Jedna velká rodina

Archivované diskuze z května a června 2006, kdy se hromadně řešilo, co na fóru by se mělo změnit/přidat/odebrat/vylepšit.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Fritzs píše:Sosacku, kde se v tobě ten pesimismus bere... lidi nebudou svojí energií plýtvat na boj o moc nad RPG fórem... raději ji využijí jinde...
Od tebe to zni jako uznani :>;o)

... no. uz jsem videl lidi bojovat nad mene dulezitejma forama nez je RPGforum. a taky jsem videl jak to muze skoncit.

Kazdopadne ja DOUFAM ze se pletu.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Sosáček: Možná je to jen můj pocit, ale nesnažíš se poslední dobou prakticky zdiskreditovat každý můj příspěvek. Musím se hodně držet zkrátka, abych s tebou nevyběhnul jak to mám ve zvyku.

Pokud se mně vyčítalo, že nemám konstruktivní návrhy a jen kritizuju, tak mi laskavě řekni, co jiného teď děláš ty?

BTW: K těm připomínkám... to jak je kdo oblíbený rozhoduje v každém případě. Ale ta práce by se spíš zohlednila ve skupině, která má celá tu práci odvádět.
Všichni moderátoři jsou si rovni. To je oč tu běží. Tohle fórum přece nefunguje na úrovni moderátorů nikoliv běžných uživatelů.

Ta práva by ti chutnala líp (protože by je mělo míň lidí) jen měsíc, protože pak by se moderátor vrátil do úřadu. S generálním pardonem (to jsem zapomněl dodat). Vyloučením z moderátorství se všechny hříchy mažou a po restaurování do funkce už se to zpětně nepřipomíná. Takže městečko Palermo by to nebylo, protože občané by znovu obžívali. Naprosté zbavení funkce bych viděl jenom jako extrémní řešení pro extrémní situace (např. když bude chtít někdo hrát městečko Palermo).
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Alnag píše:Ta práva by ti chutnala líp (protože by je mělo míň lidí) jen měsíc, protože pak by se moderátor vrátil do úřadu. S generálním pardonem (to jsem zapomněl dodat). Vyloučením z moderátorství se všechny hříchy mažou a po restaurování do funkce už se to zpětně nepřipomíná. Takže městečko Palermo by to nebylo, protože občané by znovu obžívali. Naprosté zbavení funkce bych viděl jenom jako extrémní řešení pro extrémní situace (např. když bude chtít někdo hrát městečko Palermo).
Takze moderatory by navrhovali bezni uzivatele? Nebo dalsi moderatori? Nebo kdo?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Sosacek píše:Takze moderatory by navrhovali bezni uzivatele? Nebo dalsi moderatori? Nebo kdo?
Původní koncept počítal s tím, že se podle nějakých kritérií (např. 300+ příspěvků) osloví uživatelé, jestli by to nechtěli dělat. Část z nich na to nebude mít kdy, část nebude mít chuť a ten zbytek prostě utvoří tým. Ale pokud najdeš elegantní způsob jak provést volbu lidovým plebiscitem tak proč ne. I když k tomu nevidím důvod.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Já moderátor být nechci. Maximálně nějaké sekce, ale ne globální.
Insidious demon that aids evil mortals.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Po pravdě řečeno, myšlenka "pléna" nebo "společného vedení" se mi nelíbí ani trochu. Hned vysvětlím proč.

Teď vám tady mohu s radostí oznámit, že žádné společné vedení nebude. Bude vrstva moderátorů, kteří nebudou vynášet rozhodnutí, ale kteří budou prostě konat.
Rozhodnutí budu vynášet já. Protože jsem diktátor.

---

A teď k tomu vysvětlování.
Žádná "skupinová vláda" nebude. Protože:

Jsem k tomu skeptický. Vezmu příklady z historie:
- CzechDnD začalo jako projekt můj a Bammala. Když jsme přestali mít čas, přešlo to na skupinový projekt... a spadlo to.
- Asi po roce stagnace se dalo dohromady nové Crew, asi 8 lidí, kteří plní energie chtěli vytvořit skupinový projekt... a nevytvořili.
- Loni a předloni opět jiná skupina lidí chtěla vytvořit skupinový projekt CzechDnD Reloaded... a zase se nic nekonalo.

Oproti tomu:
- www.d20.cz je projekt tří lidí a funguje výborně
- www.rpg.sk je projekt jednoho člověka a funguje velmi obstojně (teď se potýká s nedostatkem autorova času)

A poslední:
- Loni na podzim jsem já, zcela diktátorsky, reorganizoval Fórum. To "zcela diktátorsky" znamená to, že jsem asi dva měsíce vířil diskuze na Fóru, ptal se lidí, co si o tom myslí, a nakonec jsem posbíral nejlepší nápady všech a něco jsem provedl.
Možná, že reorganizace nebyla nijak super a ideální počin, ale objektivě musím říct, že se po ní Fórum celkem zmohlo z období dlouhodobé stagnace a v posledním půl roce se tady začíná konečně něco dít.

Tak dopadl zatím jediný příklad mého diktátorství na Fóru. Jenom pro informaci.

Mimochodem, Fórum mělo myslím dost dlouhou dobu na to, aby ukázalo, jestli dokáže fungovat bez diktátora, pouze v "anarchistickém vedení lidu" (přes některé mé zákroky si myslím, že poslední dobou je Fórum spíše anarchistické). Moc neobstálo.

---

Takže zatím to vypadá tak, že co se naší komunity týče, všechny společné projekty šly zatím do kytek, a drží se jenom individuální projekty.
Samozřejmě v tom hraje vliv určitě mnoho faktorů, nejen kolektivita/individualita. Ale pro mě je rozhodující faktor tento:

Jsem unaven společnými projekty. Nevěřím jim a nechci se pouštět do žádného dalšího společného projektu. Proto fórum bude diktátorstvím.

- Utvoří se početná vrstva moderátorů, kteří budou sloužit jako muži činu. Budou dohlížet na dodržování pravidel, případně pracovat na "speciálních úkolech" (např. udržování přehledu v překladech). V tomhle jsem zajedno a Alnagem.
- Já budu diktátor a já budu rozhodovat. A rozhodně nepředám vládu žádné "skupině", protože skupinovým projektům nevěřím.

Vy všichni budete mými poradci, budete mi říkat, co se vám nelíbí a co byste si přáli. Já vám slibuji, že budu hodným diktátorem, nikoliv zlým, a že vám budu naslouchat. Budu se snažit diktovat podle toho, co si budete přát. Budu co nejvíce otevřený a vstřícný.
Jestli mi nevěříte, tak se zamyslete, jak probíhal a dopadl zatím jediný příklad mého diktátorství - a sice reorganizace Fóra loni na podzim.

Howgh.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Podporuju Markuse.
To máte jako s překladem. Musí být jeden člověk (nebo názorově soudružná malá skupinka), co to vede svojí vizí, ostatní mají poradní hlasy.
Osvícená diktatura je mnohem lepší než demokracie, jenom je nedostatek osvícených diktátorů. $D
Insidious demon that aids evil mortals.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Markus ma i moji plnou podporu.

(ale hadam ze to nikoho neprekvapi)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Alnag: Návrh to je sice zajímavý, ale proč kolem toho tolik formalit? Pléna, pěthlasy, většiny, restaurace...? Je toho vůbec zapotřebí?
Jinými slovy - přijde mi, že nakopnout pár lidí k moderátorství by tu šlo i za současného stavu, akorát se to nedělá - ač se tu o tom mluví, jak by se to udělalo jinak.

Podobně, úkoly, které by tato skupina měla plnit, mohou vzniknout už teď... Neztrácel bych tu čas tím, že se tu bude tvořit metodika zřízení fóra a kdo kdy koho bude moct vyhodit a nakolik tam vadí jeden člověk nade všemi.

Nevím, proč tu automaticky pasovat Markuse do role, kdy bude sabotovat veškeré akce těch "pod ním" atp. - dělal to snad někdy? Já s ním v tomhle problém nikdy neviděl; když už, tak bral otěže do rukou, když se k tomu nikdo moc neměl (pravda, to pak třeba nekoukal moc nalevo a napravo a konal... ale bylo vůbec jiného řešení?) - ve fungující spolupráci tohle nevím, že by nastalo...
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Markus píše:- www.d20.cz je projekt tří lidí a funguje výborně
Tak to sorry, ale d20.cz je triumvirát a ne diktatura. Má to víc prvků demokracie, než bys myslel.
Markus píše:- Loni a předloni opět jiná skupina lidí chtěla vytvořit skupinový projekt CzechDnD Reloaded... a zase se nic nekonalo.
CzechDnD Reloaded chtěla dělat skupina lidí a pak ses v podstatě zjevil, že to jako ošéfuješ, a ve výsledku nebyl nikdy pořádně dokonečen ani design a rovržení, na který ses vrhnul. A na kterém to stálo a padalo. Takže se nezlob, ale mám vrozenou nedůvěru k tomu, když budeš zase něco ošéfovávat... aby to nedopadlo podobně. CzechDnD Reloaded mohlo být dneska tam, kde je www.d20.cz, protože kdyby byl v době pádu Baziliška dokončen, přesunul bych tam své tvůrčí úsilí a s trochou štěstí přetáhnul i stín rytíře.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Markus píše:www.d20.cz je projekt tří lidí a funguje výborně
Alnag píše:Tak to sorry, ale d20.cz je triumvirát a ne diktatura.
Proč mám dojem, že jsi řekl úplně to samé, co já? :roll:
Alnag píše:CzechDnD Reloaded chtěla dělat skupina lidí a pak ses v podstatě zjevil, že to jako ošéfuješ, a ve výsledku nebyl nikdy pořádně dokonečen ani design, na který ses vrhnul. Takže se nezlob, ale mám vrozenou nedůvěru k tomu, když budeš zase něco ošéfovávat... aby to nedopadlo podobně.
CzechDnD Reloaded chěla dělat skupina lidí, která to neudělala. Ano, já jsem byl součástí té skupiny.
Teď se mi to těžko dohledává v archivu, ale mám dojem, že za "šéfa" jsem se prohlásil až ve chvíli, kdy Reloaded chcíplo.
Pod mým "šéfováním" se sice Reloaded nakonec nespustilo, ale i tak se odvedlo dost práce. Nevím, jestli by se to povedlo i bez mého šéfování... nebo spíš nevím, jestli by tomu někdo jiný šéfoval.

Ale nechejme Reloaded.
Je to pro mě dost palčivá otázka, uznávám. Udělal jsem tenkrát spoustu chyb a věci, které bych teď dělal jinak. Je to dávno a je to trochu jiná pohádka. Jestli mi chceš vyčítat chyby, které jsem udělal na Reloaded, tak si klidně ušetři energii... vím o nich, lituju toho, a přál bych si, abych to nikdy tak neudělal... ale teď už to nezměním.

Naší otázkou není, jak bych šéfoval Reloaded (mimochodem, to byl dost skupinový projekt, nebyl jsem "diktátor", jako spíš "organizátor"), ale jak budu šéfovat fóru.
Vedení Fóra je něco úplně jiného než vedení webových stránek.
Své diktároství na Fóru jsem ukázal na podzim při reorganizaci. Každý nechť si sám zhodnotí, nakolik "dobře" jsem diktátoroval.

A hlavně:
Já z tohodle Fóra prostě žádný skupinový projekt neudělám a basta. Jsem diktátor a budu vám všem velmi vděčný, když mi budete pomáhat. Ale jsem diktátor.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Vlasák píše:Alnag: Návrh to je sice zajímavý, ale proč kolem toho tolik formalit? Pléna, pěthlasy, většiny, restaurace...? Je toho vůbec zapotřebí?
Ano je. Protože demokracie potřebuje vnitřní kontrolní mechanismy.
Vlasák píše:Jinými slovy - přijde mi, že nakopnout pár lidí k moderátorství by tu šlo i za současného stavu, akorát se to nedělá - ač se tu o tom mluví, jak by se to udělalo jinak.
Kdyby to fungovalo i bez toho, už by se to dělo. Z toho, že se tak neděje usuzuji, že je potřeba je nakopnout víc.
Vlasák píše:Podobně, úkoly, které by tato skupina měla plnit, mohou vzniknout už teď... Neztrácel bych tu čas tím, že se tu bude tvořit metodika zřízení fóra a kdo kdy koho bude moct vyhodit a nakolik tam vadí jeden člověk nade všemi.
To by mohly. Jeden člověk nade všemi tam vadí, protože to změní strukturu rozložení moci.
Vlasák píše:Nevím, proč tu automaticky pasovat Markuse do role, kdy bude sabotovat veškeré akce těch "pod ním" atp. - dělal to snad někdy? Já s ním v tomhle problém nikdy neviděl; když už, tak bral otěže do rukou, když se k tomu nikdo moc neměl (pravda, to pak třeba nekoukal moc nalevo a napravo a konal... ale bylo vůbec jiného řešení?) - ve fungující spolupráci tohle nevím, že by nastalo...
Ale on by to nesabotoval schválně (doufám). To se sabotuje z principu skupinové dynamiky. V takovém rozložení uspořádání. Jiné řešení je vždycky. Někdy totiž není nejjednoduší řešení to nejlepší. Ale vidím, že tady už není žádná možnost pro argumentaci. Všichni jsou rozhodnutí. Takže budu asi muset přistoupit k zásadnímu rozhodnutí...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Pro hluboký vnitřní nesouhlas se současným ubíráním fóra, který nedokážu překonat, rezignuji s okamžitou platností na práva a povinosti moderátora a jákoliv další aktivní hlas v rozhodování o dalších záměrech a cílech.

Bylo to hezké, ale tohle není cesta, kterou chci jít, protože v ni nevěřím.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Alnag: To jako FAKT VÌŘÍŠ, že by TOHLE fungovalo? Jako že se víc lidí může demokraticky shodnout na něčem užitečnym?
Ty vole...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 397
Registrován: 26. 4. 2006, 08:06
Bydliště: Principielně v Brně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sniper »

Alnag: je zajímavé, že u diktatury jsi jsemnoval jen zápory (které tam opravdu jsou) a u "demokracie" jen klady. Ani v jednom případě jsi nelhal, jen jsi jaksi neřekl tu druhou a stejně důležitou část.

Ze své zkušenosti s demokracií:
- má tendenci se rozrůstat a byrokratizovat. Samozřejmě se to liší případ od případu,a le dříve nebo později začne 1/3, 1/2,... se starat jen o samotný chod demokracie. Je to způsobeno růstem počtu zapojených lidí (který se dá řešit autoritavními zákroky zhora = diktatura) a také složitou komunikací - není nikdo nahoře, není dinální autorita pro řešení sporů.

- rozhodování trvá dlouho. Důvody jako výše. Prostě proto, že je v tom více lidí a musí se domluvit. Samozřejmě se to dá řešit sférami zájmu, nebo jinak řečeno, takovými směrovanými mikrodiktaturami.

- člověk z vnějšku může stěží řešit nějaké konflikty, chybí mu někdo, na koho se má jednoznačně obracet. Jakmile je rovnoprávnost, tak jaksi není nikdo nejvýše, kam by se mohli dotazy / poznámky směřovat.

- v diktatuře se sborem rádců může být zdravá soutěživost. Stejně jako v ekonomii je špatně, když je nulová nezaměstnanost (nízká musí být, aby zajistila kompetitivnost a snahu, když člověk nemá co ztratit, přestane se snažit), tak i ve vedení je špatné, když chybí snaha a ambice. Neboť ty drží v systém chodu a satrají se o autoopravu, pokud vyšší články selžou = jsou nahrazeny novými. Což ty se snažíš ve svém návrhu potlačit a nepřímo tak podporuješ stagnaci.

Atd.

Jinak řečeno, v každé diktatuře je demokracie a v každé demokracii diktatura. Otázka diktatura nebo demokraci je špatná, správně by měla být, nakolik má být diktatura a nakolik demokracie.


****

Dělám "diktátora" na projektu VSD II a řeknu to takhle: více než zábava je to nevděčná dřina. Neustálé otázky, posměšky, znevažování, maření mé práce... to je o nervy. Naštěstí se občas ozve hlas díku, pomocná ruka, uznání - a to potěší a stojí za tu dřinu. Snažím se už rok, aby se práce hýbala kupředu a neztrácela se energie na mezisložkovém tlachání, diskuzích a třenicích, ale abych já byl ten koordinátor a předával bezproblémově informace uvnitř systému a dělal jednoznačná rozhodnutí - s tím vědomím, že při neúspěchu se zloba snese na moji hlavu. Takže, Alnagu, pokud máš pocit, že dělání správce je zábava a každý po tom prahne, tak jsem na strašném omylu. Prahnout po tom může jedině tem, co o tom nic neví.
Pokud si myslíš, že tě nikdo nevidí, mí tajní dostanou prémie.

Chci hrát: Mouse Guard
Mám také rád: GURPS 3e, house-DrD, DnD 4.0, DnD 3.5
Vyvíjím: DrD 2.0 unofficial
Zamčeno

Zpět na „Nová tvář Fóra 2006“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti