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 30. 1. 2021, 20:41 Co to znamená? :D
Když zvedneš myš, poponeseš ji kus ve vzduchu a zase položíš, tak se ti kurzor nepohne - to je "mouse mód". V "tablet módu" levej horní roh plochy tabletu odpovídá levýmu hornímu rohu obrazovky a je jedno, kudy tam pero dopravíš.

eerieBaatezu píše: 30. 1. 2021, 20:41On právě recenzoval XP Pen, proto mě to zarazilo.
Já mám XP-PEN Deco 01 (v2) a hejbu kurzorem, když mám pero zhruba 2 cm nad tabletem.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Pieta »

Musím říct, že jsem nečekal, kolik lidí se tu přihlásí s tím, že tablet mají. Já to mám pořád zapsané jako specialitu pro lidi, co se tím živí... Ale to je možná tím, že jsem se někdy před dvaceti lety podíval, kolik to stojí, a od té doby jsem informace neaktualizoval. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od eerieBaatezu »

Máte někdo zkušenosti s různejma tabletama? V jedný srovnávací recenzi jsem četl, že kreslící povrchu Wacomu je na práci pocitově příjemnější, než XP Pen. Ale zase jsem koukal, že XP Pen má v balení fólii, kterou můžete na tablet dát, takže máte 3 druhy povrchu. Tablet, hrubší fólii, a z druhá strany fólie ještě hrubší. A taky jsem vidět týpka, co si na tablet normálně položí papír a perem jezdí po papíře.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od York »

eerie: Moc to řešíš. Vem si ten, co se ti nejvíc líbí :-)

Navíc jsi ve špatnym tématu, výběr tabletu je tady.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátky s digitální kresbou/malbou

Příspěvek od Ecthelion »

Pieta píše: 30. 1. 2021, 23:15 Musím říct, že jsem nečekal, kolik lidí se tu přihlásí s tím, že tablet mají. Já to mám pořád zapsané jako specialitu pro lidi, co se tím živí... Ale to je možná tím, že jsem se někdy před dvaceti lety podíval, kolik to stojí, a od té doby jsem informace neaktualizoval. (:
Jo to byla doba kdy jsem kupoval svůj první tablet. Wacom byl skoro no go.
Obrázek
Byl to takový křáp, že se mi stylus doslova rozpadl v ruce. Ale dodnes na něho s láskou vzpomínám. První Intuos co jsem kupoval byl za hroznou pálku, asi půlka nového počítače. Opravdu dobré a dostupné Bamboo přišly až o pár let později. Dneska je na trhu spousta alternativních i malých tabletů, že i pro kutily je to za docela dobrou cenu. V tabletech s displejem to začalo tak před 3 rokama (před tím byla cena za Cintiq úplně absurdní), ale ještě pořád to není ono.

eerieeBaatezu: S těma XP Pen (ani Huionama, což je podle všeho skoro stejný HW) nemám žádnou zkušenost. Ale podle recenzí jsou všechny těžce v pohodě. I York tady má s tím dobrou zkušenost.
Když máš prachy na Wacom, bral bych ten Wacom (holt je ve mně ta zkušenost s tím Geniusem příliš hluboce zakořeněná 8) ), je to bezchybný hardware. Ten svůj první Intos tablet jsem retiroval po 15-ti letech, ale vesele by fungoval dál.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 8 hostů