Grafické zpracování a typografie

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od ShadoWWW »

Málo čteš. V beletrii je to poměrně časté.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Má smysl naučit se pracovat se Scribusem?

+ Jak OpenOffice tak Gimp mi celkem sedly a vyhovujou mi, zapomněl jsem ale díky tomu, jak se pracuje s Wordem a Photoshopem. Na druhou stranu Word a Photoshop jsem už léta nepoužil, takže to asi ničemu nevadí.

+ Výhodou je cena a dostupnost. InDesign bych nemohl používat kdykoliv, když sedím u počítače, a značně by mi to komplikovalo život.

- Většina lidí tady i na Kostce, kteří něco dělají se sazbou a typografií, používá InDesign, takže s konkrétními problémy mi neporadíte. Na druhou stranu všechno, co jsem kdy potřeboval vědět konkrétně k OpenOfficu a Gimpu jsem snadno vygooglil a obecný typografický principy by přenositelný bejt měly.

- Vydavatelé nejspíš používají InDesign, takže by mohl bejt problém s kompatibilitou. Tušíte někdo, jestli jde ze Scribusu exportovat ve formátu pro InDesign a jak dobře to funguje?
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 25. 6. 2020, 11:15 Má smysl naučit se pracovat se Scribusem?
Hele, Scribus tolik neznám, ale asi bych ho osobně nedoporučoval. Ze všeho reasearche co jsem dělal, mi vychází, že je logikou ovládání na obskurnější straně a moc s InDesignem kompatabilní není.

Otázka je, kolik do toho chceš investovat, konečně existuje dostupná varianta k InDesignu – Affinity Publisher.
https://affinity.serif.com/en-gb/publisher/
Stojí asi 50€ (často bývá ve slevě), ale je to už plně porfi software, co se dá profesionálně nasadit. Filozofie práce s tím programem je velmi podobná InDesignu. Kompatabilita s InDesignem je omezená (i když nějaká existuje).

Osobě ten Publisher moc neznám (jen jsem ho lehce testoval). Já osobně používám přes 10 let starý InDesign CS5, co je Adobe subscription je ta cena pro independent použití úplně absurdní. Ale až přestane CS5 fungovat, skočím na ten Publisher.
Takže bych doporučil zkus pogooglit a potrialverzovat tímhle směrem.

#affinityrevolution
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 25. 6. 2020, 19:35Ze všeho reasearche co jsem dělal, mi vychází, že je logikou ovládání na obskurnější straně a moc s InDesignem kompatabilní není.
To platí i pro Gimp vs Photoshop (a je to hlavní důvod, proč už nejsem moc schopnej používat Photoshop, přestože jsem to celkem uměl). Ze začátku mi ovládání Gimpu přišlo krkolomný, ale zjistil jsem, že to je důsledek toho, že Gimp má trochu jinou filosofii práce s grafikou a když ji přijmeš, tak to ovládání začne dávat perfektní smysl.

Zatím jsem taky nenarazil na nic, co bych v Gimpu nedokázal udělat. Věřím tomu, že pro špičkovýho grafika je to jinak, ale na tý úrovni nejsem a nejspíš nikdy nebudu ;-)

Ecthelion píše: 25. 6. 2020, 19:35Otázka je, kolik do toho chceš investovat, konečně existuje dostupná varianta k InDesignu – Affinity Publisher.
Nejde mi o to nepoužívat Indesign, ale používat open source software, kterej můžu volně nainstalovat kdekoliv zrovna sedím. Učit se jinej komerční software mi nedává smysl, přijdu o všechny výhody InDesignu a nic tím nezískám.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Korhul »

Já jsem svého času ve Scribusu dělal docela často. Ale byly to jen nějaké letáčky a brožurky, většinou nic složitého. Trochu opruz byla práce se stylama textu. Občas to dělalo nějaké neplechy u vnořených stylů apod. To už je možná za těch pár let vychytané, i když co se dívám, tak vývoj není zrovna nejrychlejší.

Na domácí a amatérské podmínky, kdy člověk chce publikovat věci na netu nebo tisknout v malém nákladu na domácí tiskárně / v copyshopu, to určitě stačí. Jestli z toho jdou vytvořit podklady i pro profi tisk, to netuším.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 25. 6. 2020, 19:56 Nejde mi o to nepoužívat Indesign, ale používat open source software, kterej můžu volně nainstalovat kdekoliv zrovna sedím. Učit se jinej komerční software mi nedává smysl, přijdu o všechny výhody InDesignu a nic tím nezískám.
Hmmm, krčení ramen, to jsou jen mých pár centů.

Mě zase vůbec nedává smysl to trvání na Open Source :D
U mě to ani není o softwaru zdarma jako o férově oceněném softwaru.
U Affinity za cenu, kterou nemám problém nalít do svého koníčka (50€ je cena jednoho koncertu, běžná cena za AAA hru...) dostaneš profi software, s doživotní licencí a neomezeným množstvím aktivací. Pokud je ten software pak můj, je to u mě OK, nepotřebuju aby byl open source.

InDesign je software, který miluju, ale Adobe ho s každou novou verzí mrví a nemožnost vlastnit ten software s absurdní cenou je no go.

Scribus je na mě moc nekomforní. Ale jestli jsi překousl Gimp, tak za vyzkoušení nic nedáš...
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Nenašel jsem lepší téma, tak dávám sem.
Humble Bundle nabízí velmi zajímavý balík knih a softwaru na tvorbu map:

https://www.humblebundle.com/software/m ... warebundle
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Jerson »

Mohl by mi někdo poradit, jaké jsou konkrétní hodnoty pro řádkování, mezery za odstavci, za nadpisy a podobné věci? Bojuju s tím už dlouho, pořád se mi to nedaří nastavit tak, aby stránky běžného textu vypadaly dobře a nemusel jsem je neustále ladit. Asi bych potřeboval nějaký základní kurs pro typografy, ale ten těžko dostanu.

Nejlepší by byly rady o nějakého profesionála, kterého bych se mohl zeptat na konkrétní věci.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Joe »

(Neprofesionál)

V čom? Vo Worde používam na Heading 1 napríklad 12 bodov pred a 12 za (prípadne ešte viac pred), na Heading 2 a ďalšie väčšinou 6 bodov pred a za. Vždy pridaj body pred Heading, ak ti to vizuálne pripadá príliš spojené s predchádzajúcim textom.

Riadkovanie nejak neriešim, nemám ale rád 1.5 riadka, to je príliš (ak sa nejedná o nejaký štandardizovaný právny alebo administratívny text).
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Jerson »

Primárně ve Wordu. Tři úrovně nadpisů, text v sobě zahrnuje i přepisy z displejů, příklady, seznamy s nadpisem i bez nadpisu. A šéf si stěžuje, že mi úpravy textu trvají dlouho, zatímco on by si přestavovat, že si nastavím formátování, pak ho budu jednoduše používat během psaní a nebudu ztrácet čas následným laděním výsledné formy.
(A ne, nemůžu ho poslat do háje.)

Takže by mě zajímalo, zda se to tak dá udělat, a jak se to konkrétně dá udělat.
(Na školení Wordu jsem byl - na soukromém, tři hodiny, než lektorka seznala, že mi na mé otázky neumí odpovědět a že mě neumí naučit to, co potřebuju vědět. Neříkám, že jsem tak dobrý, spíše jejich úroveň není dost vysoká.)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Jerson píše: 9. 3. 2021, 14:35on by si přestavovat, že si nastavím formátování, pak ho budu jednoduše používat během psaní a nebudu ztrácet čas následným laděním výsledné formy.
Tohle se udělat dá. Nadefinuj si styly odstavců a písma a ty pak používej.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Jerson »

Ach jo ...
psal jsem jak konkrétně.
Vím, že se to udělat dá, ale pak to občas dělá mezery tam kde nejsou vhodné, a nedělá to mezery, kde je potřebuju. Takže bych potřeboval znát nastavení pro pitomce. Třeba písmo odstavce 12 bodů, řádkování 1,2, mezera před 3 body, mezera za 6 bodů
nadpis úrovně 1 20 bodů, mezera před 3 body, mezera za 6 bodů ...

Prostě jasná čísla, která do těch stylů nabouchám a budou fungovat.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Joe »

Pošli (kľudne PM, podpíšem ti NDA :)) vzorový/problémový text a môžme sa baviť konkrétne :)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od boubaque »

Jerson píše: 9. 3. 2021, 14:19 Mohl by mi někdo poradit, jaké jsou konkrétní hodnoty pro řádkování, mezery za odstavci, za nadpisy a podobné věci?
Pokud nesázíš knížku, a jen chceš aby tvoje wordové dokumenty vypadaly trochu k světu (a nemáš na to nějaké zvláštní nároky), tak:

1. Nastav si patkové písmo.
2. Výška řádku by měla být něco mezi 1 a 1,3. Nové verze wordu dávají (nebo aspoň umí) automaticky řídkování 1,12 – to je ok, já mám radši spíš 1,2.
3. Před nadpisem by měla být mezera, za nadpisem být nemusí, ale pokud je, musí být menší než ta před nadpisem. IMHO je nejlepší přesně tak velká, jako je mezera mezi odstavci (tj. za mě 0).
4. Mezery mezi odstavci... za mě 0 a používat odsazení prvního řádku (to umí ten horní levý trojúhelníček na horním pravítku). Jinak by neměly být větší než výška řádku. Pokud tu mezeru chceš, a nenapadá tě nic lepšího, dej od oka polovinu výšky řádku. (To pak znamená nad nadpisem třeba plný řádek nebo o trochu víc a pod nadpisem taky půlka řádku.) (Jo a nekombinuj odsazení prvního řádku a mezeru mezi odstavci, je to zbytečné a vypadá to hnusně ;) )
5. Nadpisy je dobré pro dobrou přehlednost odlišit podle úrovně. Co se dá využít: velikost písma, vytučnění, velké písmo bez vytučnění, jiné písmo (např. bezpatkové), velká písmena (ve wordu moc nedoporučuju variantu kapitálky, tj. velká písmena ve velikosti malých, ale některá písma to snesou dobře); vyhýbej se podtržení (tomu se vyhýbej obecně)
6. Příklady a vykopírované texty můžeš označit kurzívou, nebo pokud jsou to celé odstavce, tak můžou mít zúžený levý i pravý okraj a jiný typ písma, nebo aspoň kurzívu.

EDIT: Odesláno před přečtením posledního upřesňujícího postu. Pokud ti nesatčí, co jsem napsal, Jersone, tak dej vědět a během odpoledne ti to sepíšu po konkrétních hodnotách. Jen napiš, jestli chceš, nebo nechceš mezery mezi odstavci.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Jerson: Jak píše Joe, doporučuju hodit sem konkrétní ukázku textu, dostaneš k ní pak konkrétní připomínky. Obecný pravidla ti nenahraděj zkušený oko někoho, kdo s typografií běžně pracuje (např. Bubák).
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů