[minihry] Vitajte v ... - alebo Tvorba obsahu hrou

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 494
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

[minihry] Vitajte v ... - alebo Tvorba obsahu hrou

Příspěvek od Jocho »

V tomto vlákne by som chcel priblížiť koncept tvorby obsahu do hier prostredníctvom samostatných minihier. Ide o jednoduché systémy, ktorých úlohou nie je tvoriť príbeh, ale prostredie a zázemie, do ktorého bude možné chystaný príbeh zasadiť. Minihry som koncipoval tak, že sa dajú hrať samostatne, ale možno ich zlúčiť dokopy a vytvoriť tak komplexný obsah, povedzme rovno setting, v ktorom sa bude odohrávať samotná hra.

V tejto sérii článkov postupne priblížim všetky minihry, v nasledovnom poradí:

- Vitajte v Podzemí
- Vitajte v Havene
- Vitajte v Spoločnosti
- Vitajte v Rodokmeni

Vznik
Prvou minihrou, ktorá dala vzniknúť tejto sérii, bola hra Vitajte v Havene, ktorú som napísal pre 200 Word RPG Challenge v roku 2019. Šlo o neštandardný pohľad na roleplaying, kde centrom pozornosti nie sú postavy ale mesto samotné. Inšpirovaný hrami ako Kingdom alebo The Quiet Year, vytvoril som pomerne voľný generátor, ktorý namiesto konkrétnych promptov usmerňuje kreativitu hráča jednoznačným určením vzťahov medzi hernými entitami.

Kľúčové prvky
Všetky minihry spája rovnaké delenie na časové obdobia. Každá hra trvá 5 kôl, ktoré predstavujú rôzne dlhé časové úseky:

Kód: Vybrat vše

Čas --+----------+----------+----------+----------+----------+----->
    vznik    200 rokov  100 rokov   50 rokov   20 rokov  súčasnosť
Každá minihra sa tak odohráva v časovom horizonte 200 rokov a hoci čas možno ľubovoľne upraviť, odporúčam zachovať rôzne časové rozostupy medzi jednotlivými obdobiami. Základnou ideou totiž je, že hráč začne hru s hrubým náčrtom a postupom času bude ladiť detaily. Preto prvé obdobia majú dlhé trvanie a udalosti v nich by mali mať analogicky najväčší vplyv na výsledok, ktorý sa v nasledujúcich obdobiach bude síce meniť, ale tak ako pri sochárskom umení, aj tu budú hrubé kontúry už iba leštené do požadovaného tvaru.

Ďalším jednotným prvkom je použitie šiestich 6-stenových kociek. Voľba padla prirodzene - sú najdostupnejšie a často ich v obchodoch možno nájsť priamo v balení po šesť.

Posledným bodom je nutnosť mať oddýchnutú a otvorenú myseľ, pretože tieto minihry nie sú tabuľkové generátory obsahu. Sú to prostredníci kreatívneho písania, ktorí tvorbu obsahu podnecujú limitovaním možností. Mne sa práca v hrubých mantineloch často vyplácala, a verím tomu, že nie som jediný, kto potrebuje mantinely, aby sa mu v hlave začali rojiť nápady.

Poďme si teda vymyslieť nejaké pozadie k našim príbehom.
Naposledy upravil(a) Jocho dne 13. 12. 2020, 23:13, celkem upraveno 1 x.
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 494
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: [minihry] Vitajte v ... - alebo Tvorba obsahu hrou

Příspěvek od Jocho »

Toto je, paradoxne, posledná z minihier, ktoré som v tejto sérii vymyslel, ale keďže ju mám najčerstvejšie v pamäti, budem sa jej venovať ako prvej. Zároveň ide o najkomplexnejšiu minihru, pretože na rozdiel od ostatných minihier, pre tvorbu podzemia človek potrebuje mať konkrétnu predstavu o prostredí.

Ako to stojí aj v pravidlách - pre potreby jednotného oslovovania považujem akékoľvek prostredie za dungeon, či už pôjde o hrobku, vežu, kráľovské vinice alebo chatrč starej čarodejnice.

Príprava
V príprave delím aspekty každého podzemia na vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné aspekty podzemia sú pasívne a sú výsledkom pôsobenia vonkajších aspektov. Ide o účel podzemia, jeho štruktúru a vybavenie.

Medzi vonkajšie aspekty zasa patria aktívni hybatelia - obyvatelia podzemia, potom vonkajšia verejnosť a nakoniec prírodné úkazy a vplyvy počasia.

Pri generovaní podzemia som sa zámerne vyhol zapracovaniu nadprirodzeného vplyvu, pretože keď ho tam človek chce dostať, môže ho interpretovať v ľubovoľnom vonkajšom vplyve - obyvateľom môže byť kúzelník, verejnosť môže živiť podzemie svojou energiou a príroda, tá môže byť pokojne zosobnená aj do jedinej entity, božstva a podobne.

Po vysvetlení, čo každý aspekt podzemia znamená a zapísaní základných aspektov začína samotná hra.

Priebeh
Hra prebieha v piatich kolách. V každom sa hodená šestica kociek rozdelí medzi jednotlivé aspekty podľa hodených hodnôt a podľa počtu priradených kociek sa vyhodnotia vplyvy vonkajších aspektov na tie vnútorné.

Hodnú chvíľu som váhal, či zapracovať nejaké špeciálne vyhodnocovanie v prípade, že bude jednému typu aspektu priradených viac kociek ako tri, ale povedal som si, že pravidlá už v súčasnej podobe nie sú práve najintuitívnejšie a chvíľu trvá, kým si človek na ne zvykne. Preto prípadné rozšírenie o vyhodnocovanie vysokého množstva kociek implementujem do novšej alebo pripomienkovanej verzie tejto minihry.

Výsledok
Vzhľadom k fixnému počtu kôl je herná doba závislá jedine od variability hodených čísel a rýchlosti zapisovania obsahu (v prípade, že hráč píše, čo vymýšľa). Pri hraní som vždy pracoval s 5-miestnosťovým podzemím a ešte ani raz sa mi nepodarilo prekročiť 50 minút. Hranie samotných období prebieha pomerne rýchlo a najviac času človek strávi na začiatku a konci hry. Na začiatku najviac času zaberie vymyslenie pôvodného podzemia a je pritom jedno, či je vygenerované alebo má o ňom hráč pomerne presnú predstavu. Na konci zasa - aspoň v mojom prípade - zasa najviac času zaberie sfinalizovanie stavu podzemia do stavu, ktorý bude atraktívny a použiteľný pre hráčske postavy. Samozrejme, obidva prípady možno ignorovať a prísť s tým, čo mi prvé napadne, ale kým prapočiatok prostredia je ešte akceptovateľne voľný, finálnu podobu chce GM často už napasovať do existujúceho settingu a stavu v prebiehajúcej kampani/hre, takže tam už toľko voľnosti nie je.

Výsledkom je tak podzemie, ktoré prešlo viacerými vzletmi aj pádmi, obyvateľstvo ho rôzne upravilo a verejný priestor o ňom má nejakú mienku - to podľa mňa celkom stačí na to, aby GM vedel k podzemiu dopísať jednoduché príbehové háčiky, nebol prekvapený aj menej tradičnými otázkami hráčov k histórii toho či onoho prvku v podzemí a prípadné podivnosti vie pomerne pohotovo odôvodniť historickým pozadím podzemia.

Čo táto minihra nezvláda, sú detaily samotných miestností, predovšetkým pascí a hádaniek - hráč si môže písať nápady a námety na to, kde bude aká pasca, kde bude možné nájsť prípadný kľúč k hádanke, ale samotné rébusy hra nevymyslí. Opäť raz, jediné, čo hraním vznikne, je odôvodnenie, prečo rébusy v miestnosti existujú, prečo sú pasce aktívne alebo použité a možno ešte tak, prečo sú istého typu. Všetko ostatné, bohužiaľ, ostáva stále v réžii hráča.

Pravidlá
https://docs.google.com/document/d/15b5 ... sp=sharing
Naposledy upravil(a) Jocho dne 13. 12. 2020, 23:09, celkem upraveno 1 x.
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 494
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: [minihry] Vitajte v ... - alebo Tvorba obsahu hrou

Příspěvek od Jocho »

(Rezerva pre Vitajte v Havene)
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 494
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: [minihry] Vitajte v ... - alebo Tvorba obsahu hrou

Příspěvek od Jocho »

(Rezerva pre Vitajte v Spoločnosti)
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 494
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: [minihry] Vitajte v ... - alebo Tvorba obsahu hrou

Příspěvek od Jocho »

(Rezerva pre Vitajte v Rodokmeni)
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [minihry] Vitajte v ... - alebo Tvorba obsahu hrou

Příspěvek od Jerson »

200 let? To jsem zvědav.
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 494
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: [minihry] Vitajte v ... - alebo Tvorba obsahu hrou

Příspěvek od Jocho »

Jedným z prvých takto zapísaných "podzemí" je napr. dungeon, ktorý som vytvoril 40 minút, bezprostredne pred samotným hraním minulý štvrtok (9. 12. 2020) s kolegami. Hralo sa v jedno-tvítovom systéme DNGN, hneď z niekoľkých dôvodov:

1. stále sa snažím zistiť, či sa v takom systéme dá hrať oldschoolovo
2. nemal som po celom týždni chuť ani čas učiť začiatočníkov komplexnejší systém

Keďže som chcel zahrať oldschool, chcel som zároveň skúsiť zahrať dungeon "bez prípravy", resp. s čo najmenšou prípravou. Nechcel som však prachsprosto generovať dungeon cez tabuľky, ale o tom sme sa už bavili v tomto vlákne. Výsledkom tam bol dungeon Vianočné tajomstvo (názov je strašnejší než tajomstvá v samotnom dobrodružstve, to garantujem) zložený z piatich miestností, ktorý sme prešli celý za dobré 3 a pol hodiny
:
https://docs.google.com/document/d/1yn6 ... sp=sharing

Vo výsledku sa hráči bavili, ale - ako som už napísal vyššie - oldschool dungeon s touto minihrou nevznikne. Rozhodne nie na prvú, pretože pretože na pasce a hádanky to jednoducho nie je stavané. Myslím ale, že keby som mal viac času na generovanie dungeonu, hádanky by dávali zmysel, nakoľko história Santovho domčeka mi vsugerovala zopár nápadov.
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6948
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [minihry] Vitajte v ... - alebo Tvorba obsahu hrou

Příspěvek od Antharon »

Skusal som to, zozralo mi to asi hodinku, ale obavam sa ze som neodhadol scale na ktory je toto naplanovane:

Osamelá hora
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů