[+] Kartografie (mapy v RPG)

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

[+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Passingby »

(EDIT Po sloučení vláken byl můj post antidatován o parádních cca 10 let zpátky a s většinou obsahu vlákna souvisí jenom okrajově... Nechávám z něj jenom přehled novějších odkazů a semtam ho budu aktualizovat, ať je to na jednom místě.)
(+ MODS Berte to spíš jako wiki stránku a klidně si to editujte i sami)

Dungeony
Dyson Logos
Paratime Design (CC kartografie, Friday Freebies, PDFka s mapami)

Fantasy/historie
Mike Schley - ilustrátor DnD 5e, mapy z příruček, budovy atd.
Francesca Baerald - kartografie pro DnD 5e, RuneQuest, Warhammer, počítačové hry
Marc Moureau - mapy měst i zemí
Sören Meding - akorát 2 mapy, ale stojí za to
Jean-Claude Golvin - rekonstrukce od neolitu po středověk a 17./18. století
Jon Abbiss - pár pěkných mapek (mj. Tamriel) a izometrické architektury
Misty Beee - kontinenty, města, panoramata, izopohledy
l'Arpenteur - kontinenty, města, izopohledy
Zbyněk Hladík - pár map a budov

Hexbin mapy Země
10km hexbinová síť Evropy
10km hexbinová síť Severní Ameriky
50km hexbinová síť celého světa


Google obrázky
medieval city layout
fantasy city isometric layout

Google obrázky - doba bronzová
bronze age settlements
bronze age stilt houses (Jezerní město z Hobita :wink: )
nuraghi culture (Sardínie)
bronze age Spain

Generátory
https://watabou.itch.io/ (různé - město, městské čtvrti, vesnice, one-page dungeony)
https://azgaar.github.io/Fantasy-Map-Generator/ (svět)

Online nástroje
Inkarnate - free a placená verze, asi nutná registrace

Sci-fi/space
Modulární bloky pro Traveller (lodě, základny, atd.)
Naposledy upravil(a) Passingby dne 6. 2. 2024, 13:45, celkem upraveno 7 x.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od ilgir »

PeterH: Pěkné. Ostatně soudím, že takovýto naivistický styl je stejně nejlepší. Nemá totiž cenu na něm hledat nějaké chyby a člověk se může jen kochat :-)
A hlavně je tam KARAK!!!
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Korhul »

Prokletí Karaku jsem nikdy nehrál :-(
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od PetrH »

no ja ho rad zaradil:) sice modifikovany, ale byl tam, teda je:) jinak postavy zjistili, ze nekde v horach je byvaly stribrny dul tak se k nemu vypravili:) dul nasly pomerne brzo, jen byl plny skretu, trollu. vylepsil jsme ho ruznymi rozsahlimi labyrinty a systemy, obcasnymi ostruvky trpasliku a stolinu jako posledni kmeny, bojujici s vetrelci, ale i s obry cihajicimi v udolich mezi horami. dalo se mezi nekteryma horama se dalo chodit po malych tesanych chodniccich... no proste klasika :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Jerson »

pipux píše:Jerson: samozřejmě, že skutečné mapy budou detailnější, než ty vymyslené.
Nejde o detailnost. Jde třeba o tvar pobřeží, řek, hor, ostrovů i celých kontinentů. Ze spousty map ční "musím vyplnit tenhle obdélníkový papír."
Nemluvě o tom, kolik map je z kulatých světů a kolik z nich to skutečně reflektuje třeba tím, že by se nedaly odměřovat vzdálenosti na kontinentu, který se rozprostírá skoro od severního k jižnímu pólu.

Nemám nic proti vymyšleným světům - jen ať se jejich tvůrce podívá na kus světa, kteýr by zhruba tak odpovídal, a alespoň se nechá inspirovat. Kulaté pobřeží? Řeky tekoucí po rovině od moře do vnitrozemí? Obrovská města bez řeky ležící poblíž (co Markusi? :-) )
Tohle všechno existuje i v reálném světě, ale je to mnohem lépe ... zakomponováno.

Když trochu odbočím - pro účely RPG jsem si zkoušel mapování budov a podzemí, a musím říct, že je to zatraceně těžká věc, i když jde o pravoúhlý barák, který si můžu odkrokovat a prohlédnout dle libosti. Kreslit nějakou mapu za svitu pochodně (kolik na to člověk potřebuje rukou?) a navíc v podzemí je vychytávka, kterou bych v RPG jen tak nenechal projít. Když si vzpomenu na klasický styl "tady je prázné místo a vyšla by se sem tajná místnost 5x4 sáhy, a vchod bude nejspíše tady nebo tam, protože všude je jeden sáh od rohu", přijde mi to docela vtipné 8)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od ilgir »

Jerson: Už ve starém Dračáku se píše, že detailní mapu podzemí si nekreslí postavy, ale hráči.

A abych jen neplevelil, tak taky přihodím jednu mapu. Není to teda k RPGčku, ale k deskovkce s prvky RPG. Pravděpodobnost, že tu hru někdy dokončím, je bohužel dost malá. V první řadě bych musel vymyslet názvy měst, které nezní tak strašně. :D
http://img339.imageshack.us/img339/364/mapaya.jpg
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Korhul »

No já teda většinu map rozhodně nepoměřuju tím, jestli se třeba vypořádaly se zkreslením způsobeným projekcí koule do dvourozměrného zobrazení. Dost nechápu proč bych se tím měl u fantasy mapy seriózně zabývat. Stejně tak vzdálenosti. Od jisté doby používám jednotky dní za které jsou schopné postavy vzdálenost překonat, když půjde vše hladce.

Jinak taky záleží, jestli je to mapa, která je věrným odrazem skutečnosti nebo je to mapa pro postavy, kterou vytvořil nějaký kartograf ve hře. Např. tohle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Portol%C3%A1nov%C3%A1_mapa. Tvar Evropy je zde samozřejmě zcela scestný. Účel takové portolánové mapy je popis pobřeží pro případné námořníky, k tomu jsou ty glosy kolem celé pobřežní čáry. Ale nedělám si pravda iluze, že většina tvůrců map svoji prvotinu nepojímá realisticky jako věrné zobrazení skutečnosti. Ale mapy určené pro postavy a pro hru můžou být klidně s kulatým pobřežím a řekama na rovině. Jen ať se pak postavy diví, že to tak úplně není :-)

S mapováním podzemí souhlasím. Bez velkého úsilí a zpomalení postupu to jde dost špatně.

Jinak úsměvnou historku mám tak rok zpátky z jedné hry. Při rozhovoru se stařešinou v jedné vesnici se někdo neprozřetelně zeptal, zda by nám nemohl namalovat mapku. PJ vzal do ruky tužku a papír, nasadil soustředěný výraz. Pak se začala tužka pohybovat po papíře. PJ vytvořil roztřesený ovál, doprostřed udělal tečku a prohlásil: "Tady... někde..." Při bloudění pak vždycky padal obligátní návrh "Zkontrolujme mapu!"

Jinak celkem nedávno mě napadlo, že u fantasy názvů se dost málo vyskytují dvou a víceslovné názvy s přívlastky, ačkoli třeba v názvech třeba českých sídel, ale i zahraničních jde o poměrně častý jev. Viz. různé Malé a Velké Lhoty, Staré a Nové Vsi atd.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od PetrH »

ilgir: hezke moc hezke, presne tohle za vidim tem, co mapy dokazou udelat v pc, jsou vzdy hezci nez rucne kreslene, dokonce jednou jsme mel sileny napad dik semu posahani v modelarstvi udelat na preklizku cca 42 formatu mapu plastickou z modelarskych materialu, aby to vypadalo zajimave pri hrani, kdyz se ti figurky podle situace premystuji. skapalo to na tom, ze A4 foliaze dneska je cca 250kc :)DD a na tom, ze hory by se delali z dratku a papirovo sadroveho potahu a ze me s tim zena do panelaku nechce pustit, stejne jako s vlacky :D
Uživatelský avatar
zyt
Příspěvky: 221
Registrován: 8. 8. 2009, 15:39

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od zyt »

Mapy podzemí si jako hráči děláme zásadně na čistý papír. Pak je sranda když člověk narazí na chodbu kterou před nedávnem prošel ale protože to neví, kreslí ji zvlášť. Nebo když padesát sáhů dlouhou chodbu bez dveří a odboček, kterou popisuje pj, na mapě křižuje jiná chodba. Navíc nepoužíváme gumu.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Ecthelion »

ilgir: Moc pěkná mapka! :clap:

Taky přidám starou mapu Západního pobřeží, které jsme si docela dlouho piplali.

Obrázek

Svého času jsme měli rozpracované jednotlivé státy do velké podrobnosti, s erby a se vším (třeba úvodní strany listů pro Beleith, Riandol, personální unie Seldrelu a Ilthoru, Vingmir). Všechno je dělané v ruce, při kreslení pobřeží jsme použili metodu, kterou tu už nakousnul Jerson - tedy, využívali jsme kusy skutečného pobřeží (ten kus na severu jsou nějaké norské fjordy). Vypadá to dobře a uvěřitelně, navíc to nikdo nepozná, protože obrysy pobřeží si většinou lidi nepamatuji nazpaměť.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Korhul »

Vrátím se ještě k tomu podzemí na navážu na zyta. Myslím, že v podzemí je mnohem logičtější používat křídu a provázek na značení cesty, takže to by mělo být to, co postavy použijí. Pro hráče je ale zase logicky přehlednější mapa. Pak záleží na tom, jestli jde víc o to vytvořit atmosféru toho, že jsou postavy ztracené nebo jim dát víc kontroly.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Rauksul
Příspěvky: 300
Registrován: 11. 8. 2009, 15:53

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Rauksul »

Jelikož svoje mapy kreslím v ruce a jednobarevně, musel bych leda fotit nebo skenovat, snad časem. Ale přihodil bych sem nějaké mapy od Jaky Žižkové:

Obrázek
(Dálavy na Asterionu)

případně
http://asterionrpg.cz/tl_files/clanky/M ... 0modre.jpg
http://asterionrpg.cz/tl_files/clanky/M ... 20jihu.jpg
(zdroj : http://asterionrpg.cz/index.php/mapy.html)
Družina Mrtvoly Na Mrtině
[zde býval obrázek testera DrDII :o)]
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od PetrH »

hosi e2 je neco v cem nejste dokonali :) ? jinak jak delate malinke mapicky do sesitu? obkresem ? vypada to kouzelne, presne tyhle drobne stripky ja mam rad, moc se mi libi ta mapka s pobrezim a ostrovem:)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od ilgir »

Mapy od Jany Žižkové mi přijdou už moc umělé. Spíš jako pro PC hru, než pro RPG.
Ecthelioní mapky ve mě probouzejí nostalgii. Všechny ty vyučovací hodiny na střední strávené kreslením map pro Dračák. :D
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Ecthelion »

PetrH píše:jinak jak delate malinke mapicky do sesitu? obkresem ? vypada to kouzelne, presne tyhle drobne stripky ja mam rad, moc se mi libi ta mapka s pobrezim a ostrovem:)
Ty menší mapky jsme normálně nakreslili znovu a přidali detaily... pokud ne úplně (v detailech) sedí s velkou mapou světa, je to v pořádku - je tam podobně jako ve středověkých mapách určitá nesouvislost způsobená nemožností exaktního měření. Beleith mám rád, zdejší Vysočinu obývali horalé se sešívanými plášti, jejichž vzory a barvy určovala příslušnost ke klanu... a kteří hájili ovce a dobytek před skřety, kteří je z hladu kradli. Do boje pochodovali za zvuku píšťal.
ilgir píše:Ecthelioní mapky ve mě probouzejí nostalgii.
V nás taky, úplně mě to vzalo, když jsem to hledal v adresáři plném starých skenovaných věcí, na které jsem už málem zapomněl...
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od boubaque »

Taky se přidám...

Bohužel jsem našel jen obrys a řeky (tohle je kopírovaná verze), ale vím, že jsem měl i mapu povrchu a politickou mapu, jen je nemůžu najít. Schválně, kdo pozná obrysy států, které jsem obkreslil... ovšem protože jsem obkresloval z atlasu na obyčejný papír, sem tam se mi do toho připletly řeky nebo jiné čáry a obrysy neodpovídají přesně hranicím (a někdy úplně přesně ani pobřeží) :)

Obrázek

Tohle je mapa, ke hře, kterou jsem kdysi připravoval, ale která se nakonec nikdy nekonala. Dneska bych už asi dělal mapu jinak a rozhodně míň "realisticky" (tj. vypadala by víc jako středověká nebo raně novověká mapa, určitě bych se nedělal s mapou podle nadmořské výšky, což je na jedné z těch ztracených map).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů