Paladin

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Odpovědět
Brt

Příspěvek od Brt » 1. 6. 2004, 17:58

Steelerth píše:...ZAKLADNOU A NEODELITELNOU VLASTNOSTOU PALADINA JE DDDDDOOOOBBBRRRRRRROOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!! a az na druhom mieste RAD ... vzdy mu ide v prvom rade o DOBRO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ´...
Prave proto to jsou to nebezpecni fanatici od kterejch je lepsi se drzet dal. Priblizit se maximalne jen kdyz je potrebujes zneuzit.
Vis cim je lemovana cesta do pekel? :-)= :wink:

hRob

Příspěvek od hRob » 1. 6. 2004, 18:06

Off Topic
Dalcor: Došlo k terminologickému zmatení, výrazem DLCS jsem samozřejmě myslel Tales of the Lance! Já totiž termín campaign setting užívám výhradně v souvislosti s krabicemi napěchovanými kvalitním materiálem a ne pro ty současné nemastné neslané příručky 3e. :wink: Pro příště už tedy budu rozlišovat ToL a DLCS. :oops:

Zpátky ke cnostem a paladinům. Ohledně osmihrotého kříže vím akorát, že vycházel z Kázání na Hoře o blahoslavených... Takže se těším, co Dalcor přinese.
Souhlasím, že pojem čest je nesený kulturou a proto ani oficiální seznam nemůže existovat (rozlišovat mezi ctí a paladinským kodexem - dbát o svou čest je součástí tohoto kodexu). Jako takový se tedy bude lišit svět od světa družinku od družinky co se považuje za čestné a nečestné. Hlavní je tedy aby se dohodli DM a hráč paladina.

Jinak je taky docela zajímavé, jak často se kritika paladinů točí kolem toho, jak blbej je nějakej kodex v boji... Paladin ale není postava pro hru ve stylu hack&slash! Tehdy se z nich právě stávají oni "nebezpeční fanatici". Ale proč každému vadí fanatik mezi bandou sociopatů, to nechápi. :wink:
That is not dead which can eternal lie,
and with strange eons even death may die.

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 1. 6. 2004, 18:55

Valkira píše:Zmínilin jste zde rytířské ctnosti. Kolik jich vlastně je, a které to jsou?
Maltézský kříž je osmihrotý a symbolizuje osm rytířských ctností:
zřetelnost
rozlišování
stálost
pochopení
pozorování
takt
útočiště
obratnost

Výklad po mě nechtějte!
ZdrojMilan Mysliveček - Panoptikum symbolů, zanček a znamení, Horizont, Praha 1994 a Mladá fronta Dnes

Steelerth

Příspěvek od Steelerth » 1. 6. 2004, 19:36

Dalcor: Problem je ze to co si napisal je zasa HISTORIA (pokial sa nemylim) a zase hovori o RYTIEROCH a nie o paladinoch ...tak sa dostavame do zacarovaneho kruhu a ja sa v tom pomali zacinam topit
...si stojim za tym ze strelne zbrane necestne su ale ak to nema paladin pevne urcene kodexom alebo pravidlami je to len na nom aby sa s tym vyrovnal ...podla mna nie je na tom nic nenormalne ked Paladin nema ine vychodisko (viz spomanuty darkelf vo hvozde) a pouzije strelnu zbran(opakujem ak to nie je zakazane pravidlami) ,aj ked ma k tomu odpor, aby dosiahol urcity dobry ciel (...tomu ja hovorim obeta). ..dajme tomu ze v opacnom pripade by kvoli jeho "nafukanosti" zaplatil zivotom niekto iny (dajme tomu jeho druh alebo rovno cele mesto) ..vec sa ma tak ze ked o sebe niekto verejne hlasi ze je DOBRY su jeho ciny brane PODSTATNE inak ako ciny "verejneho" hajzla..to je fakt!!! a jednoducho sa vsetko zvalicuje : slovami JERSONA (aspon myslim ze to bol on): "Paladin kt. zastreli prchajuceho orka do chrbta je podla mna FallenPaladin"(ospravedlnujem sa prip. chyby text si uz moc nepamatam ,nehovoriac o tom ze som to musel prekladat!!!) --a pritom taky cin by som ja oznacil maximalne za neutralny(ak to nemal zakazane zakonom inak chaoticky neutralny co je uz vaznejsie)
ufff tak trocha som sa sam zamotal v myslienkach ale dufam ze ste z toho pochopili o co mi islo ...v skratke: zastrelit zdrhajuceho orka tak mam huste vycitky svadomia ale ak by bol ork "zly" a islo by o zachranu cudzieho zivota musel by som to spravit napriek svojmu svadomiu -->co je v podstate obeta pre druheho!!! ...a ak so mnou niekto nesuhlasi opytam sa takto , Kolko vojen a kolko zla sa uz v historii napachalo prave kvoli ludskej TVRDOHLAVOSTI ?????????????????? nevravim ze paladin nema byt zasadovy ale ma vediet kedy to hranici s tvrdohlavostou!!!!!
(hovorim trocha zmateny prispevik ale snad sa niak vyznate :D
You can take my heartbeat,
but you can NEVER break my soul !!!

Steelerth

Příspěvek od Steelerth » 1. 6. 2004, 19:46

Brt píše:
Steelerth píše:...ZAKLADNOU A NEODELITELNOU VLASTNOSTOU PALADINA JE DDDDDOOOOBBBRRRRRRROOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!! a az na druhom mieste RAD ... vzdy mu ide v prvom rade o DOBRO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ´...
Prave proto to jsou to nebezpecni fanatici od kterejch je lepsi se drzet dal. Priblizit se maximalne jen kdyz je potrebujes zneuzit.
NE to neviem ....ale pridi si pokecat o tych fanatickych paladinoch ked ti niekto zavrazdi fotra a znasilni matku a nenajde sa nikto kto im helfol !!!!!!!! :wink:

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 1. 6. 2004, 19:58

Steelerth
čest Valkyra se mě ptala jak bych definoval čest, to je v tomto tématu off topic, ale vyhověl jsem ji. Navíc se to vztahuje jak k rytířovi, tak i k paladinovi, i když rozdíl/ne-rozdíl těchto termínů jsme si vysvětlily.

A teď ke střelbě dozad. To už jsem taky popisoval. ALE TO JE KSAKRU MÙJ NÁZOR že to není čin hodný paladina, navíc jsem jasně tvrdil že já na svého paladina automaticky aplikuju "kodex" kitu CAVALIER.
Můj názor je že střelba na prchajícího orka je nečestná, je to čin hodný zbabělce. Navíc pokud honíš Dark Elfa v lese a na povrchu a ještě má luk tak jsi vítěz - huobeles vidí, s lukem neumí a v lese se nevyzná.
Pokud ti tvůj DM, nebo ty jako paladin akceptujete užívání luku mimo lov tak OK. Dělej si to dál.
Když už se pořád bavíš o 100% dodržování pravidel (to je zakázané to ne, takový čin je LN, takový CHN atd.) Cituji a překládám PHB: Paladin je ušlechtilý a hrdiný válečník, je symbolem všeho co je správné na světě. Jeho ideály jsou vysoké a on je musí neustále dodržovat.
Připadá ti střelba na prchajícího elfa, nebo skřeta ušlechtilá. Popřípadě střelba na protivníka který nemá stejnou možnost jako ty. Ty ideály jsou to co odlišuje paladina od každého normální mlátiče. Ideály kterých se musí držet a díky kterým může pomáhat těm kteří to potřebují léčením nemocí, ochranou před zlem, ale i pomocí v každodenním životě. Pokud chceš plně porozumět postavě paladina ( a to ne jen pevně ohraničeného pravidly) doporučuji si důkladně prostudovat Paladins Handbook pro druhou edici. A vzpomeň s an povídku ze Zaklínače ve které vystupuje Borch Tři Kavky a zbožný rytíř (paladin) Eick z Denesle!
Ovšem pravidla se dají vykládat různým způsobem, navíc jsou Optional. Já !!! JÁ! (tím neodvolávám co jsem napsal dříve o přesvědčení) mám paladina za naprostý ideál rytířstva, postavu pevnou ve víře, ve své vůly i ve svých zásadách a morálce. Jako ostavu držící se hesla Sturma Ostromeče: Mým světem je má čest a má čest je můj život!
OK?
Naposledy upravil(a) Dalcor dne 1. 6. 2004, 20:04, celkem upraveno 1 x.

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 1. 6. 2004, 20:00

Steelerth píše:
Brt píše: Prave proto to jsou to nebezpecni fanatici od kterejch je lepsi se drzet dal. Priblizit se maximalne jen kdyz je potrebujes zneuzit.
NE to neviem ....ale pridi si pokecat o tych fanatickych paladinoch ked ti niekto zavrazdi fotra a znasilni matku a nenajde sa nikto kto im helfol !!!!!!!! :wink:
Správně BRT je mimoň

hRob

Příspěvek od hRob » 1. 6. 2004, 21:16

Dalcor píše:Steelerth
čest Valkyra se mě ptala jak bych definoval čest, to je v tomto tématu off topic, ale vyhověl jsem ji. Navíc se to vztahuje jak k rytířovi, tak i k paladinovi, i když rozdíl/ne-rozdíl těchto termínů jsme si vysvětlily.

A teď ke střelbě dozad. To už jsem taky popisoval. ALE TO JE KSAKRU MÙJ NÁZOR že to není čin hodný paladina, navíc jsem jasně tvrdil že já na svého paladina automaticky aplikuju "kodex" kitu CAVALIER.
Můj názor je že střelba na prchajícího orka je nečestná, je to čin hodný zbabělce. Navíc pokud honíš Dark Elfa v lese a na povrchu a ještě má luk tak jsi vítěz - huobeles vidí, s lukem neumí a v lese se nevyzná.
Pokud ti tvůj DM, nebo ty jako paladin akceptujete užívání luku mimo lov tak OK. Dělej si to dál.
Když už se pořád bavíš o 100% dodržování pravidel (to je zakázané to ne, takový čin je LN, takový CHN atd.) Cituji a překládám PHB: Paladin je ušlechtilý a hrdiný válečník, je symbolem všeho co je správné na světě. Jeho ideály jsou vysoké a on je musí neustále dodržovat.
Připadá ti střelba na prchajícího elfa, nebo skřeta ušlechtilá. Popřípadě střelba na protivníka který nemá stejnou možnost jako ty. Ty ideály jsou to co odlišuje paladina od každého normální mlátiče. Ideály kterých se musí držet a díky kterým může pomáhat těm kteří to potřebují léčením nemocí, ochranou před zlem, ale i pomocí v každodenním životě. Pokud chceš plně porozumět postavě paladina ( a to ne jen pevně ohraničeného pravidly) doporučuji si důkladně prostudovat Paladins Handbook pro druhou edici. A vzpomeň s an povídku ze Zaklínače ve které vystupuje Borch Tři Kavky a zbožný rytíř (paladin) Eick z Denesle!
Ovšem pravidla se dají vykládat různým způsobem, navíc jsou Optional. Já !!! JÁ! (tím neodvolávám co jsem napsal dříve o přesvědčení) mám paladina za naprostý ideál rytířstva, postavu pevnou ve víře, ve své vůly i ve svých zásadách a morálce. Jako ostavu držící se hesla Sturma Ostromeče: Mým světem je má čest a má čest je můj život!
OK?
Tak pod tohle bych se podepsal. Nevím, co k tomu dodat. :clap:
That is not dead which can eternal lie,
and with strange eons even death may die.

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 1. 6. 2004, 21:33

hRob Děkuji za podporu

Steelerth

Příspěvek od Steelerth » 1. 6. 2004, 22:05

Dalcor: Tak teraz sme sa bud spravne nepochopili alebo si moj prispevok preletel so zavretymi ocami .........JA SOM TOTIZ TVRDIL ze strelba z luku a este do chrbta je pre mna ponizujuci cin ALE ze pokial by tu islo o zivot niekomu DRUHEMU som ochotny sa ponizit ,(dokonca aj za cenu straty schopnosti) a to sa vola OBETA !!!!!!! a vobec neviem preco sa tu ohanas "symbolom vseho co je spravne na svete" lebo ja som hovoril o poruseni zasad ako o krajnom pripade alebo o prip. kedy uz zasadovost prerastla do TUPOSTI !!!! nap. pre odvratenie vojny kt. by stala zase nevinne zivoty. A ked som uz pri tych prikladoch take kriziacke vypravi sa ti zdaju "symbolom vseho co je spravne na svete" ? ....druhy krat sa nad mojimi prispevkami trocha zamysli viem ze pisem dost chaoticky ale ist to musi.

Drizzt_luke
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt_luke » 1. 6. 2004, 22:06

hRob píše: Tak pod tohle bych se podepsal. Nevím, co k tomu dodat. :clap:
Já též nemohu jinak než souhlasit s Dalcorovým názorem :clap: :clap: ..paladin by opravdu měl být paladinem se všemi jeho zásadami (které jsou někdy i nevýhodou) a ne jen pouhým válečníkem s několika zvláštními dovednostmi...které navíc může ztratit pokud se nebude chovat tak, jak mu to nakazuje..ehm..kodex? (nevím jak bych to jinak řekl) "paladinství" :D ..pokud znáte komiks ze světa FR od nakladatelství DC, který vycházel někdy od roku 1989, tak víte co může znamenat postupná ztráta paladinských dovedností a její následné nalézání pomocí paladina hodných činů (jedná se o Agrivara-paladina, který bohužel podlehne alkoholu a postupně začne ztrácet své paladinské dovednosti..naštěstí se mu postupem času - při postupu se svou novou družinou - vrátí...škoda jen, že nemám všechny díly ale jen něco přes 20 $cry$ )

Steelerth

Příspěvek od Steelerth » 1. 6. 2004, 22:11

Dalcor píše:
Steelerth píše: NE to neviem ....ale pridi si pokecat o tych fanatickych paladinoch ked ti niekto zavrazdi fotra a znasilni matku a nenajde sa nikto kto im helfol !!!!!!!! :wink:
Správně BRT je mimoň
MINON??? :think: nie je to ta otravna priserka co meni podoby?? :D

Drizzt_luke
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt_luke » 1. 6. 2004, 22:13

Steelerth píše:Dalcor: Tak teraz sme sa bud spravne nepochopili alebo si moj prispevok preletel so zavretymi ocami .........JA SOM TOTIZ TVRDIL ze strelba z luku a este do chrbta je pre mna ponizujuci cin ALE ze pokial by tu islo o zivot niekomu DRUHEMU som ochotny sa ponizit ,(dokonca aj za cenu straty schopnosti) a to sa vola OBETA !!!!!!! a vobec neviem preco sa tu ohanas "symbolom vseho co je spravne na svete" lebo ja som hovoril o poruseni zasad ako o krajnom pripade alebo o prip. kedy uz zasadovost prerastla do TUPOSTI !!!! nap. pre odvratenie vojny kt. by stala zase nevinne zivoty. A ked som uz pri tych prikladoch take kriziacke vypravi sa ti zdaju "symbolom vseho co je spravne na svete" ? ....druhy krat sa nad mojimi prispevkami trocha zamysli viem ze pisem dost chaoticky ale ist to musi.
No jo, ale správný paladin NIKDY neporuší své zásady...mají to už v povaze a pro tuto jejich vlastnost je nemá moc lidí v oblibě..čest by jim nedovolila někoho zabít střelou do zad..maximálně kdyby to byla osoba, která mu vyvraždila rodinu..a i tak by se ho spíš pokusil dohnat a kdyby ne, tak by ho sžíraly silné výčitky svědomí a pravděpodobná by byla i ztráta schopností
Jako příklad paladina by mohl posloužit i Keldorn z Baldur´s Gate 2, ten když viděl zlo, tak se z toho málem zcvoknul a nějaké ty "ne zrovna dobré" možnosti řešení situací (tj. ty jednodušší :D ) nepodporoval a často to vedlo k problémům - bitky
můj text je asi taky trochu zmatený a mám takový dojem že se z toho nemusí pochopit to, co jsem chtěl říct :o), ale co..maximálně to někdo zkritizuje a život půjde dál..

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 1. 6. 2004, 22:14

Steelerth píše:Dalcor: Tak teraz sme sa bud spravne nepochopili alebo si moj prispevok preletel so zavretymi ocami .........JA SOM TOTIZ TVRDIL ze strelba z luku a este do chrbta je pre mna ponizujuci cin ALE ze pokial by tu islo o zivot niekomu DRUHEMU som ochotny sa ponizit ,(dokonca aj za cenu straty schopnosti) a to sa vola OBETA !!!!!!! a vobec neviem preco sa tu ohanas "symbolom vseho co je spravne na svete" lebo ja som hovoril o poruseni zasad ako o krajnom pripade alebo o prip. kedy uz zasadovost prerastla do TUPOSTI !!!! nap. pre odvratenie vojny kt. by stala zase nevinne zivoty. A ked som uz pri tych prikladoch take kriziacke vypravi sa ti zdaju "symbolom vseho co je spravne na svete" ? ....druhy krat sa nad mojimi prispevkami trocha zamysli viem ze pisem dost chaoticky ale ist to musi.
Přijmi prosím moji hlubokou omluvu, ale já už jsem tak unavenej z prácem, že občas blbnu
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Drizzt_luke
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt_luke » 1. 6. 2004, 22:14

Steelerth píše: MINON??? :think: nie je to ta otravna priserka co meni podoby?? :D
no spíš to je MIMIC ne? (priserka schopna menit podobu)..nejsem si jistý..

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“