[Svět] Za Ledovou zdí: open world hexcrawl

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

[Svět] Za Ledovou zdí: open world hexcrawl

Příspěvek od Nordoslav »

Vytvářím nový modul o exploraci a base-buildingu plný rostlinných kostlivců, fruktariánských veverek ovládajících včely, gobliních loďařů a sexuchtivých modrých plísní.
Výsledkem bude systémově neutrální hexacrawl na území o rozloze dnešního Španělska se zhruba 40 unikátními regiony, 200 unikátními hexy a 15 kulturami
Každý region bude obsahovat vlastní tabulku setkání, popis a nějaké granáty (nebo též bangy), kdyby se hráči nudili.
Skoro každý unikátní hex obsahuje aspoň jeden adventure seed.
Návdavkem budou v modulu i pravidla pro vytváření kolonie, tabulky vesnických události a nějaké zápletky k tomu.

Současný cíl: Sepsání obecných informací a regionů a lokací severozápadní čtvrtky

Progress:
  • Obecné informace: 48%
  • Regiony: 31%
  • Lokace a jeskyně: 26%
  • Kultury: 29%
Celkově hotovo z prvního milníku: 33%

Web: http://hexcrawl.nord.ninja/
Facebook: https://www.facebook.com/zazdiRPG
Instagram: https://www.instagram.com/zazdirpg/

Hotové moduly:
Včelí Prameny: Odkaz na stažení Anotace v databázi

Náhledové verze:
Severní lesy skmků: Odkaz na stažení

Pokud byste si našli čas na jejich přečtení nebo dokonce i ohodnocení, tak budu rád;)
Budu rád za jakoukoliv zpětnou vazbu!
Naposledy upravil(a) Nordoslav dne 2. 8. 2021, 00:02, celkem upraveno 8 x.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Markus »

Cool nápad!

Koukl jsem na dokument, ale je to zatím jen implementace pravidel. Což chápu, že je nezbytný základ. Zajímalo by mě ale, jak budeš pak dělat ten hexcrawl - co v něm budeš mít za hexy a setkání, jakou to vlastně bude mít strukturu. Tak to sem potom hoď, budu dychtivě vyhlížet :)

Fate jde bohužel mimo mě, takže k té implementaci ti nic neřeknu.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Nordoslav »

Já jsem na ten hexacrawl taky docela zvědav, nikdy jsem jej nevedl. Jsem ale přesvědčen, že by to mohlo bavit jak hráče, tak mě.

Systémově to nechci úplně hrotit, hráči urazí 2 hexy denně v mírném terénu pokud k tomu chtějí i lovit, rozdělávat tábor apod. Jinak 3 hexy denně. Ostatní terény budu určovat by očko.

Jednoduchý track na zásoby pro družinu - nemáte zásoby, neobnovuje se stress (podobné tomu, jako kdyby se neléčily životy v jiných systémech). Musím to ale ještě sepsat a doladit.

Každý hex bude mít vlastní aspekt, některé budou obsahovat i háčky. Plus chci mít připravené setkání pro různé oblasti.

Mapa už je rozdělaná (odkaz: https://inkarnate.com/maps/rEypgQ5W7MBv ... Y1MjE5OA==) a blížím se finiši. Hráči začínají na severu (v tom jediném průsmyku mezi horami). K dispozici budou mít navíc starou mapu z archívu (odkaz:https://inkarnate.com/maps/43jWpGzPEw0N ... c1MzQxNg==, která je dost mimo :)
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Ecthelion »

Nordoslav píše: 4. 6. 2020, 10:24Celé je to postavené na FATE Core s upravenými dovednostmi, aspekty a nadstavbou pro vesnickou hru.
Moc nás těší, že se tu objevuje také Fate jako systém. Core jde sice dost mimo nás a jedeme Příběhy Impéria (tedy trochu upravenou druhou edici Fate), ale pro naše hraní ve Středozemi jsme si některé věci z Core půjčili (jako zjednodušené následky, ty jsou moc pěkná mechanika jak z druhé edice udělat souboje ve fantasy).
Nordoslav píše: 4. 6. 2020, 11:09Mapa už je rozdělaná (odkaz: https://inkarnate.com/maps/rEypgQ5W7MBv ... Y1MjE5OA==) a blížím se finiši. Hráči začínají na severu (v tom jediném průsmyku mezi horami). K dispozici budou mít navíc starou mapu z archívu (odkaz:https://inkarnate.com/maps/43jWpGzPEw0N ... c1MzQxNg==, která je dost mimo :)
Ty mapy jsou hodně pěkné! Líbí se mi, že máš i nepřesnou pro hráče. To je super. V čem jsi je dělal?

:arrow? Máš nějaká specifická pravidla pro tu kolonizaci (na odkaz jsem se ještě nedíval)? Nebo to budete odehrávat on the fly?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Nordoslav »

Osobně mi FC sedne jak prdel na hrnec. Dlouhá léta jsme ve skupině hrávali GURPs, ale už jsem byl dost unavený z poměrně detailního "účetnictví", které po mě hra vyžadovala plus i pár neduhů ve stylu hraní naší skupiny. Například u nás nemělo moc smysl inestovat do sociálních skilů, protože ty jsme většinou řešili čistým RP. Což samo o sobě není špatně, ale vytváří to další disbalanci v už tak místy silně nevyrovnaném systému.

Přechod na FC z GURPSů u nás není úplně bez bolístek. Nadšení ze změny systému je u různých hráčů různě velké, co si budeme. Trochu ale doufám, že právě tahle kampaň by v tomhle ohledu mohla být trochu zlomová. Sice budou pravidla která jsou ještě neusazená, ale samotný svět bude plný klasičtějších fantasy konvencí, takže nebude chybět ani jistá familiérnost.
Ecthelion píše: 4. 6. 2020, 19:04 Ty mapy jsou hodně pěkné! Líbí se mi, že máš i nepřesnou pro hráče. To je super. V čem jsi je dělal?
Díky moc za pochvalu! Na mapy jsem použil Inkarnate: https://inkarnate.com. Už v základní verzi se v něm dá vytvořit leccos zajímavého, já si na zkoušku dal měsíc prémiového (5 dolarů) a udělal to v něm.
Je tam pár věcí které mě trochu prudí, třeba velkou mapu musím řešit tím, že jakoby pracuju s velkým zoomem a zmenšenými asety. Trochu divné. Za tu cenu jsem ale rozhodně spokojen.

Jinak nepřesná mapa je moje odpověď na problém falešných dilemat. Bez mapy by na začátku nebyl rozdíl v tom, jestli hráči půjdou na hex vlevo nebo vpravo. Ani o jednom nemají informace, takže nejde o rozhodnutí jako takové ale jen o maskovanou náhodu. S mapou už se opravdu rozhodují. Zkusíme najít tuhle řeku? Tady by mělo být město, zkusíme jít tímhle směrem? Vpravo nebo vlevo je najednou dilema skutečné.
Ecthelion píše: 4. 6. 2020, 19:04 :arrow? Máš nějaká specifická pravidla pro tu kolonizaci (na odkaz jsem se ještě nedíval)? Nebo to budete odehrávat on the fly?
Mám pravidla, využívám tuším bronzového pravidla Fate a popisuju osadu jako postavu plus systém na vylepšování, který je upravená verze vynalézání z Atomic Robo (který je taky postaven na FATE).

Jsou v dokumentu, ale vkládám i zvlášť:

Vesnice

Součástí kampaně bude i “Vesnická hra” v rámci které se budete společně starat o prosperitu a růst nově vzniklé osady. Pravidla pro osadu fungují podobně jako pro postavy. Vesnice má své dovednosti a svůj stres.

Problémy vesnice se řeší hodem na dovednosti a úspěch/neúspěch ovlivňují aspekty/stres atd stejně jako ve hře postav. Jedno kolo ve vesnické hře má délku jednoho týdne.

Dovednosti vesnice:
  • Obranyschopnost: Spadá sem síla domobrany, jejich výbava, palisády a tak dále. Používá se při konfliktech, ale například i při útoku divoké zvěře na osadu.
  • Produkce jídla: Lov a zemědělství. Schopnost uživit vesnici. Pokud je populace více jak dvakrát vyšší než produkce jídla, tak nastává nedostatek a lidé začínají strádat hlady.
  • Výroba: Vyrábění nástrojů, zbraní, nábytku ale i stavba budov. Výroba udává, kolik každý týden vesnice vyprodukuje zdrojů.
  • Magie: Schopnosti mágů a knězů vaší osady. Magie se dá často využít místo jakéhokoliv jiné dovednosti. Její použití ale většinou stojí zdroje.
  • Kultura: Umění, tradice, slavnosti, jednoduše veškeré vyžití obyvatel nad úroveň základního přežití. Maximální úroveň morálky je rovná kultuře + 3
Stres:
  • Morálka: Spokojenost populace a jejich ochota pracovat na lepších zítřcích. Pokud klesne na 0, tak začíná docházet k nepokojům a další zranění do morálky se přemisťují do populace. Lidé utíkají z osady a raději zakládají samoty někde jinde. Začíná na hodnotě
  • Populace: Počet lidí ve vesnici. Víc lidí víc udělá, ale taky víc sní Každé čtyři týdny naroste populace o 1–z portálu dorazí noví osadníci. Začíná na hodnotě 2. Pokud klesne na 0 tak osada zaniká.
  • Zdroje: nářadí, stavební materiál, nouzové zásoby a tak dále. Generují se výrobou a spotřebovávají se budováním nových staveb, pořádáním slavností apod. Pokud klesnou na 0 tak prostě nové budovy nepostavíte a nemáte rezervy. Na rozdíl od morálky a populace to ale není žádná katastrofa. Začínají na 0
Stavění budov / pořádání slavností / vylepšování vesnice

Vylepšování vesnice, jako třeba stavba kovárny se řeší v několika krocích.

Určení efektu
Například: Chceme postavit kovárnu, abychom zvýšili dovednost výroba o jedna. Chceme postavit mlýn, abychom mohli používat zdroje na nakrmení populace při nedostatečném zemědělství. Chceme uspořádat slavnost slunovratu, aby se ve vesnici obnovila morálka.

Určení ceny:
Postavení kovárny bude stát 3 zdroje a trvat 3 týdny. Případně pro potřeby populace už jedna kovárna nestačí, je třeba postavit rovnou dvě, takže 6 zdrojů a 6 týdnů.

Hod na dovednost:
Domluvíme se, která dovednost se na danou akci vztahuje (Boj na výcvik vojska, jídlo na rozšíření polí...), určí se obtížnost a hodíte si. Akce se vždy povede! Mohou ale přijít komplikace.
  • Stylový úspěch: akce se povedla, vesnice má navíc pozitivní aspekt s jedním voláním zdarma
  • Úspěch: akce se povedla
  • Neúspěch: akce se povedla, byla zde ale komplikace. Hráči vybírají jaká.
  • Totální neúspěch: akce se povedla, ale byly zde hned dvě komplikace. Jednu vybírají hráči, jednu GM.
Možné komplikace:
Tento seznam komplikací není vyčerpávající, ale postihuje většinu možných případů
  • Akce stojí více zdrojů (chyba v rozpočtu)
  • Akce stojí více času (dělníci se flákají)
  • Akce sníží morálku vesnice (při stavbě se podařilo zamořit celou osadu jemným prachem)
  • Akce dá vesnici negativní aspekt s volným voláním pro GM (Louh vytéká z koželužny do potoka)
  • Akce potřebuje speciální zdroj, který je třeba někde sehnat (Palírna potřebuje najít rašeliniště, jinak prostě dobrou pálenku neudělají)
Osobní účast na projektu:

Pokud se zrovna nepoflakuješ někde po divočině, tak samozřejmě můžeš při projektu pomáhat. Odehraje se klasicky co a jak děláš a výsledkem může být výhoda – tedy pozitivní aspekt s voláním zdarma.

Výhody ale může přinést i prozkoumávání! Pokud objevíte v okolí vesnice místo s aspektem “hojnost zvěře”, tak akce “rozšiřování loveckých teritorií” má pochopitelně mnohem větší šanci na úspěch.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Jerson »

Nordoslav - můžu mít k tvým pravidlům pro vesnice pár připomínek?
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Nordoslav »

Jerson píše: 5. 6. 2020, 08:41 Nordoslav - můžu mít k tvým pravidlům pro vesnice pár připomínek?
Kdybych nestál o zpětnou vazbu, tak to sem nedávám ;)
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Jerson »

To nemusí znamenat, že stojíš o zpětnou vazbu zrovna odemně :-D
Projdu to a sepíšu, až budu u PC.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Ecthelion »

Nordoslav píše: 4. 6. 2020, 22:47Osobně mi FC sedne jak prdel na hrnec. Dlouhá léta jsme ve skupině hrávali GURPs, ale už jsem byl dost unavený z poměrně detailního "účetnictví", které po mě hra vyžadovala plus i pár neduhů ve stylu hraní naší skupiny. Například u nás nemělo moc smysl inestovat do sociálních skilů, protože ty jsme většinou řešili čistým RP. Což samo o sobě není špatně, ale vytváří to další disbalanci v už tak místy silně nevyrovnaném systému.
My jsme si pro nás udělali Příběhy a zůstali jsme u nich. Sedí nám a vyhovují naprosto, nemáme důvod měnit. $D
Nordoslav píše: 4. 6. 2020, 22:47Mám pravidla, využívám tuším bronzového pravidla Fate a popisuju osadu jako postavu plus systém na vylepšování, který je upravená verze vynalézání z Atomic Robo (který je taky postaven na FATE).
Takže v zásadě vesnice je pravidlově "postava" (pravidlová entita, která má aspekty a dovednosti), která se zlepšuje a v případě, že na ni zaútočí nepřátelská armáda, tak ta bude taky "postava" a půjde o normální souboj, kde akce postav můžou třeba přidávat bonusy k hodům vesnice. To zní rozumně. Fateové systému tuhle abstrakci používají běžně a funguje to dobře. V Legends of Anglerre takhle byly řešené armády/námořnictva a hrady, které se obléhaly a fungovalo to dobře.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Vandalicus »

Nepresna mapa pro hrace versus realna mapa je naprosto bozi napad!
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Nordoslav »

Ecthelion píše: 5. 6. 2020, 19:26 Takže v zásadě vesnice je pravidlově "postava" (pravidlová entita, která má aspekty a dovednosti), která se zlepšuje a v případě, že na ni zaútočí nepřátelská armáda, tak ta bude taky "postava" a půjde o normální souboj...
Já už tenhle přístup několikrát použil. V jedné hře byl konflikt mezi měsdtskými čtvrtmi a když hráči byli pár týdnu mimo, tak jsem je nechal odehrát příběh města za tu dobu a všechny to až překvapivě bavilo :D

U soubojů používám zoom in - hráčské akce vytváří aspekty - zoom out souboj armád s využitím apsektů vytvořených hráči, zopakuj znova pokud nejsou všichni mrtví.

Osobně tohle vnímám jako jednu z hlavních předností FC - můžu simulovat takřka libovolnou věc a nemusím vymýšlet nová pravidla,
Vandalicus píše: 5. 6. 2020, 21:08 Nepresna mapa pro hrace versus realna mapa je naprosto bozi napad!
Díky, taky myslím :D
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Nordoslav »

Vrcholí přípravy na první hru, tohle chci mít nachystané, než začneme:

Několik cca 6 oblastí, kam mohou hráči zavítat, pro každou pak:
  • Obecný popis pro sebe
  • Tabulku setkání
  • Granáty kdyby se dlouho nic nedělo
  • Důležité hexy
5 kultur, na které můžou narazit, pro každou pak minimálně:
  • Kulturní zvyky
  • Paragony
  • Vlastnosti
Tohle je ukázka dokumentu, který pro sebe sepisuju.

Co chystáte vy když připravujete hexcrawl?
Co si myslíte o mé přípravě?
Co byste mi doporučili?
Co byste udělali lépe?
Jerson píše: 5. 6. 2020, 09:26 To nemusí znamenat, že stojíš o zpětnou vazbu zrovna odemně :-D

Jersone, nakonec žádná kritika vesnice nebyla, beru to tak, že se ti systém líbil? $D $D $D
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Jerson »

Eh, promiň, zapomněl jsem, dobře že se připomínáš, zítra to projdu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Jerson »

Takže nějaké komentáře k vypsanému:
(Jako obvykle komentuju všechno, co se mi nezdá, a to srovnáním s realitou tak, jak jsem se s ní setkal osobně, ale hlavně z různých historických zdrojů. Šance, že bych tvou hru hrál zrovna já a zmíněné věci kritizoval během hry je poměrně malá, pokud své hráče znáš, tak víš, jak moc do věcí šťourají. Pokud bys nabíral nové hráče, je asi tak 10% šance, že narazíš na někoho, kdo s v tom bude takto šťourat.
Vezmi si z toho, co uznáš za vhodné. :-) )
Nordoslav píše: 4. 6. 2020, 22:47 [*]Obranyschopnost: Spadá sem síla domobrany, jejich výbava, palisády a tak dále. Používá se při konfliktech, ale například i při útoku divoké zvěře na osadu.
Která divoká zvěř útočí na osadu a jakým způsobem?
[*]Produkce jídla: Lov a zemědělství. Schopnost uživit vesnici. Pokud je populace více jak dvakrát vyšší než produkce jídla, tak nastává nedostatek a lidé začínají strádat hlady.
Takže když je populace vyšší než produkce jídla, tak lidé hlady nestrádají, či jak? Btw. produkce jídla pěstováním a doplňkem lovu se nedá řešit po týdnech, to vyžaduje roční cyklus. Tedy zemědělec už v září ví, že v květnu příštího roku bude mít hlad. Na druhou stranu si může lépe rozvrhnout zásoby.
[*]Kultura: Umění, tradice, slavnosti, jednoduše veškeré vyžití obyvatel nad úroveň základního přežití. Maximální úroveň morálky je rovná kultuře + 3
To zní jako by nemohla existovat vesnice, která má skvěle spokojené / odhodlané obyvatele, i když nekoná žádné velké slavnosti, nemá žádné umění, a tradice jsou spíše v tom, že "naši předkové dokázaly přežít na tomhle neúrodném kusu země tisíc let, tak tu přežijeme také."
  • Morálka: Spokojenost populace a jejich ochota pracovat na lepších zítřcích. Pokud klesne na 0, tak začíná docházet k nepokojům a další zranění do morálky se přemisťují do populace. Lidé utíkají z osady a raději zakládají samoty někde jinde. Začíná na hodnotě
Na vesnici rozhodně není myšlení stylem "lepší zítřek", ale "zítřek stejný jako včerejšek". Když jdou věci tak jako vždycky, je to úplně nejlepší.
Logika, že někdo opustí osadu - tedy dům a obdělávaný pozemek - a postaví si dům někde jinde, na samotě, je naprosto uhozená (hledal jsem mírnější slovo, ale nenašel jsem). Zaprvé - odejít z hotového domu a postavit si ho někde na samotě je v těžkých dobách naprosto nesmyslné. Zadruhé, odejít z domu a od pole a začít obdělávat někde jinde nějaký jiný, neúrodný kus půdy, který je dost možná třeba zbavit stromů, keřů, kamení, který ještě pár let nebude dávat pořádnou sklizeň - to nikdy žádný zemědělec neudělá. Zemědělec odejde, až když mu bude hrozit naprosto jistá smrt, a možná ani to ne. Klidně taky můžou hořet chalupy okolo a všude se válet mrtvoly, ale zemědělec ze svého gruntu neodejde, protože začínat kdekoliv jinde je pořád horší než zůstat.
Utíkat můžou lidé, kterým ve vesnici nic nepatří, nebo patřit nebude - druzí a další synové, nádeníci, čeledíni, atd. Ti si ale nikde chalupu jen tak nepostaví, často na to nemají prostředky nebo schopnosti. Tedy, někteří mít můžou, ale rozhodně to nelze brát jako běžnou věc. Taky jde o právo, kdo si kde může zabrat kus země a začít na něm hospodařit, ale nevím zda to řešíš.
Určení efektu
Například: Chceme postavit kovárnu, abychom zvýšili dovednost výroba o jedna. Chceme postavit mlýn, abychom mohli používat zdroje na nakrmení populace při nedostatečném zemědělství. Chceme uspořádat slavnost slunovratu, aby se ve vesnici obnovila morálka.
Kovárna se nestaví, aby něco zvýšila, ale proto, že je potřeba. Mlýn také nemůže sloužit jako suplování nedostatečné produkce jídla, právě naopak, má smysl, když je produkce obilí tak vysoká, že už se vyplatí vozit ho do mlýna, místo aby se mlelo ručně v každém domě. Slavnosti Slunovratu se nepořádají, protože někdo chce, ale protože je to tradice. Tedy budou se pořádat každý rok v příslušný den, protože to tak dělali dědové, a dědové jejich dědů, atd. Kalendář akcí zemědělce je daný na rok dopředu, a opakuje se každý rok po stovky let. Staří lidé sice budou držkovat, že za jejich mladých let byla slavnost větší / klidnější / nevázanější / bohatší / (dosaď podle sebe), ale nikdo si nebude stěžovat, že tahle slavnost za jejich mladých let (ne)byla. To se prostě v reálném světě neděje. (Jako jo, dneska se to děje, pronikne sem nový svátek a už za jednu generaci se začne víc slavit Halloween. Ale ani to nemá vliv na vesnické tradice.)
  • Akce stojí více zdrojů (chyba v rozpočtu)
  • Akce stojí více času (dělníci se flákají)
  • Akce sníží morálku vesnice (při stavbě se podařilo zamořit celou osadu jemným prachem)
  • Akce dá vesnici negativní aspekt s volným voláním pro GM (Louh vytéká z koželužny do potoka)
  • Akce potřebuje speciální zdroj, který je třeba někde sehnat (Palírna potřebuje najít rašeliniště, jinak prostě dobrou pálenku neudělají)
Tohle nedává smysl. Na vesnici lidé staví věci pro sebe. Kdo se fláká, bude mít sám problém. Staví se pořád to samé pořád tím samým způsobem, místo musí být dobře vybráno - ostatně se staví budova, se kterou má dotyčný zkušenosti z mnoha předchozích generací. Zdroj je předem známý - když není zajištěný zdroj, nikdo nebude stavět "spotřebitelskou" stavbu.
To neznamená, že se stavba nemůže podělat na tisíc způsobů, ale budou to nečekané přírodní podmínky, vážná nemoc hlavního řemeslníka, atd, nikoliv tebou vyjmenované komplikace (rozhodně ne jako pravidlo).
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava nové kampaně: hexacrawl kolonizace ve FATE core

Příspěvek od Nordoslav »

Jerson píše: 16. 6. 2020, 07:26 Takže nějaké komentáře k vypsanému:
(Jako obvykle komentuju všechno, co se mi nezdá, a to srovnáním s realitou tak, jak jsem se s ní setkal osobně, ale hlavně z různých historických zdrojů. Šance, že bych tvou hru hrál zrovna já a zmíněné věci kritizoval během hry je poměrně malá, pokud ...
Díky za poznámky, projdu si to, v některých věcech máš určitě pravdu, jinde ale dost nebereš v úvahu že jsou to pravidla pro vesnici která vzniká na zelené louce a je stavěna lidmi, co právě přišli portálem z jiného zeměpisného pásma. Jsou vykořenění, jejich technologie zde nefunguje stoprocentně a rozhodně nemůžou dělat to, co dělali po staletí. Stavby je třeba prioritizovat a dokážu si představit skupinu lidí, která se z důvodu nespokojenosti s vedení odtrhne, aby to udělala jinde líp. Jsem ale moc vděčný za zpětnou vazbu.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů