Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.

Stretávate sa voľne so spoluhráčmi aj inde ako pri hraní?

Nie.
2
3%
S niektorými občas áno.
6
10%
S niektorými sa "dobrovoľne" stretávam často aj mimo hru - v pohode známi, kamoši.
4
7%
Niektorí patria medzi mojich najlepších priateľov.
18
31%
Áno, skoro celá skupina aspoň občas niečo podnikne spoločne.
8
14%
Áno, sme dobrá parta a robíme spolu kopu vecí.
19
33%
Iné: ...
1
2%
 
Celkem hlasů: 58

Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Conlai »

Na titulní otázku bych odpověděl: Ne nutně, ale pokud spolu hrajeme delší dobu, přáteli se stávají.

Třeba tento týden jsme naše pravidelné hraní přesunuli ze salonku hospody ke mě domů. Hráči přinesli víno, já jsem uvařil karí a hrálo se na verandě. Když jsem potom koukal na fotku na FB, došlo mi, že nedokážu dlouhodobě hrát s někým, kdo mi je nesympatický, a pravidelné setkávání za účelem hry vede k nenápadnému budování přátelství.
Uživatelský avatar
pipux
Příspěvky: 371
Registrován: 2. 3. 2010, 18:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od pipux »

Jsou vaši spoluhráči i vašimi přáteli? Hmmm ...

Všímám si toho, jak odpovídáte, a něco tu je patrné. Lépe totiž položit původní otázku takto: Stali se vaši spoluhráči, s nimiž už hrajete nějakou dobu, i vašimi přáteli?
Odpověd se pak dá snadno zobecnit: Pokud nemáte nějaký ukrutný deficit v sociální inteligenci (týkající se cca 0.1% populace), pak s největší pravděpodobností ano (s jemnými individuálními nuancemi v chápání, jak přesně si který člověk vykládá přátelství).

Jde o klasickou studii, tzv. propinquity effect (Festinger, Schachter, Back (1950)).
The Propinquity Effect píše: One of the simplest determinants of interpersonal attraction is proximity (sometimes called propinquity).
The Propinquity Effect: The finding that the more we see and interact with people, the more likely they are to become our friends.

Festinger, Schachter, and Back (1950) tracked friendship formation among the couples in various apartment buildings. Residents had been assigned to their apartments at random. Most were strangers when they moved in. The researchers asked the residents to name their three closest friends in the entire housing project.

Just as the propinquity effect would predict, 65% of the friends mentioned lived in the same building, even though the other buildings were not far away.
Even more striking was the pattern of friendships within a building: 41% of the next-door neighbors indicated they
were close friends, 22% of those who lived two doors apart said so, and only 10% of those who lived on opposite ends of
the hall indicated they were close friends.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Log 1=0 »

My spolu mimo hraní vlastně nic moc nepodnikáme (i když pár věcí bylo), ale včera se podniklo to, že mi přišli pomoct stěhovat nábytek, když jsem musel vyměnit byt. Takže za mě je odpověď v názvu jasná, byť neodpovídá původnímu zadání: Ano, jsou. Ani jsem nevěděl jak dobří.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Jiron »

Moje nejdelší herní skupina jsme rodina a přátelé.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Jerson »

Teď mi došlo, že i na popud tohoto tématu jsem se před lety rozhodl, že si ze spoluhráčů kamarády udělám, a už jsem u toho zůstal. Ne že by mi zrovna tehdejší parta vydržela, nebo že bych se s těmi současnými setkával i mimo hru, ale prostě udržuju vztahy na vyšší úrovni než jen spoluhráččské.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Vitus »

Naše nejdelší skupina se původně scházela u nás doma, pak si i ti nejmladší pořídili ženy a děti, některé ženy už s námi taky hrály, některé děti taky, teď sice hrajeme on-line, ale pořád část komunikace během přípravy / před a/nebo po sezení je o rodinách, dětech, zaměstnání, takže já doufám, že v tomto případě přáteli jsme.

U těch ostatních dvou skupin je to relativně čerstvá záležitost, ale já doufám, že přáteli tak nějak naturálně jsme / budeme, a nakonec, většinu z těch stálých jedinců tady, zejména těch, co jsme si i zahráli v jednorázovkách či se nějak potkali jinde, za přátele pokládám taky a pokud oni mne také, pak jsem jenom rád. :)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Argonantus »

Přátelé jsou furt, ale už nehrajeme.
Vybíráme si, do čeho investujeme čas.
Too old for RPG, too young to die....

P.S. Radost nad tím, že nahoře se mihl Lotrando, netrvala dlouho, když jsem si všiml data příspěvku.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od KDolecek »

Choďte s vašimi (potenciálnymi) spoluhráčmi von, na pivo, do kina, či si s nimi zahrajte nejakú inú hru. Ak si s nimi nerozumiete ako ľudia, nehrajte s nimi RPG.
Nechodíme, ale čím dál silněji inklinuji k tomu hledat si na delší hraní lidi, se kterými bych mohl.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Quentin »

Život je příliš krátký na hraní s cizími lidmi, když můžete hrát s přáteli :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Black Adder »

Argonantus píše: 20. 9. 2021, 16:32 Too old for RPG, ....
s tímhle si dovolím nesouhlasit i proto, že už sjíždím páté gumy
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Argonantus »

No, tak to jsme na tom podobně.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Cor »

Nu, původní skupina nejlepších přátel se propadla do hlubin času. Přátelíme se, asi už ne nejlépe, vídáme se, občas i pobavíme o RPG, ale nehrajeme spolu. Jeden pár hraje se svými kamarády a moc se nevídáme. Jedna (ex)členka občas vede nebo si zahraje one-shoty, ale už jsme spolu pár let nehráli. A druhá členka žije a bádá ve Francii, což limituje kontakt i čas na RPG na dálku.

Taky nás postihla divergence ve vývoji a asi už jsme i každý někde jinde, co do chápání a přístupu k RPG, storytellingu a tak.

Teď je můj zdroj saturace v oblasti RPG koncentrovaný na skupinky tady z RPG fóra a jednu skupinku kamarádů z larpové komunity, která vznikla z lidí, co si řekli "hej, hrál bych RPG a nemám s kým" a borce co řekl "Když se najdou lidi, budu vést hru přes discord. S tou hrajeme hlasově, jinak text based. Covidžel, distančně až na pár výjimek. Doba se změnila i já se změnil.

Všechny považuju za kamarády, s těmi z larpu se vídám (jsem se vídal ... ) na larpech, ale celá skupina se sleze právě jen kvůli hraní RPG.
S Markym, Komi, Jesusem a Faskalem jsme se i párkrát slezli k výletům a hospodám a do budoucna se s tím snad dá také covidu navzdory počítat.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Pan Bača a 7 hostů