Vesnické Fantasy

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět

Vesnická fantasy znamená...

Víc low než low-fantasy
6
2%
Málo-magická
16
4%
Magie, byť třeba mocná, je neokázalá
20
5%
Rustikální romantické prostředí
22
6%
Pozitivní, hřejivé ladění
8
2%
Poetika českých vesnických příběhů (Němcová atd.)
11
3%
Tlak je na "uvěřitelnost" nebo "smysluplnost" ve vztahu k fantasy-historičnosti
13
3%
"Dračákovská realističnost" okolních lokací
5
1%
Přítomnost folklóru
21
6%
Absence "pořádné" veřejné moci
11
3%
Divočina za humny
25
7%
Význam přírodních cyklů
12
3%
PC jsou vesničani
7
2%
PC působí v rámci své komunity
9
2%
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy"
25
7%
Postavy makají za zlámanou grešli
15
4%
Postavy nejsou žádané - a když tak ze zoufalství
4
1%
Hrdinové začínají jako mládež
4
1%
Zabývá se obyčejným člověkem
13
3%
Komorní množství osob
16
4%
Vztahy a osobnost vesničanů jsou příběhově důležité
24
6%
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice)
24
6%
Zápletky jsou triviální, všední, nezajímavé, běžně nevyžadující hrdiny
7
2%
Zápletky nepřesahují vesnici/komunitu
13
3%
Zápletky nemají dopad na vnější svět
14
4%
Největší sázkou je osud / smrt jednotlivců
9
2%
Motivace záporáků jsou triviální / lokální / omezené skriptem
9
2%
Detektivka o vesničanech
9
2%
Nudná hra, zábavná aktem hraní - obsahu navzdory
2
1%
Je to hanlivé označení pro nudná dobrodružství
4
1%
 
Celkem hlasů: 378

ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Vesnické fantasy je termín, který se tu dle všeho používá celkem často, obzvlášť ve vztahu s Dračím Doupětem (až už ODRD nebo DRD II). V databázi má tento termín i vlastní tag, ale nejsem si jistý jestli to někdo někdy přišel s nějakou ucelenou definicí.

Pokud se nemýlím jde o čistě českou (československou?) záležitost a jakožto zájemce o historii vývoje Fantasy a RPG (hlavně v našich končinách) by jsem se rád o tomto fenoménu dověděl víc. Nenapadá mě nic lepšího než se zeptat pamětníků... (Jestli vám tak můžu říkat?)

Co je to teda to vesnické fantasy? Co musí správné vesnické fantasy obsahovat? Co nesmí obsahovat? Jak došlo k zrodu tohoto žánru? Jak se liší od klasického low fantasy? Jací jsou klasičtí představitelé vesnického fantasy? Vyskytuje se vesnické fantasy i mimo RPG (knihy, filmy)? A jé to vůbec vhodný žánr pro 'klasické' (DnD, DrD) FRPG?

Vložte svůj názor do této spreadsheet.
Naposledy upravil(a) ondralukas1010 dne 14. 9. 2021, 10:56, celkem upraveno 7 x.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

Selhan:
Znovu poukazuji na tu tvrz.
To je venkovské sídlo, kde bydlel šlechtic.
Tedy; bydlel ve větším a bytelnějším statku mezi těmi ostatními vesničany. Byl jeden z nich, i když je bohatší a důležitější a velí jim.
To je jako kapitán, který nepřestává v důsledku svého kapitánství být námořníkem a je furt na lodi s těmi ostatními.
Vypreparovat z vesnice všechny bohatší a urozenější jedince je umělá operace, jejíž smysl mi uniká.

A bohatší pán na hradě se sice chtěl povznést nad venkovany a koukat na ně shora, ale nic to nemění na faktu, že byl furt na venkově, jak zjistil po pěti krocích, když šlápl na cestě před hradem do kobylince od vlastního koně.
Stejně tak rozdíl mezi pekařem ve vesnici a pekařem na hradě, nebo mezi kovářem ve vesnici a kovářem na hradě je vpravdě akademický. Věci také komplikují lokace jako "podhradí" nebo "latrán".

Totální relativita těchto věcí byla naprosto jasná i Tolkienovi, který sice užívá o sídle Rohanského krále vznosné označení "Zlatá síň", ale Gríma to někde naštvaně uvádí na pravou míru o tom, jak je to vlastně taková chalupa.
Což by asi dnešní člověk řekl o devíti z deseti panovnických sídel někde v 10. století v Evropě.

Fantazy je hodně zblblá Hollywoodem, který vidí všechny hrady o velikosti Angers nebo Toweru. Což je ovšem o dost vyšší level civilizace a taky hodně speciální záležitost i ve své době, asi jako Kings Landing ve Westerosu.

Rozdíl mezi venkovanem a vesničanem mi naprosto není jasný. Jediné rozumné opozitum obou je měšťan.

Takže dělat definici na základě toho, co tu bylo původně prezentováno jako nadávka a snažit se to dodržet činí úlohu dost neřešitelnou, protože toto se v realitě nejspíš moc nevyskytovalo a jednak se tímto způsobem nikdy nikdo vyprávět nepokoušel.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 21. 9. 2021, 19:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Argonantus: jakože nejsem historickej expert a už vůbec ne na tohle období, ale neni náhodou ve středověku rozdíl mezi pekařem na venkově a ve městě třeba stutus poddaného / měšťana, a návazně pak logicky např. členství v cechu? Jakože možná to je až z pozdějšího období - ale zase na druhou stranu, byl vůbec v tom dřívějším období na venkově vůbec někdo jako "pekař"? Mlynář, jasně, ale pekař?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

Rozdíl mezi tím, že je někdo organizován v cechu a někdo není mi připadá jako kritérium typu fantazy dost nepřesvědčivé.
Nehledě na mraky hraničních stavů, kdy je někdo sice ve městě, ale majitel města nedovolil cech zřídit; stav, kdy je naopak cechů několik a hádají se; stav řemeslníka v tom podhradí; stav, kdy je řemeslník zároveň purkmistr, atd.

Já bych raději do věci tímto směrem nezabrušoval, jak praví klasik.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Cor »

To by bylo odbroušení do jiného tématu, asi. Prostě "běžná nudná historie je daleko barvitější a zajímavější, než většina toho, co si vymyslí autor na zelené louce bez její znalosti", protože souvislosti a provazby skrz naskrz. Nic, jiné téma.

Venkovan/vesničan také rozdíl nevidím. Leda snad pokud někdo bere vesničan = peasant = dělník v zemědělství (což je široký pojem sám o sobě, mimochodem) a to je hodně zužující. Já si ale nemyslím, že by pro vesnickou fantasy bylo definiční, že protagonista musí být vesničan nebo, že se nemohou objevit na scéně postavy nedělnického nebo i nevenkovského charakteru. Záběr je na tu vesnici, výrazné osobnosti místních, "frakce" uvnitř vesnice, vztahy a zájmy. Hrdinové v tom mohou být zapleteni meritem původu, ale také to mohou být cizinci zvenčí.

V té Písni ledu a ohně...no....ta vesnice je spíš kulisa, ve skutečnosti nikoho malí lidi, jejich osudy, vztahy na té vesnici...tolik nezajímají. Jsou v rychlosti vztyčeny a vybudovány, jen aby byly hned smeteny a zašlapány. Poslouží jednorázově a převálcují je světoborné věci jako války, draci a politika.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

No, teď na to koukám; asi jsem to dost nezdůraznil, ale podstatou vesnice je jistá soběstačnost a uzavřenost.
Je to vynález pravěký, který toho moc dalšího nepotřebuje; místní obyvatelé si vyrábějí jídlo, oblečení, obydlí; hodně z nich vlastně nikdy z vesnice pořádně nevylezlo (jako Sam v Pánovi prstenů; teď jsem nejdál, jak jsem kdy v životě byl).
Konečný počet osob se navzájem obvykle dobře zná.

Původní pravěká vesnice dokonce neměla ani čas takový, jaký známe; točil se ve věčném mytologickém kruhu ročních prací; letos to bude podobné jako loni a předloni a za dědečka. A dál si to pořádně nikdo nepamatuje; dál jsou jen věčné mýty, stále použitelné. Tohle rozbourali až křesťani s těmihle kostely; a trvalo jim to zřejmě hromadu let postupné změny, určitě to nešlo rychle.

A předpokládám, že tahle samožerná uzavřenost je patrná i na tom dobrodružství; je to jako dungeon v CRPG, můžeš padesát hexů k severu a padesát na východ a dál už nic není; je tam nějaký les, který tvoří hranici všeho myslitelného.
Pro GM to samozřejmě představuje hromadu zjednodušení. Nemusíme řešit tisíc let dějin pěti království; postavy nic takového netuší a moc je to ani nezajímá.

