Brnění v pravidlech

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Vallun »

Ecthelion píše: 31. 5. 2021, 20:23Ono to zní lákavě, ale nikde jsem nenašel, že by se to používalo historicky. Podle mě je to novodobý larperský vynález, ale můžu se plést. :think:
Na jazyky tu máme výrazně povolanější:) Alůe přijde mi, že vzhledem ke zjevně německému původu se to minimálně posužívat mohlo... Mám dojem, že jsem to viděl někde vy Jiráskovi nebo něčem z podobné doby...ale to jsou roky....:/
navíc jsme tuhle plně obrněnou fázi částečně minuli díky husitským válkám,
Jo, přesně,t o jsme chtěl taky poznamenat...
až do doby než se rozšířily ve větší míře palné zbraně
Což shodou okolností bylo díky husitství u nás spíše dříve, takže to ten prostor pro poleaxy a patnáckové obrněnce dost omezilo...navíc země byla po husitských válkách relativně vyčerpána...
Cor píše: 31. 5. 2021, 19:07Tak to nechceš potkat pole-hammer,
Máš pravdu - nechci to potkat:) I když ve fantasy hraju zpravidla někoho, kdo umí solidně střílet...:)

Já nepopírám, že tyhle zbraně existují, ale přijdou mi jako méně časté:)

Ta přehlídka je hezké, ale mnohem ambicioznější - já přemýšlel udělat minitabulku jen těchto hlavicových zbraní a zjistil jsem, žeje toho moc i tak...:)
Nicméně podle mne je poleaxe kratší než oštěp a delší než meč...což třeba pravidlově moc často podchycené není...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Cor »

No, jako, kus dřeva a na konci cosi kovového rozličných tvarů, to je odvěký freestyle kovářů napříč kulturami. :lol:
To prostě nejde pobrat a zohlednit, pokud nechceš dělat brutální codex-like tabulky.
To moje členění je jen pro představu a mindmap jak jsou ty zbraně k sobě obecně ve vztahu, vůbec neříkám, že se musí ty zbraně nutně chovat rozdílně nebo mít rozdílné staty, naopak zastávám zjednodušení a zploštění a důraz na to "jaký je to typ zbraně" (individuální "tagy" - např. "Naginata - sečná/bodná čepel, dlouhá"). A u každého typu mít jen nějaké odstupňování "výhodnosti v boji".

Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ona hlavně žádná terminologie tehdy nebyla, prostě to byla ta sekera a nazdar. Nějak tomu potřebujeme říkat my, abychom to odlišili od tun variant v jiných zajímavých obdobích.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Lorwyn »

Nutně se potřebuji podělit o tuhle fotku a tohle mi připadá jako nejvhodnější téma. Jak to vypadá, když se to dělá opravdu dobře:

Obrázek

https://www.facebook.com/16714004830809 ... 506788043/
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od York »

Tak to je ovšem hustodémonsky krutopřísný :eyecrazy:
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Vallun »

York píše: 30. 6. 2021, 15:36Tak to je ovšem hustodémonsky krutopřísný :eyecrazy:
Ty náloketníky vypadají ještě božštěji...ale zajímalo by mne, jak by vypadaly po zásahu palcátem a co to provede s rukou...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Ecthelion »

Lorwyn píše: 30. 6. 2021, 15:33Nutně se potřebuji podělit o tuhle fotku a tohle mi připadá jako nejvhodnější téma.
Jednoznačně správné téma. Jsou nádherné. :clap:

Přidám šalír Maximiliána I. z roku 1495 od Lorenze Helmschmida:

Obrázek
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Sosacek »

Ecthelion píše: 2. 7. 2021, 18:06 Lorenze Helmschmida
Name checks out.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Cor »

Stejně se mi hrozně líbí ten název tématu...jako kdyby někomu brnělo v pravidlech. :lol:
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Ecthelion »

Sosacek píše: 2. 7. 2021, 21:34Name checks out.
To teda. $D
Cor píše: 2. 7. 2021, 22:10 Stejně se mi hrozně líbí ten název tématu...jako kdyby někomu brnělo v pravidlech. :lol:
Je to tak. Brněly mi pravidla o brněních, tak jsem sem napsal. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Ecthelion »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Markus »

Naprosto zásadní otázka pro moji aktuální kampaň! :)

Je možné / jak snadné je vyměnit u plné rytířské zbroje kyrys?

Dejme tomu, že vlastním rytířskou zbroj, ale dostal se mi do rukou kyrys, který je zjevně kvalitnější než ten v mé plátovce. Dokážu to nějak snadno vyměnit? Je to jen otázka toho, že si prostě nandám jiný kyrys a až na něj navěsím zbytek plátovky? Nebo to je celé nějak propojený celek, takže výměna je těžká? A jak těžká?

Předpokládám, že nějak měnit se to musí dát, protože tehdy asi nechtěli vyhazovat při průstřelu hrudního plátu celou plátovku.

EDIT: Ptám se pro kamaráda.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Jerson »

Pokud nemáš zavedenou pásovou výrobu standardizovaných kyrysů, tak je nevyměníš, protože v minulosti co kus, to originál. Jednak musel sedět na postavě svého nositele, a pak měl různé upínací body spasované s ostatními částmi zbroje. Takže i kdybys ten kyrys nějak na sebe navěsil, tak velmi pravděpodobně bude menší, nebo větší, bude tu či onde tlačit, nedoléhat, odstávat, bude odírat řemení, zachytávat se ... něco z toho, nebo všechny dohromady.

V historii, pokud byl kyrys probodnut nebo prostřelen, a nositel zbroje přežil, tak mu danou část zbroje opravili. Rozhodně se nevyhazoval ani poškozený kyrys, pokud nebyl úplně rozbitý.

Celkově je nějaké větší záměna dílů vynález až generace našich rodičů, a ani tehdy nebyla ani zdaleka úplně běžná, a mnoho výrobků vyráběných na soustruzích a podle norem se následně ručně slícovalo, aby fungovaly. Při kusové výrobě se prostě kusy dodatečně upravovaly a spasovávaly k sobě, při hromadné výrobě na konci někdo ručně zkoušel, který díl A z krabice stejných dílů bude tak akorát přesně pasovat k dílu B z krabice plné jiných dílů.

___

TL;DR: Historicky ti kyrys z jiné zbroje, byť stejného typu, i od stejného platnéře, nebude k tvé zbroji a k tvé postavě sedět. Když ho vezmeš někomu stejných fyzických proporcí, tak ho nouzově, dočasně a ne moc pohodlně dokážeš s nějakým omezením použít. Při opravdu velkém štěstí (tak <1%) bude sedět dobře.
Kyrys z typově jiné (lepší) zbroje nebude nejspíše vůbec použitelný, ani nouzově.
Ve fantasy, kde kováři zbouchají novou plátovku do týdne od objednání, aniž musí nositele vidět, prostě vyměníš kyrys za kyrys.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Markus »

Jersone, díky, ale vůbec jsi mi neodpověděl. :) Respektive odpovídáš na něco, na co se neptám.

Mám nový kyrys, který mi dokonale padne. Můžu je vyměnit?

EDIT: Nebo jinak. V zásadě se ptám na to, jak plátovka drží pohromadě. Je kyrys samostatný díl, který se obléká nezávisle na jiných dílech, tj. je zaměnitelný? Nebo to do sebe všechno nějak důmyslně pasuje a prostě není možné ten díl zaměnit?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Jerson »

Kyrys je připojený k ostatním dílům, takže upínky musí být na správných místech, správně natočené a o správných rozměrech. Na některých místech jsou kožené, kde se určité nepřesnosti ztratí, některé zbroje mají různé kovové výstupky a zámky, kde musí být přesnost poměrně velká.

Tedy v zásadě je odpověď "ne, nemůžeš je vyměnit, nebude sedět ke zbytku zbroje". Nicméně v určitých případech můžeš mít štěstí, a půjde to.

Jde o to, že situace "dostane se mi do ruky kyrys z jiné plátové zbroje (který mi padne)" nedává historicky moc smysl. Pokud to někdo vyráběl přímo pro tuto postavu a měl k dispozici zbytek zbroje, aby ho vyrobil přesně, tak vyměnit půjde. Nicméně reálně se to nejspíše vůbec nedělalo.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: KDolecek, Mag a 8 hostů