Sebranka v Cadwallonu

Pro potřeby Dalcora a té jeho Sebranky.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Sebranka v Cadwallonu

Příspěvek od Dalcor » 6. 8. 2007, 14:32

Toto téma je určené především hráčům Sebranky, přesto může pomoci dalším, kteří chtějí hrát v Klenotu Laneveru.

Vypravěč
Dalcor

Hráči
Bazi
Dodo
Drizzt
Fibriso
Netroorten
Merendil
Jiron
Hair
Ilya

Další sesion:
Players Agreement
Sobota 11.8. 2007 čas:
Adresa:


Cadwallon – Úvod do hryVážení a drazí hráči, je mi jasné jak neradi budete číst cokoliv co jsem sepsal. Ale pro lepší hraní a zážitek ze hry si dovolím sepsat něco málo o funkčnosti hry a zároveň vám dát do ruky alespoň malý nástroj pro orientaci ve hře. V současné době už vzniká český překladový slovník alespoň základních termínů ze hry a samozřejmostí série článků v časopisu Drakkar a na webu d20 v Kostce v projektu non.d20.cz

Tento úvod bude rozdělený do několika částí :

Historie Cadwallonu
Tak jak jí mám k dispozici z knih Cadwallon Players Handbook a DM Secret 1. Bohužel zatím nemám k dispozici časopisy Cry Havoc, protože jsou mimo mé dočasné finanční možnsoti a dále historii Aarklashe. Bohužel ta je pouze ve hře Ragnarok.

Současnost Cadwallonu
Jednoduchý popis územních celků Cadwallonu a jeho okolí. Také o tarotových kartách a jejich vliv na Cadwallon. A samozřejmě slangové hlášky.

Svobodné Ligy
Jak fungují svobodné ligy. Jednu svobodnou ligu vytvoří vaše postavy. Součástí Player’s Agreementu (dále jen PA) bude vytvoření vaší Svobodné ligy.

Jak se tvoří postava
Krátký popis způsobu tvorby postavy a co je co. A o čem bude Players Agreement.

Způsob vedení hry a pravidla
V této kapitole naleznete můj návrh na vedení hry, neboť vám hráčům chci přidělit větší pravomoci, a bude zde rychlý přehled dvou základních prvků hry – tedy řešení činností za pomocí hodu kostkou a dále pravidla pro Konflikt. Součástí bude i přehled základních termínů užívaných ve hře.

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 6. 8. 2007, 14:34

Historie Cadwallonu
Na počátku všeho byl spor mezi dvěma bohy. Vědomím a Touhou. Touha je zrozen ze spojení prvních bohů. Běsnění provázející jeho zrození však způsobilo smrt mnoha živým tvorům. Touha našel mír až v malé jeskyni, kterou se jeho otec Vědomí snažil uzamknout, aby zabránil dalším ztrátám. Touha se vzepřel, jeho otec byl ovšem silnější a před tím, než ho uvrhl do propasti, uštědřil synovi dvacet dva ran. Touha, uvězněný v propasti, projevil druhou stranu své přirozenosti - po běsnění přišel dlouhý čarovný spánek. Ve svých snech vytvořil překrásné zahrady - útočiště vyhnanců.

Když Touha poprvé cestoval kontinentem Aarklashe, nepůsobil všude jen zkázu. Z Touhy přišla na svět šestice draků. Čtyři draci elementů a dále Vortiris, drak temnoty a Maloth, drak světla. Zatímco Vortiris se rozhodl Touhu z jeho vězení v Propasti osvobodit, Maloth se postavil na stranu Vědomí. Vortiris pozvedl rasu ještěřích lidí, Ofidianů, a postavil je proti strážcův vězení Sfingám z Utopie. Během zuřivého boje probudili soupeřící draci Touhu z jeho spánku a jeho nanovo propuklé běsnění málem dokázalo zdolat magické ochrany jeho vězení. Ovšem Vědomí využil okamžiku, kdy oba draci byli naplno pohlceni bojem a jeskyni, ve které Touha spal, postavil mimo čas a obklopil ji bludištěm, které zabraňovalo přístup k místu, kde Touha přežíval.

Touha opět upadl do magického tvořivého spánku. Labyrint se stal nedokončenou říší spojující Aarklash se Zahradami Touhy. Jeho vědomí časem nalezlo cestu skrze měnící se bludiště a dosáhlo Cadwallonu, strážního města Sfing. Každý háj touhy je jeho fyzickým spojením s městem a každá touha či emoce obyvatelů Cadwallonu cestují k bohu, který tak zesiluje svůj vliv na město. Věčná touha obyvatel vyšvihnout se výše je jeho "darem" obyvatelům města. I přes svoji izolaci tak Touha nejen dokáže cítit všechno, co se děje v Cadwallonu, ale přímo fyzicky zasahovat do samotného stvoření. Magické háje či Moře kořenů jsou ukázkami jeho moci měnit a tvořit. Kromě toho Touha vytváří touhu navštívit poloostrov, na kterém se Cadwallon rozkládá.

Město Cadwallon bylo kdysi městskou pevností, kde Sfingy strážily bránu Touhova vězení, po zuřivé válce s Ofidiany bylo ovšem město vypáleno. Stopy po válce lze nalézt v okolí města, hlavně pak na planině nazvané Tesáky Vile –Tis. Ofidiané sice město dobyli, jejich bůh a stvořitel, drak Vortiris, byl pryč, navždy ztracený v Labyrinthu, vybudovali však obrovský chrám zasvěcený Touze a Vortirisovi, kde za pomocí krutých rituálů získávali sílu z obou těchto mocností. V roce 255 konečně pochopili, že je jejich bůh volá z jiné roviny existence, magickým portálem pak většina rasy opustila Aarklash. Jen několik malých sídel zůstalo na Aarklashi, jejich členové se brzy spojili se Zákrutami temnoty. Ofidiané po sobě zanechali tisíce mrtvých těl otroků v podzemí Cadwallonu, které mohou sloužit potřebám Acheronu a jsou tudíž věčnou hrozbou obyvatelům současného města.

Město vždy sloužilo jako útočiště starším rasám - kentaurům, minotaurům či obrům, ve městě se ale plně usadili až Cynwallští elfové. Zužováni válkou s nemrtvými a obdivující práci prastarých učitelů jejich rasy (sfingy) dokázali pochopit nebezpečí skrývající se v útrobách města. Duch jejich vůdce, Průvodce Elhana, dokázal vstoupit do obrovského automatonu. Časem se k němu přidali další mocní Noesi a z jejich spojení vznikl mocný, ale trochu zmatený, duch, který se stále snaží ochraňovat a ovlivňovat Cynwallské elfy ve městě.

Když Sophet Drahas, Acheronský prorok vyrazil se svou armádou směrem na Cadwallon, probudil se i Touha. Našel si svého vyvoleného, žoldnéřského kapitána Vania, kterému předal 22 karet velkých arkán tarotových karet. Každá karta byla očarovaná specifickým a silným kouzlem. Vanius porazil armády Draha právě díky 20 kartám, které rozdal svým poručíkům. Dvacátou první arkánu - Císaře - svěřil Vanius nekromantovi jako záruku spojenectví proti Feydovi Mantovi. Sophet Drahas má nadále hluboko pod městem své sídlo - Popelavý dvůr – ze kterého ovlivňuje život v Cadwallonu nejen Cechem uchvatitelů (Guild of Ususrers), ale i celou řadou dalších tajných agentů a sympatizantů.

Dvacet velkých arkán Vanius rozdělil mezi své poručíky, první Cadwallonské šlechtice. Svoji kartu a funkci Vanius předal svému nástupci a vydal se hledat Touhu, který opět upadl do magického spánku. Vanius se ovšem ztratil v Labyrintu.

Vévodové měli po staletí hlídat silné Vaniovy taroty, ale ty už jsou rozesety po celém Aarklashi. Současný vévoda, Den Azhir, byl sám Svobodníkem a tedy přímo spojený s Cadwallonským tarotem. Rozhodl se obnovit tuto čestnou funkci a znovu sjednotit všechny velké arkány Vaniových tarotů.

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 6. 8. 2007, 14:36

Současnost Cadwallonu

TBA
Naposledy upravil(a) Dalcor dne 6. 8. 2007, 14:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 6. 8. 2007, 14:37

Svobodné ligy

TBA

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 6. 8. 2007, 14:38

Jak se tvoří postavaSamozřejmou součástí Players Agreementu je vytvoření jednotlivých postav jejich zázemí. Nebudu po vás chtít Charakterník DrD+, ačkoliv by nebyl od věci a rozhodně nevylučuji jeho použití, kdo budete chtít. Přesto vás poprosím aby jste svoji postavu propracovali do všech deatilů – charakterník vám může být návodem.

Tvrobu postavy bych rozdělil do části mechanické a části deskriptivní.

Mechanická část

Je popsaná v Cadwaloon The Free City: Player’s Handbook. Skládá se z několika bodů. Nebudu to opakovat ale jedná se o výběr rasy a kultury, výběr Jedinečných schopností a odborností, povolání, vybavení a motivace.

Jen pár bodů:
· členové Svobodných lig nemusí být všichni jedné kultury a jediného morálního principu
· Jedinečné schopnosti si vybíráte buď z rasy, nebo kultury + jedna bonusová. Cadwé má automaticky jednu Odbornost a jednu jedinečnou schopnost.
· Jedinečné schopnosti a postoje primárně určují charakteristiku vaší postavy. Zvláště nevýhody „Distinctive Features“ dávají postavám další život. Čím větší máte hodnotu postoje (2-5) tím více máte sklony k chování shrnutého dle názvu postojů: bojechtivost/pugnacity, hbitost/sleight, styl/style, důvtipnost/subtlety, oportunismus/opportunism, disciplína/discipline
· Místo na mechanické tunění se soustřeďte na charakterové tunění. A ještě lépe spojte obě části a vytuňte charakter podle křížků a naopak. Kdo viděl hrát bratra miscreanta na předváděčce ví o čem mluvím
· nezapoměňte na správnou motivaci
· nezapomeňte že Wolfen nebo Obr se neprotáhne úzkými ulicemi a nevleze do baráku, který mu není uzpůsoben
· některé kultury Zákrut temnoty mají tak divnou vizáž že před nimi obyčejní lidé zdrhnou – mutace a podobné záležitosti – mluvím hlavně o škorpionech a hydře.

Deskriptivní příprava

Pro vás znamená největší množství práce. Jak jsem řekl, chci aby postavy ve městě žili. Nejedná se o žádné dobrodružství uprostřed lesů, vaše postavy se znají, máte za sebou už i nějaké ty akcičky (začínáte na POT3). Co po vás budu chtít na PA a na papíře?

Vypracovaný životopis
Narození, důležité události, rodina a vztah k rodině, vzdělání, znalosti. Motivace pro Svobodnou ligu. Vztah k Ragnaroku.

Vypracované zázemí
Odněkud pocházíte. Máte tam závazky? Známé, vzdálené příbuzné. Vztah k domovině a pod.

Bydlení
Někde v Cadwallonu bydlíte. Mám tu drzost od vás požadovat aby jste vypracovali kde bydlíte, s kým bydlíte (podnájem, vlastní dům) a jak bydlíte. Rád bych byl aby jste alespoň lehce navrhli jaké máte sousedy, určili si jméno ulice kde bydlíte, místo popisné, nejbližší okolí pospali, definovali dominantní postoj a víru. U osob které budete popisovat stačí stručná charakteristika, jméno, rasa, kultura, dominantní postoj a čím se živý. Pokud opravdu hodně chcete můžete definovat jeho POT a jeho mechanická povolání. Průměrný Cadwe ma POT 1. Pokud vytvoříte i mapu ulice na které bydlíte nebudu nerad :) Samozřejmě možnost domluvy se spoluhráčem že budete bydlet v jedné ulici je možný

Znalosti
Vaše postavy mají určité znalosti. Úroveň znalostí je popsaná v Příručce hráče. Pokud budete chtít můžete znalosti lépe specifikovat. Navíc každá z vašich postav dostane jako bonus ode mě další jednu ZNALOST která by měla odpovídat výběru dominantního Povolání nebo charakteristiky postav. Chcete li hrát „street walkera“ přidáte si znalost dalšího léna, příkladem. Knihomol se vyzná v Cadwallonských knihovnách, nebo v Cechu knihovníků.

Kontakty
Cadwallon definuje kontakty ne jako známé, ale jako lidi které vám dluží službičku, kteří vám dodají informace a tak. Kontakt není váš soused, ale třeba paní domácí, která sbírá drby už kontakt je. Podle PHB má každý Free Leaguer kontakt Vévoda 2 a jeden volný. Další kontakty dostáváte výběrem povolání, nebo za zkušenosti. Osobně budu kontakty přidávat na základě RP a vývoje příběhu. Dále budu rozlišovat kontakty vaše Ligy a vašich jednotlivců. To znamená že si mezi sebou najdete jednoho hráče který bude společně se mnou zaznamenávat ještě vaše ligařské úspěchy. Kontakty, které buď převezmete z knihy nebo si je vymyslíte sami prosím zpracovat podrobně včetně zaměření a specializace kontaktu (zbrojmistr gladiátorů z hráčova může hráčum dávat informace o specifických zbraních či sehnat nějakou podpultovku, zatímco paní domácí je schopná předat ty nejposlednější drby o Tajemné Isabeau) Jak jsem říkal v Bydlení a zázemí čím více známých, mechanických kontaků, nebo nemechanických kontaktů zpracujete tím lépe. BTW za práci navíc budu udělovat malé množství vypravěčských Xpů

Motivace
Proč jste svobodníkem, proč jste v Cadwallonu, proč děláte co děláte. Jaký máte vztah z cechy a tak.

Upozorňuji že chci tuto kampaň kronikovat a předvádět jako vzorovou, takže vaše práce zveřejním s vaším svolením na internetu . Přílohou je DrD+ Charakterník , který můžete vyplnit, ale nemusíte, ale který minimálně pokládá otázky kterými se můžete řešit při vypracovávání postavy.

Inspirativní životopisy
Krátké životopisy postav pro vzorovou hru na Gameconu 2007. Mohou vám posloužit jako inspirace při tvoření svého o dost delšího a propracovanějšího zázemí.

Lidský svobodník Simeon Narrant, Sedmilhář, Štístko či Prořízlá huba
Simeon je pekelně ukecaný šlechtic narozený v horním městě v lénu Drakaer. Bohužel jeho rodina nepatří k nejbohatším, přesto si nadále může vydržovat živnost a dům v horním městě, takže lidé ze spodního města jsou proti Simeonovi žebráci. Teda byli by. Jenže tatínek Simeonovi zavřel kohoutek a zařídil aby mu nepůjčil nikdo ve městě. Říká se, že v reakci na prohrané sázky v Hráčově. Simeon se zařídil po svém – založil svobodnou ligu ve které uplatní nejen své jméno, ale i šermířské dovednosti. Simeon se cítí dobře v ženské přítomnosti a není ženy která by nepodlehla jeho uhrančivému pohledu. Simeon málokdy mluví o své rodině, přesto nelze přehlédnout, že se na rodnou hroudu rád vrací. Narrantové mají slušné postavení v Gilde Převozníků, která se stará nejen o městské přístavy, ale je mezi nimi i množství vrahů, kteří z důvodu rozpočtového opustili Cech zlodějů. Je možné že by Simeon mohl být cvičen i v tomto černém umění rodiného cechu. Dominantní postoj důvtip, povoláním duelista a svůdce.

Grum’gor, také zvaný Hrana či Bedna. Trpaslík z Tir-Na-Boru
Dominantním postojem je Disciplína. Hrana je klasickým představitelem rasy. Tvrdohlavý se smyslem pro řád a disciplínu. Neustále je zahalen dýmem z dobrého žvára, které snad ani neodkládá, díky čemuž má jazyk jak vydělanou kůži a rozhodně je schopen sníst i nejvíce kořeněný jídla. Na rozdíl od ostatních trpaslíků má Grum’gor trpělivost s malými pracemi. Chce si v Cadwallonu otevří malou dílničku aby si vydělal na živobytí nejen pro sebe ale i svou snoubenku, která stále žije pod Aegisem v Tir’Na’Boru. Bohužel k tomu aby se udělal pro sebe a uzačal vydělávat dobré peníze musí být občanem Cadwallonu – Cadwe a toho dosáhne jen službou ve Svobodné lize. Grum’gor má našetřené slušné peníze, ale na dům s dílničkou to stále nestačí. Kromě činnsoti v Ametystové šestce které je zakládajícím členem občas dělá na černo nějaký ten zámečnický melouch. Doutník odkládá jen když píše dopis své milované Pesklot. Což je asi tak třikrát denně. Povolání řemeslník.

(Varování ministerstva zdravotnictví Cadwallonu – Kouření škodí zdraví!!!!)
Hachaam Selorn Daikinee elf, stopař a lučišník
Dominantním postojem je Styl . Hachaam Selorn byl zcela unikátní postavou mezi Daikinee, neboť měl sestru, dvojče kvalitní bojovnici. Ženy divokých Daikinských elfů jsou totiž prokleté Lilith – umírají krátce po narození prvního potomka. Keishara a Hachaam byly neodlučitelní bojovníci a strážci hranic lesa, často se zapojovali i do ofenzivních operací, kterých se jejich malý národ zúčastňoval. Při jedné takové akci získal velení zcela nekompetentní šlechtic, mladý syn který si chtěl vydobýt ostruhy. Hachaam pověřený velením průzkumných oddílů bohužel nebyl s čelem armády, která nedbala varování a střetla se s acheronskými nemrtvými. Keishara zahynula. Pološílený Hachaam člechtice zabil a pak uprchl. Je tak vojenský sběh a desertér který zabil nadřízeného. Hachaam potřebuje získat Cadwallonské občanství, čím by byl vyjmut z Jurisdikce daikinských elfů. V Cadwallonu je často vídán s Queanimrül další daiknskou stopařkou. Bydlí v Automatonu v komunitě daikinských elfů, kteří vědí o Hachaamově zločinu, ale nestarají se a chápou ho. Vždyť Cadwallon je plný utečenců z Ragnaroku.

Hachaam je do sebe uzavřený elf, málomluvný. Pod levé oko si nechal vytetovat několik slz, reprezentující věčný smutek který drží za své dvojče. V boji je nepříjemný protivník. Kdykoliv narazí na acheronské nemrtvé stává se pološíleným zabijákem (má +1 na zranění působené nemrtvým)
Naposledy upravil(a) Dalcor dne 6. 8. 2007, 14:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 6. 8. 2007, 14:42

Způsob vedení hry a pravidla

O vedení hry a distribuci pravomocí
Cadwallon si přímo říká o to aby hráči uplatňovali vlastní iniciativu a žili své postavy. Jako žoldnéřská jednotka, jste sice ve službách vévody Den-Azhira. Ovšem nejste jím nijak placeny a proto zdrojem vaší obživy jsou krátkodobé kšefty a hlavně pak články I a III ediktu o ustanovení svobodných lig:

Liga jest přísahou která spojuje několik osob ve sdílení jejich znalostí a aktivit z důvodu
přispění k vyhledávání cenností skrytých v a pod městem Cadwallon

Ligy mohou nárokovat právo na jakékoliv cennosti objevené uvnitř městských hradeb.
Nikdo nesmí upírat právo na legitimitu jejich nálezů vzniklých mimo domy obyvatel.

Vaše postavy mají ve městě vlastní agendu, mají vlastní kontakty. Něco málo už prožili.Z tohoto důvodu jsem se rozhodl svěřim všem hráčům vypravěčské pravomoci. Způsob a množství pravomocí ještě určím a určitě množství práv pro vás hráče bude součástí domluvy při PA. Samozřejmě sám jako vypravěč se budu primárně zaměřovat na funkčnost herního prostředí. Chci se pokusit dát vám pocit že v Cadwallonu se něco děje a určitě vybuduji i určitý metaplot. Hráč který se jakýmkoliv způsobem rozhodně převzít kameru a začít vyprávět bude moc samozřejmě určit zápletku a nadále sám buď převzít vyprávění nebo se nadále podílet na možné zápletce. Já jako váš vypravěč budu vystupovat jako protivník, přivádějící do hry NPC vložené aktuálním hráčem/vypravěčem, nebo NPC které vložím sám.

Samozřejmě s rozdělením pravomocí mezi hráče se zvyšuje pravděpodobnost toho že hráč využije prospěchářsky svých pravomocí ať už k znehodnocení hry (jsem nyní vypravěč a říkám že tohle je viník vraždy, případně zahalenému cizinci spadl závoj) nebo k ťunťovství či powergamerství /to je náhodička našel jsme magický klenot věčné many, jůůů hele Meč +5 poškození/. Tím že vám předávám pravomoci věřím tomu že se dokážete nad takové věci povznést a že nebude chtít kazit hru ani sobě ani svým spoluhráčům. Vstupovat do děje můžete nejen mě, ale i svým spoluhráčům, nerad bych aby jste se mi později umlátili. Vyžaduje to od vás i odpovědnost vůči sobě i ostatním. Všechny vás znám a věřím že to zvládnete.

Příprava vaše i moje na takovou hru bude náročná, poněvadž Cadwallon je hra kde není jednoduché odhadnou statistiky NPC a kdy by jste díky odhadu byly ochuzeni o vyváženost oné taktické fáze hry – Oposition . Příkladem doporučuji a prosím , kdo by chtěli aby ve svém volném čase vypracovávali možné NPC a kontakty které ve hře lze počkat a narazit. Nejenom na Players Agreement, ale i na další hry. Kromě živoucího prostředí a množství NPC tak více pochopíte systém.
Samozřejmostí je aby si každý důkladně vypracoval kontakty které bude mít uvedené ve svém character sheetu. Ano znamená to spoustu práce, která nám všem ale pomůže oživit úžasně malebný a pestrý svět Cadwallonu.

Cadwallon je původně bojová taktická RPG hra a proto. Konflitky ovšem v Cadwallonu neznamenají jen užívat svaly ale i mozek. Osobně jsem připravený koupit každý měsíc jeden tileset či jednu figurku. Od Vás samozřejmě nemůžu nic podobného očekávat, přesto od vás budu očekávat pořízení si alespoň figurky ztělesňující právě vás. Dodo i já, pravděpodobně i Tomáš se klidně ujmeme malování figurek „na zakázku“. Abych to shrnul:

Práva a povinnosti hráče
· hráč bude mít možnost převzít vyprávění od vypravěče
· hráč bude moc převzít kameru na scénu od vypravěče
· hráč bude moc převzít kameru na scénu od hráče
· hráč by neměl převzít vyprávění od spoluhráče – tj připraví li si někdo zápletku, ne že mu jí seberete
· hráč musí mít vypracovanou vlastní agendu známých a kontaků (kontakty viz tvorba postavy)
· hráč musí mít figurku ztělesňující vlastní postavu ze škály figurek Rackham. Figurka nemusí být shodná vybavení s postavou, ale minimálně rasou a pohlavím ano. Pokud taková figurka není něco se vymyslí
· tím že hráč převezme vyprávění se nestává vypravěčem, pořád je pro naše potřeby hráčem
· hráč nesmí využívat vypravěčských pravomocí k akcím které bych nazval „náhlé odhalení“.
· hráč nesmí využívat vypravěčských pravomocí k osobnímu zisku postavy – tj ne že naleznete Meč +5

Práva a povinnosti vypravěče
· dohlíží na to aby se pravomoci nezvrtli
· zajišťuje život v herním prostředí
· je dostatečně připraven na hru
· má kdykoliv pravomoc převzít si vyprávění zpátky, či vetovat scény odehrané hráčem v případě kdyby došlo k porušení kontinuity

Railroad vs. Pravomoce – Ron Edwards

Jako zdroj informací doporučuji si prostudovat tento příspěvek Rona Edwardse ve kterém se vyjadřuje k tématu „Railroading vs. Hráčské pravomoci“ Důležitý je hlavně vzor 3
http://www.indie-rpgs.com/forum/index.p ... #msg216052

You can consider the idea that narrational authority works best when its parameters are set in stone. Compare these three narrations (not real games, just made-up mechanics, but the points are extracted from my own play-experiences).

1. GM says, "Roll!" Player says, "I got a 20! Double damage" [rattle rattle, count + multiply] "82 points! I cut his fuckin' head off!" GM says, "Yeah!"

Sounds pretty standard, right? Well, hold on. You'll notice that the GM didn't narrate. The player did. The player totally narrated and the GM totally accepted it. So the first thing I need to get across to you is that this happens often. It's normal; people do it and don't even think about it, or notice that they cede narrational rights to one another all the time without any awful repercussions.

You're about to type, "yeah but." I know. This was the easy example with a minor, simple point. Just hold yer water and keep readin'.

2. GM says, "Roll!" Player says, "I got a 20! I get to narrate!" (launches into long and involved monologue about how this opponent is really his long-lost mother, to the consternation of the GM who'd been playing the NPC all along as someone totally different, say, Barnabas the stablehand) The GM is now forced to junk 80% of his prep and re-write the whole scenario in the next microsecond as the player looks at him expectantly.

That's the fear, right? It's a common one. You should have seen Jesse Burneko, a frequent poster in the Adept Press forum, express this fear in the most dedicated, nightmare-beyond-nightmare terms, a few years ago. (Hah! And Jesse just posted as I was typing! How's that for satisfying? pats own back)

I'm saying, this isn't what most people are talking about, when we talk about non-railroady Narrativist play. This is kind of a consensual-storytelling, make-it-up-as-we-go, round-robin type thing. Frankly, it's pretty boring in most circumstances and tends to create wandering, meaningless pseudo-narratives.

(All right, it can be done with some effort and very strong parameters with designated unknowns. I'm not saying it's impossible to play this way. But it's not what I'm talking about and what you've been expressing interest in, in all those previous threads.)

3. GM says, "Roll!" [rattle rattle] GM says, "I got a 4!" Player says, "I got a 20! I win, and that lets me narrate! Ummm ... OK, he knocks the sword out of my hand, but I get inside and grab him and flip him! His mask comes off!" GM says, "And guess what ... it's Barnabas, the stablekeeper!" Player: "No kidding? Holy shit!"

This one is the one I want you to pay attention to.

a) In this case, the player knows that he has no authority over back-story or prep (i.e. who that is, wearing the mask), but has decided it's time to find out. He could just as well have decided to kill the guy and say he tumbled into the chasm, still wearing his mask, and his PC would thus never find out who it was. But the player also knows he cannot invent who is wearing the mask - his authority extends to finding out the GM's prep, not inventing it retroactively.

b) The GM knows that the player has this limited/circumscribed power, and he also knows that he (the GM) must cede narrational authority for this significant outcome (the guy rolled a 20, after all) without knowing which way that would go. But he also knows that Barnabas is the guy in the mask, and that he will be called upon, as GM, to play accordingly no matter what is narrated. For example, if the player states the guy is dead, then hey - Barnabas is dead, identity known or not.


Herní styl
Závěrem bych se ještě rád vyjádřil k hernímu stylu. Cadwallon je hra o nedosažitelných touhách /viz historie/ zasazený do herního prostředí skládajícího se z Ankh-Morporku a verneovsko-dumasovské Paříže zasazené do vyhlazovací války soudného dne. Ano, je to fantasy, ale fantasy které by se dneska mohlo odehrávat v Praze či Moskvě. Společnost je pokleslá, ti co mají moc ji využívají, mocní kráčejí po hřbetech chudých, vyšší moci a postavení chce dosáhnou každý. Ovšem některé Cadwallon zlomí a některé ne.

Pravidla

Základní mechanika hodu

XD6 + Y
Kdy
X= hodnota odpovídající dovednosti, v případě OPOZICE je
roven maximálnímu možnému počtu kostek
vycházejícího z POTENCIONÁLU.
Y= hodnota odpovídajícího postoje
Tedy útok sekem je u SABLE
2D6+4
Protože Sek = 2 a Postoj
Hodnoty na kostce se nesčítají ale vybere se nejvyšší hodnota na kostce. Pokud je nejvyšší
hodnota na kostce víckrát za každou další stejnou hodnotu se přičítá +1. pokud na všech
kostkách padne jedná jedná se o automatický neúspěch
Příklad hodů:
Pokud je na kostkách 2 a 4 pak výsledek hodu je 8 (2D6+4 -> 4+4=8)
Pokud je na kostkách 4 a 4 pak výsledek hodu je 9 (2D6+4 -> 4+1+4=9)

Opozice a Struktura kola

Opozice

Opozice je pokud se skupina nebo postava střetává s překážkou vystavenou jedním nebo více oponenty. Stejná pravidla jsou určená jak pro boj tak i pro rozhovor.
Během opozice může postava využívat jen takový bank kostek, který je roven jejímu POTENCIONÁLU, který rozdělí do akční či reakční zálohy. V zásadě se dá říct že OPOZICEe je rovna jakýmkoliv, tedy třeba fyzickým verbálním, konfliktům.

Struktura kola

1. fáze přípravy
1a) připraví se počet kostek rovný potencionálu
1b) při prvním kole má postava POSTOJ takový jako při začátku hry. Postoje reflektují přístup postavy ke scéně. Pozor odpovídající POSTOJ k jakémukoliv hodu v tomto kole je roven vybranému POSTOJi. Tedy postava s postojem HBITOST si bude k hodu na sek místo BOJECHTIVOSTi připočítávat hodnotu HBITOSTi.
1c) postavy se seřadí do sekvence pořadí podle vybraného POSTOJe, za sebou tak jak je na deníku postavy. Sekvence pořadí se mění tak jak se postavy rozhodnou měnit POSTOJe do dalších kol.
2. fáze vyhlášení
hráč vyhlásí jak rozdělí bank kostek daných POTENCIONÁLem do reakční a akční zálohy. Pokud všechny kostky dá do jedné z voleb získává +1 k výsledku akcí
3. Vyhodnocení akcí
Vyhodnocují se akce a reakce. První na řadě je ten kdo má největší počet kostek v akční záloze. Shodné hodnoty se rozhodují vybraným POSTOJem jako v 1c. Pokud je stále shodný počet vyhrává ten kdo má více kostek v reakční záloze a jako poslední rozlišení, menší postava začíná. Hráč se může rozhodnout svojí akci podmínit nějakou událostí – třeba až ke mně dojde dostane ránu. Takové akci se říká podmíněná činnost a vyhodnocuje se v okamžiku splnění podmínky.
Akce se vyhodnocují jedna po druhé podle pořadí v iniciativě. Tedy akce hráče A, Akce hráče B, Druhá akce hráče A, Druhá akce hráče B, atd.
Postava buď vykoná činnost na kterou spotřebuje kostku, nebo se stane nějaké skutečnost, která sebere kostku z akční zálohy. Pohyb je skutečnost, která sebere kostku. Seknutí je činnost na kterou potřebujete a spotřebujete kostku.
Reakce jsou odpovědí na akce. Tedy vyhlásí li váš protivník akci seknutí, můžete, pokud máte kostky v reakční záloze na jeho útok reagovat. Až poté dojde k vyhodnocení vzájemného ověření /například Útok vs Úhyb/. Za každou další reakci v kole se přiděluje kumulativní postih –2 (-2 za druhou reakci, -4 za třetí reakci, atd.). Stejně tak za každou činnost v kole provedenou před reakcí se aplikuje tento postih. Tedy vykoná li postava v tomto kole před svou reakcí jakoukoliv akci – činnost má již na svou první reakci postih –2.
Příklad činností a skutečností v kole
Máte li dvě kostky v akční záloze, můžete:
2 x seknout po 1D6+Bojechtivost (2x činnost)
1x seknout po 2D6+bojechtivost (1x činnost)
1x se pohnout dle hodnoty POHYB (kostka pryč) a 1 x seknout za 1D6+Bojechtivost (skutečnost a činnost)
4. Vyhodnocení kola
4a) pokud postavě zbyla kostka v jakékoliv záloze, může se do dalšího kola rozhodnout změnit svůj POSTOJ
4b) pokud vám v záloze kde jste měli více kostek zbyla kostka, můžete si jí ponechat do dalšího kola.
4c) přidělí se počet kostek za POTENCIONÁL.
Začíná další kolo 1. fází.

Příklad
Sable, vlkenský svobodník,
Potencionál 3
Pohyblivost 6
Hbitost +2
Bojechtivost +4
Sek +2
KOLO:
1a – počet kostek 3
1b – postoj Bojechtivost
1c – první v sekvenci pořadí
2 – všechny tři kostky do akční zálohy
3 – rozhodne se vykonat skutečnost pohyb (1 kostka pryč) a pak seknout 1D6+4 (sice má dvě kostky v akční záloze, přesto si chce jednu kostku ponechat). Reagovat nemůže
4a – postoj měnit nechce
4b – jedna kostka zbývá
4c – k té jedné kostce se přidají další tři rovné potencionálu. Do dalšího kola si tak Sable může rozdělit ve fázi vyhlášení čtyři kostky do akční a reakční zálohy.

Netro

Příspěvek od Netro » 7. 8. 2007, 16:19

Ahoj, diky za poskytnuti materialu bez hacku:-) Otazky na tve odpovedi:

Sobota je ok. Prijdu.
Postava - promyslim, ale nejvic me laka nejaky trpaslik od Gildy stavitelu, s vazbou na nejake typky z podzemi. Bohuzel to ale eliminuje moznost mit v kontaktech Mid-Nory, ktere bych cekal jako nejake cistici cety v kanalizaci (pokud ve Městě nejaka je - Dalcore?) Uvidim, urcite tu myslenku jeste ikskrát přepracuju.

Netro

Příspěvek od Netro » 7. 8. 2007, 16:48

Jestli chcete pomoct s figurkama, mam par kousku na pujceni (trpasliky, vetsinou a nejake lidi) plus vam muzu neco nrychle nabarvit - nebo, lépe, vas naucit barvit pandulacky:-)

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 8. 8. 2007, 08:34

Zdar

Tak v prve radě Cadwallon umoznuje hrani jen za Svobodne ligy, tj problem u Cechu stavitelu by byl s tim ze by byl pod dvoji prisahou.

Doporucuji spise rodinu v cechu stavitelu - tj kontakty. Podzemi myslis jako cechu zlodeju a nebo podzemi Cadwallonu?

Mid Norove jsou Hydry, ze? No pokud tva rodina je dlouhodobe v Cadwallonua ty jsi v Cadwallonu narozeny, nemusis sdilet predsudky vuci Mid Norum. Otazka je jak je to naopak. Problem je ze "vztahy" mezi rasami popsany nejsou tudiz musim vychazet z toho co jsem jakz taky pochopil...

Co se tyce figurek - nejakej zakladni pool mam. Pokud by se ti chtelo na kazdou session nosit nejake figurky, ktere nepotrebujes, nebo by jsme je rovnou nechali u Baziho, to ej an tobe. Ale kazdopadne se vzdy figurky hodi :). Kanalizace v Cadwallonu urcite bude - Cadwallon postavili Sfingy a byl obyvan Ophidiany a Cynwellama, vsechno vysoka kulturni uroven, takze proc ne.

Jinak před PA - to vypadá následovně:

Jiron - Goblin Poet (prevdepodobne Miscreant)
Fibrizo - Human Cartomancer/Shrew
Netro - asi Dwarf Cadwe Gilda stavitelu
Merendil - Human Tombrider - dalsi chramoborec
Dodo - Daikinee Mage
Bazi - Daikinee Warrior Mage
Dalcor - vsechno ostatni :)

Co se tyce barveni, tak ja s bratrem a Dodo ucit nepotrebujeme u ostatnich je otazka zda to ma kvuli (zatim) jedne figurce cenu.

FIGURKY
Kdo si je nabarvite sam?
Kdo chete komu rict o nabarveni?

Dodo, Merendil, Bazi a Jiron uz maji figurky na ceste

Takze chybi Fibrizo, ktery jako jediny nevyuzil me nabidky na specialni obednavku od Rackhamu.

Figurky musite mit na prvni session kterou planuji na druhej az treti vikend v zari aby jste vy i ja meli cas na pripravu.

Mate nekdo Taroty ktere muzete nosit na hrani?

Uživatelský avatar
Bazi
Příspěvky: 267
Registrován: 10. 11. 2004, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi » 8. 8. 2007, 09:11

Sem si precet' pravidla...
Dalcor píše:1b) při prvním kole má postava POSTOJ takový jako při začátku hry. Postoje reflektují přístup postavy ke scéně. Pozor odpovídající POSTOJ k jakémukoliv hodu v tomto kole je roven vybranému POSTOJi. Tedy postava s postojem HBITOST si bude k hodu na sek místo BOJECHTIVOSTi připočítávat hodnotu HBITOSTi.
Rekl bych, ze ne, na sek si porad pridavas bojechtivost. Jde jen o to, ze na zacatku kazdeho souboje mas postoj, ktery sis vybral na zacatku hraci session. A ten postoj muzes menit az v prubehu souboje.
A postoj ovlivnuje dve veci
1) poradi v boji
2) "favorite attitude", strucne receno, kdyz mas u vlastnosti stejny postoj, jako je tvuj momentalni, tak si
a) pokud jde o opposed roll, do hodu si pridavas volnou kostku navic (ovsem stejne to nesmi prekrocit max hodnotu vlastnosti)
b) pokud nejde o opposed roll prehazujes sestky

priklad 1 - mam postoj bojechtivost a sekam mecem, mam sek 3 (BOJ)
momentalni postoj je stejny, jako pouzita vlastnost, takze si vezmu z poolu kostek jednu, ale hazim dvema. Kdybych si vzal kostky dve, hazel bych trema, kdybych si vzal tri, hazel bych zase trema, protoze tri je maximum (rank moji schopnosti sek)

priklad 2 - hazu na splh, ma pevne danou obtiznost, neni to opposed roll, pouzita vlastnost je stejna jako momentalni postoj, takze nedostavam kostku navic, ale prehazuju sestky
tedy kdyz mi padne 4,3,6,6 hazu dvema kostkama jeste jednou, padne mi 3,3 a vysledek je 11 (6 +1 za opakovani + 3 +1 za opakovani)
Dalcor píše:Za každou další reakci v kole se přiděluje kumulativní postih –2 (-2 za druhou reakci, -4 za třetí reakci, atd.). Stejně tak za každou činnost v kole provedenou před reakcí se aplikuje tento postih. Tedy vykoná li postava v tomto kole před svou reakcí jakoukoliv akci – činnost má již na svou první reakci postih –2.

Příklad činností a skutečností v kole
Máte li dvě kostky v akční záloze, můžete:
2 x seknout po 1D6+Bojechtivost (2x činnost)
opet se dovolim popravit (totiz chci rict dovolim si te poopravit... :) )
prvni akce v kole je normalni, kazda dalsi akce ma kumulativni postih, ale pouze za akce
prvni reakce v kole je normalni, kazda dalsi ma kumulativni postih, ale pouze za reakce
vyjimkou je situace, kdy pouzijez podminenou akci, v kteremzto pripade ma postih uz prvni reakce

priklady
tri kostky v AP
pohyb
sek - normalni, ten pohyb pred nim neni akce
sek - postih -2

jedna v AP dve v RP
sek - normalni
reakce - obrana - normalni
reakce - uhnuti - postih -2

jedna v AP dve v RP
sek az bude protivnik na dosah - normalni, podminena akce
reakce - obrana - postih -2 (byla podminena akce)
reakce - uhnuti - postih -4
Dalcor píše:4. Vyhodnocení kola
4a) pokud postavě zbyla kostka v jakékoliv záloze, může se do dalšího kola rozhodnout změnit svůj POSTOJ
4b) pokud vám v záloze kde jste měli více kostek zbyla kostka, můžete si jí ponechat do dalšího kola.
4c) přidělí se počet kostek za POTENCIONÁL.
Začíná další kolo 1. fází.
4b) nikoliv v zaloze, kde jsme meli vice kostek, ale v zaloze, ve ktere zbylo vice kostek

priklad - pet kostek celkem, 3 v AP, 2 v RP
behem kola pouziju dve z AP, zbyva 1 v AP, 2 v RP
dve kostky postupuji do dalsiho kola

a nikdy nemuzu mit v poolu vic kostek, nez dvojnasobek potencialu
When everything goes bad, it suddenly comes Inverse!

Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1347
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt » 8. 8. 2007, 10:51

Drizzt - je mi to až trapné psát, neboť bude třetí, ale bude to Daikinee (Engineer[specializace na strelny prach], Sleuth, Shooter) pokud jsem to tedy pochopil správně a lze si hned o začátku vzít až 3 classy.

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 8. 8. 2007, 10:56

Drizzt - JO

Bazi - dekuji za upresneni.
Bazi píše: Rekl bych, ze ne, na sek si porad pridavas bojechtivost. .
Jo chtel jsem to opravit a jeste jsem se k tomu nedostal.
A ten postoj muzes menit az v prubehu souboje.
jak jsem napsal pred yacatkem dalsiho kola.
ale prehazuju sestky

Uživatelský avatar
Dodo
Příspěvky: 118
Registrován: 9. 3. 2006, 17:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dodo » 8. 8. 2007, 11:18

Svoji figurku si namaluji sám, komukoliv dalšímu ji zmaluji taky, stačí říct. Nejsem co se malování figurek týče bůhvíjak zkušenej, ale dělám to s nadšením a snad to nakonec nevypadá tak blbě... Na koleji něco vyfotim, abyste měli představu, do čeho kdyžtak půjdete.

2 otázky pro Dalcora (kvůlivá příběhu):
1) Jak snadno se dá vystoupit z Daikinee pohraničních hlídek (potažmo ozbrojených sil jako takových)?
2) Jak rychle zabírá ta Daikinee kletba? Pravidla píšou "brzy", pro potřeby příběhu bysme s Bazim užili, kdyby to byl (klidně i v maximální hranici) alespoň 1 rok.
Náš příběh shrnutý ti odešlu kolem čtvrté do mailu a můžeme se o něm pohádat.

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 8. 8. 2007, 11:27

1) netuším, není kde by to bylo napsané, tudíž je to na vás
2) v podstatě nemůže logicky přijít další ovulace tj vyhledejte si biologii pro 9. třídy ZŠ. Tipoval bych tak 4 týdny pro porodu.
Naposledy upravil(a) Dalcor dne 8. 8. 2007, 11:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Dodo
Příspěvky: 118
Registrován: 9. 3. 2006, 17:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dodo » 8. 8. 2007, 11:44

1) OK
2) Sakra. Upravím.
BTW, to taky znamená, že celá Daikinee rasa poměrně brutálně rychle vymírá. I bez vnějších vlivů by to znamenalo, že po 300 letech nebo 10-ti generacích (pokud budu brát na generaci 30 let) to znamená populační pokles na 1/1000 původního množství. Nezdá se mi, že by Daikinee bylo za pár chvil 1000x míň (vzhledem k pořád slušné bojeschopnosti). Nevím, jak dlouho už je kletba v provozu, ale IMHO 300 let jo.


EDIT: beru zpět, dohledal jsem si na http://en-forum.confrontation.fr/viewto ... inee+curse, potíže dořešeny.

Zamčeno

Zpět na „Sebranka“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host