Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Jerson »

Takže jde o to, že si Vypravěč vybírá hráče do nové kampaně.

V tom případě se asi každého z hráčů soukromě zeptej na jeho podmínky a možnosti, pak to nabouchej do správné tabulky a nech si vyhodnotit optimální rozložení, nebo to vyřeš ručně. :-)

Ale jo, chápu jak se cítíš. Já se k tomu dostal nejblíž tím, že v Budějkách je kluk, který se zajímá o kampaň Omegy a chtěl by si jí zahrát, ale nepamatuje si, že jsme spolu už několikrát hráli ve všech kombinacích (já GM, on hráč - on GM, já hráč - oba hráči u jiného GMma) a mně jeho styl nevyhovoval ani v jednom případě, a to po několik let od sebe vzdálených a s různou kombinací spoluhráčů. A jak jsem slyšel od jiných svých bývalých spoluhráčů, tak na něj mají podobné názory, a taky se snaží vytvořit skupiny, ve kterých dotyčný nebude. Ono vlastně - hodně lidí se snaží vytvořit jakékoliv akce, na kterých dotyčný nebude, a i v čajovně začnou mluvit potichu, protože jak dotyčný zjistí, že se baví o RPG, tak se nerozpakuje přidat do debaty. Bohužel to znamená, že začne mluvit ... a stylem "všichni se jistě shodneme, že je to právě takto" (ne, fakt neshodneme) ... a mluví dlouho.

Takže vždycky když si říkám, že bych zkusil vést otevřené hraní, tak mě po chvíli napadne, co budu dělat, když tam tenhle člověk přijde. Když mu řeknu, že mě hraní s ním nebaví, co si asi pomyslí lidé, kteří mně ani jeho neznají?
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od smrq »

Jersone, už ti někdo řekl, že vypadáš jak Steven Seagal?
Nico by podobné dilema neřešil a šel do toho. :)

Ale zcela vážně musím říct, že bych to s ním ještě jednou zkusil. Nějaký one shot. Třeba se ledy hnuly. Ale je pravda, že pokud navážete kontakt, pak se ho bude zbavovat mnohem obtížněji.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Sparkle »

Jerson: máš informaci o tom, že už si někdo zkusil s tím člověkem sednout a vysvětlit mu, v čem dělá problém?

Pokud ne, navrhuju abys zkusil sebrat pár dalších lidí, kteří to vidí podobně jako ty, pozvali toho týpka do hospody, a tam mu zkusili pomalu a citlivě, ale do podrobna a srozumitelně, vysvětlit, v čem je problém a co potřebujete, abyste s ním byli ochotni hrát. Je tu určitá šance, že si to fakt neuvědomuje, protože všichni tam u vás jsou srabi a nikdo mu to nikdy nenašel odvahu říct, a kdyby mu to bylo pořádně vysvětleno, třeba by ho to fakt trklo a změnil by se.

Pokud si to nevezme k srdci, pak už holt má smolík a klidně ho už pak natvrdo odmítejte.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Sparkle »

Pokračování z vedlejšího tématu.
Markus píše: 9. 4. 2021, 15:35 Já je nechci přeučovat, já s nima asi přestanu hrát RPGčka :)

Čímž nám vznikl krásný crossover s Quentinovým tématem a asi by bylo lepší přesunout tuhle linii diskuze tam.
Já nemám problém s tím, když někdo nechce hrát s lidma, jejichž herní styl mu nevyhovuje. Naopak, sama jsem těžce vybíravá na hráče, možná ještě víc než ty (sice nemám požadavky na player skill, zato mám docela silné požadavky na to, abychom si sedli lidsky).

Mám problém s tím, když je to až příliš prezentováno stylem "chyba je v nich a ne ve mně".

Pokud ti nevyhovují hráči, protože máš pocit, že mají nízký player skill, jsou pro to dvě vysvětlení:

a) opravdu mají nízký player skill
b) jejich player skill je dostačující, to ty jsi moc náročný

Z toho, co jsem tam vedle zatím četla, mi přišlo, že ti hráči měli player skill v pohodě. Ty příklady, co jsi tam uváděl, mi přišly jako drobné, nezávadné kiksíky, kterých bych se nejspíš dopouštěla pravidelně taky. Jenomže ta debata byla vedena stylem "jak ty lidi naučit, aby hráli jinak", "jak zařídit, aby se zážitek s tamtěmi přiblížil zážitku s kvalitními hráči z RPGF" a tak.
Nezaznamenala jsem tam nic ve stylu "možná, že jsem kvůli přílišnému hraní s lidma z rpgf zdegeneroval, že už jsem ztratil schopnost užívat si hru s běžnými hráči, problém je ve mně".

Já jsem taky strašně vybíravá na hráče, ale považuju to za svoji slabinu a stydím se za to, že jsem tak vybíravá a přecitlivělá, a je to něco, co bych ráda změnila.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Markus »

Já se za to nestydím.

EDIT, abych netrollil. Otázku „v kom je chyba“ si vůbec nekladu. Je to irelevantní, tohle není o chybách. Kladu si otázku, jak si to zařídit, aby mě hra bavila. Na to může být odpověď "zkus ostatním ukázat, co tě baví", ale klidně taky "shledej, že vás každého baví něco jiného, a hledej jinde".
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Sparkle »

Problém je, že ti tví úžasní kvalitní superhráči, se kterými si to tak užíváš, taky kdysi začínali, a v té době ten player skill neměli. Nebo ho vždycky měli, ale do hobby je přivedl nějaký jejich kámoš, který ho neměl. A nejspíš v tom hobby dokázali vydržet mimo jiné díky tomu, že na začátku natrefili na tolerantního GMa, který je neznechutil tím, že ohrnoval nos nad jejich nedostatečnými popisy, vnímáním nevhodného zoomu a tak.

Pokud by všichni GMové byli tak nároční jako ty, obávám se, že tohle hobby by postupně zdechlo na nedostatek hráčů splňujících požadavky. Pak tvá otázka "jak si to zařídit, aby mě hra bavila" pozbyde smyslu, když nebudeš mít s kým hrát.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Nordoslav »

Markus píše: 9. 4. 2021, 16:52 Na to může být odpověď "zkus ostatním ukázat, co tě baví", ale klidně taky "shledej, že vás každého baví něco jiného, a hledej jinde".
Hrál jsem s tebou jednou, takže má zkušenost je omezená, ale neměl jsem moc pocit, že by nám zrovna poziciování drhlo (pokud se pletu, tak mě oprav) a to patřím mezi hráče, kteří v nadsázce "neradi řeší každé uprdnutí" - pravděpodobně proto, že jsme měli figurky, těmi jsme si hýbali a prostě jsem tam, kde máme figurku - z toho mi plyne, že ti GMkování zjednodušší figurky a mapa.

Jup, bude náročnější příprava (dá se častečně eleminovat mazací tabulkou a fixy) ale odeberš tohle. Teď koukám, že to není téma o fikčním pozicování, acož se omlouvám, nějak se mi ty diskuze překrývají.

Ať se vrátím k výběrů - Vlastně bych rád řešil problém s tím, že si můžu vybírat - nějaký tip jako do tohoto stádia dospět? :D

Dost trpím na to, že na živo prostě neznám dost lidí v koníčku, takže hrajeme pouze v jedné sociální skupině a buď najdeme kompromis, nebo se nehraje. A hraní zároveň je jednou z mála společných aktivit, která nám zbyla. To podbízí otázku: je pro vás herní aspekt důležitější než sociální, nebo se pro něj snažíte najít rovnováhu a pkud ano, máte nějaké triky?
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Markus »

Sparkle, především ve mě asi vidíš obrovského démona, ale já běžně hraju s "nehráči" (a teď v Sirotčinci s náhodnými lidmi odsud) a nijak je nehejtuju, že jsou hrozní, bavím se s nimi a po hře jim nedávám seznam požadavků, v čem se mají zlepšit. Možná řeknu, že by mě něco bavilo trochu jinak, a zároveň se ptám, co bavilo a nebavilo je, protože hledám i v sobě prostor ke zlepšení. Normální hraní. Že potom na RPG Fóru dělám nějaké rozbory, filozofuju nad tím a občas napíšu nějaký článek, je dost něco jiného, než jak se reálně chovám ve hře – a vypovídá to spíš o nějaké mé tendenci detailně rozebírat všechno, co dělám, a zlepšovat to.

Ale samozřejmě to nic nemění na tom, že s někým si pocitově i herně sednu víc a mám větší chuť hrát zrovna s ním (třeba s lidmi, kteří mají stejnou tendenci všechno rozebírat) – a evidentně v tom pocitu nejsem sám, protože přesně o tom je tohle téma.

Ano, asi to bude znamenat, že budu mít tendenci vyhledávat zkušené hráče a nebudu do hobby přivádět nové. No a? Nemám sociální odpovědnost za rozvoj hobby a školení nových lidí, se kterými hrát nechci.

EDIT:
Nordoslav píše: 9. 4. 2021, 18:53 Ať se vrátím k výběrů - Vlastně bych rád řešil problém s tím, že si můžu vybírat - nějaký tip jako do tohoto stádia dospět? :D
Hele, já myslím, že na to, jaké bizarnosti nabízíš v Sirotčinci, sklízíš docela solidní ohlas. :D
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Sosacek »

Takovy ancap pristup k RPG 8)
But nobody came.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od OnGe »

Sparkle píše: 9. 4. 2021, 16:25 Pokud ne, navrhuju abys zkusil sebrat pár dalších lidí, kteří to vidí podobně jako ty, pozvali toho týpka do hospody, a tam mu zkusili pomalu a citlivě, ale do podrobna a srozumitelně, vysvětlit, v čem je problém a co potřebujete, abyste s ním byli ochotni hrát.
Zveme ho do hospody s lidma co to vidí podobně proto, aby nás nerušili ti co to podobně nevidí? Jsme v přečíslení proto aby se necukal?

Tohle je scéna jak z Kmotra (zvlášť když jsou hospody zrovna zavřený). Nechceme na tebe tlačit, kámo. Je jenom na tobě, jestli budeš hrát podle našich pravidel, nebo bude zítra na polední menu prejt...
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Sparkle »

Markus píše: 9. 4. 2021, 18:58 Že potom na RPG Fóru dělám nějaké rozbory, filozofuju nad tím a občas napíšu nějaký článek, je dost něco jiného, než jak se reálně chovám ve hře – a vypovídá to spíš o nějaké mé tendenci detailně rozebírat všechno, co dělám, a zlepšovat to.
Když těm lidem nejsi schopný dát feedback osobně a místo toho jejich nedostatky pitváš na fóru v rámci "příkladů praxe" je imho ještě horší.

Onge: Zveme ho do hospody proto, že máme morální problém s tím, mu lhát. A zároveň výčitky svědomí kvůli tomu, že ho vůbec musíme stavět do takhle pitomého rozhovoru, tak mu aspoň zaplatíme pivo. A je nás u toho víc, aby si uvědomil, že ten problém fakt vnímá hodně lidí, a ne že to je problém vycucaný z prstu jedním člověkem, který může lhát o tom, že "mluví i za ostatní".

Ano, je to pitomé, ale tahle situace imho nemá výhru, jen menší prohry. A takhle mi to přijde jako nejmenší zlo. Rozhodně menší zlo než mu lhát a "zakládat eventy tak, aby se nemohl účastnit".
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Markus »

Takže já mám zároveň nerejpat do toho, jak hrajou ostatní, a zároveň být schopný dávat feedback osobně? :think:

EDIT: A ještě si je ideálně zvát soukromě do hospody, abych jim to vysvětlil.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Lorwyn »

Přijde mi úplně v pohodě si pozvat lidi kteří mě baví a hraje se mi s nimi dobře a nepozvat lidi, co mě serou nebo mají prostě moc jiná očekávání a styl. Nepřijde mi vůbec nutný každého, s kým už nechci hrát zvát ho hospody nebo mu psát feedback proč s ním už nechci hrát. Nechci a tečka, je to můj volnej čas.

Byla bych ale hodně opatrná se spojováním "lidí co mě baví" a "dobrých hráčů". Je úplně v pohodě, že já jsem pro někoho špatný hráč a nebavím ho, tohle je děsně arbitrární.

Feedback bych dávala někomu, kdo o něj buď žádá, nebo někomu s kým hrát chci, ale sere mě na něm něco konkrétního. Pokud je to pro něj zásadní část zážitku, tak se rozloučíme, pokud to změní (nebo najdem funkční kompromis), tak vpoho a pokud ani po feedbacku nechápe, tak se rozloučíme. Slušně, mile, ale opět, je to můj volnej čas.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Markus »

Já si myslím, že tím, že někomu začneš nevyžádaně komentovat hru a říkat mu, co dělá blbě, mu dokážeš zážitek ze hry zpětně dost pokazit. To mi přijde fakt lepší užít si hru, jak to jen jde, pak se slušně rozloučit, popřát si hodně štěstí v životě a už spolu nehrát.

EDIT: Lorwin pode mnou: Ne, to bylo spíš na Sparkle.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Lorwyn »

Markus píše: 9. 4. 2021, 20:15 Já si myslím, že tím, že někomu začneš nevyžádaně komentovat hru a říkat mu, co dělá blbě, mu dokážeš zážitek ze hry zpětně dost pokazit. To mi přijde fakt lepší užít si hru, jak to jen jde, pak se slušně rozloučit, popřát si hodně štěstí v životě a už spolu nehrát.
Počkat, to je na mě? Pokud jo, kde to rozporuje co říkám?
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů