O organizaci GC

Jak název napovídá, archiv akcí a soukromých her.
Uživatelský avatar
DarthSpeedy
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 5. 2006, 20:43
Bydliště: Brno

Příspěvek od DarthSpeedy »

Jezevec píše:Termín Gameconu je stejný už od roku 1995, jedinou výjimkou byl rok 1997, kdy kvůli povodním byl Gamecon v Čelákovicích, místo v Olomouci. Jinak je vždy druhý víkend o prázdninách.

To, že se přesunul termín Masters of Rock je smutné, ale vzhledem ke spojení s Czech Open už stejně není možné s termínem pohnout.

Osobně mě to taky štve, ale o prázdninách si prostě nevybereš. Každý víkend je něco.
Docela mě to mrzí, protože minulý rok jsem byl s Gameconem opravdu spokojen a letos vypadá program taktéž velice zajímavě, a navíc jsem chtěl zkusit přednášku o Delirii nebo MtA - ale na MoR už mám lístky a program tam je tentokrát asi o chlup lepčejší :-?
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Pojeď na FF, je dřív a nekreje se s Masters of Rock, navíc:

:arrow? Otevřených hraní je víc, nejspíš se zhruba stejným spektrem her (teda... až na mistrovství v DrD, soutěže v RPG pravda nepořádáme)

Ze 42 přednášek Gameconu (počítám dobře?) jsou
:arrow? 4 přednášky úplně stejné (tři přednáší Jakub Marek na obou a Střepy snů jsou na GC od Errica a na FF od Baja)
:arrow? 12 jich je (tematicky) velice podobných, (některé až podezřele hodně (Intimita a city na FF, Erotika a intimita na GC... atp.), jiné co jsou na GC jsou na FF rozpracovány ve více přednáškách/Workshopech...)
...hm. Až pozoruhodná shoda.

K tomu několik dalších linií rozličného programu, cenově to vyjde v přepočtu na den velmi obdobně a nemusíš platit za otevřený hry ;)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Sirien píše:...a nemusíš platit za otevřený hry ;)
Zato musis platit vstupne na con, takze to mas prast jak uhod...
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

jak sem psal, vstup vyjde víceméně nastejno. Kromě toho de o filosofii toho že na FF jsme prostě volnej program pro účastníky a řešíme si to s Festivalem spolu s dalšíma záležitostma, prostě děláme něco pro Festival jako celek a tak je to taky braný, zatímco na GC to je přímo platba ke vztahu mezi hráčema a Vypravěčem za tu jednu hru která se odehraje...

...je to otázka filosofie těch her a přístupu, někomu to je jedno (jak Vypravěčům tak hráčům), pro mě a nejen pro mě to je docela slušnej rozdíl. Myslim že tohle si každej musí přerovnat sám.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Sirien píše:jak sem psal, vstup vyjde víceméně nastejno.
No, dejme tomu ze jo - kdyz vezmu na jedne strane ze si na GC budes chtit zahrat 7 her (coz je maximum, co se da stihnout, a zabere to 2 dny a 2 puldny); to te bude pri vcasne platbe stat 210 Kc, k tomu 3x ubytovani (na koleji) po 190, celkem 780. A na druhe strane vstupne na FF na 3 dny 480 Kc a k tomu ubytovani typ "luzko ve tride", 3 noci po 110, celkem 810.

Ale priznam se, ze mi fakt neni jasny, kde je ten velky rozdil mezi "zaplatim organizatorum FF urcitou castku za blize nespecifikovany program" a "zaplatim organizatorum GC urcitou castku za blize specifikovany program" (protoze holt GC ma na rozdil od FF jak placeny tak neplaceny program). Klidne mi to zkus v poste vysvetlit, treba to bude uzitecne do budoucna.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Zkoušel jsem to vysvětlit po Erricovi, nějak jsme se neshodli.

Rozdíl je

ve vztahu k té platbě. Je rozdíl jestli něco dělám pro con a ten con mi pak dá něco zpátky (volný vstup, ubytování, peníze, cokoliv, záleží na politice organizátorů) a návštěvník dá peníze conu a pak očekává program. Celá tahle "transakce" probíhá přes organizátora conu, já ani návštěvník nemáme žádný závazek vůči sobě, oba máme nějaký závazek s organizátorem. Jinými slovy návštěvník platí conu za to že něco dostane a mě con "platí" (nebo bez uvozovek, to je jedno) za to že něco zprostředkovávám, celé to pak je o té akci.
Naproti tomu pokud platí návštěvník přímo za program jako takový, pak, i když tam může být organizátor jako zprostředkovatel, jde o "kontrakt" mezi mnou a návštěvníkem - návštěvník platí přímo mě osobně za to co já přímo dělám.

To že mi je nepříjemné dělat program placeně přímo pro člověka a ne pro akci na kterou ten člověk přichází mi je nepříjemné samo o sobě, protože já nechci platbu (volňásek, cokoliv) od návštěvníka - já ji chci od pořadatele, protože to NECHCI za to co dělám - to co dostávám od Vaška Pravdy za svojí práci je bakšiš který v přepočtu na hodinu práce vůbec neodpovídá tomu na kolik se standardně cením, to bych se na to rovnou vybod (a to Pravda v přepočtu nabízí mnohem víc než ostatní, takže...)
Pro mě je tahle odměna vyjádřením nějaké vděčnosti, ocenění, za to, že napomáhám tomu, aby akce na které se ve svém volném čase podílím byla lepší, kvalitnější, zábavnější. Jde mi o to symbolické ocenění mojí práce od organizátora, nikoliv o to aby mi někdo něco hradil - con si ostatně můžu zaplatit sám, fakt v takový finanční krizi nejsem a kdybych byl tak nejezdim po conech, ale makám jak fretka. Kromě toho opengameingy dělám pro sebe a jako odměna mi stačí že fungují, takže mi jde fakt o to aby organizátor uznal že námaha kterou na to vynakládám jeho akci zlepšuje a nějak mi to vyjádřil.

Stejně tak kdybych byl jenom návštěvník, tak by mi bylo mnohem, skutečně mnohem příjemnější setkat se s nějakym týpkem na conu a říct "hele, slyšel jsem že tu děláš volný hraní, můžu si s váma zahrát?" a vědět, že to je prostě něco na conu, co je jeho pevnou součástí a organizátor mi to s tímhle týpkem dohod a já toho můžu využít, než abych přišel za tim týpkem a řek "ahoj, hele, tady mám 40 korun, můžu si s Tebou zahrát?" - protože v tu chvílu už nejdu za někym na conu a kamarádsky se s nim nedohaduju na hře, která je součástí té akce, ale fakticky si od něj kupuju službu.


To je ta filosofičtější rovina věci, která mi děsně leze krkem. Pak tu jsou faktické důsledky tohodle GC přístupu, které jsou mnohem hmatatelnější.

a) návštěvník platí přímo za ten jeden program, tudíž na něj má z logiky věci nárok. Já, jako někdo kdo na toto přistoupil, mám tudíž povinost mu tuhle službu poskytnout. Vzhledem k tomu že na GameConu se do OG můžeš přihláskit dopředu přímo na konkrétní hru, tak to znamená že to vůbec nereflektuje můj, Vypravěčův zájem hrát.
Na FF za mnou někdo přijde a řekne "chtěl bych si zahrát", ale já zrovna nemám náladu/sem utahanej/je tam někdo s kym chci zachlastat. V tu chvíli mu můžu říct "hele sorry, dneska se mi to nehodí, můžem se dohodnout na zejtřku?/hele sorry, dneska se mi to nehodí, ale támhle sedí SEB/Orlop/Filip/kdokoliv a pokud vim tak má čas, tak se zeptej jeho". Já můžu hrát když mám náladu, návštěvník se netváří nijak ukřivděně - prostě dneska já nemám čas a může mu bejt líto že si třeba dneska nezahraje se mnou, ale od začátku věděl že taková jsou holt pravidla téhle akce.

Důsledkem toho je, že se na FF nenutím k tomu abych hrál když nemám náladu, protože gemovat hru když nemám náladu/čas/sílu obvykle není zrovna nejlepší cesta ke kvalitní hře. Můžeš mi to věřit - loni mě ukecali k tomu abych hrál ve chvíli když jsem prakticky nemohl mluvit a ano, odehrál jsem to, ale kvalita té hry tomu odpovídala. A protože to bylo v mém systému a ne v GC systému tak to bylo vpohodě, protože všichni věděli že prostě sem se den předtim prochlastal do chladného rána a nemám na to, oni mě přesvědčili ať hraju a věděli že mi třeba může odejít hlas atp (taky mi odešel, a to sem celou dobu pil čaje s medem atd.) Na GC by se cítili ukřivděně, že jsem slíbil hru a nebyl jsem ve stavu hrát a měli by na to plné právo.

b) další věc která se mi na GC systému nelíbí je to, že (opět v důsledku toho co jsem psal v úvodu) se OG mění na vztah nabídka - nákup, čímž se z toho tak nějak vytrácí ten prvek přátelského posezení na hře, kdy hraju s lidmi se kterými hrát chci a dohodnem se na tom co hrát všichni chceme. Slyšel jsem několik storek jak tohle na GC selhalo, konkrétně třeba Markusovi přišli na MlwM lidi, kteří vůbec nevěděli co to MlwM je (u MlwM zásadní chyba, řekl bych) a přihlásili se tam prostě protože "jinde už nebylo místo a někam se napsat chtěli".

To že bych měl muset hrát s lidmi které uvidím poprvé těsně před hrou, která je předem daná, a vůbec netuším kdo to je mi těžce nesedí - prostě když nabídnu atmosférické non-system WoD a přijde mi banda gameistů... tak ta hra bude nanic. Když na FF přijde parta gameistů a řekne že si chce zahrát, tak nadhodim "a co byste chtěli?" a vyjmenuju pár návrhů ze své strany a poslechu si co by dali oni... shodneme se třeba na nějakém Shadowrunu nebo Conan-like fantasy a výborně si zahrajeme. Nebo, když budu chtít hrát atmosférickou hru, tak se otočim na SEBa a řeknu: "Ty SEBe, máš dneska takovou funny náladu, tady máš partu na Conana, co Ty na to?" a já si vezmu jinou partu, která má náladu na atmosférickej horor a všichni budou spokojený. Na GC nerealizovatelný. JE jen málo věci otravnějších než to když musíš GeMovat hru v naprosto jinym stylu než na kterej máš náladu, to je fakt sakra lepší nehrát vůbec.

Stejně tak na FF když se dohodnu s lidma na Vapire a večer sem prostě rozjetej - ne alkoholem, ale prostě náladou - a řeknu jim: "hele, já dneska fakt nějak nemám náladu na temný Vampire, můžem je dát zejtra, dneska sem schopnej GeMovat jen něco fakt crazy, nebo mi můžete dát hodinku nebo dvě čas, pokecáme dole v hospůdce ať se prostě vyklepu a dostanu do Vampire nálady, tak to je sice porušení nějaké dohody, ale dohody přátelské jen mezi náma, ne milé, ale pochopitelné. Na GC je dohodnutá hra závazná a ano, najdu super partu na Call of C´tulhu a dohodnu si s nima na večer hru... a tim jak se platí přímo za hru to je pro mě prostě naprosto závazné a konečná a když budu večer trochu moc vysmátej na horor tak to je prostě moje chyba a to dost zásadní chyba.



Na GC systému mi tudíž vadí ta filosofie a hlavně praktické důsledky které z ní vyplývají. Ty OG se stávají příliš strukturované, příliš organizované, vytrácí se tam ta přátelská dohoda "hele, dem si (/nechceš si) zahrát, co Ty na to?"
Dělám to jako zábavu, a ne jako práci, takže tohle mi prostě překáží. A jako návštěvníkovi by mi to vadilo taky, možná o to víc.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Sirien píše:Rozdíl je ve vztahu k té platbě. Je rozdíl jestli něco dělám pro con a ten con mi pak dá něco zpátky (volný vstup, ubytování, peníze, cokoliv, záleží na politice organizátorů) a návštěvník dá peníze conu a pak očekává program. Celá tahle "transakce" probíhá přes organizátora conu, já ani návštěvník nemáme žádný závazek vůči sobě, oba máme nějaký závazek s organizátorem. Jinými slovy návštěvník platí conu za to že něco dostane a mě con "platí" (nebo bez uvozovek, to je jedno) za to že něco zprostředkovávám, celé to pak je o té akci.
Naproti tomu pokud platí návštěvník přímo za program jako takový, pak, i když tam může být organizátor jako zprostředkovatel, jde o "kontrakt" mezi mnou a návštěvníkem - návštěvník platí přímo mě osobně za to co já přímo dělám.
Priznam se, ze tomu porad nerozumim.
Jaky je rozdil mezi "navstevnik zaplati organizatorovi penize a ocekava program" a "navstevnik zaplati organizatorovi za program"?
Priklad:
1) Na FF si vyberu den, ktery ma pro me zajimavy program, prijedu, zaplatim organizatorovi prislusnou castku a ocekavam, ze se budu moci v ten den zucastnit prugramu, ktery byl nabizen a ja jsem si ho vybral (treba ctyr prednaasek, jednoho hrani RPG a dvou filmovych projekci).
2) Na GC si vyberu den, ktery ma pro me zajimavy program, prijedu, zaplatim organizatorovi prislusnou castku a ocekavam ze se budu moci v ten den zucastnit prugramu, ktery byl nabizen a ja jsem si ho vybral (treba dvou hrani RPG a jednoho LARPu).
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Jo a jeste k tomu, jak pises, ze "na GC je hra predem dohodnuta a zavazna" - to taky neni tak uplne pravda. V pripade zajmu a dohody hracu s GM je mozne to operativne prizpusobit. (Napriklad kdyz za RomiKem prijde druzinka se slovy "hele, my jsme ted s tebou meli hrat DrD+, ale radsi bychom zkusili Usvit legendy", tak s nima RomiK IMHO klidne odehraje Usvit legendy. Dtto ostatni GM - a jsem presvedcen ze by nemeli problem na zadost hracu odehrat i uplne neco jineho, co ani v planu nebylo.) Ze strany organizatoru zadne striktni dodrzovani vyzadovano neni.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

(Napriklad kdyz za RomiKem prijde druzinka se slovy "hele, my jsme ted s tebou meli hrat DrD+, ale radsi bychom zkusili Usvit legendy", tak s nima RomiK IMHO klidne odehraje Usvit legendy. Dtto ostatni GM - a jsem presvedcen ze by nemeli problem na zadost hracu odehrat i uplne neco jineho
Ano, toje přesně pravda. A v případě mé osoby to jde ještě mnohem dál. Povezu předem připravená dobrodružství - ale není problém se dohodnout a úplně operativně změnit podle přání hráčů. Tajemstív jedni hráli jako horor, jiní jako čistou akci - prostě si svojí hrou sami řekli o přístup, který jsem jim já dal.

Postavy jsem měl předtvořené, ale jakmile byl zájem, tvořili se i postavy. Hra měla trvat tuším čtyři hodiny...Mnohdy se protáhla i o hodinu nebo dvě (častěji mě ale hráči odešli na další hru).

A vlastně mě ještě napadla jedna věc - Profesionalita. Když jsme byl unaven a hrát se mi nechtělo, lidé zadara by možnádostali kvalitativně horší hru (možná ne, tohle nedokáži říct). Jakmile jsem věděl, že za to zaplatili, i když jsem byl unaven a zrovna jsem neměl náladu hru vést, stejně jsem do toho dal "srdce i duši" Proč? Protože já jsme vychován abych si peněz vážil a tak platba hráčů za hru pro mě byla signálem, že i jim na tom záleží a já, i přes horší náladu a únavu, jsem jim poskytl (snad) dobrý zážitek a hezkou vzpomínku.

Zpočátku jsem si myslel, že tyhle poplatky jsou špatné, ale imho nejsou. Tak jako tak zaplatíš stejně - a jaksi bylo i příjemné, když na hru přišli lidi i přes to ,že je stála dvacku (a mnohdy jsem třeba i měl žádosti abych přibral o jednoho či dva hráče navíc).

Chápu Siriene, že v tom hledáš princip i já jej rád všude hledám a občas rošku slovíčkařím nad detaily, jako ty v této situaci. Nicméně, poplatky mi ze začátku přišli absurdní a jak utíkal GC, přišli mi víc a víc v pohodě...Alespoň jsem si vedením her vydělal na nocleh a jídlo (který jsem stejně skoro vždy prosvihl :-D :-D :-D)

A poslední moje poznámka - Když jsem nebyl hodně unaven, dohodl jsem se i v noci na nějakém hraní a pro zájemce odvedl i hru zadara, prostě jen tak. Předminulý GC se pařilo od rána do večera, minulý jsme pospával...:-D
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

RomiK: V jedné věci se zásadně mýlíš. Já v tom nevidím slovíčkaření, ale skutečný problém jdoucí pes princip který zastávám, není to marginalita, ale opravdu něco co mi vadí.

Co se týče profesionality, tak ta je na FF úplně stejně, rozdíl je v tom že se těmi penězi nezavazuješ k hráčům, ale k organizátorovi conu (a ze zkušensti mi věř že si Vašek kvalitu hlídá, i když si toho občas ani nevšimneš), dokonce jsou za tu hru větší peníze, pokud by šlo i o tohle, takže když jdeš hrát, tak to neděláš jenom z hecu, ale naplno. Rozdíl je v tom že když se na to prostě necítíš, tak se dá mnohem otevřenějc rozhodnout jinak.

Bouchi: Závazná je pro mě hra prostě tím že je takhle rozplánovaná dopředu (velmi nemile si vzpomínám na ten papír kam se hráči zapisovali u vchodu do kolejí, aniž by si třeba něco přečetli nebo daného ST vůbec potkali, a pak prostě v danej čas přišli na hru, aniž by ST věděl kdo že to vlastně přijde... ve chvíli kdy to je organizované takhle tak mi to přijde dost neosobní závazek že někde budu něco dělat ani nevím s kým...)
Jaky je rozdil mezi "navstevnik zaplati organizatorovi penize a ocekava program" a "navstevnik zaplati organizatorovi za program"?
V tom je očividně ten problém, kde jsi mě nepochopil. Ve skutečnosti to má vypadat: "návštěvník zaplatí organizátorovi za vstup na con kde nějací pořadatelé (přednášející/Vypravěči...) dělají program (a organizátor má s nimi nějakou dohodu za co to dělají)" proti "návštěvník zaplatí organizátorovi za akci a pak zaplatí přímo pořadateli programu přímo za program"

Já bych se rozhodně nechtěl dostat na základě tohodle principu do situace kdy přijedu na FF a budu patit zvlášť přednášky StarGate linie, zvlášť přednášky Jatkonu, zvlášť přenášky MaelströMu a zvlášť otevřený hry RPG a zvlášť deskovky a zvlášť filmy, což není nic víc než GC princip (možná trochu rozvedený) založený na tom že tam jsou různá oddělená mistrovství placená zvlášť.

Tvůj příklad je chybný protože jsi opsal dvě stejné varianty. Ve skutečnosti:
1) přijedu na FF v den kdy mě zajímají tři přednášky a otevřené hraní, zplatím organizátorovi a kromě zmíněného můžu kam chci když mě něco zaujme nebo mi tam na baru někdo něco doporučí.
2) přijedu na GC když tam jsou dvě zajímavá RPG, LARP A jedna přednáška, zaplatím organizátorovi za tenhle program co mě zajímá a pak mi tam někdo něco doporučí, tak jdu za organizátorem a zaplatím to znovu, v případě RPG přímo Vypravěči, čímž se vytrácí ten vztah jednotného conu kde si někam zajdu a je tam program jakej je a vytváří se vztah conu jako nějakého veletrhu, kde sice zaplatíš organizátorovi za vstup, ale u každýho stánku platíš ještě extra tomu kdo tam ten stánek má. Já na conu chci dělat program pro další lidi co tam potkám a kteří mě třeba zaujmou atp., nechci tam dělat stánek pro zájemce.

Kromě toho OG tak jak jsem ho vždy dělal má představovat lidem RPG a hráčům RPG nové hry, a to cíleně, hodně lidí na to přímo lákáme aby si to přišli zkusit, a pak po nich mám chtít extra peníze za to že mě poslechnou a přijdou si to zkusit?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Možná by bylo vhodné tuhle linii rozhovoru ukončit - bylo by fajn, kdyby tahle diskuze mohla sloužit pro lidi, kteří na GC jet chtějí a kteří mají nějaké dotazy.

Diskuzí na téma "Co se Sirienovi nelíbí na Gameconu a proč je Festival Fantasie mnohem lepší" už tu bylo hodně a nevidím důvod, proč začínat s další. Konkrétně tuhle diskuzi vám mohu na požádání odemknout, pokud chcete v debatě pokračovat. Ale beztak mám dojem, že už jen opakujete to, co bylo mnohokrát řečeno.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

//Nebo prostě jen oddělit, mě docela zajímá co mi Bouchi odepíše ;)

O starou diskusi, omlouvám se, nemám zájem, tam jsme se pohádali, tady diskutujem, a nerad bych to míchal.

A ten Tvůj sarkasmus mi připadá docela trapně mimo - nejsem ani zdaleka jedinej komu se GC systém nelíbí.//
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Dekuju Markusovi za oddeleni vlakna.
Sirien píše:velmi nemile si vzpomínám na ten papír kam se hráči zapisovali u vchodu do kolejí, aniž by si třeba něco přečetli nebo daného ST vůbec potkali, a pak prostě v danej čas přišli na hru, aniž by ST věděl kdo že to vlastně přijde... ve chvíli kdy to je organizované takhle tak mi to přijde dost neosobní závazek že někde budu něco dělat ani nevím s kým...
Aha, cili kritizujes lonsky model a zrejme automaticky predpokladas ze letos to bude stejne (aniz by sis napriklad zjistil, ze letos odpadl jeden z hlavnich duvodu zmineneho stavu, a sice permanentky).
Jaky je rozdil mezi "navstevnik zaplati organizatorovi penize a ocekava program" a "navstevnik zaplati organizatorovi za program"?
V tom je očividně ten problém, kde jsi mě nepochopil. Ve skutečnosti to má vypadat: "návštěvník zaplatí organizátorovi za vstup na con kde nějací pořadatelé (přednášející/Vypravěči...) dělají program (a organizátor má s nimi nějakou dohodu za co to dělají)" proti "návštěvník zaplatí organizátorovi za akci a pak zaplatí přímo pořadateli programu přímo za program"
Takhle to ovsem vypadat taky nemuze, protoze na GC neni zadna "platba organizatorovi za akci".
Já bych se rozhodně nechtěl dostat na základě tohodle principu do situace kdy přijedu na FF a budu patit zvlášť přednášky StarGate linie, zvlášť přednášky Jatkonu, zvlášť přenášky MaelströMu a zvlášť otevřený hry RPG a zvlášť deskovky a zvlášť filmy,
Ale presne tohle navstevnik FF udelat muze, ma-li o tento zpusob zajem, viz http://www.festivalfantazie.cz/index.php?pg=vstupne - Tabulka specialniho vstupneho.
což není nic víc než GC princip (možná trochu rozvedený) založený na tom že tam jsou různá oddělená mistrovství placená zvlášť.
Jsou tam ruzne oddelene body programu, placene zvlast (turnaje, volna hrani, larpy), a dalsi body neplacene.
Tvůj příklad je chybný protože jsi opsal dvě stejné varianty. Ve skutečnosti:
1) přijedu na FF v den kdy mě zajímají tři přednášky a otevřené hraní, zplatím organizátorovi a kromě zmíněného můžu kam chci když mě něco zaujme nebo mi tam na baru někdo něco doporučí.
2) přijedu na GC když tam jsou dvě zajímavá RPG, LARP a jedna přednáška, zaplatím organizátorovi za tenhle program co mě zajímá a pak mi tam někdo něco doporučí, tak jdu za organizátorem a zaplatím to znovu, v případě RPG přímo Vypravěči,
Jen na upresneni, za prednasku neplatis. Krom toho pokud se zucastnis tech dvou RPG a jednoho larpu, tak uz ve volnych casech okolo zadny dalsi placeny program neni. A nakonec - "primo Vypraveci" se nikdy nic neplati, plati se vzdy organizatorovi GC.
čímž se vytrácí ten vztah jednotného conu kde si někam zajdu a je tam program jakej je a vytváří se vztah conu jako nějakého veletrhu, kde sice zaplatíš organizátorovi za vstup, ale u každýho stánku platíš ještě extra tomu kdo tam ten stánek má.
Jeste jednou - za vstup na GC jako takovy se organizatorovi neplati nic. A duvod je ten, ze GC je pod kridly Czech Open, kam je vstup volny (plati se startovne do turnaju, protoze Czech Open je turnajova akce) a my chceme umoznit ucastnikum Czech Open, aby se i oni mohli prijit podivat na gameconske prednasky.
Kromě toho OG tak jak jsem ho vždy dělal má představovat lidem RPG a hráčům RPG nové hry, a to cíleně, hodně lidí na to přímo lákáme aby si to přišli zkusit, a pak po nich mám chtít extra peníze za to že mě poslechnou a přijdou si to zkusit?
Ty po nich extra penize nechces, ale tak jako tak to proste zadarmo nemaji. V pripade FF museji zaplatit vstupne na FF, v pripade GC plati za konkretni program (coz, jak uz jsem psal vyse, muzou na FF taky).
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Sirien píše:nejsem ani zdaleka jedinej komu se GC systém nelíbí.
A kolik z tech, kterym se ten system nelibi, slo za nekterym z organizatoru a reklo mu "hele, tenhle system je divnej, nelibi se mi z tech a tech duvodu"? Nebo jak maj podle tebe organizatori, nejsouce telepati, poznat, ze se nekomu neco nelibi (a hlavne co)?
Uživatelský avatar
Jezevec
Vypravěč
Příspěvky: 694
Registrován: 3. 7. 2006, 07:26
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jezevec »

Boha jeho, Siriene, vzledem k tomu, ze zrovna k tobe nema smysl se vyjadrovat korektne, tak ti to napisu na plnou hubu:

Jdi do *! Nechces diskutovat, ale jen se hadat nebo presvedcit ostatni o tve pravde. Nema smysl s tebou ztracet cas, protoze ty nechodis na diskuze proto, abys rozsiril sve obzory, ale abys prezentoval svuj nazor, za ktery jsi ochotny se hadat do aleluja jen proto, ze je tvuj. I kdybys sam zhodnotil, ze uz trebas nemas pravdu, tak se radeji budes hadat dal, aby na to neprisli ostatni. S takovym pristupem jdi fakt do *.

Nebavi me naprosto cist v kazdem vlakne, co tu je tve opozicni nazory, kde jsi proste "jen v opozici". Chces neco vyresit? Napis co. Chces jen napsat tvuj omezeny a stale dokola nazor? Zaloz si blog, z toho kolik jej bude cist lidi jasne uvidis, jak moc velky je zajem.

****************************************************
Kdybys nahodou chtel byt konstruktivni a ne jen opakovat vlastni nazor do blba, tak ti napisu nekolik osobnich postrehu. Nechci o nich diskuzovat a uz jsem ti je jednou psal. Ale asi jsi je nepochopil, tak to zkusim polopatisticky:

- na Gamecon platis pouze za ubytovani 120 - 190 korun za noc
- u FF platis za ubytovani 40 korun za noc a cca 130 korun za den (u 4 dnu pocitano), coz je vlastne levnejsi o dvacku za den (zase spis na zemi ve spacaku, nikoliv na posteli, coz je fer)

- na FF platis za nektere aktivity 40 - 60 korun (typicky divadlo nebo kino), protoze to jsou aktivity, ktere proste FF nenakupuje a nenabizi v ramci "pausalu"
- na Gameconu platis za nektere aktivity 40 - 60 korun (typicky nesoutezni rpg nebo turnaje v deskovkach), protoze jsou to aktivity, ktere proste GMC nenakupuje a nenabizi v ramci "pausalu".

- na FF dostavaji lide, kteri delaji nejaky program zaplacenou cast vstupneho (v podstate penize za cinnost, kterou provadeji)

- na GMC dostavaji lide, kteri delaji nejaky program zaplacene ubytovani (v podstate penize za cinnost, kterou provadeji)

Model je naprosto stejny. Jediny rozdil je v tom, ze na GMC si aktivity platis primo, zatimco na FF tak cinis taky v ramci pausalu. To je jedina zmena. To, ze to vidis jako nevyhodu, protoze si nemohou lektori/prednasejici delat, co kdy chteji, je fakt, ktery jsi nas oblazil uz tolikrat, ze to nema smysl opakovat. To, ze na Gameconu musi k temto vecem pristoupit lektori/prednasejici zodpovedneji a prijmout zodpovednost za svou cinnost je fakt, ktery uz jsem ti psal a nechtel jsem to opakovat. Rozdil vidim jediny:

- Ucastnik na FF si zaplatil v ramci pausalu hru, kterou si chce zahrat v patek vecer, ale je odkazany na to, ze bude mit lektor "tak nejak zrovna chut". (to jsou tvá slova, já osobně doufám, že to tak spíše není)

- Ucastnik na GMC si zaplatil v ramci jasneho poplatku hru, kterou si chce zahrat v patek vecer a ví, ze tam na ni bude lektor, ktery bude mit chut a nebo to bude alespon uspesne predstirat

Byt ucastnikem, tak mam jasno.

Model FF je model FF, model GMC je model GMC. Model FF je pro prumerneho Cecha snesitelnejsi, protoze radeji platime pausal, nez konkretni cenu - model GMC je mnohem vice oblibeny v UK nebo US, protoze tam lide radi vedi, zac plati. Vzhledem k okolnostem a spojeni s Czech Open jej musime ctit, ackoliv uznavam, ze v ramci povahy nasince by bylo lepsi ucastnikum "dat pausal". Pro me osobne je model GMC mnohem vice ferovy a rad vim, zac platim. Pro tebe evidentne neni a proto jedes na FF.

Tecka. Jestli mas neco relevantniho a nove objevneho k diskuzi, pak to napis. Jestli jen opozicni kecy, tak neni k cemu se vyjadrovat.

EDIT: Nahradil jsem ostra slova *.
Naposledy upravil(a) Jezevec dne 1. 6. 2008, 22:26, celkem upraveno 1 x.
Zamčeno

Zpět na „Archiv akcí a soukromých her“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů