O hledání nové identity fóra…

Archivované diskuze z května a června 2006, kdy se hromadně řešilo, co na fóru by se mělo změnit/přidat/odebrat/vylepšit.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

O hledání nové identity fóra…

Příspěvek od Alnag »

RPGfórum čelí celé řadě potíží. V poslední době se projevuje fatální úbytek diskusí, nezájem dřívějších častých návštěvníků, diskuse o jeho nové podobě, snaze nějakým způsobem přitáhnout do diskuse novou krev. V tomto zamyšlení se pokusím jít k možnému jádru tohoto problému.
Prosím však všechny o shovívavost. Před započetím dalšího čtení a po jeho skončení proveďte případně krátké dechově-relaxační cvičení nebo obdobnou činnost, než mi začnete spílat. Nebudu si totiž (jako ostatně nikdy) brát příliš mnoho servítků a také použiji jisté nutné míry zjednodušení.

Když to řeknu velmi prostě RPGfórum je puberťák. Z malého dítka, které si hrálo s kobkami a draky se stává vzrostlý fracek nezvladatelný pro svoje rodiče. A jako správný puberťák, který už nechce být více dítětem, zavrhl svoje dřívější zájmy a hledá si nové. V dobách, kdy bylo fórum součástí CzechDnD bylo jeho cílová skupina jasné. Chodili sem hráči DnD diskutovat o DnD.
Bylo jasné, jaké diskuse je zajímají a protože všichni sdíleli v podstatě ty samé zkušenosti s tou samou hrou, všichni si také vcelku dobře rozuměli. Úhelnými kameny diskusí byly překlady DnD, jestli je ADnD lepší než DnD 3e, jaká zbraň dává nejvíce plusů a podobné debaty.

S tím jak se mnozí návštěvníci začali oddávat jiným hrám, došlo ke dvěma jevům… jednak odlivu hráčů, kteří přesedlali na jiné hry a jednak rozšiřování spektra diskutovaných problémů od specificky DnDčkových ke stále obecnějším.
Součástí tohoto rozmělnění ústředního tématu fóra na volnou diskusi o všech RPG je ovšem také jisté nedorozumění mezi hráči různých her. Začínají se výrazně diferencovat při hře sledované priority i používané techniky. Se vzdalováním se jednotlivých hráčských ostrůvků a jednotlivců přestává být možná debata nad tématy jinými než velmi obecnými a i tam je obtížná.

Snad i frustrace z určitého paradoxního skupinového osamění vrací vědomou či nevědomou snahu rozšířit svůj ostrůvek hlásáním svého herního systému a své hry. Děje se tak více či méně zjevně a více či méně záměrně. Abychom si měli znovu co říct, museli bychom si zahrát společnou hru, jinak už vlastně není o čem mluvit.

RPGfórum je puberťák, který hledá, ke které partě se přidat. Potácí se mezi v prachu padlým praporcem svého DnDčkovského dědictví, plamennou vírou v ideje narativismu a eseje Rona Edwardse, univerzálností přístupů GURPS, temnotou WoD a mnoha dalšími. Jeho srdce je znovu a znovu drásáno tu jednou tu druhou stranou, které se v skrytu sváří o to, která z nich uloupí jeho duši.

Pokud čekáte, že po této rádoby analýze teď přijdu s nějakým snadným řešením na našeho nezvedence, pak čekáte marně. I já sám stojí na jednom z těchto ostrůvků. I já bych si přál, aby fórum směřovalo někam, ale tento cíl nejspíš nebude shodný s cíli většiny ostatních. Jako puberťák je i tohle fórum hodně citlivé na své ego a každé ohrožení jej leká. Jediný recept, který mne napadá, je začít to brát s větší porcí humoru. Nebrat každou diskusi jako zanícenou misionářskou činnost za tu svou „pravou víru“ a trochu to tu odlehčit. Zamyslete se nad tím, kam až jsme se dostali. Z jakých vášnivě zabetonovaných pozic hájíme svá stanoviska? Není to až tristní a bizarní? Není to smutné? A není to legrační? Není to cíl, ale je to možná cesta. Nevím jaká bude. Ale tohle je můj návrh.
Udělejte si ze sebe legraci. Zkuste třeba chvíli parodovat sami sebe, protože sami sebe nemůžete urazit. Klidně můžete i v tomto tématu. Předveďte své nejhorší a zároveň nejlepší já.

A nyní mne můžete kamenovat (už jsem zvyklý)…
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Kamenovat ne. Myslím že máš částečně pravdu Alnagu. Ale neřekl bych že je to jediný problém, spíš jeden s těch hlavních.
Když se na to podívám ze svého pohledu:
Já osobně v poslední době hraji VtM. Když se podíváš na diskuze o VtM, tak neběží žádná. Přesto diskutuji. Dnd hraji v poslední době pouze na OG. Má svoje mouchy, ale nevadí mi ho hrát. Klidně se do diskuze zapojím, pokud tu nějaká bude. Osbně mě ale nejvíce baví právě ty obecné a teoretické diskuze. Možná je to tím, že mě zajímají možné možnosti a zkušenosti ostatních, které mohou různě obohatit, nebo spestřit hru. Navíc je tu ta výhoda, že se o tom můžeš bavit i s lidmi, kteří hrají něco jiného. Já bych to neviděl jako nevýhodu, nebo nutný kompromis. Tahle oblast je např. oproti fantasy nebo dnd celkem nevyčerpaná.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Souhlasím, že teoretické nebo obecné diskuse jsou zajímavé... ale dodal bych dokud to je o výměně nápadů a osobních zkušeností. Jak se vytáhnou ty misionářské praporce, které jsem zmiňoval... tak to začíná ztrácet šťávu, resp. to přechází do takových konfrontačních rovin. A uznávám, že často mou vinou, protože mne to děsně irituje... (ano, zvláště pak citace z Rona Edwardse). )
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Já bych to neviděl tak dramaticky. To je prostě momentální jev, za nějakou dobu přijdou noví lidi, nový témata. Lidi jsou děsně ukecaný.

Ale obecně s tím humorem jsi uhodil hřebík na hlavičku. Zrovna tak s proselytickými komplexy. Už se tím jen řídit. Easy. )
Insidious demon that aids evil mortals.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Taky by nebylo na škodu, kdyby tu lidi začali více respektovat názory ostatní. Dost často se tu třeba stává, že se snažíme někoho přesvědčit o své pravdě.
Např. Ron Edwards, někdo ho bere, někomu je to jedno a někdo ho nesnáší. To ovšem přece neznamená, že když se v diskuzi objeví jeho jméno, tak... ( :roll: tenhle smajlík je dost výstižný), začnu zvedat oči v sloup, jak ho ten blbec může vůbec číst. Každý má na věc trochu jiný pohled. Žádný není ten správný, že potřeba si ovšem uvědomit, že žádny není ani ten špatný (nebo úplně špatný).
Naposledy upravil(a) Bajo dne 14. 5. 2006, 16:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Osobně taky dávám přednost obecným diskuzím a zamyšlením. Nevím proč, zkrátka mě to baví víc. Fórum už se delší dobu orientuje spíše na obecnější diskuze - nevidím v tom ale jediný problém.

Poslední dobou začínám experimentovat s různými systémy, různými myšlenkami, různými styly hry. A protože mě to zajímá, přicházím na fórum a mluvím o tom. Poznám nové, zajímavé RPG? Hned o tom píšu na fórum. Přečtu si zajímavý článek od např. Rona Edwardse? Hned o tom píš u na fórum. Vyzkouším hru "My Life with master"? Napíšu recenzi na fórum.

Co je mým cílem? Nic jiného než diskutovat, bavit se, podělit se o své zkušenosti. Pokud jsem něco zajímavého četl, pokud se mi líbí nějaká hra, nebo mě zaujala nějaká myšlenka... chci o tom napsat na fórum. Ukázat to i ostatním a zeptat je jich na to, co si o tom myslí oni. V tom také nevidím problém.

Problém nastává, když si někdo (takových lidí tu je víc) mé diskuze začne vykládat jako "mávání misionářskými praporcemi". Když mluvím o narativismu, chápou to jako "snahu prosadit narativismus". Když mluvím o tom, jak jsem četl článek Rona Edwardse, chápu to, jako že se snažím konvertovat někoho na Edwardsovy myšlenky. Když napíšu recenzi o MLwM, chápou to tak, že je přesvědčuji, aby přešli na tuto hru. Tito lidé pak chápou moje myšlenky jako útok proti sobě, začínají se bránit a agresivně mi oponují.

To je problém. To, že přijdu na fórum, abych se v dobré vůli podělil o své myšlenky, názory, nejnovější zkušenosti a experimenty... a místo toho jsem označován za misionáře a stávám se terčem svaté protimisionářské války.

Abych pravdu řekl, už dlouho jsem na fóru nepotkal nikoho, kdo by misionářsky hájil nějaký systém. Dříve to býval Jerson se svým systémem, poté tu byla silně DnDčkovská atmosféra. V poslední době žádné misie nevidím.

Takže, prosím, klid. Alnagu, ať píšu cokoliv, nehraju si na misionáře, ani tě nechci konvertovat na své myšlenky. Zkrátka jenom říkám, co si myslím, a mluvím o hrách, které mě zajímají. Je na tom něco špatného?
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Když to řekneš takhle Markusi, tak na tom nic špatného není... ale bohužel to tak nepůsobí v řadě diskusí a hlavně se to netýká jen tebe, netýká se to jen Rona Edwarse a narativismu...

Bohužel zrovna Ron Edwards má takovou řekl bych nešťastnou rétoriku, na které je to zvlášť patrné, že jednoduše nejde o věcnou informaci. Protože jak začneš o dysfunkčních hrách... tak to je hodnotící hledisko. A hodnotící hledisko dělí na dobré a špatné. A z toho se dá odvodit buď hrajete funkčně a tedy správně nebo dysfunkčně a tedy špatně... a když špatně hrajete, tak jste vlastně špatní... no víš kam mířím nebo ne?

Někdy je i dobrý skutek (osvěta) po zásluze potrestán (zaměněn) s misionářstvím. Je potřeba to dělat trochu citlivě. A taky s humorem. Když napíšeš (a teď mne Alnag zabije), tak to beru jako přátelské pošťouchnutí a obratem odpovím s obdobně přátelským pošťouchnutím (nebo tím, co za něj považuju). Ale hlásat tvrdou teorii... no prostě.

EDIT: Ještě mne napadá, že misionářství se od prosté osvěty pozná podle toho, jak moc vážně to ten člověk bere. Když si z vlastního příspěvku (četl jsem to a to), dokážeš udělat legraci, nebereš to tak vážně je to osvěta. Když jsi pro to zapálený, jakoukoliv protireakci bereš jako osobní útok, prostě fanatismus - tak je to podle mého misionářství. Nebo nevím jak bych to popsal.

Taky osvěta je to, když se to řekne poprvé, misionářství, když se to opakuje pořád dokola.

A že se tu misionářství v poslední době nevyskytuje... tak to jsem se asi špatně díval. Ale mám pocit, že se tu vyskytovalo také období class & level je shit, GURPS rulez! A narativisitické misionářství je tady taky docela fest...

Prostě se nad tím zamyslete. Myslím si, že situace není úplně v pořádku. A víc humoru by všem z nás vůbec neškodilo...
Naposledy upravil(a) Alnag dne 14. 5. 2006, 18:53, celkem upraveno 1 x.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Humor není na škodu. Ale tu máš zase druhý extrém a to je dělání si srandy z něčeho nebo někoho. Vemi si třeba ty vaše narážky na narativismus. Představ si člověka, který tuhle teorii uznává a třeba se podle ní snaží řídit, vytvářet RPG, psát člányk a já nevím co ještě. Takového člověka se, třebi i nevině míněná sranda, která ani nemusí být mířená na něj, může dotknout. To je tak ze vším, když něčemu věříš a někdo si z toho dělá srandu.
Upřímě nejsem žádnej vyznavač R.Edwardse, ale s dost věcmi co napsal souhlasím. Ty třeba ne, to beru. Ani já nesouhlasím se vším a rozhodně si nemyslím, že bych tu někoho přesvědčoval. Přesto, i když nejsem žádný ''Edwardo-maniak'' , mě občas celkem štve, jak si tu někteří s toho dělají srandu. Nic proti srandě, ale občas se to přežene. Tohle zase nevidí ta druhá strana.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Qual: Mno jo no... :oops: Když tohle je hrožne těžký...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Život je někdy těžkej. Nikdo není dokonalej. Ani já. Prostě, když se budeme všichni snažit, bude na světě líp. Je potřeba nejít společnou řeč a občas se nebránit kompromisům.
Mě osobně nebude vadit, když se tu někdo přátelsky strefí do narativismu, pokud to nebude znevažovat. Lepší než nějaké Flamewars. :-?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Qualdezar píše:Mě osobně nebude vadit, když se tu někdo přátelsky strefí do narativismu, pokud to nebude znevažovat. Lepší než nějaké Flamewars.
Tak, tak. Až příště budu někde citovat Rona Edwardse, rozhodně uvítám raději tuto reakci:
"To by nebyl Markus, aby nezmínil Edwardse :P Každopádně já si myslím tohle..."

než tuhle reakci:
"Ron Edwards? Ha! Ten jeho článek je zcela špatný! Koukněte se na TUHLE větu a TAMTO. Na TOMHLE místě si protiřečí a TÁMHLE si zcela vymýšlí!"

Ale jo, chápu, že je to někdy hrozně těžký 8)

---

Podle mě není problém s diskuzemi vůbec v tom, jak k nim přistupujeme. Problém je v počtu lidí - je nás tu zkrátka moc málo, neuživíme víc diskuzí najednou. Diskuze vznikají celkem rychle, ale taky rychle zanikají. Proč?

Proč utichlo třeba nedávné "Hraní ras v RPG?". Bylo to tím, že jsme vyčerpali téma? Kdepak... Ale Sniper založil "Sex v RPG" a my jsme se přesunuli do jiné diskuze. Je nás tu moc málo - když se přesuneme do nové diskuze, stará zůstane opuštěná.

Já například nedokážu sledovat víc jak 3, 4 diskuze najednou. Jakmile začnu sledovat nějakou novou, musím jednu z těch starých opustit. A tak to funguje u každého

Vezmu trochu matematiky a vymyslím fiktivní příklad:
Kdyby platilo, že:
- Fórum má přesně 20 aktivních návštěvníků
- Jeden návštěvník přispívá přesně do 3 diskuzí
- Do každé diskuze přispívá přesně 5 lidí

Tak mi po chvíli počítání vychází, že:
- Na Fóru může být v jednu chvíli jen 12 aktivních diskuzí.
Prostě je nás tady málo, kamarádi :wink:
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Na mně matika neplatí... já stihnu sledovat všechny diskuse, které jsou pro mne zajímavé... akorát mne zrovna rasy už nějak neberou...

A víc lidí... no pohnout s Great Conjuction by třeba taky pomohlo. Asi ne moc... ale mohlo by. :>;o)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

No, teď si asi moc kamarádů neudělám, ale... možná by paradoxně pomohlo, kdyby tu nejprovařenější tváře byly trochu míň. Tím chci říct, že prostě člověk, který je tu normálně jednou za pár dní nemá šanci pořádně se chytit diskuze, protože než zareaguje jsou tam tři strany, probráno do offtopiku, jenže ty tři strany popsali tři lidi. A číst pořád ty samý lidi všude je trochu otrava. Diskuze přestane být podnětná, protože tři lidi vyčerpají svoje přínosy a začně se to mlít dokolečka.

Tohle fakt není myšleno na nikoho osobně, to je obecnej jev, jako když jeden herec hraje ve všech seriálech, tak se omrzí.
Takže moje moudro zní: míň a kvalitněji. A teď se jdu řídit svojí radou a raději se tu pár dní neukážu. )
Insidious demon that aids evil mortals.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Markus píše:Problém nastává, když si někdo (takových lidí tu je víc) mé diskuze začne vykládat jako "mávání misionářskými praporcemi".
Bohužel to je někdy také dané způsobem jakým tu danou esej, či článek podáš. Občas vypadají trochu misionářsky, třeba onen opět citovaný článek byl podán (aspoň mám ten pocit) jako když záruba komentuje hokje, nejen že ti popíše všechno co vidí, řekně ti co by se mělo stát a ještě co si máme myslet. Což není vhodná formulae ani do ščlánku ani do komentování hokeje. Ale to jsem odbočil, omlouvám se.

Nevím co tím článkem chtěl Alnag říct, mám pocit že nic neřeší, je to jen malá sonda do hlubin fórové duše a vychází mi z toho že si tu v prvních příspěvcích honíme triko a říkáme že jsme nešastně pochopeni že diskutujeme správně a ovšem :), ale myslím si že to Alnag neměl na mysli.

Ale koukám že se to rozjíždí správným směrem, Quasit má nepochybně pravdu, na druhou stranu si nedovedu představit že bych tam nechal příspěvek ležet bez ladu a skladu týdena čekat jestli někdo nezareaguje. A pokdu někdo nevyjádřil názor který mám, tak stejně třeba i po 5 stránkách které napsal Markus s Alnagem přidám svůj ;)

Celkové shrnutí ke kterému jsme několikrát došli - je nás málo.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Quasit: To můžeme zkusit. Kdyby mne někdo zoufale sháněl budu opruzovat na slovenských fórech. Ale upřímně si od toho moc neslibuju.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Zamčeno

Zpět na „Nová tvář Fóra 2006“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů