Grafické tablety

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Grafické tablety

Příspěvek od York »

Zvažuješ pořízení grafického tabletu a přemýšlíš, jaký vybrat, jak ho nastavit a jak se pak vlastně používá? Tohle téma by ti k tomu mělo pomoct.

Možná by tě mohla zajímat taky navazující diskuse Začátky s digitální kresbou/malbou.
Naposledy upravil(a) York dne 4. 1. 2021, 15:22, celkem upraveno 3 x.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Sosacek »

Krita ma zajimave funkcionality, ale prisla mi na vetsi obrazky dost lina na mem 3 roky starem MacBooku Pro.

U tech tabletu s obrazovkou by me zajimalo porovnani mezi tim co posilal Quentin a iPadem s perem. Penezne to vyjde na stejno. Nevim jestli je tam rozdil v kvalite, spis bych hadal ze nejvetsim rozdilem bude ta integrace s pocitacem vs samostatnost.

EDIT: jinak muzu potvrdit, ze XP-Pen drivery jsou voser, ale nemuzu je porovnat s Wacomem.

EDIT2: do diskuse "obrazovkove versus neobrazovkove tablety" bych jeste pridal, ze zalezi jak moc ma clovek mista v byte a jestli ma dedikovany pracovni stul s pocitacem a dvema 27" monitorama, nebo jestli ma notebook, pohovku a jidelni stul.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Merlkir
Příspěvky: 995
Registrován: 14. 4. 2009, 11:47
Bydliště: Bruntál
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Merlkir »

Fakt se neposmívám. Gimp je spíš na úpravu obrázků/fotek než na malování, na to je spíš zaměřená Krita. (a výkon se může lišit verzi od verze, ale myslím že poslední dobou dost optimalizovali.)

A já používám taky nějaký starý PS CSX, protože se mi nechce platit měsíčně. (i když teď už čím dál míň, je málo toho co neumí Krita nebo CSP)
--------------------------------------------------
moje portfolio: https://www.janpospisilart.com/
můj DeviantArt: http://merlkir.deviantart.com/
e-mail: JanPospisil42 @ gmail.com
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 6. 9. 2020, 10:58U tech tabletu s obrazovkou by me zajimalo porovnani mezi tim co posilal Quentin a iPadem s perem. Penezne to vyjde na stejno. Nevim jestli je tam rozdil v kvalite, spis bych hadal ze nejvetsim rozdilem bude ta integrace s pocitacem vs samostatnost.
Chvilku jsem váhal, ale nakonec jsem vzal wacom, aby to bylo dostatečně výkonné (pro velké plátno, hafo vrstev...), a protože žiju ve windows; asi se bude snáz spolupracovat se zbytkem věcí, co bych chtěl používat, autocad,, blender apod. (ale to je jen teorie :D ) +Display je větší.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12358
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

Sosacek píše: 6. 9. 2020, 10:58 U tech tabletu s obrazovkou by me zajimalo porovnani mezi tim co posilal Quentin a iPadem s perem. Penezne to vyjde na stejno. Nevim jestli je tam rozdil v kvalite, spis bych hadal ze nejvetsim rozdilem bude ta integrace s pocitacem vs samostatnost.
Nemůžu odpovědet úplně objektivně, na iPadu jsem kreslil asi 5 minut, ale soudě podle množství profíků co na ten iPad přecházejí bych řekl, že to je opravdu velmi atraktivní možnost. A rozdíl v kvalitě kreslení moc nenajdeš. Je to přesné, je to výkonné, je to ultralehké a ultramobilní. A má to dotekovou obrazovku, takže můžeš pinch to zoomovat a používat všechny ty cool gesta. Obraz bude taky lepší než display Wacomu. Nevýhoda je Apple walled garden a iPad OS (ale Procreate je prý hodně dobrá kreslící appka).
Pokud už fungješ na Apple ekosystému a chceš to jen na kreslení a mobilitu tak je iPad určitě lepší.

Pokud chceš velikost a potřebuješ to na existující software pipeline a nepotřebuješ mobilitu tak ber Wacom.

Já chtěl 22 palců, Windows a na cesty beru skicák a tužky. Není to tak fancy ale nedá se na tom prokrastinovat a nedojodu tomu baterky.

Jako kompromisní řešení se letos rýsuje aktuální Samsung Galaxy Tab. Je to Android a na ten letos vychází onen zmíněný Clip Studio Paint. Takže i to za zvážení stojí.
Sosacek píše: 6. 9. 2020, 10:58 EDIT2: do diskuse "obrazovkove versus neobrazovkove tablety" bych jeste pridal, ze zalezi jak moc ma clovek mista v byte a jestli ma dedikovany pracovni stul s pocitacem a dvema 27" monitorama, nebo jestli ma notebook, pohovku a jidelni stul.
Imho to první je popis Wacom user case a to druhé je přesně popis pro iPad user case :wink: .
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

Merlkir píše: 6. 9. 2020, 11:49Fakt se neposmívám. Gimp je spíš na úpravu obrázků/fotek
Já nejsem kreslíř, dělám fakt jen tu image manipulation a na to mi přijde Gimp fajn. Quentinovi se ale určitě budou tipy na kreslící programy hodit.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Fritzs »

Používím Gimp, Krita se nebaví s mým předpotopním tabletem a za nový vyhazovat peníze nebudu. Manga studio sem měl někdy kolem rolku 2010 a tehdy sem si z toho teda na zadek nesednul.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12358
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Ecthelion »

Diskuze o začátcích s digitální malbou přesunuta sem.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické tablety

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 31. 1. 2021, 12:19 De facto dumám nad
One by Wacom M (1,6k Kč) - 216 × 135 mm, 2048 úrovní přítlaku, rozlišení snímací vrstvy 2540 lpi
a
XP-PEN Deco 01 (v2) (2,2k Kč) - 254 × 159 mm, 8192 úrovní přítlaku, rozlišení snímací vrstvy 5080 lpi + to má tlačítka + pero má tilt + je tam fólie s dvěma typy hrubosti + rukavička :D

Čili těžký rozhodování. :D

XP Pen vypadá ve všem lepší, ale ve výsledku co jsem četl prý? není rozdíl 2048 vs 8192 úrovní přítlaku zas tak poznat, 2540 vs 5080 lpi taky ne, na tlačítka dlabu, na rukavičku taky, na místo fólie se dá použít papír; takže akorát těch pár cenťáků plochy navíc a tilt (nad tím pořád dumám, jenže jak s tím nemám zkušenost, tak to takhle od stolu asi nevykoumám). A Wacom má prý o něco lepší zpracování (a prej to při ježdění perem po ploše vydává míň škrábavý zvuky :D a povrch je na kreslení příjemnější (to je možná dost subjektivní)) a ten software je zřejmě lepší (což je za mě velký plus).
Přesně tohle dilema jsem řešil zhruba před půl rokem. XP-pen jsem nakonec vzal kvůli tlačítkům, větší ploše a tiltu* - ne, že bych bez vyzkoušení věděl, jestli cokoliv z toho využiju, ale řikal jsem si, že když už do toho investuju, tak ať mi to chvíli vydrží, tj. abych za rok nekupoval novej tablet, protože zjistím, že tlačítka nebo tilt fakt potřebuju. Navíc u Wacomu platíš za značku, takže za skoro stejný peníze máš od XP-penu co do funkcí a parametrů o třídu lepší tablet. Pokud ale rád platíš za značku, Wacom je jasná volba.


* Ještě k tomuhle: Tlačítka nakonec nepoužívám. Větší plochu ale beru jako významný plus právě díky tomu, že plocha tabletu odpovídá ploše monitoru, takže reálně plochu tabletu nevyužívám celou. Tilt jsem zatím nepoužil, ale beru ho jako "future upgrade included" ;)
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Fritzs »

Potkala mne velká tragédie, ztratil jsem stylus k MTE-450. Uvažoval jsem o sebevraždě. Mám vzít XP-PEN Star 03 (v2)? Jako nění to Wacom, ale poměr cena/výkon vypadán víc než dobře. V čem je problém?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Grafické tablety

Příspěvek od eerieBaatezu »

Já teda koupil ten XP-PEN Deco 01 (v2) a spokojenost. Akorát se musím utužit v koukání tam, kde nemám ruku. :D
Obrázek
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Fritzs »

Tak jsem ten krám donesl domů, rozbalil a koukám, že je poškrábaný. Tak sem to rovnou reklamoval.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Markus »

Tentokrát bez sebevraždy?
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Fritzs »

Ne, k tomu nemám skoro patnáct let citovou vazbu.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Fritzs »

Tak mě ten krám vyměnili. Funguje, ale Krita to čte jako myš. Dá se s tím něco udělat, nebo musím používat jiný software?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Merlkir
Příspěvky: 995
Registrován: 14. 4. 2009, 11:47
Bydliště: Bruntál
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické tablety

Příspěvek od Merlkir »

Jak se to projevuje? Nainstaloval jsi ovladače?
--------------------------------------------------
moje portfolio: https://www.janpospisilart.com/
můj DeviantArt: http://merlkir.deviantart.com/
e-mail: JanPospisil42 @ gmail.com
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti