Vesnické Fantasy

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět

Vesnická fantasy znamená...

Víc low než low-fantasy
6
2%
Málo-magická
16
4%
Magie, byť třeba mocná, je neokázalá
20
5%
Rustikální romantické prostředí
22
6%
Pozitivní, hřejivé ladění
8
2%
Poetika českých vesnických příběhů (Němcová atd.)
11
3%
Tlak je na "uvěřitelnost" nebo "smysluplnost" ve vztahu k fantasy-historičnosti
13
3%
"Dračákovská realističnost" okolních lokací
5
1%
Přítomnost folklóru
21
6%
Absence "pořádné" veřejné moci
11
3%
Divočina za humny
25
7%
Význam přírodních cyklů
12
3%
PC jsou vesničani
7
2%
PC působí v rámci své komunity
9
2%
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy"
25
7%
Postavy makají za zlámanou grešli
15
4%
Postavy nejsou žádané - a když tak ze zoufalství
4
1%
Hrdinové začínají jako mládež
4
1%
Zabývá se obyčejným člověkem
13
3%
Komorní množství osob
16
4%
Vztahy a osobnost vesničanů jsou příběhově důležité
24
6%
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice)
24
6%
Zápletky jsou triviální, všední, nezajímavé, běžně nevyžadující hrdiny
7
2%
Zápletky nepřesahují vesnici/komunitu
13
3%
Zápletky nemají dopad na vnější svět
14
4%
Největší sázkou je osud / smrt jednotlivců
9
2%
Motivace záporáků jsou triviální / lokální / omezené skriptem
9
2%
Detektivka o vesničanech
9
2%
Nudná hra, zábavná aktem hraní - obsahu navzdory
2
1%
Je to hanlivé označení pro nudná dobrodružství
4
1%
 
Celkem hlasů: 378

ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Vesnické fantasy je termín, který se tu dle všeho používá celkem často, obzvlášť ve vztahu s Dračím Doupětem (až už ODRD nebo DRD II). V databázi má tento termín i vlastní tag, ale nejsem si jistý jestli to někdo někdy přišel s nějakou ucelenou definicí.

Pokud se nemýlím jde o čistě českou (československou?) záležitost a jakožto zájemce o historii vývoje Fantasy a RPG (hlavně v našich končinách) by jsem se rád o tomto fenoménu dověděl víc. Nenapadá mě nic lepšího než se zeptat pamětníků... (Jestli vám tak můžu říkat?)

Co je to teda to vesnické fantasy? Co musí správné vesnické fantasy obsahovat? Co nesmí obsahovat? Jak došlo k zrodu tohoto žánru? Jak se liší od klasického low fantasy? Jací jsou klasičtí představitelé vesnického fantasy? Vyskytuje se vesnické fantasy i mimo RPG (knihy, filmy)? A jé to vůbec vhodný žánr pro 'klasické' (DnD, DrD) FRPG?

Vložte svůj názor do této spreadsheet.
Naposledy upravil(a) ondralukas1010 dne 14. 9. 2021, 10:56, celkem upraveno 7 x.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Jezus: dav jdoucí na upíra je takový trope... myslim že to bylo v nějakejch filmech o Drakulovi a knižně to je třeba v Carpe Jugulum (které, navzdory nějakým dřívějším spekulacím, fakt neni vesnická fantasy).

K těm obrázkům...
Čarodějnice - VF ničím nijak neevokují. Nerozporují ji, ale od pohledu tam nic co by nahlas říkalo VF neni.
Homestead courage - ...budiž
1. vlkodlak - silák - ok
2. vlkodlak - pulpový přerostlý monstrum na Hulk steroidech - ne, tohle by tu vesnici rozmašírovalo, tohle je Frankenstein kategorie
Sunset cosi - bez nějaké storky okolo, tohle na pohled VF moc neni. Viz čarodějnice výše.
Celestus - jak píšeš, ani omylem
Lovící rytíř... ne, jak píšeš, ale... nemůžu si pomoct, možná to je stylem kresby, ale mě se zdá že má na sobě zbroj stylizovanou jako kabátec (?) - nebo kusy zbroje co ladí s oblečením... ten klobouk vypadá jak přilba stylizovaná do klobouku. Hm. Nice.
Dav s vidlema - tohle křičí něco o frankenstein-level příběhu, ne o vesnický vědmě - viz čarodějnice výše
Holka s koněm - ok, budiž... (i když... jakože... čarodějnice výše... ale whatever)
Direwolfové - viz York výše, tohle na mě křičí GoTem. A půlčík se smečkou mastifů mi jako standard VF taky úplně nepřijde...
Pohřeb žehem - viz čarodějnice výše. Může být - ale nemusí, nic tam z toho VF nekřičí (to roucho spíš naopak...)
Burning man - "když bys něco změnil", tak to nebude původní obrázek.
Human - budiž

Z té většiny co si psal původně ses dostal od oka někam na polovinu - a z toho u některejch bych i o tom pochyboval a u dalších sám píšeš, že sou o ničem. Takže jako...


Pepa: oouu... to víš že jo.
Myslim, že mojí neochotu řídit se tvými pan-učitelkovými příkazy jsme si už jednou vyjasnili dostatečně, ne?
Naposledy upravil(a) sirien dne 21. 9. 2021, 17:15, celkem upraveno 1 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17483
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 21. 9. 2021, 16:55 York, simtě, říká ti něco slovo "tvrz"?
Myslel jsem tim konkrétně toho na obrázku, ne obecně.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Selhan »

Pepa píše: 21. 9. 2021, 16:14 ale teď už se zase vrať na Kostku, kam patříš, ano?
Hele, Pepo, tohle ne. Neříkejte lidem, že sem nemají chodit. Sirien se tady sice z mého pohledu akorát snaží rozfoukat flame, ale tohle je špatné řešení.


Na druhou stranu -
Sirien píše: 21. 9. 2021, 10:10 ...ignorujte je, jeden je mimo realitu a nechytá pointu jako obvykle
Siriene, přestaň urážet intelekt ostatních lidí na Fóru, jo? Snad se shodnem, že je to hnusný, a víš, jaké jsme tady snowflakes, tak si prosím připomeň pravidlo č. 1.

Ostatní prosím, rozestupte se, neshlukujte se.




A neodpustím si povzdechnutí, že jste mě donutili přečíst debatu, která už několik stránek řeší tak zásadní otázku, jako jestli je MtG vesnická fantasy. Neděláte mi radost, kamarádi.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Selhan »

Cor píše: 21. 9. 2021, 16:47 Hra o trůny není vesnická fantasy, byť některé knižní kapitoly nebo seriálové epizody mají nějaké prvky, ano.
Ale to je jako ten Pán prstenů, v Kraji by to bylo na vesnickou, nebo spíš Hearth fantasy jako kované, ale je to jen epizodický překryv žánrů.
Já bych u toho Pána prstenů řekl, že je to víc než "jen epizodický překryv". Nebo teda nevím jak to myslíš, a rozhodně nechci tvrdit, že PP je vesnická fantasy, ale že to tak začíná je podle mě docela výrazný rys. Bez toho by to myslím byla dost jiná kniha.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Jezus
Příspěvky: 2641
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

A dost možná by první levely v rpg nezačínaly tak často na vesnicích :-) Já vím, že DnD nečerpalo jen z Pána Prstenů, takže je to dost možná náhoda, ale zajímavá :-)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Selhan »

To zas nevím, ono to má i jiné aspekty - taková vesnice se kupříkladu mnohem snáz tvoří. Ale možná jo, možná tam ta podvědomá představa, že správný vzor je v rámci dobrodružství doputovat do hlavního města, které bude běloskvoucí, velkolepé a oproti začínající vesnici ohromně wow, někde odtud pochází.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Pepa »

Quentin, KDolecek, Selhan: Já se ale opravdu domnívám, že Sirienovo špatné jednání s lidmi, špatný přístup, špatná mentalita, neustálé srážení něčího nadšení, něčích nápadů, a ve výsledku i lidí samotných, sem na RPG Fórum (a vůbec do celé RPG komunity) opravdu nepatří.

A ne, nejde jenom o toto vlákno, a ano, je to dlouhodobé.

Ale o tom se kdyžtak můžeme pobavit opravdu někde jinde nebo třeba i soukromě.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1199
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Cor »

Tolkien tam tu pastorální-bukolickou-rurální-Hearth linku má silnou jaksviň, protože přes to buduje tu "starou dobrou ang-eh, tožiž dálavu jménem Kraj", vazby na domov, to, za co stojí za to bojovat (pane Frodo). Troufám si říct, že je to nezaměnitelné, protože tu "hřejivost domova" buduje i tam, kde jsou hrdinové "na návštěvě" (ukazuje domov spojenců a jeho krásy), viz. třeba Roklinka, žejo.
Ale pořád je to jen "epizodicky" (vzhledem celému dílu), tj. nevyskytuje se to soustavně, "jenom" (konzistentně a setrvale) objevuje v některých částech. Někdy víc, někdy jen lehce.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Selhan »

Ok, tak to souhlasíme. Mimochodem, vzpomněl jsem si na OSR system pro hraní v Kraji z blogu Rise Up Comus: https://riseupcomus.itch.io/under-hill-by-water

Mám pocit, že byl ještě jeden blog, který dělal to samé, jen méně oldschool... Ale teď si nemůžu vzpomenout, který to byl.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

Cor píše: 21. 9. 2021, 16:47 Hra o trůny není vesnická fantasy, byť některé knižní kapitoly nebo seriálové epizody mají nějaké prvky, ano.
Ale to je jako ten Pán prstenů, v Kraji by to bylo na vesnickou, nebo spíš Hearth fantasy jako kované, ale je to jen epizodický překryv žánrů.
Selhan píše: 21. 9. 2021, 17:15 Já bych u toho Pána prstenů řekl, že je to víc než "jen epizodický překryv". Nebo teda nevím jak to myslíš, a rozhodně nechci tvrdit, že PP je vesnická fantasy, ale že to tak začíná je podle mě docela výrazný rys. Bez toho by to myslím byla dost jiná kniha.
Tady je problém, který tu už někdo zmínil dřív; ono totiž ve starším středověku nic než venkov ve většině zemí neexistovalo.
Což se kupodivu všeobecně neví.

Takže u Tolkiena je dost evidentní, že se odehrává na venkově asi z 9/10 děje - jedinou jasnou výjimkou jsou scény v Gondoru a k neřešitelné diskusi jsou zcela fantastické settingy, jako třeba les Lórien.

G.R.R.Martin je jeho jasný žák, viz jinde, a trochu se posunul do města tím, jak se mu posunula ručička hodin někam do 15. století. Ale taky nic moc, když na to kouknete kriticky - Kings Landing je jasné město, pak nějaký tentononc na jihu a zase k ohromné a neřešitelné debatě je Winterfell. A pak další mraky fantastických exteriérů jako Zeď.

Přesto bych souhlasil, že tohle bych asi jako "venkovské fantazy" neoznačoval, zřejmě skrz ty kolosální celokontinentální souvislosti, o které tam jde skoro furt, o vládu nad celou zemí, o megaepic strašidla a tak podobně.

Jinak debata se dostala do absurdní smyčky, kdy se všeobecně podlehlo oblíbenému gaslightingu toho, co kdo údajně říkal a co je údajně důležité v tom vysyntetizovaném dotazníku, aniž by někdo byl ochoten číst, co se říkalo a co bylo pro koho důležité v té předchozí debatě.
Věřím, že vážnější zájemci o problém a zkušenější debatéři ve světě RPGF tohle dokážou překonat.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Selhan »

Tak to teda vidím úplně jinak. Krom venkova a města existuje také divočina, a ta hraje v PP prim, zatímoc venkova je tam ještě méně, než těch měst (Minas Tirith, Edoras, Caras Galadhon - oproti tomu venkov je opravdu jen v Kraji. Možná ta Roklinka by šla brát. JInak je to pustina a ruiny.)

SoIaF pak podle mě vesnice postrádá zcela, vesničan tam snad není zmíněn ani jednou.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

Selhan:
Souhlasil bych, že "divočina" je asi jiný případ, než venkov. Ale třeba o postavách Písně mám naopak pocit, že skoro o ničem jiném než o venkovanech nevypráví. "Opravdu městské" postavy jsou snad jen královna Cersei a někteří ti Jižané.
Včetně toho mnou zmíněného bytostně amerického modelu "zlých vidláků", který je předveden na Pěsti prvních lidí, jak tam ten týpek znásilňuje vlastní dcery. Nebo Walder Frey, to je to samé.

Ale je to jedno; je to ve své podstatě odbočka od "vesnického fantazy", které asi vidíme shodně posunuté trochu jinam, hlavně do lokálnějšího a uzavřenějšího modelu.
A to bych zase opisoval první vstup, takže je to úplně zbytečné.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Selhan »

Vidím rozdíl mezi venkovanem a vesničanem. Loupeživý baron asi může být venkovan, ale vesnická fantasy je, za mně, opravdu dost i o tom, že se věnuje malým lidem tam dole.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Selhan: Proč že by se vesnice měla tvořit snáz? Snáz vůči čemu? A jak to souvisí s VF, u které jsme se už shodli, že rozhodně není jen o tom, že by se odehrávala na vesnici (tzn. prostor vesnice lze snadno použít i k non-VF stylům)?

Ve skutečnosti pokud připustím, že VF nemusí být nutně shit-boring fantasy o ničem (protože, nevim, někoho třeba baví číst Němcovou a touží jí hrát...), tak ve skutečnosti její příprava může být dost netriviální - i když to bude komorní s menším množstvím postav, tak potřebuješ vymyslet pořád minimálně několik postav s hlubším charakterem a pozadím, dvakrát tolik stafáže okolo nich, pak jim musíš dát vztahy, které Ti dají zápletku a které budou dost nestabilní, aby uživily dění v samotné hře... to je jako docela dost práce a i když to asi není extra složitý, tak k nejjednoduššímu setupu RPG hry to má taky daleko.

Popravdě, čím víc nad tim přemejšlim, tím víc mi přijde že je vesnice na přípravu složitější, protože je malá a omezená a možnost přidávat do ní i do jejího okolí další prvky se rychle vyčerpá - zlatý město v tomhle směru; přitom bez ohledu na rozlohu, ve městě potřebuješ pro hru vytvořit cca stejné množství postav, většinu prostředí stačí do začátku vágně načrtnout, ale je tam spousta potenciálu tahat z rukávu nové prvky kdykoliv, kdy je potřebuješ. Osobně budu vždycky mnohem radši improvizovat hru ve městě, než na vesnici, zvlášť dlouhodobou.

Pepa: 8)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Quentin »

Sirien píše: 21. 9. 2021, 18:47Popravdě, čím víc nad tim přemejšlim, tím víc mi přijde že je vesnice na přípravu složitější, protože je malá a omezená a možnost přidávat do ní i do jejího okolí další prvky se rychle vyčerpá - zlatý město v tomhle směru; přitom bez ohledu na rozlohu, ve městě potřebuješ pro hru vytvořit cca stejné množství postav, většinu prostředí stačí do začátku vágně načrtnout, ale je tam spousta potenciálu tahat z rukávu nové prvky kdykoliv, kdy je potřebuješ. Osobně budu vždycky mnohem radši improvizovat hru ve městě, než na vesnici, zvlášť dlouhodobou.
+1
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 5 hostů