[+] Kartografie (mapy v RPG)

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

[+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Passingby »

(EDIT Po sloučení vláken byl můj post antidatován o parádních cca 10 let zpátky a s většinou obsahu vlákna souvisí jenom okrajově... Nechávám z něj jenom přehled novějších odkazů a semtam ho budu aktualizovat, ať je to na jednom místě.)
(+ MODS Berte to spíš jako wiki stránku a klidně si to editujte i sami)

Dungeony
Dyson Logos
Paratime Design (CC kartografie, Friday Freebies, PDFka s mapami)

Fantasy/historie
Mike Schley - ilustrátor DnD 5e, mapy z příruček, budovy atd.
Francesca Baerald - kartografie pro DnD 5e, RuneQuest, Warhammer, počítačové hry
Marc Moureau - mapy měst i zemí
Sören Meding - akorát 2 mapy, ale stojí za to
Jean-Claude Golvin - rekonstrukce od neolitu po středověk a 17./18. století
Jon Abbiss - pár pěkných mapek (mj. Tamriel) a izometrické architektury
Misty Beee - kontinenty, města, panoramata, izopohledy
l'Arpenteur - kontinenty, města, izopohledy
Zbyněk Hladík - pár map a budov

Hexbin mapy Země
10km hexbinová síť Evropy
10km hexbinová síť Severní Ameriky
50km hexbinová síť celého světa


Google obrázky
medieval city layout
fantasy city isometric layout

Google obrázky - doba bronzová
bronze age settlements
bronze age stilt houses (Jezerní město z Hobita :wink: )
nuraghi culture (Sardínie)
bronze age Spain

Generátory
https://watabou.itch.io/ (různé - město, městské čtvrti, vesnice, one-page dungeony)
https://azgaar.github.io/Fantasy-Map-Generator/ (svět)

Online nástroje
Inkarnate - free a placená verze, asi nutná registrace

Sci-fi/space
Modulární bloky pro Traveller (lodě, základny, atd.)
Naposledy upravil(a) Passingby dne 6. 2. 2024, 13:45, celkem upraveno 7 x.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
zyt
Příspěvky: 221
Registrován: 8. 8. 2009, 15:39

Re: [+] Katografie (mapy v RPG)

Příspěvek od zyt »

boubaque píše: 2. 11. 2011, 22:24 Měsíc listopad vyhlašujeme měsícem kartografie!

Obrázek

Co to znamená? Znamená to, že bychom se rádi pobavili o mapách a vším, co s nimi souvisí ve hře, anebo co se týká jejich přípravy. Znamená to, že se zajímáme, jaké mapy při hře anebo jejich přípravě kdo používá a k čemu je používá. Jak si mapy vytváříte, nebo kde je hledáte?

Pokud se chcete připojit, jste vítáni!

Nevíte jak začít? Pošlete obrázek nějaké své staré mapy. K jaké hře jste ji vužili? Jaká je historie vaší mapy? Máte k ní dokonce nějakou zajímavou historku? Sem s ní!
Používám tuto mapu. Nechal jsem si jí vytisknout ve velikosti zhruba 90x120cm takže je docela přehledná. Na samotná hyborská království však používám běžnější conanovské mapy. Při hře ji ale příliš nevyužívám jen aby se určilo, kde se má povídka odehrávat a kdo je odkud. Obrázek
A ruční mapy zkusím naskenovat a taky dodat.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Korhul »

Moje mapy here: http://rpg.ctibor.brancik.cz/svet/mapy

Mám i interaktivní SVGéčko, ale musím přidat varování, že ne každý prohlížeč to asi snese. Testováno na Opeře, Chromiu a Firefoxu. Očekávejte, že váš procesor bude řvát. http://rpg.ctibor.brancik.cz/mapa/index.svg

Když ještě čtu, že jde o historky. Před pár dny jsem si nedávno začal sepisovat historii mého PJování včetně starých čtverečkových dungeonů :-) http://rpg.ctibor.brancik.cz/blog/histo ... eleci_leta
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od PetrH »

No me by spise zajimalo, jaka klise ne, jake ano:) me posledni dobou vadi, ze mapy jsou rozsahle a velike kontinenty plne ruznych prevysokych hor, s desitkami hektaru hvozdu. Preferujete spise male celky, nebo naopak tyto silenosti ?
Pripadne oddelte do separe :)
Naposledy upravil(a) PetrH dne 3. 11. 2011, 09:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Jerson »

poté co jsem viděl desítky klišoidních fantasy map více či méně podobných mapě Středozemě včetně dvou map,které jsem takto vytvořil sám jsem se rozhodl i ve fantasy světech používat kousky reálných světů, protože vypadají uvěřitelněji než obrovské kontinenty s jedním zajímavým místem na 100 kiláků.
Pro hry v předválečném světě samozřejmě používám mapy z dané doby,ale dost těžko se shání v potřebném měřítku. Střední evropa je v pohodě, ale zbytek světa mám jen velmi nahrubo.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Korhul »

IMHO Mega kontinent s MEGA pohořím a MEGA hvozdem má oporu ve skutečnosti. Viz. Jižní Amerika :-)

Jinak spousta hezkých map je k nalezení na www.cartographersguild.com, kdyby to někdo neznal.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Faskal »

Obrázek

Ukázková náhodná mapa ve Dwarf Fortress...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Sosacek »

Kdybys chtel podrobnosti, koukni sem: http://www.bay12forums.com/smf/index.php?topic=57428
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
pipux
Příspěvky: 371
Registrován: 2. 3. 2010, 18:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od pipux »

Jerson: samozřejmě, že skutečné mapy budou detailnější, než ty vymyslené. Jenže to je jako srovnávat pomyslnou 800-kilovou gorilu s narozeným dítětem.
Skutečný svět si působením postupně předávané paměti stovek generací lidí vytvořil ohromnou minulost, k místům se pojící tradice, vzpomínky, regionální zvyky, kulturní specifika, šrámy i triumfy ... atd. Příroda taky dokázala zformovat spoustu specifických míst se specifickými podmínkami jako nikde jinde ...

K vymýšlení světa je rozumné přistupovat pokorně - akceptovat počáteční nedokonalost ... a pomocí nějakého vodítka příp. přidávat nápady (např. si řeknu, že budu dobarvovat osídlení oblasti pomocí inspirací ze sumerského světa).
A když na 100km nebude nic, tak se zase tolik nestane. Něco se vymyslí (i hráči si třeba něco vymyslí!) - jen jde o tak velké sousto, že to rozhodně nejde všechno "sfouknout" najednou.

Korhul: našel bys i vyšší rozlišení nějaké z tvých map, v png? (svg na tomto jednojádru je utrpení)
Jinak se mi na tvých mapách líbí vřelý barevný tón, pravidelnost geometrických tvarů, a možná i ikony (tak napůl).
Lesíky vypadají jako opakovaná textura ... a co je s těma naprosto bílýma horama?

Moc pěkné znázornění cest ukazuješ např. na obchodní mapě (a to jak barevně, tak tvarově).
Ikony jsou přehledné, čitelné - viz politická mapa - ale možná i trochu kýčovité.

Jaký software jsi použil? Připadá mi to jako směska kartofr. software (CC3) a photoshopu.
Naposledy upravil(a) pipux dne 3. 11. 2011, 18:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Korhul »

pipux: vzhledem k tomu, že mám zdrojový SVG, tak můžu vyrobit tak veliké PNG, kolik mi dovolí RAMka, tj. max. 300 DPI, co jsem zkoušel. Jinak ten komiksoidní styl mapy jsem zvolil na začátku schválně, ale kdyby bylo potřeba, tak to jde relativně snadno přebarvit, protože téměř všechny objekty jsou klony jednoho originálu. Lesy jsou dělané pomocí výplně vzorkem. Zatím se mi nepodařilo vymyslet estetičtější řešení, které by do té mapy zapadlo. Hory nejsou úplně bílé, ale je tam i šedá, asi máš špatně zkalibrovaný monitor. Je to namalované v Inkscapu, žádný postprocesing neproběhl.

No co se týče těch megahvozdů a megapohoří. Taky jde o měřítko mapy. Ono nemá cenu na mapu kontinentu malovat každý větrolam, bylo by to pak dost nepřehledné. Ono je stejně otázka na co ty mapy ve fantasy nakonec jsou. Mě teda osobně ta vizualizace informací pomáhá a je pro mě snazší z mapy leccos vyčíst, i když to tam přímo ani není nakreslené. Proto taky mapy hodně používám při tvorbě dobrodružství. Ale ve hře se s nimi postavy moc nesetkají, protože se jedná o hodnotné předměty ve vlastnictví panovníků a těch nejbohatších kupců.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
pipux
Příspěvky: 371
Registrován: 2. 3. 2010, 18:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od pipux »

Chceš estetičtější lesy? Pokud pracuješ s klasickými symboly (viz tvé hory), zamyslel bych se nad něčím takovým:
http://www.youtube.com/watch?v=1m4pDmxv ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=l2SvOdbs ... re=related

...


... mapy jako hodnotné předměty ve vlastnictví nejbohatších? Dobře!
Tady máš. tzv. Klaudyánovu mapu, první docela rozumně proporčně znázorněnou mapu pro české země (1518): http://www.oahshb.cz/staremapy/full/1518-22.jpg

Což mě přivádí k zamyšlení: tato mapa je skvěle stylizovaná. Možná bychom se od takových příkladů mohli mnohému přiučit.
Uživatelský avatar
zyt
Příspěvky: 221
Registrován: 8. 8. 2009, 15:39

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od zyt »

pipux píše: Což mě přivádí k zamyšlení: tato mapa je skvěle stylizovaná. Možná bychom se od takových příkladů mohli mnohému přiučit.
Jakože budeme mít sever dole?
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od PetrH »

No ukazka me prace je treba tady :) http://fotoalbum.etchost.org/index.php? ... ivalut.jpg plna klise, ale rad ji mam a to ze dvou duvodu:
a) byla to moje reflexe na setkani s Tarii:) a dobre se mi sem nektere veci davaly
b) hrali jsme tady pres rok a neco:) docela stabilne a rozvinul se zde vyborny pribeh, napr. Bludicky a dalsi dilky k nim se zde odehravaly.
technika: obycejne pastelky, tenke fixiky stabilo, do budoucna jeste chci zkusit ty akvarelky steteckem a vodou lepe dotahnout v konzistentni plochy, neb po scanu to vypada docela blne a kazdy tah je videt:)
edit: ano je to dost klisoidni, dnesi mapa by byla uzresena jinak, neb clovek se stale uci:) jinak hory nebyly vyssi nez krkonose, jen snad okolo karaku si matne vzpominam na horu vysokou 2000 stop :)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od ShadoWWW »

Jak naznačil Jerson, typů map existuje ohromné množství. Nechci vám do toho kecat, ale IMHO by bylo dobré udělat více měsíců kartografie a každý měsíc zaměřit na určitý typ. Navrhl bych tyto kategorie (každý měsíc vybrat jednu):

Začnu kasickými fantasy mapami, které jsou tu asi nejžádanější, takže:
- Mapa kraje - kontinentu, poloostrova, ostrova apod. (zkrátka overland map)
- Mapa města
- Mapa podzemí (klasická čtverečkovaná nebo hexová jeskyně)
- Mapa budovy s vnitřním vybavením (např. hospody, katedrály, domu apod.)
Pro každou by mohla být třeba zvlášť ještě barevná a ČB kategorie, protože každá vyžaduje trochu jiný styl.

Mimo klasických fantasy map mě dále napadají:
- Vojenské mapy
- Moderní mapy
- Mapy hvězdných lodí
- Vektorové mapy planety, nebo vesmírné mapy hvězdných systémů (tam vynikne zvláště 3D)

Pro každou z těchto kategorií mě napadá hned několik stylů, jak bych mapy kreslil. Ale obecná kategorie "RPG mapa" je natolik obecná, že bych si ani nedokázal najít v jednom měsíci tolik času, abych vytvořil několik map několika různých typů.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Korhul »

pipux: Problém je, že vzhledem k přemíře zelené v té mapě je těžké udělat ty lesy dostatečně kontrastní ke zbytku podkladu. No a to video je sice dobré, ale pro vektorový editor málo použitelné.

PeterH: Pěkné. Ostatně soudím, že takovýto naivistický styl je stejně nejlepší. Nemá totiž cenu na něm hledat nějaké chyby a člověk se může jen kochat :-)
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů