Paladin

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Steelerth
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 5. 2004, 23:58
Bydliště: blava

Příspěvek od Steelerth »

Dalcor píše:A opět vzory: Sturm Ostromeč
Takhle si představuji jednání paladina i temného paladina (Steel)
No o Sturmovi som cital len Kroniky a Soulforge ale ziskal si moje sympatie ..hl. v Draci zimni noci bol jednoducho neodolatelny
You can take my heartbeat,
but you can NEVER break my soul !!!
Uživatelský avatar
Steelerth
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 5. 2004, 23:58
Bydliště: blava

Příspěvek od Steelerth »

Dalcor píše:
Steelerth píše:
We're standing on the edge of time
We're riding to the stars
And we never will surrender
Lonely knights we are

Hands up high
Oh warriors of light
And carry on a thousand times
You're forever lasting ride
Duty is everything
the greatest of joy
The Deepest of sorrow
Aribeth De Tylmarande
At night, high up in the heavens we fight
Faster than lightning we strike
Like fires that rip through the night
Surrounded by light
You can take my heartbeat,
but you can NEVER break my soul !!!
Uživatelský avatar
hRob
Příspěvky: 16
Registrován: 24. 8. 2002, 22:17
Bydliště: říčany u Prahy, hřbitov :-)

Příspěvek od hRob »

Pokud bych mohl kratičkou poznámku k debatě o historii, tak myslím, že by bylo dobré rozlišovat mezi rytíři světskými a rytíři řádovými. V mém pojetí se na paladina kvalifikuje druhý případ, zatímco ten první je "pouze" válečník s určitým kodexem. Paladin se od něj odlišuje tím, že je to de facto řeholní mnich ve zbroji... Toto je tedy moje interperetace a chtěl bych se zeptat, jací jsou paladini ve vašich světech?
Co se týče té otázky dobra, tak souhlasím s Dalcorem, že významnou složkou paladinského života je čest, a jsem také proti užívání střelných zbraní. Nejen střelit do zad, ale i vystřelit na ozbrojeného protivníka, který se na vás čelně řítí, je nečestné... A samozřejmě, že rytířskou čest mají i temní paladinové - co třeba Lord Soth?
A co je ono dobro, které paladini hájí? Tady vidím problém v tom, že se často opomíjí duchovní rozměr toho být paladinem, závazek a naprostou oddanost božstvu (je to asi tím, že v DnD nejsou bozi víc než pouze zdroj kouzel). A jsou to boží nařízení a regule řádu, které slouží paladinovi jako morální kompas, podle kterého jednat. Neříkají přímo direktivně, jak se v které situaci zachovat, ale ulehčují rozhodování...
A nebyla by dobrá příležitost k roleplayingu takové zasedání představených řádu, na kterém by se rozhodovalo, zda daný čin odpovídal duchu svatého poslání? Aneb paladinství není je o potírání zla mečem, ale i o schopnosti disputace, morálních soudů a reflexe a zpytování svých činů (a jejich důsledků)...
That is not dead which can eternal lie,
and with strange eons even death may die.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Příspěvek od Dalcor »

hRob píše:Pokud bych mohl kratičkou poznámku k debatě o historii, tak myslím, že by bylo dobré rozlišovat mezi rytíři světskými a rytíři řádovými. V mém pojetí se na paladina kvalifikuje druhý případ, zatímco ten první je "pouze" válečník s určitým kodexem. Paladin se od něj odlišuje tím, že je to de facto řeholní mnich ve zbroji... Toto je tedy moje interperetace a chtěl bych se zeptat, jací jsou paladini ve vašich světech?
Co se týče té otázky dobra, tak souhlasím s Dalcorem, že významnou složkou paladinského života je čest, a jsem také proti užívání střelných zbraní. Nejen střelit do zad, ale i vystřelit na ozbrojeného protivníka, který se na vás čelně řítí, je nečestné... A samozřejmě, že rytířskou čest mají i temní paladinové - co třeba Lord Soth?
A co je ono dobro, které paladini hájí? Tady vidím problém v tom, že se často opomíjí duchovní rozměr toho být paladinem, závazek a naprostou oddanost božstvu (je to asi tím, že v DnD nejsou bozi víc než pouze zdroj kouzel). A jsou to boží nařízení a regule řádu, které slouží paladinovi jako morální kompas, podle kterého jednat. Neříkají přímo direktivně, jak se v které situaci zachovat, ale ulehčují rozhodování...
A nebyla by dobrá příležitost k roleplayingu takové zasedání představených řádu, na kterém by se rozhodovalo, zda daný čin odpovídal duchu svatého poslání? Aneb paladinství není je o potírání zla mečem, ale i o schopnosti disputace, morálních soudů a reflexe a zpytování svých činů (a jejich důsledků)...
Lord Soth je zajímavým příkladem, stejně jako vlastně celý řád Rytířů Takhisis. K otázce církve. Ano paladin má blíže k vojenským církevním řádům a to i v termínech fantasy. Ovšem nemusí tomu tak být pokaždé. paladin může být i jedinec nesvázaný üředně s žádnou mocí, ale přímo s jeho patronem, pak je jediným soudcem tento patron.
Jinak záležitost rozhodování o činech, znáš Sotha, takže víš jak to funguje v Dragonlance - Rada Rytířstva reviduje možné zločiny a provinění prot Zákonu a Instrukci. Podobně to pak musí fungovat ve všech světech, kde je paladin členem církve, nebo církevního řádu. Popřípadě služebníkem světské moci.
Třeba v Dragonlance je samozřejmě Rytíř ze Solamnie všech tří řádu souzen Rytířskou radou, ovšem u Rytířů Takhisis, takže u řádu temných paladinů, je shledáván vinným, či neviným přímo Takhisis, skrze osobu Pána noci (Mistr klerického Řádu Lebky), či jiné vysoce postavené řádové kleriky.
A jak je to s paladiny na Dragonlance. 3 rytířské řády (Dobra, Zla a Neutrality aby byla zachována rovnováha)
Řád rytířů ze Solamnie
http://www.annun.sk/index.php?damsi=web ... ekcia=adad
Řád rytířůTakhisis, resp. Řád rytířů z Neraky http://www.annun.sk/index.php?damsi=web ... ekcia=adad a
a Legii Oceli
Pak máme klasické povolání Paladina, které ovšem může být hráni i Sylvanestským elfem, a Irda
A nakonec kit Cavalier.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
hRob
Příspěvky: 16
Registrován: 24. 8. 2002, 22:17
Bydliště: říčany u Prahy, hřbitov :-)

Příspěvek od hRob »

Tak jsem dostal chuť si opět přečíst něco z Dragonlance. :) Byl to první z herních světů, který jsem poznal (co se novel i samotného hraní týče). Když jsem se někdy v tom 95 roce dostal ke Kronikám, tak jsem si dokonce myslel, že Sturm a potažmo Rytíři Solamnie jsou paladini (v té době jsme už totiž hráli AD&D, ale ještě jsem neznal Dragonlance CS - ale to se rchle změnilo :wink: ). Z DLCS jsem pak zjistil, jak se to s tedy paladiny na Krynnu má. Ovšem Sturm a Řád rytířů ze Solamnie na mě opravdu hluboce zapůsobili a ovlivnili můj pohled na paladinství, rytířství a čest...
That is not dead which can eternal lie,
and with strange eons even death may die.
Uživatelský avatar
Steelerth
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 5. 2004, 23:58
Bydliště: blava

Příspěvek od Steelerth »

hRob píše:..a jsem také proti užívání střelných zbraní...

a co take vrhacie zbrane tie az tak necestne nie su ...osobne si vaksinou pokusam zohnat niake magicke kladivko co sa mi pekne vrati naspat do ruky :D ....ono v ADnD sa proste stretom z dialky vyhnut uplne neda a nahanaj takeho temneho elfa s lukom po lese :)
You can take my heartbeat,
but you can NEVER break my soul !!!
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Příspěvek od Dalcor »

hRob píše:Tak jsem dostal chuť si opět přečíst něco z Dragonlance. :) Byl to první z herních světů, který jsem poznal (co se novel i samotného hraní týče). Když jsem se někdy v tom 95 roce dostal ke Kronikám, tak jsem si dokonce myslel, že Sturm a potažmo Rytíři Solamnie jsou paladini (v té době jsme už totiž hráli AD&D, ale ještě jsem neznal Dragonlance CS - ale to se rchle změnilo :wink: ). Z DLCS jsem pak zjistil, jak se to s tedy paladiny na Krynnu má. Ovšem Sturm a Řád rytířů ze Solamnie na mě opravdu hluboce zapůsobili a ovlivnili můj pohled na paladinství, rytířství a čest...
V DLCS to není ono, to v Tales of the Lance jsou popsáni lépe, viz článek na Old Elf Inn, což je upravený a doplněný překlad. Rytíři Řádu meče jehož Patronem je Kiri-Jolith, Meč Spravedlnosti, získávají veškeré dovednosti jako paladinové.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Příspěvek od Dalcor »

Steelerth píše:
hRob píše:..a jsem také proti užívání střelných zbraní...

a co take vrhacie zbrane tie az tak necestne nie su ...osobne si vaksinou pokusam zohnat niake magicke kladivko co sa mi pekne vrati naspat do ruky :D ....ono v ADnD sa proste stretom z dialky vyhnut uplne neda a nahanaj takeho temneho elfa s lukom po lese :)
Vrhací zbraně používám (zrovna kladiva :) ale jen jako doplňkovou zbraň.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Ravenon
Příspěvky: 93
Registrován: 25. 2. 2002, 00:00
Bydliště: někde mezi Nine Hells, Underdarkem, Pandemonií a Prahou

Příspěvek od Ravenon »

Steelerth píše:
hRob píše:..a jsem také proti užívání střelných zbraní...

a co take vrhacie zbrane tie az tak necestne nie su ...osobne si vaksinou pokusam zohnat niake magicke kladivko co sa mi pekne vrati naspat do ruky :D ....ono v ADnD sa proste stretom z dialky vyhnut uplne neda a nahanaj takeho temneho elfa s lukom po lese :)
Ale to už je úděl paladinů ne? Nemůžeš bojovat nečestně jen proto, že tvůj protivník nečestně bojuje. Ty mu máš i v boji jít příkladem. To samozřejmě nevylučuje přichystání léčky a nadhánění atd. ale střelné zbraně, to není boj.
Čas mnohdy neplyne úplně jinak.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Příspěvek od Dalcor »

Ravenon píše:
Steelerth píše:
a co take vrhacie zbrane tie az tak necestne nie su ...osobne si vaksinou pokusam zohnat niake magicke kladivko co sa mi pekne vrati naspat do ruky :D ....ono v ADnD sa proste stretom z dialky vyhnut uplne neda a nahanaj takeho temneho elfa s lukom po lese :)
Ale to už je úděl paladinů ne? Nemůžeš bojovat nečestně jen proto, že tvůj protivník nečestně bojuje. Ty mu máš i v boji jít příkladem. To samozřejmě nevylučuje přichystání léčky a nadhánění atd. ale střelné zbraně, to není boj.
Ani léčka není moc čestný způsob boje :>;o)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Sylvaen
Příspěvky: 916
Registrován: 13. 5. 2004, 11:34
Bydliště: Blaen bHóirne@Merian, Svaekke@Arlan, Romhäryl@Fiery Halls, Praha@Země

Příspěvek od Sylvaen »

Ugh.. aha.. no, když vezmete to co se o paladinech v D&D říká doslova, tak jediný čestný způsob boje pro opravdu DOBRÉHO paladina je stát tam, nechat se masakrovat a přednášet o tom po jak nesprávných cestách váš oponent kráčí.. :clap: $D
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Příspěvek od Dalcor »

Sylvaen píše:Ugh.. aha.. no, když vezmete to co se o paladinech v D&D říká doslova, tak jediný čestný způsob boje pro opravdu DOBRÉHO paladina je stát tam, nechat se masakrovat a přednášet o tom po jak nesprávných cestách váš oponent kráčí.. :clap: $D
Spíš on masakruje ostatní. :wink: Ovšem nikdo nikde léčku nezakazuje, pokud ovšem se nejedná o napadení zezadu apod... Musíš to prostě posoudit jestli si to srovnáte se ctí
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Sylvaen
Příspěvky: 916
Registrován: 13. 5. 2004, 11:34
Bydliště: Blaen bHóirne@Merian, Svaekke@Arlan, Romhäryl@Fiery Halls, Praha@Země

Příspěvek od Sylvaen »

Jojo..
BTW, vím že se tohle řeší snad pokaždé když se o paladinech mluví, tady se to taky zmínilo.. ale myslím že jsme nedošli k nějakému závěru, pokud mě teda moje paměť neklame..
Jak je to právě s tou ctí..? Tu mu určuje co nebo kdo..?
Co si pamatuju, neviděl jsem nikdy žádný "oficiální" kodex nebo seznam pravidel.. tohle se ponechává na DM..?
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Příspěvek od Dalcor »

Sylvaen píše:Jojo..
BTW, vím že se tohle řeší snad pokaždé když se o paladinech mluví, tady se to taky zmínilo.. ale myslím že jsme nedošli k nějakému závěru, pokud mě teda moje paměť neklame..
Jak je to právě s tou ctí..? Tu mu určuje co nebo kdo..?
Co si pamatuju, neviděl jsem nikdy žádný "oficiální" kodex nebo seznam pravidel.. tohle se ponechává na DM..?
Těžká otázka a ještě těší odpověď
Co je to čest a čím se řídí...
V naší diskuzi jsme rozřešili přesvědčení a další věci, ale na tohle jsem tu teda nenarazil. ¨
Můj názor je že čest je vyjádření těch nejvyšších principů a ideálů určité kultury stejně jako obecná etika a morálka, což se samozřejmě liší kulturu od kultury, organizace od organizace, ale jejíchž základ je pořád stejný. TJ Víra v sama sebe, morální bezúhonost, soucit ...
Maltézký, tedy osmihrotý kříž, tak jak ho přijali johanité vyjadřuje 8 rytířských ctností, jimiž by se daly ty principy alepoň trochu shrnout. Samozřejmě že popis ctností mám doma, takže se stím ještě vrátím.
Ale to je můj soukromý názor, ne pravidlo.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Valkira
Příspěvky: 120
Registrován: 11. 2. 2003, 16:46
Bydliště: Valhala

Příspěvek od Valkira »

Zmínilin jste zde rytířské ctnosti. Kolik jich vlastně je, a které to jsou?
Dnes je dobry den na smrt.... Tvoji.

Zpět na „O hraní obecně“