Hraní různorodých postav

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Hraní různorodých postav

Příspěvek od Jiron »

Poslední dobou mám pocit, že jsou všechny moje postavy stejné. Liší se schopnostmi a dovednostmi ale jinak se nijak nevymykaji ze standardu. Zkusil jsem přidat “hlášku”, která je pro postavu charakteristická a mám pocit, že teď spíš bráni vývoji té postavy.

Je možné, že jsem už vyčerpal player skill? Nebo spíš mi přestalo na mých postavách záležet?

Jak řešíte takový úpadek vy?
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Vallun »

Jiron píše: 19. 1. 2021, 06:51Je možné, že jsem už vyčerpal player skill? Nebo spíš mi přestalo na mých postavách záležet?
A není toé třeba tak,že Ti na těch postavách naopak záleží, a proto tam vkládáš věci, co jsou pro Tebe důležité?

Já se ke hraní skoro nedostanu a pokud ano, tak rád dělám PJe, takže prostor pro rozvíjení vlastních postav nemám, ale když si pro sebe spúotavu vytvářím nebo o ní přemýšlím, tak prostě mou srdcovkou jsou hraničáři a v podstatě zkoumám, jak udělat hraničáře zajímavého (a při toms amozřejmě funkčního) či ho propojit s jinými obory...

Takže teď z fleku mám v hlavě hned tři koncepty - a určitě bys u nich anšel nemalou část podobnosti, ale je to právě proto, že mi na nich záleží, chci aby byli správňácký podle mých kritérií...:)
Su-Rach - mohutný černý barbar z klanu Horských Kanců, jehož otec chtěl, aby svůj fyzický potenciál využil jako válečník, ale jeho to tíhlo ke zkoumání a objevování nového... v jeho těle ale sídlí ještě jedna duše - severského, bílého elfa Šóšně, který zase toužil po tom být válečníkem chránícím svou malou sužovanou osadu, ale na to byl příliš slabý i na poměry bjélů...
Dokáží se oba dva dohodnout a spolupracovat?
Zelenobrad - trpasličí hraničář s dlouhým, zeleným plnovousem jedenapůlruční sekerkou a krátkým lukem. Poznatky z přírody jsou mu inspirací při vyrábění různých storjků, udělátek a úprav zbraní.
Astrální stopař - pořád nevím, jestli se z toho stane samostatná psotava, nebo schopnsot někoho z předchozích...ale v mých představách musí theurgové do stínových světů přímo vstupovat...a ti nejlepší stopaři se zvláštním výcvikem je umí sledovat i tam...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Jerson »

Jiron píše: 19. 1. 2021, 06:51Jak řešíte takový úpadek vy?
Všechny mé postavy se jmenují Edward Talbot a v různých herních světech mají stejný nebo podobný výchozí bod svého charakteru.
O jakém úpadku že to mluvíš? :-)

Občas, když je to možné, tak dokonce používám vzpomínky na situace, které se odehrály v jiných hrách a jiných světech (to je upravím) jako jakousi fiktivní historii postavy v daném světě. Třeba když jsem v Apocalypse Worldu bojoval proti gangu nepřátel v autech, tak v Příbězích impéria můžu prohodit něco o boji proti skupině banditů na koních.

Nicméně hraju postavy tak zřídka, že pro mě ani nemá cenu vymýšlet nějaké odlišné charaktery, když jsem si ani pořádně neužil tenhle.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Markus »

Zcela beze srandy: na tohle jsou právě dobré (dobré) náhodné generátory. Že ti dají nějaký vstupní impulz a přimějí tě hrát věc, která by tě jinak nenapadla. Takže pokud chceš zkusit něco jiného a sám nemáš nápady, doporučoval bych svěřit se náhodě. Nechat si něčím vygenerovat nějaké základní vstupy a pak to dopracovat do postavy.

Mně se líbí tenhle generátor (pro Mörk Bork), ale má dost nízkofantasy temné ladění, což asi není pro každého.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Vallun »

Markus píše: 19. 1. 2021, 11:52Mně se líbí tenhle generátor (pro Mörk Bork), ale má dost nízkofantasy temné ladění, což asi není pro každého.
Ten je vtipný...pro zajímavost jsem na to klikl a napsalo mi to You are Eldar :D prej low fantasy..;) ale hrát za celou rasu by bylo zajímavé...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Jiron »

Asi jsem se špatně vyjádřil. Moje postavy jsou různorodé ale chovají se takřka stejně. Nebo mám aspoň takový pocit. V minulosti jsem měl dojem, že každá z mých postav je někdo jiný na sobě nezávislý. Teď mám ze všech dojem, že jsou jen různé aspekty mojí osobnosti a mrzí mě, že neumím dat těm postavám unikátní charakter. Jinak umím vystoupit ze své komfortní zóny a baví mě to.

Moje aktuální postavy:
Bernard - Kněz Abadara, boha civilizace. Převážně nebojový, komunikační klerik. V soubojích podporuje své spolubojovníky, zejména slovně. Můj první nebojový klerik. Strašně mě baví.

Kiar - čaroděj, kouzelnická alternativa ranaře k pronajmutí. Specializuje se na útočná kouzla. To je můj první čaroděj v životě.

Tundra - ninja, vyděděnec klanu, který na neznámém kontinentu hledá místo, kam by mohl zapadnout. Své nové místo ve světě.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Jiron »

Vlastně se spíš ptám jak zlepšit své hraní.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Jerson »

Je to patnáct let(?), co jsem tě viděl hrát, tak to ti na dálku asi neporadím :-)
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Jiron »

Jerson píše: 19. 1. 2021, 13:07 Je to patnáct let(?), co jsem tě viděl hrát, tak to ti na dálku asi neporadím :-)
Sorry, nenapadlo mě, že jsem jediný kdo přemýšlí nad svým úpadkem hráčské dovednosti. Jinak bych to nedával do O hraní obecně.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Jerson »

Já v tom fakt úpadek nevidím. Hráči okolo mě hrajou vesměs pořád stejné postavy, tak nemám moc srovnání, jak rozdílné postavy mívá jeden hráč. Dokonce i NPC jsou občas dost podobná, což třeba mně na podzim řekli i hráči, kteří se mnou hráli oneshot.

Takže dost možná v tom nebudeš sám. Ale jsi první hráč, u kterého vidím, že tohle téma řeší u svých postav.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Sparkle »

Moje postavy vždycky po nějaké době samovolně vykonvergují k chaoticky dobrému vášnivému anarchistovi. Po mnoha pokusech tento trend zvrátit jsem to vzdala. Na oneshoty a minikampaně si ráda zahraju jiné koncepty, ale u dlouhých kampaní už jsem se prostě smířila s tím, že mám svůj oblíbený koncept, který mě nejvíc baví hrát. A je lepší, ať spoluhráči vědí od začátku, na čem jsou, než když budu na začátku kampaně tvrdit, jak hraju otrlého amorálního jedince nebo klidného flegmatického neutrála a pak tu postavu stejně budu hrát jinak.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Selhan »

Určitě nejsi jediný - i když je to často takové zvláštně pokřivené, a neustále se všechno točí kolem toho, jak být lepším GMem, tak stojí za to přemýšlet i nad tím, jak být lepším hráčem. On je to taky skill, a lidi s tím z nebe nepadaj. Napsat k tomu nějaké mé obecnější myšlenky mi asi zabere déle, jestli se k tomu dostanu, ale možná by pomohlo, kdybys napsal konkrétněji, co máš s těmi postavami za problém. Když ten kněz, čaroděj a ninja vejdou do baru, tak co mají tak společného?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od York »

Pokud tě zajímá hraní různejch charakterů, tedy to, jak postava přemýšlí a jak se rozhoduje, oblíbená hláška ti moc nepomůže. Já teda taky radši hraju postavy pro mě komfortní, ale na vykolejení se mi celkem dobře fungovalo, když jsem byl ochoten v roli dělat věci, který bych normálně nedělal - když jsem například hrál hobita v dětskym věku, tak jsem lhal klidně i svejm přátelům a postavám spoluhráčů. Takový to "Kde jsi dneska byl?" "Hrál jsem s kamarádama fotbal", přestože jste ve skutečnosti odpalovali rachejtle. Když to děláš důsledně, začne to generovat situace, do kterejch by se tvoje obvyklý postavy nedostaly. Lži se ti začnou obratem vracet - a samozřejmě neuděláš správnou věc a nepřiznáš se, ale snažíš se to kamuflovat.

Tj. vybrat si nějakou typickou situaci ve hře, zamyslet se nad tím, co by v ní tvoje obvyklý postavy určitě neudělaly, a přesně to dělat. Asi nemusím říkat, že to je hodně diskomfotní, ale s tím počítáš ;)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Jerson »

Ještě mě napadlo - když jsem chtěl hrát opravdu odlišnou postavu, tak jsem ji zasadil do historického rámce, ve kterém mé běžné zásady nemohly fungovat. Mám namysli třeba že jsem hrál bývalého důstojníka Abwehru v poválečném Berlíně, tedy příslušníka poraženého národa, který se do jisté míry podílel na opravdu velkých ošklivostech, když nic jiného, tak tím, že jim nezabránil.

Do takové postavy už bylo nemožné napasovat mé obvykle vzorce dobrého hrdiny, který pomůže skoro každému, protože mi v tom bránil už základ té postavy.

A vzhledem k tomu, že nejspíše znáš docela dost historických postav, tak bys mohl využít podobnou metodu, tedy dát své postavě původ a východiska zcela odlišná od postav, které běžně hraješ.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Hraní různorodých postav

Příspěvek od Jiron »

Díky za tipy.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů