Vesnické Fantasy

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět

Vesnická fantasy znamená...

Víc low než low-fantasy
6
2%
Málo-magická
16
4%
Magie, byť třeba mocná, je neokázalá
20
5%
Rustikální romantické prostředí
22
6%
Pozitivní, hřejivé ladění
8
2%
Poetika českých vesnických příběhů (Němcová atd.)
11
3%
Tlak je na "uvěřitelnost" nebo "smysluplnost" ve vztahu k fantasy-historičnosti
13
3%
"Dračákovská realističnost" okolních lokací
5
1%
Přítomnost folklóru
21
6%
Absence "pořádné" veřejné moci
11
3%
Divočina za humny
25
7%
Význam přírodních cyklů
12
3%
PC jsou vesničani
7
2%
PC působí v rámci své komunity
9
2%
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy"
25
7%
Postavy makají za zlámanou grešli
15
4%
Postavy nejsou žádané - a když tak ze zoufalství
4
1%
Hrdinové začínají jako mládež
4
1%
Zabývá se obyčejným člověkem
13
3%
Komorní množství osob
16
4%
Vztahy a osobnost vesničanů jsou příběhově důležité
24
6%
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice)
24
6%
Zápletky jsou triviální, všední, nezajímavé, běžně nevyžadující hrdiny
7
2%
Zápletky nepřesahují vesnici/komunitu
13
3%
Zápletky nemají dopad na vnější svět
14
4%
Největší sázkou je osud / smrt jednotlivců
9
2%
Motivace záporáků jsou triviální / lokální / omezené skriptem
9
2%
Detektivka o vesničanech
9
2%
Nudná hra, zábavná aktem hraní - obsahu navzdory
2
1%
Je to hanlivé označení pro nudná dobrodružství
4
1%
 
Celkem hlasů: 378

ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Vesnické fantasy je termín, který se tu dle všeho používá celkem často, obzvlášť ve vztahu s Dračím Doupětem (až už ODRD nebo DRD II). V databázi má tento termín i vlastní tag, ale nejsem si jistý jestli to někdo někdy přišel s nějakou ucelenou definicí.

Pokud se nemýlím jde o čistě českou (československou?) záležitost a jakožto zájemce o historii vývoje Fantasy a RPG (hlavně v našich končinách) by jsem se rád o tomto fenoménu dověděl víc. Nenapadá mě nic lepšího než se zeptat pamětníků... (Jestli vám tak můžu říkat?)

Co je to teda to vesnické fantasy? Co musí správné vesnické fantasy obsahovat? Co nesmí obsahovat? Jak došlo k zrodu tohoto žánru? Jak se liší od klasického low fantasy? Jací jsou klasičtí představitelé vesnického fantasy? Vyskytuje se vesnické fantasy i mimo RPG (knihy, filmy)? A jé to vůbec vhodný žánr pro 'klasické' (DnD, DrD) FRPG?

Vložte svůj názor do této spreadsheet.
Naposledy upravil(a) ondralukas1010 dne 14. 9. 2021, 10:56, celkem upraveno 7 x.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Pepa píše: 21. 9. 2021, 13:51 Když se podívám do té vaší tabulky na prvky "Obsahuje jen minimum magie", "Magie, byť třeba mocná, je neokázalá", "Magické prvky vychází víc z folklóru než moderního fantasy", tak vy tam také nemáte úplnou shodu, co tam musí být. Respektive takhle: Myslím, že ten Celestus se do toho popsaného vydá a není to ještě tak úplně "antiprvek"...
Nevydá. Právě tím, jak je okázalý. Kdyby to byl kalendář ze šesti menhirů, je mnohem víc v pohodě. Teda pokud bychom hvězdopravectví považovali za folklór. Mě osobně to evokuje spíš rudolfínský dvůr a obecně město (a theurgy), tedy "vyšší magii".

Na druhé straně tyhle kalendáře a uctívání hvězd je opravdu staré, takže proč ne?

Osobně mi teda naskakuje asiciace na C'thulhu, ale to je asi tím, že jsem o víkendu hrál Eldritch horror. Pro mě je to prvek na hraně, ale musí být neokázalý, jinak je to epika nebo nějaké imerzivní fantasy, kde žasneš nad velkolepými divy dávných civilizací...

Jinak odhlédnuto od obrázků:
Pepa píše: 20. 9. 2021, 16:35 Je vesnickou fantasy, když se lidé...
... sužovaní vlkodlaky...
Pokud je těch vlkodlaků nějak moc (nebo to nejsou "praví" vlkodlaci, ale třeba jen divoši stižení nižší kletbou skrze krev jejich vůdce = pravého vlkodlaka) tak spíš ne. Smečka vlkodlaků mi zní docela epicky, ale jak říkám, strašně záleží na tom, jak v kontextu světa fungují coby epická výzva.
... pokouší na festivalu sklizně...
Festival sklizně jsou dožínky, ne? :-) Jinak to je ok prvek.
... pomocí prastarého astronomického zařízení...
Viz výše.
... provést rituál, jenž má navrátit rovnováhu mezi nocí a dnem?
Spíš ne. Leda by ta nerovnováha měla nějakým způsobem lokální charakter. Jinak je to hrozná epika. Nebo horor, pokud ta nerovnováha není skutečná, ale místní tomu věří a hodlají někoho upálit v té absurdně velké konstukci... (Oh, Lovecraft is taking my mind :-D)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Pokud víš předem že se chceš nechat inspirovat k VF a následně v obrázku hledáš VF, najdeš jí, a tvrdíš, že tudíž obrázek evokuje VF... to je argumentace kruhem jak z učebnice. Kreativní schopnost vidět cokoliv v čemkoliv fakt neni argument v diskusi o tom jestli něco samo o sobě jak to je danou věc evokuje nebo ne - jestli jí to evokuje nebo jestli to v tom dokážeš s trochou násilí vidět jsou dvě úplně odlišné otázky.

Že jsem na těch obrázcích viděl "něco jiného, než tam je" - ok, u pohřební hranice (ta vznosná róba je u mě pořád naprosto mimo VF a ten obrázek to vyzněnim posouvá někam úplně jinam, ale whatever), ale pokud 20m monstrum jen switchneš za 20m US burning mana, tak jsme kde jsme byli - rozhodně ne ve VF. A jestli si dav s pochodněma a vidlema spojít s vesnickou vědmou v příběhu bez dalšího přesahu jinam spíš než s Frankensteinem nebo s Penny Dreadful origin story spojenou s celonárodním honem na čarodějnice...

Jinak od začátku jsi psal, že většina těch obrázků Ti VF evokuje - ale nenapíšeš které ne a pak se postupně od každého zmíněného distancuješ. Možná když se chceš tvářit tak korektně, tak Ti nebude vadit napsat které obrázky specificky Ti tu VF evokují (jsem moc zvědavej na velikost té "většiny" kterou si psal v momentě, kdy se k nim budeš hlásit jmenovitě a ne jen vágní deklarací).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Sirien píše: 21. 9. 2021, 15:21 Pokud víš předem že se chceš nechat inspirovat k VF a následně v obrázku hledáš VF, najdeš jí, a tvrdíš, že tudíž obrázek evokuje VF... to je argumentace kruhem jak z učebnice. Kreativní schopnost vidět cokoliv v čemkoliv fakt neni argument v diskusi o tom jestli něco samo o sobě jak to je danou věc evokuje nebo ne - jestli jí to evokuje nebo jestli to v tom dokážeš s trochou násilí vidět jsou dvě úplně odlišné otázky.
Ok, tohle je ve skutečnosti fér point. Já k tomu přistupoval jako "lze se tímhle inspirovat pro VF?". A bral jsem ty obrázky v kontextu toho, co k nim psal Pepa, teda nikoli jen jako Rorschachův test.

Na druhé straně ty děláš pravý opak. Hlavně vidět, proč ne (róba kněžky vedoucí obřad žehem - nejspíš na vesnici umřel někdo důležitý - ti automaticky evokuje firestorm).

Proto vyzývám ke konstruktivní debatě, ne k emotivním komentářům, kde všechno šmahem zamítneš, protože ti pak tvůj příspěvek připadá víc cool (nebo co...).

Imho je dost rozdíl, jestli někdo epicky upaluje chodící kolos nebo "jen" zapálil přečíčeně velkou dřevěnou konstrukci (jejíž velikost, co by do nevesnických prostředků jsem hned zmínil). A to je ono. Ty vidíš monstrum, které někdo epicky upaluje. Kdybys napsal - ten festival tam je očividně městský či větší (v hlavním městě knížectví/království), tak jen přikývnu.

Jinak teda věcně k těm obrázkům (předem říkám, že na další reakce už nemám čas, ani chuť, ale pokud budou odpovědi věcné, rád na ně časem navážu):
Obrázek Obrázek
Čerodějnice a vesničané chystající se něco dělat, pokud si myslí, že na ni mají v přesile nebo jsou dostatečně zoufalí. (A dost možná ji křivdí).
Obojí je prvek vesnické fantasy. Stylistika zejména druhého obrázku je příšerná, kazí mi imerzi, ale jako prvek lidí spjatých s půdou připravených ji bránit mi to sedí.
Obrázek Obrázek
Vlkodlak, co je za dne vesnickým silákem a v noci vlkodlakem (je nebezpečný i pro vesnici - sere si do vlastního hnízda? Nebo loví tuláky a pocestné? A nechrání náhodou vesnici před skřety?) Jasný prvek vesnické fantasy (ale nemusí být samozřejmě jen v ní).
Obrázek
Pepa o tom psal jako o "festivalu sklizně" přestože je to něco jiného. Takže festival sklizně ano, tahle elfí (nebo co je to) stylizace ne.
Obrázek
Ne. (Od začátku jsem psal, že by to musely být maximálně menhiry nebo tak).

