[Poinar] Atmosféra, Průvodní text

Archiv témat z projektu Romíkova družina

Líbí se vám takto psotaený svět?

Ano
8
89%
Nezájem
0
Žádná hlasování
Ne
1
11%
 
Celkem hlasů: 9

Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

[Poinar] Atmosféra, Průvodní text

Příspěvek od zrzavec »

Poinar
Svět, kde každý hrdinský skutek stojí mnoho sil, bolesti a v neposlední řadě i slz. Nic není zadarmo říká se, o Poinaru to platí dvojnásob. Ocitáme se v dávném a velmi temném období srovnatelném s nejtemnější dobou Evropy, a tou jsou léta okolo desátého století. Poinar však je i fantasy světem a to jej odlišuje od toho reálného. Jedná se o svět vzniklý dlouhodobým hraním jedné plzeňské družinky, která sama sebe skromně zve RomiKova.

RomiK s pomocí své družiny obléká svět do hávu temnoty. Neustálý boj dobra a zla, Boha a Ïábla, řádu a chaosu či života a smrti, jak kdo chce je cítit všude. Vaše kroky mohou vésti ke konečnému osvícení a nebo do soudních síní, kde vás inkvizitor s nenávistí v očích odsoudí k smrti upálením. Ano, i takový je Poinar. Pojďme se však podívat postupně na vše o Poinaru. Nechť je tento text chápán jako představení projektu před tím, než vyjde hlavní modul (následovaný armádou dalších).

Celý svět se rozhodně netváří jako heroický. Místa pro hrdinství je na Poinaru málo. A proč? Protože hrdinové umírají mladí. Jeden chybný krok a váš osud je zpečetěn. Mnohem lepší je narodit se jako obyčejný člověk – rolník, syn šlechtice či kdokoliv jiný, kdo nemá v žilách horkou krev, na nohách toulavé boty a hlavu plnou hrdinksých skutků.

Představme si krajinu plnou hustých lesů, vysokých skalnatých hor, travnatých kopců i kamenných plání. Krajinu osídlenou lidmi a mnoha jinými tvory, elfy a trpaslíky počínaje, skřety a skuruty konče. Ti všichni a mnozí další na Poinaru žijí, chtějí si udržet svůj životní prostor a občas ovládnout ostatní. Nic není tak jednoduché, elfové nejsou jen hodné a éterické bytosti, ale i velmi hrdí a kodexem svázaní válečníci. A co škřeti a jejich rodinný okruh? Jedná se o „klasickou“ potravu pro meče dobrodruhů? Ani v nejmenším. Poinarští černokrvci jsou živoucími bytostmi, od lidí se liší jen svým životním stylem, kulturou a žebříčkem hodnot.

Města mohou být velká, menší a malá. Skutečně velkých měst je na celém Poinaru toliko, co prstů na jedné lidské ruce. A ta města jsou říšemi sama pro sebe. Dlouho byl celý Poinar ovládán císaři z Letohradu, největšího města Poinaru. Ale po občanské válce a vládě císaře Dalimila došlo k totálnímu rozpadu celé země na mnoho menších územních celků. Poinar je nyní rozdělen na menší říše – císařství, království a teokratické země či republiky. Mnohé se na Poinaru skutečně najde.

Tak, jako je život složitý, je Poinarské náboženství jednoduché – věříš v Boha? Tedy žij v klidu a míru. Nevěříš v Boha? Potom věříš v Ïábla a budeš předán spravedlnosti – inkvizičnímu soudu. Ano, náboženství je na Poinaru velmi silně zakořeněno v lidech a vše, co se vymyká jejich chápání je brzy označeno za ďábelské. A cokoliv, co je ďábelské přitahuje pozornost inkvizice. A ten, kdo se jednou dostane do zorného pole tohoto náboženského spolku je mnohdy ztracen, odevzdán plameni. Štěstím pro celý Poinar budiž to, že inkvizitorů není tolik aby uhlídali celý Poinar. Kněží se brání všem inkvizičním snahám o získání moci a tak i v samotné církvi zuří intrikánské boje. V obrovském údolí nazývaném Ïáblova stopa se již inkvizici podařilo získat absolutní moc. Mimo kněží, kteří hlásají jméno Boží mezi lidmi působí na Poinaru i spousta rytířských řádů, bojovníků, kteří svůj život zasloužili boji za Boha.

Světská moc není slabá. Šlechta drží své poddané pevně v rukou a o všem se snaží rozhodovat. Mnohdy to má za následek selské bouře a místní rebelie, velmi často utopené v krvi nevinných. Vesničky jsou malé, plné bahna a hnoje. Obyvatelé nevzdělaní a pověrčiví. Největší náplní jejich života je dřina. Mnozí sní o tom, že třeba je potká štěstí a dostanou se k majetku, když umírají zmrzačeni těžkou prací a nebo nějakou vnější okolností, je pozdě na sny. Přichází krutá realita.

Realita v podobě válek, nemocí, hladomorů a dobrodruhů. Neb i tyto mnohdy ztracené existence se pohybují Poinarem. To jsou ti, kteří nechtěli jen snít a z nejrůznějších důvodů se rozhodli opustit svůj domov. Putují světem a vydělávají si na živobytí, jak to jen jde – pomocí, kradením, bojem. Čímkoliv, za co je někdo ochoten zaplatit. A proto mají reputaci nízkou a nikde nejsou vítáni. Nže se stanou uznávanými či proklínanými hrdiny, žijí tito lidé na dně společnosti. Málo je těch, kteří se dožijí toho, kdy se z nich stávají hrdinové a legendy. Málo je těch, kteří přežijí několik let nebezepčného protloukání se. A nemusí je vždy zabít jen zrůdní nepřátelé, největší zlo je mnohdy v lidech – neposkytnutí přístřeší v zimě je stejně nebezpečné jako kousnutí smrtelně jedovatého hada. Zkažené maso či voda ze studny ve které malomocný omyl své boláky...To vše a mnohá jiná nebezpečí na vás číhají v temných zákoutích Poinaru.

O co více je tento svět plný pověr a inkvizičního tmářství, o to méně je v něm veřejně viditelné magie. Každý, kdo má talent na magii riskuje svůj život, tedy spíše jeho ztrátu. Ano, jakkoliv se magicky projevovat znemaná přitáhnout na sebe závistivou nenávist lidí bez talentu. A kdo závidí snaží se nějak pomstít. Lynče na venicích, invkiziční procesy...to vše vede k tomu, že všichni magičtí adepti se snaží svůj talent ukrývat před ostatními. A tak vznikají tajné spolky snící o svobodě magie, o získání moci – o všem možném.

Světem chodí staří mistři, kteří si vybírají své žáky a studenty a ty učí jak používat talent, jak přežít ve světě plném nástrah a nenávisti k magikům. Kolují zvěsti, že jen v elfím Nathalu je snad velká magická univerzita. Ale nikdo, ani mnozí Nathalští o tom nemají ani ponětí. Pozváno je velmi málo studentů...spíše mistrů magického oboru. I v tomto ohledu je Poinar krutý ke svým obyvatelům – udělá vás něčím víc, obdaří vás talentem, který vás dostane do nebezepčí skoro jisté smrti...

Nic však není až tak černé. Tma není absolutní. A tam, kde není absolutní tma je logicky i trochu světla. Lidská dobrota nezmizela. Přátelství, čest a pomoc nejsou na Poinaru jen prázdné pojmy. Stejně jako zrada, zákeřnost a lež. Dokáže někdo přemoci svoji nedůvěru a přijmout pomoc, spolehnout se na druhé? Ano. Naděje ještě nezmizela. Bůh se snaží chránit své stádo, stejně jako pastýř své ovce. Poctivé odměňuje a nepoctivé trestá.

Ovšem, Bůh nejsvatější – Poinarský symbol všeho dobrého má odvěkého nepřítele. Tím je sám Ïábel nejtemnější. Je pravým opakem Boha, jeho protikladem a úhlavním nepřítelem. On se snaží lidskou dobrotu zničit, zadupat a obrátit v prach. Již dlouhá léta tito dva soupeří o moc nad Poinarem. Ani jeden z nich však ještě nezískal výhodu nad svým soupeřem...

Silně zakořeněná náboženská víra, každodenní tvrdý boj o kousek chleba. Narodit se na Poinar není žádný med, ale i nějaký život je lepší než žádný. I v tom nejhorším utrpení se dá najít trošku radosti, lásky a přátelství. A kdo to nikdy nehledal, nesmí se divit, že nenašel...
Vítá vás svět Poinar!
Naposledy upravil(a) zrzavec dne 9. 10. 2007, 23:33, celkem upraveno 1 x.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Co na to říkáte? Klidně piště své názory a podobně. Proč? Protože pokud nic nebude, budu to považovat za osdsouhlasené...
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Pozor, toto je sice pouze takové shrnutí, ale dá se z něho tušit jakým směrem se bude Poinar ubírat a co to bude znamenat pro vaše postavy. Společně s textem o rasách to začíná dávat jakési aplikace na svět pro hráče...Takže nad tímto uvažujte.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Viking
Romikovec
Příspěvky: 465
Registrován: 17. 9. 2006, 11:24
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Viking »

Uvažuji... jo souhlas.
"Leda je vobklíčit" - John Rambo
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

úředběžně říkám že ano, ale raději si to později ještě jednou projdu
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Zajímalo by mě, kdo v anketě hlasoval pro ne. Pokud to byl někdo z družiny, je to o to důležitější. Pokud to byl někdo z fora, nemá to takový význam, je to jen číslo v anketě.

Pokud to byl někdo z družiny, do ankety hlasoval, ale nic nenapíše, proč vlastně hlasoval? Anketa pro mě není rozhodující, ať doadn jakkoliv, jen mi ukazuje přibližný názor. Rozhodující pro mne je to, co napíšete. Já se nad tím zamyslím a nějak to upravím.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Já jsem hlasoval pro "Ne", RomiKu. Text mi nepřijde dostatečně poutavý a necítím z něj žádnou atmosféru světa, ale jen to, že Poinar je trochu okořeněný a vlastně nezajímavý, generický středověk. Pokud tomu tak není, tak považuj mé "Ne" za hodnocení textu, protože asi špatně svět vystihnul, pokud jsem to odhadnul podle textu správně, považuj "Ne" i za hodnocení světa. Tak jako tak si myslím, že ten text není pro představení projektu vhodný. Ale je tu přece na fóru od toho, aby se zhodnotil a vyladil, ne? :wink:
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Ano, pravdu máš.

Tento text má v podstatě sloužit jako takový úvod. jsem rád, že se někdo ozve a já budu moci textík přepracovat k dokonalosti. Já jsme se zatím moc nerozepsal. V první fázi bych rád věděl, zda družina toto akceptuje. Pokud ano, o každém odstavečku se rád rozepíši více. textík podpořím jednou inkviziční povídkou a...možná přijde i kouzelník.

Díky za reakci. Bál jsme se, aby někde nedal ne jen tak, z legrace. Rád si nechám poradit, čím text vylepšit, vyšperkovat a udělat lepší a poutavější :-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Tohle je Poinarské video jako vyšité. Myslím, že nás někdo vykradl :-D

Jo, dejte si bacha, je to i s troškou hudby, ale ten klip je parádní a líbí se mi jako taková násoska Poinarské atmosféry...
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Viking
Romikovec
Příspěvky: 465
Registrován: 17. 9. 2006, 11:24
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Viking »

Video jue super. Úplně to člověka dostane, když si uvědomí v jakým hraje prostředí.
"Leda je vobklíčit" - John Rambo
Uživatelský avatar
theolive
Romikovec
Příspěvky: 72
Registrován: 1. 6. 2007, 18:58
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od theolive »

Mně se text líbí, ačkoli místy mám pocit, že stylisticky drhne, jsou to maličkosti.
Předpokládám, že text má za úkol zaujmout hráče, kteří si pak řeknou: Týjo, v tomhle světě bych si zahrál...
Co se mě týče, po přečtení textu jsem si nic jiného než: Týjo, v tomhle světě bych si zahrál...
A to znamená, že z mého pohledu je téměř ideální.
Akce Plzen___________Jezdci Apokalypsy___________Romikova družina__________POINAR________Vředy

též čokoláda a malíček.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Text jsem přihodil na stránky. Aby tam bylo něco pěkného o Poinaru. :-) Nu a pustímese do dalšího něčeho.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Gladius
Romikovec
Příspěvky: 49
Registrován: 13. 9. 2006, 16:38
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Gladius »

no ja to jen prolítl očima,ale souhlasim,a vůbec mě napadá,proc nepropracovat více cirke,kdyz emem tu nasi kolik je zde řadů atd,proč neco podobneho neudelat na poinaru,a s inkvizici jak by smet.
V projektech je sekce o RomiKově družině, každý může přispět svým názorem či radou. Budeme rádi.


Nejmocnější je ten, kdo přemůže sám sebe. (Lao-Tse)
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Na tom se pracuje ty bejku už asi dva měsíce :-D

Ono je celkově hodně práce a stále přibývá, ale o tom je to lepší :-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
theolive
Romikovec
Příspěvky: 72
Registrován: 1. 6. 2007, 18:58
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od theolive »

Největší milník bude vydání prvního definitivního textu v pdf .-)
Akce Plzen___________Jezdci Apokalypsy___________Romikova družina__________POINAR________Vředy

též čokoláda a malíček.
Zamčeno

Zpět na „Romíkova družina“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů