Výběr systému

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Výběr systému

Příspěvek od Bajo »

Rozhodně se nedá říci, že by tu panoval jednotý postoj k výběru, hodnocení a v preferencích systémů. Což není naškodu. Docela by mě zajímalo, na základě čeho vlastně jako hráči rozhodujete, jaký systém si vyberete. Co je pro vás u systému důležité a co ne. Nebo co vás vede k přechodu na jiný systém.

------------------------------------------------------------------------Poznámka----------------------------------------------------------------------------
Nemám nic proti výměně názorů, ale rád bych se vyhnul snaze o konvertování nebo nedej bože pomlouvání ostatních systémů. Tahle diskuze má sloužit ne k tomu abychom vytvořili univerzální hodnocení nebo postup při výběru systému. Má sloužit k tomu, abych se min. já (doufám že i ostatní) dozvěděli různé pohledy a přístupy k pojímaní a hodnocení systémů od jiných lidí.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

No, každý systém je něčím specifický. Takže nějdříve si představím, jaká má hra vlastně být (realistická, epická, má být o akci a napětí, nebo o běžných životech postav...), jak moc ji chci vést in-game nebo metagame, a pak si vyberu systém, který tomuto stylu hry nejvíce odpovídá.

Například pokud mi nejde ani tak o postavu jako o příběh, a ani ne tak o bitky a akci, ale o atmosféru a náladu, a chci vést příběh jako takový a přidávat do něj své nápady, místo abych se zaměřil jen a pouze na svou postavu, pak si vezmu FATE.

Pokud hodlám hrát akční sci-fi ve stylu Battlestar Galactica nabo Firefly, se zaměřením na svojí postavu v příběhu, pak jsou docela vhodné GURPS.

Pokud si chci zahrát atmosféricky laděnou dark fantasy nebo horor se zaměřením na postavu, která se proplétá příběhem, který se splétá kolem ní napůl oproti její vůli, a prožít si její reakce a pocity, pak asi sáhnu po WoD.

Nicméně obecně dám vždy přednost skill base systému před class&level systémem. Nemám C&L zrovna v lásce...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

2 Tuk-enek: Takže si systém vybíráš podle typu hry, který chceš hrát? Systémy tedy vybíráš podle vhodnosti na dané téma a styl hry? Co by ti musel nějaký další systém nabízet, aby jsi na něj přešel.

Jak jsi se dostal k Shadowrunu, bylo to tam podobné?
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Jako hráč se obvykle přizpůsobím výběru vypravěče, za předpokladu mám zájem s ním hrát. Jsem-li sám vypravěčem volím systém v první řadě podle toho, aby vyhovoval mé přirozeně líné povaze - tedy byl patřičně jednoduchý a snadno pochopitelný, bez velkého dumání nad tabulkami. Proto mám taky raději univerzálnější systémy, takže můžu měnit prostředí bez změny systému.
Je pro mne také důležité nakolik dobře dokáže představovat svět nebo prostředí, ve kterém se chystám hrát.
Zajímá mne, jak vyhovuje hráčům, se kterými chci hrát.
A samozřejmě je tam řada takových souběžných faktorů, jako například - jak mi vyhovuje komunita, která kolem něj existuje. Jaké doplňky nabízí. Je to takové vyvažování něco za něco.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Jak bych to řekl? Systém pro mě, když se nad tím zamyslím hlouběji, nehraje žádnou roli. To zní jako dosti odvážné tvrzení, ale mylím že spoustu lidí tady je na tom podobně, aniž by si to uvědomovali.

Začal jsem Dračákem, hrál jsem jak jsem uměl a jak se dalo očekávat od 15letého šolina. Hrál jsem DnD a hrál jsem jak zase prostě jak mi to šlo přirozeně, tak abych se bavil. Hrál jsem Nobilis, totéž. Hrál jsem WoD, totéž. Prostě ať hraju cokoliv, tak hraju tak jak myslím že to je dobré, tak abych se bavil, tak abych u toho zároveň relaxoval, tak abych sebe a pokud možno i ostatní obohatil pojetím postav, nebo zápletkou příběhu. Někdy se mi to daří více, někdy méně. Systém na to nemá vliv.

Systém bych přirovnal k talíři a RPG k jídlu. Je celkem jedno jaký má talíř tvar, vám by mělo jít o jídlo. (i když to nikomu nevnucuju, pokud někomu jde o systémy a ne o RPG) Některé talíře jsou dobře a vhodně tvarované, a jestli mají, nebo nemají nějaké zdobení, je jen otázka vkusu. Mohou být prosté, plytké, hluboké, různé. Samozřejmě pokud má talíř tvar nevhodný, takže pokrm je těžké z něj získat, pak budeme spíše preferovat jiné talíře. Ale dokud je jejich tvar vhodný k pojídání daného pokrmu, pak jsou jednotlivé odchylky nedůležité. A vždy je tu možnost talíř zahodit a jíst ze země, ačkoliv je to dost necivilizované.

Dost analogií. Myšlenku jsem vyjádřil. Ještě bych rád dodal, že poslední dobou zjišťuji, že hraní bez lpění na systému má své kouzlo, je rychlejší, dynamičtější (viz. WoD s Qualdezarem), ale chce to aby se hráči snažili nevyvolávat zbytečné konflikty a nechat jako autoritu v rozhodování Vypravěče.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Taky tedy přispěji, když jsem s tím začal:

Vzhledem k tomu že se o systémy v poslední době celkem začínám zajímat, nedělá mi problém se učit nová pravidla. Klíčové jsou pro mě hlavně 2 věci: Systém by neměl být zbytečně komplikovaný (tedy ne více než pro hru nezbytně potřebuji, tedy moc ne $P ). Systém musí nabízet něco nového zajímavého a preferuji spíše systémy zaměřené na nějaké prostředí nebo téma. Tedy oproti Alnagovi neholduji univerzálním systémům (pokud nenabízí něco extra). Mám rád settingové systémy (pokud je dostatečné temný, tím lépe a to mylsím vážně a mám k tomu důvod).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Moje preference při výběru systému byly jednoduché - potřeboval jsem systém, který by neomezoval tvorbu postav ani použití v různých světech, tedy něco univerzálního.
V té době (1997) u nás byly známé jen DrD, Stín meče a Shadowrun, sem tam něco okolo ADnD, takže jsem si musel udělat vlatní systém, u kterého jsem pak zůstal. I teď je pro mě jednodušší přidat jednu dvě věci do svých pravidel než se jako Vypravěč učit nová.

Když hraju za postavu, tak preferuju systémy, které mě nebudou omezovat, mám raději dovednsotí systémy, ale prostě hraju to co je a tak jak to je.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

U mě je to jednoduché, nejsem žádný příznivce konvertování settinglů do jiných settingů. Já nehraju systémi podle toho jaks e mi líbí, já hraju světy které s emi líbí a k tomu si vybírám existující (Dragonlance, Engel), nebo nejvhodnějši (Urban Fantasy - Tristat) systém dle mého názoru.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Dalcor: Jen to přiznej - prostě si vybíráš, vybíráš... ale ať vybereš jakejkoliv systém, vždycky vybereš d20 $P
Ne, jen hlodám.
2 Tuk-enek: Takže si systém vybíráš podle typu hry, který chceš hrát? Systémy tedy vybíráš podle vhodnosti na dané téma a styl hry? Co by ti musel nějaký další systém nabízet, aby jsi na něj přešel.

Jak jsi se dostal k Shadowrunu, bylo to tam podobné?
Ano, vybírám si systém podle hry kterou chci hrát a vhodnosti k danému tématu a stylu.
Abych přešel na nějaký systém tak by mi musel nabízet lepší reflexi dané tematiky. Uprostřed hry systémy neměnim, nicméně vzhledem k tomu že většina her je specifických se nijak nebráním house-rulování za účelem přiblížení systému ke hře.

Se SR je to u mě složitější, přiznejme si, že ten systém zase za tak moc nestojí, je spíš podprůměrnej a má dost chyb. Nicméně... u SR jde o dvě věci -
za a) na něm s F´inëalar jedeme dlouhodobou kampaň od chvíle, kdy jsem je poznal a ostatním sedí (a mě taky moc nevadí - ostatně viz co psal Invictus)
a za b) tak trochu z nostalgie, protože SR byl první RPG které jsem hrál po DrD. Dá se říct, že se se SR začala psát moje RP historie, i když i předtím jsme v DrD k RP hodně (dost kvůli mě) směřovali, nicméně SR to dost (několikanásobně) urychlil a v důsledku vlastně způsobil že jsem ostatní v Gruppě přesvědčil abychom se vykašlali na DrD a přešli na GURPS.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

2 Tuk-Enek: Mě totiž zajímalo do jaké míry kdy hráči bývají ovlivněni (nebo omezeni) svou skupinou.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Tukan - já za to nemůžu že nejlepší settingy jsou v D20 $P
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6299
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Qualdezar píše:Mě totiž zajímalo do jaké míry kdy hráči bývají ovlivněni (nebo omezeni) svou skupinou.
Řekl bych, že dost zásadně...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Fritzs píše:
Qualdezar píše:Mě totiž zajímalo do jaké míry kdy hráči bývají ovlivněni (nebo omezeni) svou skupinou.
Řekl bych, že dost zásadně...
Pak je otázka, čím jsou ovlivněni ostatní. Těžko budou mít všichni důvod: protože to hrajou ostatní. :roll:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Qualdezar píše:2 Tuk-Enek: Mě totiž zajímalo do jaké míry kdy hráči bývají ovlivněni (nebo omezeni) svou skupinou.
Často velmi zásadně. Slyšel jsem asi od pěti lidí větu typu "Tak jsem u nás navrhnul, že by se hrálo podle tvých pravidel, ale ostatní mají rádi DrD a nechtějí nic jiného ani vyzkoušet".

Většinou mám dojem, že hráči vychovaní generací RPG tak před deseti lety (a hlavně dračákem, i když občas to pozoruju i u Shadowrunerů) nechtějí moc měnit systém, protože ten co hrajou už mají zmáknutý - znají pravidlové vychytávky, hodnoty a specialitky obvyklých protivníků, výhodně doplňky a podobně. Hraním jiného systému by o tyhle "výhody" přišli, a pokud by se mělo jednat o systém, který nemá nějak přesně stanovená pravidla a / nebo v něm nelze nakombit postavu, tak ho odmítnou apriori.

Na druhou stranu když pak někdy vidí, jak jinak se dá hrát v jiném systému, občas změní názor.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

To mi právě příjde jako hrozně krátkozraká blbost. Chápu když někdo preferuje svůj systém, něco vyzkoušel, ale to jeho mu prostě vyhovuje více. Ale fakt mi občas příjde škoda, přístup některých lidí, to co hraju je nejlepší a stačí mi to. Je to samozřejmě jejich věc, zvlášť pokud se u toho dobře baví. Ale třeba se ochuzují o něco, co by je bavilo ještě více.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 14 hostů