Budu pokračovat, jen nemám rád monstrposty.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jerson »

MarkyParky píše: 21. 9. 2021, 14:38Jen aby od potom epickému pálení figuríny nešli epicky do sousední vesnice podříznout májku.
Doufám že jsi neopomněl, že samotné pálení figuríny mi epické nepřijde (protože očekávání epických situací vyvolává.)
A pokud by po slavnosti s takovým požárem šli podřezávat májku, což by byla náplň celého dobrodružství - nepřišlo by ti to málo?
Navíc Pepa psal o rituálu, který má navrátit rovnováhu mezi dnem a nocí. To mi přijde jako docela velké téma.

Nicméně pokud jsou mé příspěvky hodné takového trolení, tak toho nechám, na definiční války jsem už poněkud starý.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od MarkyParky »

A pokud by po slavnosti s takovým požárem šli podřezávat májku, což by byla náplň celého dobrodružství - nepřišlo by ti to málo?
Tak pokud je to vesnická fantazy, a podříznutí té Majky znamená třeba to, že se příští rok v té jedné vesnici nenarodí žádný kluk, a tamní to samozřejmě nepodceňují, takže jim tu Majku hlídá (krom místních siláků, povzbuzených lektvarem od vědmy na blatech) ve hvozdu polapený vrrrk, tak ne, nepřišlo by mi to málo.

Přišlo by mi to na krátké vesnicko fantastické dobrodružství tak akorát. Jen se zdráhám to označit za epické.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Navíc oni pálili tu figurínu (menší než na obrázku) přece proto, aby zažehnali smrtonoše (nebo jakýkoli jiný přízrak obrovského psa chodícího po blatech), který před májovou nocí, kdy ohně očistí zemi od zla, loví. A sousední vesnice není na vysočině přes kopec, víme?
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Obrázek

Spíš ne. Všiml si ale vůbec nekdo, že ten chlap nemá zbroj ale kabátec a jen jakýsi chránič krku a ramen (a z nějakého důvodu okovaný klobouk?). Tohle je IMHO Warhammer, což je spíš řezničina a horor, ale kdybys mi dal jen tenhle výjev, řeknu: "Záleží, co je tam dál. Kam jde a proč líčí to oko (proč má hlad)?"

Obrázek
Na pozadí je spíš město nebo DnD představa vesnice. Tenhle dav opravdu může jít po čarodějnici (protože v daném settingu černá magie existuje a téma nijak nesouvisí s čarodějnickými procesy). Můžou jít po frankensteinově mosntru schovaném ve mlýně, které není "monstrum". Existuje vůbec nějaký příběh, kdy jdou vesničané na upíra? :think:

Ten výjev může být z VF, ale uznávám, že klasický prvek VF to není. (Pokud to tedy nejsou vlastně vesničtí dobrodruzi, protože ta holka je ve skutečnosti prvolevelová klerička a má i jakousi korzetozbroj).

Obrázek
Tohle je spíš vesnická fantasy (protože Klepna, zaklínač/čarodějka a polednice), ale souhlasím, že obecně je ten obrázek o niče.

Obrázek

Jako ne, pokud jsou to direwolfové a přiznávám, že v prvním prohlédnutí jsem ho taky zamítl. Když teď na něj koukám, tak si spíš myslím, že jsou to hafani-nosiči a chová je pulčík, což je klidně VF :-P

Obrázek
Tohle je prostě pohanský pohřeb žehem, v mé kampani typický prvek VF. Jen má kněz na sobě roucho Svarožiče.

Obrázek
Tohle ne. Je to moc velké. Ale stačí změnit stylistku a už se někam blížíme. Původně jsem o tom ale psal hlavně proto, že ty jsi s hodnocením tohohle obrázku byl mimo úplně totálně, což byla má hlavní pointa. A podobně jako v tvých hejtech se holt ztratila ve formě podání.

Obrázek
Tohle jo, pokud se dobrodružství točí kolem těch oslav. Ale jako souhlas, že je to dost o ničem.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Pepa »

Sirien píše:Magic sou samy o sobě odpadní žánr...
Ano, samozřejmě. Protože Wizardi tvořit dobré světy, dobré příběhy a dobré artworky neumí. (Oh wait! Vždyť Wizardi mají "pod palcem" celé Dungeons & Dragons a všechny jeho světy!)

Takže díky za názor, ale teď už se zase vrať na Kostku, kam patříš, ano?

York: Než ti to celé vyjevím, tak se tě zeptám ještě jinak...

:arrow? Rytíř ve zbroji - Tak jako když je "hned vedle" les, ve kterém pobíhají vlkodlaci, tak je asi vhodné (žádoucí?) nějakou tu zbroj mít... A ještě: Líčí oka na zvěř nebo na vlkodlaky? :wink:

:arrow? "Direwolfové" - Ano, to jako Hru o Trůny evokuje, ale na druhou stranu: Nebyl Winterfell (a jeho okolí) také právě takovou "vesnickou fantasy"? Bláto, špína, zima se blíží, vlci, lesy, stromy s podivnými červenými listy... :think:

Jezus: V originále se to jmenuje "Harvesttide festival" a řekl bych, že za pár set let se z toho vyvine americké Díkůvzdání... :wink:

(Teď se dívám, že se tady ještě možná nějakých pár obrázků ztratilo :think: Kdyžtak je doplním, ale to už asi opravdu ve formě karet.)
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Je fakt, že ta "zbroj" - chrániče ramen a krku - dokonce dává smysl právě proti vlkodlakovi, protože tam se ti pravděpodobně zkusí zakousnout :-D Ale jako líčit oko na vlkodlaka fakt ne, spíš si krátí hlídku líčením na večeři, nebo se fakt odněkud vrací a má hlad...

Vážně jsou to direwolfové nebo jen u těch huňáčů přepíráme Sirienovu interpretaci, aniž bychom si pořádně prohlédli obrázek? Jinak okolí Winterfellu ano, Winterfell ne - to jsou aristokrati a dvůr lorda, to jsou úplně jiné zápletky.
Pepa píše: 21. 9. 2021, 16:14 Jezus: V originále se to jmenuje "Harvesttide festival" a řekl bych, že za pár set let se z toho vyvine americké Díkůvzdání...
Jo, teď už to dává mnohem větší smysl. Zejména ta dýně :-D Spíš je to předchůdce Halloweenu, protože se slaví podzimní sklizeň právě dýní, jablek a podobných věcí.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od York »

Pepa píše: 21. 9. 2021, 16:14Líčí oka na zvěř nebo na vlkodlaky?
Jako že je preventivně chytá, dokud jsou to ještě štěnátka? :)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Quentin »

Pepa píše: 21. 9. 2021, 16:14Takže díky za názor, ale teď už se zase vrať na Kostku, kam patříš, ano?
Obrázek
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Cor »

Hra o trůny není vesnická fantasy, byť některé knižní kapitoly nebo seriálové epizody mají nějaké prvky, ano.
Ale to je jako ten Pán prstenů, v Kraji by to bylo na vesnickou, nebo spíš Hearth fantasy jako kované, ale je to jen epizodický překryv žánrů.
Hodně RPG her začne ve "vesnické fantasy", právě kvůli tomu from Zero to Hero a ta fáze končí odchodem z rodné vísky - a částečně se může epizodicky vracet, pokud se postavy vracejí domů, nebo se dostávají do podobného prostředí (tam to ale obvykle nebude ta čistá vesnická fantasy, zase spíš jen překryv.).
Tohle překrývání zvládá docela zajímavě i Zaklínač, knižní i herní. Zejména ve hrách se v některých částech/zónách z vesnické fantasy těží velmi, i když je hrdina srovnatelný s vysokolevlovými DnD postavami a nakonec někdy převládají jiné žánry nebo jejich prvky...
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Quentin: Já bych si troufl odhadnout, že tam je víc "normální", když někdo "diskutuje" Sirienovým stylem a jeho hlavní názorové vyjádření spočívá v perlách jako "Magic sou samy o sobě odpadní žánr" bez jakékoli další souvislosti. Navíc se Sirien netají tím, že mu vesnická fantasy nevoní (sic!), takže je vážně tak trochu otázka, co tu krom trollení vlastně dělá.

Já bych tu výzvu (kterou jsem ostatně první postnul já), klidně doplnil o "nebo klidně zůstaň, ale zkus se vyjadřovat jako člověk". Je to ale pochopitelně můj soukromý apel (i když rád vidí, že kdy jsem popadl vidle, už se za mnou někdo srocuje... :-)=

EDIT: Cor +1
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od KDolecek »

Pepa píše: 21. 9. 2021, 16:14 Takže díky za názor, ale teď už se zase vrať na Kostku, kam patříš, ano?
Nic hloupějšího jsi nevymyslel?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

York píše: 21. 9. 2021, 14:11 Asi nejmíň mi na vesnickou fantasy sedne rytíř
York, simtě, říká ti něco slovo "tvrz"?
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 5 hostů