[Albion] Kresťanstvo vs Islam vs Nové nábožensvá

Společná sekce pro dva menší projekty RPG.sk: RPG systém Svet mýtov a herní svět Albion: Temný vek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

[Albion] Kresťanstvo vs Islam vs Nové nábožensvá

Příspěvek od crowen »

Nevadí vám, že okrem nových (v podstate starých, ale v realite už nevyskytujúcich sa) náboženstiev, ako napríklad viera v severských bohov, v Slnko, v Prírodu, používam v settingu pre Albion: Temný Vek aj kresťanstvo a Islam (ten plánujem, len ešte nemám ucelenú predstavu)?

Aj keď je to síce Zem v budúcnosti, relatívne ďalekej, myslím, že tieto náboženstvá, keď už prežili 2000 (v prípade Islamu trochu menej) rokov, tak asi nezaniknú tak skoro...
Uživatelský avatar
Saimon
Příspěvky: 56
Registrován: 5. 3. 2005, 11:48
Bydliště: Prešov-SK

Příspěvek od Saimon »

To sa podľa mňa až tak do fantasy sveta nehodí. Veď predsa fantasy je fantasy a nemalo by sa miešať s realitou. Ale Ty si šéf, Ty rozhodni.
Proste fantasy!
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Nemáš až tak celkom pravdu s tou Fantasy, Fantasy je len obohatená, pozmenená realita. Je to kvázi stredovek s novými vecami, ako sú mágia, nové rasy, iný svet, kde sa príbeh odohráva, iné náboženstvá, rády, mocenské štruktúry, ... Ak je však setting zasadený do prostredia Zeme v budúcnosti, mali by aspoň nejaké prvky, aj keď upravené, pripomínať Zem.
Uživatelský avatar
Saimon
Příspěvky: 56
Registrován: 5. 3. 2005, 11:48
Bydliště: Prešov-SK

Příspěvek od Saimon »

Existujú tri typy fantasy:
- úplne nový fantasy svet s novými vecami
- fantasy odohrávajúce sa na Zemi s novými vecami
- mix Zeme a nového sveta

Ale keď tvoj je asi ten druhý tak by tam tie náboženstvá teoreticky mohli byť. Ale ako som už písal, you are the boss.
Proste fantasy!
Uživatelský avatar
Gatts
Příspěvky: 56
Registrován: 30. 3. 2005, 00:19
Bydliště: Blava ne?

Příspěvek od Gatts »

mix Zeme a noveho sveta je megabomba... lebo si myslim ze kazdy labuznik fantasy ma slabost pre nieco co suvisy s historiou. Ma oblubene obdobie, hrdinu, mozno aj nabozenstvo, vyzna sa v zbraniach... a teda:

bud mix je urobeny vyborne a tento labuznik sa kocha na pracou autora a je stastny

mix je odflaknuty a labuznik sa kocha frflanim a ukazovanim na nezrovnalosti, chyby, nedostatky a autorom zle pochopene ci pouzite historicke fakty... a je stastny... je skratka stastny... lebo moze zapajat do toho nieco co on sam vie

D&D bol pre mna uplne novy svet, (hovorim pre mna lebo mozno na nieco nadvazoval, bohvie co maju pagani a heretici za nabozentva v americe) a preto nadchnutie nad ich systemom kast a naboznestiev a nasledne spojenie so svetom a postavami bolo nulove

naopak, napriklad v Albione od bluebytu zakomponavali autori cosi aj zo sveta keltskeho (mozno dost abstraktne) a to ste mali vidiet ako som hltal kazdu novu bublinku s textom tykajucu sa novej informacie o danom svete a bohoch a podobne... jooo jo

treba na to isto vela vedomosti a podkladov, vela odvahy a preciznosti ale prave preto to vsetko bude len pre kvalitu projektu...

ISLAM? uau.. to ako mienis precitat koran? no jo... happy time with reading it... :P
RPG sa da, to fakt hej
D&D OK, btw Albion od Bluebytu to sa len tak nevidi
Moj Frankenstein: http://www.yoyogames.com/games/show/88991
Uživatelský avatar
Saimon
Příspěvky: 56
Registrován: 5. 3. 2005, 11:48
Bydliště: Prešov-SK

Příspěvek od Saimon »

Gatts píše:napriklad v Albione od bluebytu zakomponavali autori cosi aj zo sveta keltskeho (mozno dost abstraktne) a to ste mali vidiet ako som hltal kazdu novu bublinku s textom tykajucu sa novej informacie o danom svete a bohoch a podobne

heh... lenže Albion sa nedá porovnávať s Dračím Doupím (dobré spojenie :D ) lebo Albion od Bluebytu je PC hra zatiaľ čo DrD je stolná RPG. Aj DnD aj ADnD aj Gurps, Vampire....
Proste fantasy!
Uživatelský avatar
Gatts
Příspěvky: 56
Registrován: 30. 3. 2005, 00:19
Bydliště: Blava ne?

Příspěvek od Gatts »

Lothar Amadien píše:
Gatts píše:napriklad v Albione od bluebytu zakomponavali autori cosi aj zo sveta keltskeho (mozno dost abstraktne) a to ste mali vidiet ako som hltal kazdu novu bublinku s textom tykajucu sa novej informacie o danom svete a bohoch a podobne

heh... lenže Albion sa nedá porovnávať s Dračím Doupím (dobré spojenie :D ) lebo Albion od Bluebytu je PC hra zatiaľ čo DrD je stolná RPG. Aj DnD aj ADnD aj Gurps, Vampire....
neporovnavam hru PC s hrami stolnymi, (to by som to porovnal s inymi PC hrami na baze D&D) ale narctavam myslienku zakomponovania uz existujucich bozstiev a mytov do hry ako takej (jedno ci v knihe s pravidlami alebo v elektronickej verzii) na priklade kde to uz bolo uskutocnene...
RPG sa da, to fakt hej
D&D OK, btw Albion od Bluebytu to sa len tak nevidi
Moj Frankenstein: http://www.yoyogames.com/games/show/88991
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Gatts píše:ISLAM? uau.. to ako mienis precitat koran? no jo... happy time with reading it... :P
Cely koran asi nie, tak ako som necital celu bibliu, ale nejaky "islam v kocke" si planujem precitat, potom uvidim, ci to tam naozaj pouzijem. Najradsej by som to skonzultoval s niekym, kto sa v tejto oblasti vyzna...
Uživatelský avatar
Gatts
Příspěvky: 56
Registrován: 30. 3. 2005, 00:19
Bydliště: Blava ne?

Příspěvek od Gatts »

crowen píše:
Gatts píše:ISLAM? uau.. to ako mienis precitat koran? no jo... happy time with reading it... :P
Cely koran asi nie, tak ako som necital celu bibliu, ale nejaky "islam v kocke" si planujem precitat, potom uvidim, ci to tam naozaj pouzijem. Najradsej by som to skonzultoval s niekym, kto sa v tejto oblasti vyzna...
no ak koran obsahuje bludy o rodokmenoch tak to isto by bola blbost citat... good point s tym islam v kocke... asi treba hlavne vediet co sa musi, co nesmie, hlavne sviatky, jedla a tak... no jo... a to je v ludskych silach... super... vidim ze do toho ides celym nasadenim... len sa neboj, ver sam v sebe, potom aj druhi budu v teba verit a pomozu ti sami od seba :D
RPG sa da, to fakt hej
D&D OK, btw Albion od Bluebytu to sa len tak nevidi
Moj Frankenstein: http://www.yoyogames.com/games/show/88991
Uživatelský avatar
Saimon
Příspěvky: 56
Registrován: 5. 3. 2005, 11:48
Bydliště: Prešov-SK

Příspěvek od Saimon »

Crowen, ja ti pomôžem keď ceš! :D Ale bolo by dobré zakomponovať tam aj nejakú severskú mytológiu, poprípade nejakých bohov ako: Tyr, Ódin alebo Thor... proste niečo také...

Môj názor čo by si mal do hry zakonpovať:

Kresťanstvo - myslím že môže byť
Islám- keby som bol tebou, tak by som tam Islam neplietol - môj názor


heh..
Proste fantasy!
Uživatelský avatar
Gatts
Příspěvky: 56
Registrován: 30. 3. 2005, 00:19
Bydliště: Blava ne?

Příspěvek od Gatts »

nooo... akoze aj ked valna vacsina ludi co poznam a zahralo by si takuto hru, by si vybrali veru radsej vieru vo Valhallu, alebo keltskych bohov, ale keby si uz niekto vybral nieco ine, urcite radsej Islam ako krestanstvo, a to z toho jednoducheho dovodu, ze Islam je exoticky, je spojeny s fanatizmom, s vpadmi turkou a tak dalej, skratka viem si dobre predsavit ze nejeden znamy si vybereie bojovnik - moslim, alchymista - moslim .... a podobne...

krestanstvo by si vybrali fakt len veriaci alebo uz z uplnej pasie a recesie a to by bola super parta, krestan a moslim spolu... to ako ked raz v jedenj mojej parte (kde som po PJ/DM) rogue chcel v kuse podrezat paladina ...
to by boli stale vycitky od krestana k tim co veria napr. v Odina ze nech uz prestanu s timy pohanstavami a ruhacskymi obradmi a pre moslima by vsetci boli skratka prasivy neveriaci psi :D... myslim ze keby to hrali ludia co aspon s troskou citu pre historiu a ciastocnou davkou zmyslu pre humor, bola by to pecka. Okrem ineho este raz spomeniem aka bola nuda hrabat sa napriklad v knihe pravidiel D&D 3D ED s otazkami "a co tento boh vlastne je zac?" "a meni sa nieco ked v neho verim?" skratka vyberanie bozstava bola vzdy nudna zdrzovacka, kym sme nezaviedli ze si uz radsej vybemyslime vlastne bozstva, ale samozrejme nikto nemal tolko casu ani chuti vymysliet si nabozesntvo s historiou a vlastnymi zlozitymi pravidlami a zakonmi, co adaptovanie skutocnych nabozenstiev prinesie.

a keby si aj fakt nikto nevybral islam (comu osobne neverim) tak minimalne by to spestrilo vyber, ktory by bol takto sirsi a tym aj zaujimavejsi... fakt
RPG sa da, to fakt hej
D&D OK, btw Albion od Bluebytu to sa len tak nevidi
Moj Frankenstein: http://www.yoyogames.com/games/show/88991
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Seversku mytologiu planujem zakomponovat, mam tam predsa vikingov, co su potomkovia norov, svedov a finov. Len si to musim trosku nastudovat, spravit vycuc v kocke a vyriesit, ako sa stavaju k Velkemu Ohnu, ako si to v nabozenstve vysvetluju (bol uz ragnarog, podarilo sa temnych besov zahnat ale stale existuje ohrozenie?...). Celkom pekna mysliekna, co sa tyka severskeho nabozenstva bola v knihe Kladivo a Kriz, a to ze vznikla jedna odnoz, ktora sa snazila zhromazdovat informacie a technologie (myslim v nejakom siedmom storoci, roman sa odohraval v 9? nepamatam sa uz presne, cital som to dost davno)

Islam som planoval zakomponovat ako nositelov vedy a vzdelania, ako kedysi v stredoveku, krestanov ako tmarov co palia knihy, prenasleduju carodejnice a kacirov, presne ako v stredoveku.
Uživatelský avatar
Gatts
Příspěvky: 56
Registrován: 30. 3. 2005, 00:19
Bydliště: Blava ne?

Příspěvek od Gatts »

crowen píše:Seversku mytologiu planujem zakomponovat, mam tam predsa vikingov, co su potomkovia norov, svedov a finov. Len si to musim trosku nastudovat, spravit vycuc v kocke a vyriesit, ako sa stavaju k Velkemu Ohnu, ako si to v nabozenstve vysvetluju (bol uz ragnarog, podarilo sa temnych besov zahnat ale stale existuje ohrozenie?...). Celkom pekna mysliekna, co sa tyka severskeho nabozenstva bola v knihe Kladivo a Kriz, a to ze vznikla jedna odnoz, ktora sa snazila zhromazdovat informacie a technologie (myslim v nejakom siedmom storoci, roman sa odohraval v 9? nepamatam sa uz presne, cital som to dost davno)

Islam som planoval zakomponovat ako nositelov vedy a vzdelania, ako kedysi v stredoveku, krestanov ako tmarov co palia knihy, prenasleduju carodejnice a kacirov, presne ako v stredoveku.
nooo mozes dat, ze tak celkovo vlastne vladne chaos, ze prezit prezili, ale besy besnia, demoni z krestanstva vycinaju, nebo pada vsetkym na hlavy... skratka akurat obdobie, kedy vsetky obavane prisery su vypustene a je mozne sa s nimi stretnut... (bud juj asi zomriem, alebo jaj to bude experience :D )
RPG sa da, to fakt hej
D&D OK, btw Albion od Bluebytu to sa len tak nevidi
Moj Frankenstein: http://www.yoyogames.com/games/show/88991
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

crowen píše:Najradsej by som to skonzultoval s niekym, kto sa v tejto oblasti vyzna...
Tak mierne sa vyznam, cize sa ponukam. :D V Degenesis a viacerych dalsich prostrediach je to riesene tak, ze to nie je priamo islam, iba pouziva viacere prvky, ktore ho evokuju - viera v prorokov, kult vykupenia a martyrstva, sirenie viery ap. Napriklad fremeni v Dune boli nasledovnici zen-sufizmu, nabozenstva vytvoreneho (autorom) zo si'itskeho iranskeho sufizmu a zenovej mystiky.

M
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Vďaka za ponuku. Mohol by si teda spáchať stručný náčrt filozofie islam-like náboženstva aj s nejakými kultúrnymi prvkami, životnou filozofiou, spoločenským zriadením?

Keďže by to mala byť kultúra, ktorá si cení informácie, na rozdiel od tmárskeho kresťanstva, mohol by povedzme v dobe Veľkého Ohňa žiť duchovný vodca, ktorý si uvedomil cenu informácií a vedomostí a začal ich zhromažďovať a omeňovať ľudí čo mu pomáhali, a tým vznikali centrá vzdelania.
Zamčeno

Zpět na „Albion a Svet mýtov“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti