Vlkodlak, nebo Upír co je více super?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

jaj, já napsal kelty? Hops... omyl, moc moc se omlouvám, zmátlo mě, jak sem tam dával ještě syna upíra a dcery, což je také slovanské, ale z pozdější dobym, která se už klonila k tomu mytologicky bídně chudému křesťanství...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
adinor farhes
Příspěvky: 51
Registrován: 21. 12. 2005, 12:17
Bydliště: Transylvania
Kontaktovat uživatele:

...

Příspěvek od adinor farhes »

Určitě upír. Miluji filmy s upíři tematikou. Ale jsem zastánce starých upíru stylu Dracula 1931 s Belou Lugosim ( velmi sympatický byl také dracula kde hrál Christopher Lee) nebo nosferatu s Maxem Shrekem. Upíry stylu Blade mě brali v 6 třídě, teď se na to dívam spíš jako na komiks.
A co se her tyče tak určitě upír je nej dá se hrát jako slušný či špinavý zloděj co saje štětky :-)=
Jeho pohled nitro plení, je to démon, propad' snění,
Jeho stíny v divném chvění plovou, na zem padajíce;
A má duše z těchto stínů, jež se chvějí, padajíce,
Nevystoupí - nikdy více!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Pieta:

Vůbec ne zásadní omyl. Podle všeho na tom něco je.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

Upíři.
Ale vlkodlaci jsou více naturalističtí...

Je to jen dojem, ale...
neměl Pieta náhodou na mysli, že má rád vlkodlaky stejně tak jako má rád upíry?

Nebylo by možné diskutovat o jednotlivých "výhodách"/"nevýhodách" upířího/vlkodlačího života, než jen chaoticky vvykřikovat?
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Děkuju za podpory a protesty k mému výkřiku.
Vidím to tak - když člověk studuje legendy o vlkodlacích a upírech, dneska už to bude spíš ze sekundárních/terciárních či jakých zdrojů. Tam se občas narazí na kategorická tvrzení, že X je synem Y, a podobná. Zajímavé na tom jsou dvě věci - jednak, že jsou vůbec kladeni do příbuzenského vztahu, což jasně znamená, že jsou si velmi blízcí, mají stejnou krev, stejnou podstatu. Druhak, že když se dají dohromady různá taková kategorická prohlášení, zjistí člověk, že ke každému "X synem Y" najde "Y synem X".

Proč je považuju za víceméně shodné? Protože když dám stranou legendy o kožoměncích (hodní vlkodlaci, chcete-li), mají upíři a vlkodlaci velmi podobnou podstatu - jde o legendu o průniku něčeho cizího do obvyklého lidského světa. Je to horror o tom, že je tu něco, co vypadá jako člověk, chová se jako člověk, a přitom je to mrtvé/je to zvíře. Je to takové promítnutí elementárních lidských strachů, strachů z toho, co číhá tam venku, z toho, co nás čeká po smrti, do něčeho, co má naší podobu, co se za vydává za nás. Proto považuju vlkodlaky a upíry za bytosti vzájemně velmi blízké, až totožné.

Že se v literatuře, filmech, hrách, a vlastně i těch starých legendách lecčíms liší, to je zjevné, to nepopírám.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Dával jsem přednost vlkodlakům před upíry - ostatně jsem hodně chlupatý a málo bledý, obočí mám skoro srostlé, navíc nesnáším ty suprmunchkiny upíry (a upírky) ve filemch a hrách ...

Ale pak jsem viděl, jací lidé se stylizují do vlkodlaků (jo, pak jsou také vlkeni, což jsou vlci chovající se jako lidé, a někteří lidé opravu věří, že mají v sobě vlčí postatu) a zhnusili se mi i vlkodlaci. Nutno ještě připočíst Van Hellsinga (film), kde jsou vlkodlaci mohutní a proto asi lépe a výše skáčou a lezou po stěnách ...

Postřílet všechnu tu novodobou pakáž a nechat jen starou klasiku, která měla styl.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Pietův příspěvek - zajímavý a podnětný.
Upíři a vlkodlaci vznikli určitě hodně hodně dávno, řekl bych už v pravěku. Nejstarší klasický vlkodlačí model bude asi ten werewolf ze skotských mýtů. Vzhledem k tomu, že lidové legendy předkřesťanských kultur se velice lišily od dnešních hollywoodských trháků ($D), přijde mi dost pravděpodobné, že tu pojmy jako vlkodlak, upír, stryga - "splývaly" (z dnešního pohledu).
Pro ty lidi, kteří si zkazky předávali, bylo podstatné úplně něco jiného, než nějaké přesné definice pojmů, které soudobá společnost "musí mít". Takže je možné, že nějaké to rozdělování v dnešním slova smyslu vzniklo až ve středověku (ve středověké Anglii je už vlkodlak podle některých pramenů docela dobře definován, např. tím, že jeho vlčí podoba nemá ocas).
Myslím si ale, že už v prapočátku vznikl vlkodlak jako "ten, který se mění ve vlka" a upír jako "ten, který se živí krví". Tedy - nebyla to jedna a tatáž bytost (a asi těch bytostí bylo mnohem víc, než dvě).
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

ilgir píše:Myslím si ale, že už v prapočátku vznikl vlkodlak jako "ten, který se mění ve vlka" a upír jako "ten, který se živí krví". Tedy - nebyla to jedna a tatáž bytost (a asi těch bytostí bylo mnohem víc, než dvě).
Asi ano, ale (a teď vařím z vody) mám takový dojem, že tam docházelo k nějakým solidním překryvům. Klasická představa upíra, který se mění ve zvíře (netopýra, vlka) je možná Stokerovým vynálezem, ale možná taky ne.

A ačkoliv wiki zrovna tuhle schopnost u klasických upírů nezmiňuje, našel jsem tam odkaz na jinou zajímavou teorii - totiž, že upíři i vlkodlaci mohli být mytologickým odrazem sériových vrahů...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Ilgir:

Vážně si zajeď na ten striga.info - věda v upírech už je o dost dál. V rumunském folklóru mají skutečně upíři a vlkodlaci podobné názvy.
Skotsko tutově není nejstarší; nejstaršího upíra jsem našel v Izaiášově proroctví, asi 700 př.n.l., vlkodlaci na tom nebudou o nic líp - "dlactví" je běžné prakticky v každé primitivní kultuře; vždy je to nějaký dravec nebo alespoň zvíře, kterého se zároveň báli a zároveň cítili respekt (na Hawaii mají žralokodlaky...)

problém upíra je v tom, že jste o odvozenou podmnožinu revenantů - oživených mrtvých, co se vracejí; potřebuje životní sílu, kterou bere živým (krev a životní energie jsou pro staré náody prakticky synonyma).

Oboje si myslím, že patří mezi nejstarší lidské mýty vůbec.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Jojojo... Já jsem nemyslel "nejstarší vlkodlak pochází ze Skotska" ale "nejstarší vlkodlak - takový ten současný, jak ho známe dnes - pochází ze Skotska".
Ale možná ani to není pravda... Myslím si však, že ti orientální a exotičtí vlkodlaci se od toho našeho určitě dost lišili, a to, myslím, platí i o těch antických - tam měl vlk trochu jinou roli než jako nebezpečná bestie.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

upíři i vlkodlaci mohli být mytologickým odrazem sériových vrahů...
Pokud bychom vycházeli z toho, že existence upírů a vlkodlaků nebyla nikdy věrohodně dokázána,
takže je možné, že ani neexistují...

myslím, že (jako mýtus) vznikli právě tak, jak naznačil Pieta:
o něco prapodivnější události, než je obvyklé (rituální vražda/ brutállní roztrhání těla oběti/kanibalismus...)
se po generace předávaly,
a tak dnes máme upíry a vlkodlaky.
S každým dalším vyprávěním kdysi vznikla další, o něco děsivější, o něco záhadnější, o něco nadpřirozenější, verze skutečnosti...

A z obyčejného člověka, který žil před mnoha lety, se tak stal "první" upír...

Nebo by další možností mohlo být, že se nejedná o zkreslení vzniklé dlouhým tradováním,
ale čistě o pověrčivost, strach a fantazii několika lidí,
kteří NÌCO viděli...
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Nejvíc se mi líbí ten Livonec, který o určitých zajímavých nocích běhal ve vlčí podobě do pekla bojovat s ďáblem o úrodu. Ale to má blíž k šamanovi než k stvůře, kterou si většina lidí pod slovem vlkodlak či upír představí.
Vůbec mám nejradši kladné pojetí vlkodlaků; upíry si jako klaďasy moc představit nedokážu.

Vampyrismus, resp. lykantropie jako kulturní jev jsou samozřejmě úzce propojené.
Existuje určitá choroba (detaily neznám) projevující se nadměrným růstem srsti a zubů, mentální zaostalostí a zvýšenou agresivitou. U takových nešťastníků je spojení s nějakým zvířetem logické.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Agarwe
Příspěvky: 32
Registrován: 7. 9. 2007, 15:46
Bydliště: Praha jako Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Agarwe »

Otázkou je, co je více ohebnější. Takový upír je pokaždé úplně stejný. Vysává krev kousnutím do krku...klasika, která existuje všude. Upíři jso ubuď nemrtví, nebo samostatná rasa, ovládají kouzla a vždycky jsou hrozně silní.
Kdežto takový vlvkodlak má mnohem více pojetí. Když si vezmeme bestiář Dračího doupěte, snadno dosáhneme velice častého výskytu vlkodlaků, kteří nejsou až tak silní. Nebo třeba jak říkal Wan-To, nevědomky se měnící chlápek. Další možnost je mu, který je schopen měnit se ve vlka dle libosti, nebo jsem i viděl něco na způsob: "ve dne člověk, v noci vlk". Anebo také to nemusí být "vlk", ale jakási stvůra chodící po dvou a mající vlčí rysy (např. třeba Harry Potter).
No takže, takový zajímavější je spíše právě on.
Ale otázka byla jiná, a v duelu nápad "upír" proti nápadu "vlkodlaka" velmi těsně vítězí upír.
Ptáte se co je to Pevnina?
To, co není oceán?
Možná ano, ale Pevnina je hlavně herní svět. Když už na něm žijete, měli by jste ho lépe poznat:-)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin »

Upiri se zdaji byt vic cool jen na prvni pohled.
Vlkodlaci maji do sebe vic nez se zda.

btw tahle otazka ma byt ve WoD sekci, a pokud ne, tak je tu asi spatne polozena, protoze upiri i vlkodlaci se lisi setting od settingu.

Ja kazdopadne nefandim ani jednomu z nich.

jsou to bestie ... mladi cerstve nakazeni upiri a vlkodlaci se od sebe tolik nelisi...

a kdyz tohle mladi preziji, tak se stanou zajimavymi charaktery.
Transilvansky typ upira hrabete ma respekt, stejne jako rytir s krvi vlkodlaci ...

ani jedni nejsou vic super ... jde o konkretni osobu
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Nakažení? Vlkodlaci NAKAŽENÍ? Pche, taková degradace... Být vlkodlakem byla u Slovanů výsada dávána bohy nejmocnějším bojovníkům, a co teprve naprosto archetipální a pro mě zcela vzorové pojetí vlkodlaků - sgt Delfína Angua von Überwald by Terry Pratchett...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: KDolecek a 8 hostů