V reálnější realitě to samozřejmě tak hermeticky uzavřené nebylo; byly třeba sousední vesnice, ve starší době naprosto nutné, protože románská vesnice je tak malá, že nefunguje ani biologicky - mezi těmi třiceti obyvateli by to rychle zdegenerovalo, je třeba mít nevěstu z větší dálky.
Taky existuje nějaký minimální obchod a dělba práce; krom možnosti uplatnit přebytky z velmi dobré úrody jde taky třeba o sůl nebo nějaké vychytanější nástroje. sada řemeslníků ve vesnici nebývá úplně kompletní.

No a konečně, po cestě taky občas přijde i ten cizinec. Obyčejný, zvláštní, bohatý, tajemný; v každém případě cizí a tím už vyvolávající podezření a nejistotu. To je možný agent chaosu, který vám tam vnese impuls pro příběh.
Jiná věc je možný objev nějaké postavy; ukáže se, že...
Pak máme ta typicky tajemná místa. Les za vsí, Bílý hrad za vsí, kryptu kostela, Vinný sklípek z Might and Magic VII. Hřbitov, jak jinak. Jeskyni u rybníka a starý rozpadlý mlýn.

Tak nějak vidím venkovskou fantazy coby setting. Možností ke hře je tu hromada, když nad tím přemýšlíte trochu déle; to omezení vadí jen do jisté míry. A když vás to štve, nic vám nebrání paradigma prolomit v nějakém konkrétním směru a dodělat to kus dál. Což autoři CRPG nikdy nemohli.

Tady někde jsem psal ten podstatnější vstup https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 98#p626198
Tronar
Příspěvky: 224
Registrován: 15. 12. 2014, 04:05

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Tronar »

Je pribeh a la The Wicker Man (1973) vesnickou fantasy nebo ne?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Pieta »

Tronar píše: 22. 9. 2021, 02:47Je pribeh a la The Wicker Man (1973) vesnickou fantasy nebo ne?
Už jsem nějakou dobu čekal, že se zrovna na tohle někdo zeptá. (:
Přijde mi, že Wicker Man je "vesnickou fantasy" odbočkou hororu.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

Což je za mne jedno z nejvděčnějších řešení.
Rawhead Rex.
Tronar
Příspěvky: 224
Registrován: 15. 12. 2014, 04:05

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Tronar »

Pieta: Proc tak smutne? Hororem se to imho stane jen pokud je ritual obeti uspesny.

Argonantus: diky tohle jsem jeste nevidel. A +1
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

Rawhead Rexe je třeba spíš číst, než vidět. Povídka je to geniální, film je takové béčko.
Princip ďábelsky jednoduchý. Vlastní brácha je Ochránce cesty (nejsnáze na D20) - a podotýkám, že vznikali nezávisle na sobě.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jerson »

Ještě jsem chtěl odpovědět na jeden rest.
Jerson píše:A pokud by po slavnosti s takovým požárem šli podřezávat májku, což by byla náplň celého dobrodružství - nepřišlo by ti to málo?
MarkyParky píše: 21. 9. 2021, 15:58 Tak pokud je to vesnická fantazy, a podříznutí té Majky znamená třeba to, že se příští rok v té jedné vesnici nenarodí žádný kluk, a tamní to samozřejmě nepodceňují, takže jim tu Majku hlídá (krom místních siláků, povzbuzených lektvarem od vědmy na blatech) ve hvozdu polapený vrrrk, tak ne, nepřišlo by mi to málo.

Přišlo by mi to na krátké vesnicko fantastické dobrodružství tak akorát. Jen se zdráhám to označit za epické.
Myslel jsem to jinak. Na začátku hry zažiješ tuto scénu:
Obrázek
A pak přijde návrh / úkol "podřízněte (typickou) májku ve vedlejší vesnici", nepřišla by ti tahle zápletka strašně přízemní, nebo naopak ten úvod strašně přepálený? Protože na tom obrázku hoří patnáctimetrová konstrukce, což ve mě budí dojem, že by se v tomto dobrodružství mohlo jednat o drcení, požár nebo propad celých domů, desítky lidí v ohrožení. A to už je pro mě standardní, nikoliv vesnická fantasy.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od MarkyParky »

Ne, poté co na začátku zažiju tenhle přepálený oheň:
Čarodky.jpg
mi fakt nepřijde divné nebo přízemní jít na quest podříznout sousedům májku.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jerson »

A tady právě narazím na zcela jiné vnímání "reality" fiktivního světa. Abych to ilustroval:

Skupina prochází první vesnicí a uvidí do špalku zaseknutou půlmetrovou sekeru. Řeknou si "Někdo asi štípe dříví.

Teď situaci dvojnásobně zvětšíme.
Skupina ve vesnici uvidí téměř metrovou sekeru zaseknutou do špalku a řeknou si "Tady to s přípravou na zimu myslí fakt vážně, tady asi žijou siláci " - protože metrová sekera na štípání dříví už není jen tak.

Opět situaci dvojnásobně zvětšíme.
Sekera ve špalku bude mít skoro dva metry, a hráči si řeknou "Koukejte na tu sekeru, tady musí žít dvakrát hustší chalani než v té druhé vesnici, fakt borci."

A ještě naposledy situaci dvojnásobně zvětšíme.
Družina uvidí ve špalku čtyři metry velkou sekeru. A řeknou si "No ty krávo, tak tady žijou ještě dvakrát silnější chlapi než v té třetí vesnici"...?
Ne, to si neřeknou. Řeknou si "WTF, v téhle vesnici žijou obři? Nebo je sekera magická? Tohle není ani trochu normální."

Prostě při zvětšování rozměrů a efektů neroste efekt lineárně, ale nad určitou hranicí odvíjející se od běžných lidských rozměrů dojem "epičnosti" znenadání rychle narůstá. Každý má tu hranici trochu jinde, někdy dost zásadně jinde (třeba podle vlivem MCU), ale to teď necháme.

Ve výsledku tu máme dva výjevy - na jednom je velká hranice, ale pořád "lidské" velikosti, tedy něco, co si člověk může představit, že lidi s vesnice jednou za rok uspořádají.
Na druhém výjevu je dvanácti, možná patnáctimetrová konstrukce, která dalece přesahuje rozměry všech myslitelných chalup ve vesnici a je srovnatelná s výškou věže místního kostela, několik set let staré dominanty, symbolu stálosti a odolnosti.
Kterou vesničané jen tak každý rok postaví a pak v rámci oslav zapálí.

To je prostě ekvivalent čtyřmetrové sekery, jasná ukázka momentu, kdy by si měl každý (podle mě) jen trochu soudný člověk říct "WTF, co se tady sakra děje?"

Ve chvíli, kdy tak jako ty prostě pokrčí rameny a řekne "oheň jako oheň, nic extra, vesnická fantasy" nabudu silného dojmu, že kdyby na vesnici zaútočila smečka vlkodlaků vedená nekromantem, tak si dotyčný řekne "to jsou běžné starosti místních vesničanů, tedy běžná vesnická fantasy", a mám dojem, že celých 25 stran diskuse jsem své pochopení tohoto pojmu nedokázal posunout ani o čárku, a že v tom stále úplně plavu.

A spíše to ve mě posílí dojem, že když GMv první scéně zapálí patnáctimetrovou sochu tyranosaura, a ve druhé scéně řekne "pochytejte krysy, které žerou obilí v sýpce / najděte holku, která se ztratila v lese", tak to asi ani nechci zkoušet hrát. Nebo pochopit.

Každopádně, pokud ty nebo kdokoliv jiný souhlasí s Pepovým názorem, že tyhle výjevy z Magicu - všechny, tak jak jsou přeložené a nakreslené - odpovídají pojmu vesnická fantasy, pak je to pro mě jasný signál, že se nemám pokoušet pochopit tento termín, nebo možná spíše uvažování lidí, kteří ho používají pro výše uvedené výjevy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Markus »

Tohle vlákno je chvíli drama, chvíli komedie...
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Vitus »

Argonantus píše: 21. 9. 2021, 22:27 No, teď na to koukám; asi jsem to dost nezdůraznil, ale podstatou vesnice je jistá soběstačnost a uzavřenost.
Je to vynález pravěký, který toho moc dalšího nepotřebuje; místní obyvatelé si vyrábějí jídlo, oblečení, obydlí; hodně z nich vlastně nikdy z vesnice pořádně nevylezlo (jako Sam v Pánovi prstenů; teď jsem nejdál, jak jsem kdy v životě byl).
Konečný počet osob se navzájem obvykle dobře zná.
...
Dobrá práce Argo, ještě jsi tam zapomněl dodat, že už od pravěku k těm vesnicím patřilo, že směrem ven vždycky existuje někdo (něco), co nemáme rádi (třeba sousední vesnice nebo náš místní "ochránce") a asi i někdo z venku, kdo nemá rád nás (většinou opět ta sousední vesnice). :wink:
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů