[Svet mýtov] Ako sa vám páčia pravidlá?

Společná sekce pro dva menší projekty RPG.sk: RPG systém Svet mýtov a herní svět Albion: Temný vek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

[Svet mýtov] Ako sa vám páčia pravidlá?

Příspěvek od crowen »

Ako sa vám páčia pravidlá?
Uživatelský avatar
Saimon
Příspěvky: 56
Registrován: 5. 3. 2005, 11:48
Bydliště: Prešov-SK

Příspěvek od Saimon »

Vyzerá to veľmi dobre ale je to veľmi dlhé a málo ľuďom sa to bude chcieť čítať. Ja som si prečítal zhruba všetko a zdalo sa mi to OK. Veľmi dobré. Vidno že sa vyznáš do týchto vecí. :D
Proste fantasy!
Uživatelský avatar
Gatts
Příspěvky: 56
Registrován: 30. 3. 2005, 00:19
Bydliště: Blava ne?

Příspěvek od Gatts »

OK... tak si ich vynimocne precitam aj ja... baka me
no nieco som akoze aj pozrel aby nebol nejaky advanced curse of impotency na mna zoslany big shamanom... ale vsetky a podrobne sa prave ide vykonat :D
RPG sa da, to fakt hej
D&D OK, btw Albion od Bluebytu to sa len tak nevidi
Moj Frankenstein: http://www.yoyogames.com/games/show/88991
Uživatelský avatar
Saimon
Příspěvky: 56
Registrován: 5. 3. 2005, 11:48
Bydliště: Prešov-SK

Příspěvek od Saimon »

Tak a práve som si stiahol niečo o trpaslíkoch, mestských strážcoch a vlkodlakoch. Idem to čítať. A znie to zaujímavo a je dobre že si to dal na voju stránko crowen. :wink:
Proste fantasy!
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Lothar Amadien píše:Tak a práve som si stiahol niečo o trpaslíkoch, mestských strážcoch a vlkodlakoch. Idem to čítať. A znie to zaujímavo a je dobre že si to dal na voju stránko crowen. :wink:
Tieto dokumenty patria ku Albionu, nie ku Svetu Mytov
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Som velmi velmi sokovany a prijemne prekvapeny rozsahom, "realistickostou", layoutom... Pred niekolkymi rokmi by to pre mna bol sen, hra aku by som raz chcel urobit. (BTW kolko mesiacov/rokov Ti to trvalo?) Skupinovy boj, vozidla, ztruktura vlastnosti, zrucnosti a sekundarnych charakteristik...

Teraz (dnes) si vsak myslim ze je zbytocne zlozita a zbytocne dlha, najma vo vztahu k tomu ze sa asi nikdy nebude hrat masovo (a s touto moznostou radsej treba ratat). Je to typicky priklad Sim-orientovaneho dizajnu, vyzera ze dobre odvedenej prace (ale to by som zistil az playtestovanim). K hre je vsak nutne bud sa velmi casto odvolavat na prirucku alebo dokladne poznat pravidla. Tvorba postavy je zdlhava. Mozno bude problem pre hru presvedcit novych hracov, lebo si nebudu isti ci sa im oplati venovat tolko energie na pochopenie a osvojenie si novej hry.

Problem moze byt tiez ak sa v priebehu hry ukazu nejake nevyrovnanosti (a-la: v tej a v tej tabulke na tej a tej strane, nema byt namiesto "8" radsej "7"?) - pri systeme takejto komplexity k tomu moze dochadzat dost casto, co moze vyzadovat caste revizie pravidiel, naviac je tazke identifikovat, odlisit hlbsie metaherne mechanizmy od povrchovych, ciselnych. Ak nebudes adresovat tuto stranku, moze sa Ti stat ze hracom sa hra nebude pacit lebo z nedostatkov, ktore vzniknu v hre, obvinia nepravom herny system a nie ich vlastne odlisne predstavy o hrani ako takom.

Aplaudujem Tvojej vytrvalosti a usiliu - sice som este nevidel Tain, ale vyzera to tak ze jedna z prvych serioznejsich (a nezavislych!) slovenskych RPG je na svete. Bravo!

M
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Vdaka za pripomienky. Momentálne pod vplyvom tvojich reakcií na rôzncyh fórach a aj mailových otázok (teda predpokladam ze s tebou prebehla nikolkomailová komunikácia o pravidlách) zjednodušujem pravidlá, snažím sa to prerobiť do polohy prídavných mien. To znamená, že niekto povie, som nadpriemerne silný, skrýva sa za tým číslo. Podobne je to aj s náročnosťou rôznych činností.

Snáď sa mi do leta podarí vyhodiť na web novšiu verziu, momentálne viac pracujem na diplomovke... :cry:

Čo sa týka doby vývoja, tak prvé myšlienky vznikali vpodstate ako úpravy DrD, potom to naberalo spád až som sa rozhodol vytvoriť kompletne nový systém, čomu sa venujem intenzívnejšie možno 3-4 roky s prestávkami a rôznou intenzitou práce. Je to také moje hobby...

K zložitosti: ono to možno vyzrá zložité, ale keď prenikneš hlbšie, a zistíš že vpodstate je jeden typ hodu na overovanie úspechu, ktorý sa aplikuje všade, od boja, cez komunkáciu, remeslá, vedomosti, ... a že existuje určitá číselná postupnosť opravy hodov (1,3,5,7) tak je to jednoduché, objem zaberá len popis rôznych schopností...
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Som trocha zmateny ohladne mailovej komunikacie... :?: Si si isty? Alebo este len ma prebehnut?

System privlastkov pomaha (FUDGE, FATE). Zlozitost vznika prave opisom roznych schopnosti - ak su povedzme ku kazdemu skillu specificke pravidla, ku kazdej cinnosti ine modifikacie ci tabulky. Zjednodusenie by bolo, ak napr. napises ze:
"Ak sa chce postava pokusit o efekt ktory je zlozitejsi, ma dlhodoby ucinok alebo je v stazenych podmienkach ma za kazdu z tychto podmienok zvysenu obtiaznost o 1. Za kazdu polahcujucu okolnost (vhodne nastroje, pomoc od niekoho skuseneho alebo navod, ci magicke posilnenie) ma znizenu o 1."
tak nepotrebujes desiatky stran specifik. Ale zase zavisi od zamerania hry - ak mam mechanicky zalezat na tom, ci je na mojej halapartni jeden alebo dva ostne alebo z koze akeho zvierata je moja kazajka tak potom OK. Ale moja skusenost je ze to dolezite nie je (najcastejsie sa taketo detaily vymyslia v tom okamihu ako sa stanu dolezitym), lenze moja skusenost je zalozena na istom style hry. A ten moze byt iny pre ine skupiny.

M
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Popisom schopností som myslel skôr popis, čo s danou schopnosťou postava dokáže a čo nie, mechanizmus je stále rovnaký.

Ohľadne mailov viď SS.
manfred
Příspěvky: 11
Registrován: 12. 4. 2005, 15:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od manfred »

Noo, nie je to zlé.

Osobne uprednostňujem menej pravidiel, hoci sa tiež viem zapliesť do pridávanie stále nových a nových potrebných vecí... potešilo ma, že v niekoľkých smeroch sú naše systémy príbuzné - jeden hod na všetku účely, spomínaný "systém prívlastkov", atď. Musel by som ho ešte poriadne preštudovať, aby som to uvidel v plnej kráse. Zatiaľ len tak zbežne:

Spolupráca
Ak na vykonaní nejakej činnosti spolupracuje viacero osôb, je vyššia pravdepodobnosť, že uspejú. Ráta sa to, ako keby sa o danú činnosť snažila postava s vlastnosťou rovnou priemeru potrebnej vlastnosti všetkých zúčastnených osôb, +1 za každú osobu.
Príklad: tri postavy držia dvere, ktoré sa z druhej strany pokúša vyraziť obor. Majú silu 8, 6, a 10. Priemer je 8, spolu je to 11 (8+1+1+1).
Príklad: dve postavy, sila 8 a 6. Priemer je 7, spolu 8 (7+1). Takže tým nič nezískajú... chybička? Prehliadnutie či úmysel? Viaceré systémy myslím používajú princíp najvyššiu vlastnosť, +1 za každú pomáhajúcu postavu.

---
Svet mýtov je svet, v ktorom vládnu povery, povesti a viera v Bohov. Každá postava na začiatku verí v nejakého Boha.
Vcelku chápem, prečo (a je to zaujímavý variant presvedčení z DrD), hoci je to trochu donucujúce. Celkom dobre si viem predstaviť hráčov, ktorí by chceli hrať za hrdinov, ktorí nie sú odkázaní ani len na bohov. Druhá vec je, že človek daného sveta asi _verí_ na viacerých/všetkých bohov, lenže jedného si vyberie ako vlastného patróna, s ktorým sa najviac identifikuje.

---

A z iného zdroja: "Postava má postihy rovné bonusu, keď je v styku s osobami, ktoré sú iného vierovyznania."
- to bude asi dosť individuálne. "Ty vyznávaš XXX, patróna liečiteľov? Vraj ste slabí bojovníci, nie ako my, nasledovníci ZZZa. Ale liečiteľ by sa nám hodil... poď s nami!"

---

Preklep: "Fyzický handicap ťažký
Postava _mená_ jednu ruku alebo nohu..."
Authentic Strolenite... from Strolen.com
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Spolupráca
Ak na vykonaní nejakej činnosti spolupracuje viacero osôb, je vyššia pravdepodobnosť, že uspejú. Ráta sa to, ako keby sa o danú činnosť snažila postava s vlastnosťou rovnou priemeru potrebnej vlastnosti všetkých zúčastnených osôb, +1 za každú osobu.
Príklad: tri postavy držia dvere, ktoré sa z druhej strany pokúša vyraziť obor. Majú silu 8, 6, a 10. Priemer je 8, spolu je to 11 (8+1+1+1).
manfred píše:Príklad: dve postavy, sila 8 a 6. Priemer je 7, spolu 8 (7+1). Takže tým nič nezískajú... chybička? Prehliadnutie či úmysel? Viaceré systémy myslím používajú princíp najvyššiu vlastnosť, +1 za každú pomáhajúcu postavu.
Vďaka za upozornenie, Porozmýšľam. Takto si predstavujem konštruktívnu kritiku. :!
Svet mýtov je svet, v ktorom vládnu povery, povesti a viera v Bohov. Každá postava na začiatku verí v nejakého Boha.
manfred píše:Vcelku chápem, prečo (a je to zaujímavý variant presvedčení z DrD), hoci je to trochu donucujúce. Celkom dobre si viem predstaviť hráčov, ktorí by chceli hrať za hrdinov, ktorí nie sú odkázaní ani len na bohov. Druhá vec je, že človek daného sveta asi _verí_ na viacerých/všetkých bohov, lenže jedného si vyberie ako vlastného patróna, s ktorým sa najviac identifikuje.
Nie je to obmedzujúce, v stredoveku každý veril v nejakého boha, či už pohanského, kresťanského, takého alebo onakého. Nemusí dodržiavať striktne pravidlá viery, môže si ich krútiť a prispôsobovať (ako napríklad kresťania prikázanie nezabiješ, alebo muslimovia a ich jednonočné akože svadby s prostitútkami, iste by sa takých príkladov našlo veľa).
manfred píše:A z iného zdroja: "Postava má postihy rovné bonusu, keď je v styku s osobami, ktoré sú iného vierovyznania."
- to bude asi dosť individuálne. "Ty vyznávaš XXX, patróna liečiteľov? Vraj ste slabí bojovníci, nie ako my, nasledovníci ZZZa. Ale liečiteľ by sa nám hodil... poď s nami!"
Toto bolo trochu vytrhnuté z kontextu, celý text:
Povesť náboženského fanatika
Ako postava získava skúsenosti, jej povesť náboženského fanatika rastie. Vedia o ňom priatelia aj nepriatelia. Postava má bonusy k testom týkajúcim sa charizmy, keď je v styku s postavami rovnakého vierovyznania. Postava má postihy rovné bonusu, keď je v styku s osobami, ktoré sú iného vierovyznania.
Príkladom môže byť fanatický križiak, medzi svojimi je autorita, ostatný s ním nechcú nič mať, lebo je fanatik a nikdy nevedia, kedy sa proti nim obráti, lebo neveria v jeho boha.
Preklep: "Fyzický handicap ťažký
Postava _mená_ jednu ruku alebo nohu..."
Vďaka za upozornenie
manfred
Příspěvky: 11
Registrován: 12. 4. 2005, 15:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od manfred »

crowen píše:Nie je to obmedzujúce, v stredoveku každý veril v nejakého boha, či už pohanského, kresťanského, takého alebo onakého. Nemusí dodržiavať striktne pravidlá viery, môže si ich krútiť a prispôsobovať (ako napríklad kresťania prikázanie nezabiješ, alebo muslimovia a ich jednonočné akože svadby s prostitútkami, iste by sa takých príkladov našlo veľa).
manfred píše:A z iného zdroja: "Postava má postihy rovné bonusu, keď je v styku s osobami, ktoré sú iného vierovyznania."
- to bude asi dosť individuálne. "Ty vyznávaš XXX, patróna liečiteľov? Vraj ste slabí bojovníci, nie ako my, nasledovníci ZZZa. Ale liečiteľ by sa nám hodil... poď s nami!"
Toto bolo trochu vytrhnuté z kontextu, celý text:
Povesť náboženského fanatika
Ako postava získava skúsenosti, jej povesť náboženského fanatika rastie. Vedia o ňom priatelia aj nepriatelia. Postava má bonusy k testom týkajúcim sa charizmy, keď je v styku s postavami rovnakého vierovyznania. Postava má postihy rovné bonusu, keď je v styku s osobami, ktoré sú iného vierovyznania.
Príkladom môže byť fanatický križiak, medzi svojimi je autorita, ostatný s ním nechcú nič mať, lebo je fanatik a nikdy nevedia, kedy sa proti nim obráti, lebo neveria v jeho boha.
Ah, sorry, jasné že to malo byt len o tom fanatikovi. (Na druhej strane ani "vlastní" s fanatikmi nemusia sympatizovať, ale to už je len dalšie spresnenie.)

(A ešte: v "Odhad nebezpečnosti cesty" - Postava dokáže odhadnú, ...

V "Svätý hnev" - ...niečo podobné ako vikingský berserkgangr. -???

...prechodu do svätého hnevu je závislá os situácie ...

V "Mierenie" - Ak má zbraň o niečo opretá,)
Naposledy upravil(a) manfred dne 13. 4. 2005, 11:20, celkem upraveno 1 x.
Authentic Strolenite... from Strolen.com
manfred
Příspěvky: 11
Registrován: 12. 4. 2005, 15:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od manfred »

K tým náboženstvám: (ešte raz, a snáď aj naposledy :wink: )

Vidím to nesprávne, alebo svet Svetu Mýtov obsahuje hromadu monoteistických náboženstiev? Alebo je to jedno polyteistické náboženstvo?

Ide o to, že ak je medzi tými bohmi nejaký pevný vzťah a spôsob spolužitia (nehovorím, či _vôbec_ ako takí existujú, stačia legendy a mytológia), môže to zredukovať náboženské vojny a iné zábavné veci. Pokiaľ každý človek vychádza z toho, že práve ten jeho boh je jediný a správny, treba na to upozorniť. Niežeby ľudstvo (elfstvo,trpaslíctvo,...) nemalo na vojny dosť zámienok aj bez toho. :roll:
Authentic Strolenite... from Strolen.com
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Svet Mýtov sú len pravidlá, neobsahujú setting pre žiadny svet. Počet a forma náboženstiev záleží na konkrétnom svete.
manfred
Příspěvky: 11
Registrován: 12. 4. 2005, 15:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od manfred »

Tak som teda aspoň zbežne prezrel tie pravidlá, a bolo toho veru dosť. Celkovo to beriem ako jeden zo všetko-v-jednom-balíku systémov, ktorý chce pokryť väčšinu možných potrieb postáv a Game Masterov, a aj keď sa snažím udržať moje pravidlá čo najstručnejšie, už teraz vidím niektoré časti, ktoré by som mohol "vykradnúť". :wink:

Veľa šťastia v ďalšom rozvíjaní Sveta Mýtov!
Authentic Strolenite... from Strolen.com
Zamčeno

Zpět na „Albion a Svet mýtov“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host