Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
alladjex
Příspěvky: 200
Registrován: 4. 12. 2020, 10:56
Kontaktovat uživatele:

Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od alladjex »

Chtěl bych se zeptat jak pracujete ve hrách z rasama. Zjišťuju, že je to pro mě jako GM hroznej problém. Pravidla často popisují různé averze jednotlivých ras. Ale pro mě je náročný vést zajímavě konverzaci, držet si nějakou představu o chování a NPC postavy, ale když do toho má ještě vstupovat nějaká rasová nesnášenlivost, tak už je to pro mě fakt skoro nepřekonatelnej roleplayingovej problém.

Jde o to, že třeba postavy jsou jedné ne moc oblíbené rasy a přijdou do lidské vesnice, kde mají něco řešit. V reálu by se s nima nikdo nebavil.

Nebo NPC je nevraživej týpek, kterého ale lze za určitých okolností o něčem přesvědčit, domluvit se s ním, ale zas postavy jsou z nějaké antagonistické rasy a pokud se snažím o nějaký roleplaying, tak se s ním postavy prostě nemají téměř šanci domluvit.

Samozřejmě lze namítnout, že je to blbě připravený dobrodružství, proč ho umisťuju do města, když sou postavy skřeti. Proč nejdou na místo, kde jsou skřeti? No to je fakt, ale pak to můžu celý hrát jen s lidma a nemusím se trápit nějakýma virtuálníma rasama.

Každopádně jsem to dával čistě jako nastřelené příklady a zajímá mě než spíš rady, co s tím, jak rasy hrajete a využíváte vy ve svých dobrodružstvích. Já za sebe jsem už vcelku rozhodnutý, že v dalším RPG které případně budu hrát už rasy nechci a budu hrát jen v lidském světě. :)
🗡 Toho času solitér v Železných zemích (Ironsworn). 🗡
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od Markus »

Jako jedinou povolenou rasu mám lidi. 8)

Jiné rasy jsou, ale nehráčské. Teprve když je společně "prozkoumáme" ve hře - tj. na reálných herních situacích zjistíme, jak se cizí rasa chová, jaké má vztahy s lidským světem apod., tak povolím nelidskou rasu jako hráčskou. Tolik aspoň teorie, v praxi tohle odemykání ras zatím ověřené nemám, je to spíš můj plán do budoucích kampaní. (Např. uvažuju o Warhammeru, kde existují i elfové, trpaslíci i hobiti, ale startovní postavy by musely být lidi.)

Mám s tím v zásadě stejný problém: hráči si naberou postavy pestrých ras, každý má jinou, ale reálně se chovají všichni stejně a svět na rasy nijak nereaguje. To nemusí být problém, pokud je svět přiznaně multikulti a ani lidi ve světě rasu neřeší, jenže tak většinou fantasy světy nejsou popsané. (Až na ty současné americké jako Forgotten Realms)

Ale kombinace pestrobarevné družiny se světem, ve kterém údajně fungují předsudky, mi přijde dost těžko ukočírovatelná. Ve světě plném předsudků by si hráč měl brát nelidskou rasu s plným vědomím toho, že vypořádávání se s předsudky bude důležitou součástí jeho hry. Pokud to nechce, proč si ji bere? Respektive pokud to hráči nechtějí řešit, proč ve světě existují předsudky?

Multikulti družina a předsudky se ve hře prostě nepotkávají. Řešení jsou dvě:
- Zruš rasy
- Zruš předsudky

Mimochodem, taky vám "rasa" přijde jako fakt fakt špatný slovo? Já se ho nedokážu zbavit, mám ho zažité už z Tolkiena a z Dračáku, ale je to fakt fakt špatný, nevhodný i nepřesný slovo.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od boubaque »

Já jsem si na to vytvořil nějaký ucelenější názor až poměrně nedávno, když jsem viděl video Matta Colvilla Sociology of D&D (mluví hodně rychle, ale má to jen 11 minut a imho to fakt stojí za to). Od té doby se snažím nedělat z hráčských postav, nebo ještě hůř z některých hráčských postav outsidery, pokud se na tom vyloženě nedohodneme.

Rasy mi obecně nevadí a od zhlíhnutí tohohle videa mě přestaly otravovat i ty "úplně nesmyslné" nebo "bizarní" rasy, i když někdy prostě dám na výběr jen z omezeného souboru ras nebo některé konkrétní, ke kterým mám nějakou averzi, zakážu. Ale obecně se snažím dát hráčům prostor, i když je pak třeba jejich hraní dané rasy neodlišitelné od hraní postavy člověka.

Co se týká vztahu NPC k hráčským postavám, tak to vlastně neřeším. Občas hodím nějakou narážku ze které vyplývá, že jsou neobvyklá rasa, ale snažím se, aby to bylo ve chvíli, kdy vím, že to hráči nevadí.

Naopak se potom snažím rasou charakterizovat NPC a jejich společenství (jako že hobiti jsou hedonističtí mafiáni, elfové povýšení elitáři, trpaslíci vznětliví a vlezlí apod.), i když se mi to samozřejmě zdaleka ne vždy daří.

A pak se taky snažím využívat toho, že hráči mají často tendence soucítit ostatními členy jejich rasy a pomáhat jim, takže se na to snadno navazují háčky pro postavy.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše: Řešení jsou dvě:
- Zruš rasy
- Zruš předsudky
Čtyři. Ještě jsou možnosti hrát témata:
- Družina jsou exoti a všichni ostatní se k nim podle toho chovají.
- Jsme daleko v divočině a i když u nás doma jsme rasisti, tady nás okolností donutily spolupracovat a předsudky vybublají jen občas.

Ale je potřeba, aby s tímhle byla družina smířená a chápala to.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od Vallun »

Ahoj Alladjexi,

na toto téma je tu pár dalších témat, nevím, zda je nezbytné zakládat nové...:)
Chtěl bych se zeptat jak pracujete ve hrách z rasama. Zjišťuju, že je to pro mě jako GM hroznej problém.
Já se snažím to brát jako příležitost a obohacení. Zejména pro méně zkušené PJ to může být vůbec první návod, jak tam něco takového jako charakter dostat:)
Pravidla často popisují různé averze jednotlivých ras.
To je ale jen návrh, doporučení...v konkrétním světě to tak být vůbec nemusí:)

Navíc jendotlivá společenství mají tendeci hledat způsoby, jak spolu vyjít, protože je to lepší než permanentní válka... to, že baron Owsen nemá rád trpaslíky ještě neznamená, že jeho sedláci se nepokusí koupit kvalitnější trpaslíky kované radlice:) Jasně, nekoupí je na trhu an rynku, ale večer u lesa, nicméně obchod si cestu najde...
Jde o to, že třeba postavy jsou jedné ne moc oblíbené rasy a přijdou do lidské vesnice, kde mají něco řešit. V reálu by se s nima nikdo nebavil.
Pokud si, jak naznačuješ dále, všichni z družinky vybrali skřety, je to jejich volba, měli by mít "v nabídce" i zápletky, kde to vadit nebude, třeba to naopak bude výhodou, ale když si vyberou skřety a přijmou quest v lidské vesnici, tak třeba ty komplikace překonávat chtějí (Drriztův komplex).
jak rasy hrajete a využíváte vy ve svých dobrodružstvích.
Rasy rozhodně mám, ve mém hraném světě je sice 95 % obyvatel lidé, ale jiné rasy tam jsou a projevují se v politice a pod.
Už třeba proto, že mocná křesťanská církev je důsledně lidská, ale shodou okolností, utajených míšenců je na různých pozicicích vícero;) Což není tak šokující jako to, že v důsledku činů družinky se kardinálem v jedné z mocnějších diecézí stal sefaridský Žid:)

Spoustu problémů ale řeší to, že družinak fakt není homogenní z hlediska rasového původu, takže pokud je třeba s někým jednat, vždycky se najde někdo, pro koho je to alespoň možné...
Nebo NPC je nevraživej týpek, kterého ale lze za určitých okolností o něčem přesvědčit,
T5eba je nevraživej právo proto, že ho vzrušují skřetice;)
á za sebe jsem už vcelku rozhodnutý, že v dalším RPG které případně budu hrát už rasy nechci a budu hrát jen v lidském světě.
To je volba Tvoje a Tvé družinky, ale třeba ještě přijdeš na to, že by to blyo ochuzení:) Spíš je vhodné si dobře domluvit začátek, aby se dobrodružství rozumně rozjelo - pak už bude možné, že družinak sice budou skřeti, ale mezi lidmi mít pověst hrdinů od Dobré vody, kteří zachránili 2 vesnice před strašlivým Zemním červem:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od OnGe »

Jestli to pro tebe je velký problém, tak to nedělej. Když to budeš lámat přes koleno, stejně to nebude fungovat. To máš stejně jako s čímkoliv jiným.

Já bych k tomu nepřistupoval tak absolutně. To že se nemají rádi elfové s trpaslíky (protože když se bavíš s elfem, tak tě pak bolí za krkem a trpaslíci smrdí, nebo nevim) neznamená že se musejí všichni nesnášet, natož pak ještě stejně. I když se budou nesnášet až na půdu, tak můžou nastat okolnosti, za kterých je lepší tu nenávist odložit a společně čelit nějakému problému (a čekat že nás ti druzí podrazí a vymýšlet jak podrazíme my je, třeba).

Jestli přijde parta skřetů do vesnice, kde se s nima nikdo nechce a nemá důvod bavit a ta vesnice tam není jenom proto, aby ukázala že se s nima nikdo nechce bavit (ale dá se třeba rabovat), tak to je blbě připravený. Jestli tam mají něco řešit, tak někdo musí mít důvod se s nimi bavit. I kdyby to bylo jenom o tom že poštveme skřety na zbojníky co nás tu otravujou a ať už se pozabíjejí jakkoliv, tak je to pro nás výhra. Osobní prospěch je taky dobrý motivátor. Nebo prostě můžou narazit na někoho kdo si myslí, že skřeti jsou taky lidi.

Hlavně by ale postavy neměly být klony, protože rasa. Není nic nudnějšího, než když jsou všichni elfové krásní ušlechtilí objímači stromů s širými dušemi a dlouhými luky a všichni skřeti podlí krvežízniví lupiči a vrazi, co zapálí všechno čemu nerozumí a nerozumí celkem ničemu.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od Jerson »

alladjex píše: 11. 1. 2021, 10:05Chtěl bych se zeptat jak pracujete ve hrách z rasama. Zjišťuju, že je to pro mě jako GM hroznej problém. Pravidla často popisují různé averze jednotlivých ras. Ale pro mě je náročný vést zajímavě konverzaci, držet si nějakou představu o chování a NPC postavy, ale když do toho má ještě vstupovat nějaká rasová nesnášenlivost, tak už je to pro mě fakt skoro nepřekonatelnej roleplayingovej problém.
Na fantasy rasy nehraju, ale protože hrajeme ve 30. letech, tak odpor k jinak vypadajícím lidem, nebo jen přezíravost a neochota k ženám je běžnou součástí vyjadřování NPC, a občas i postav - v posledních dvou hrách řešili politické názory nového agenta, protože je to komunista.

Jedna z postav je Číňan v USA, tedy druhořadá osoba, přehlížený a urážený, a to jsem ještě nepoužil žádná segregační pravidla (protože nevím, jak moc je uplatňovali v New Yorku). Funguje to úplně v pohodě, dokonce s tím hráči počítají. S číňanem se prostě nikdo nebaví - a taky mu nikdo nevěnuje pozornost, protože si všichni myslí, že je to blbec, který jim nerozumí.

Pokud chce skutečně s někým mluvit osobně, tak se hráč musí méně či více snažit překonat ten antagonismus. Ale to se musí snažit i hráčka vychovatelky, protože kdo by se bavil s ženskou, že jo.
Každopádně jsem to dával čistě jako nastřelené příklady a zajímá mě než spíš rady, co s tím, jak rasy hrajete a využíváte vy ve svých dobrodružstvích. Já za sebe jsem už vcelku rozhodnutý, že v dalším RPG které případně budu hrát už rasy nechci a budu hrát jen v lidském světě. :)
Tím jsem chtěl ukázat, že lidé mezi sebou jsou ti největší rasisté, a je jedno, ve které části světa to budeš řešit - vždycky jich najdeš dost. Je to součást toho být dobrodruh, který funguje jinde než v místě rodné komunity. Občas dojde na to, že Číňan prostě někoho musí vhodným chvatem složit na zem, aby přestal prudit.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od York »

boubaque píše: 11. 1. 2021, 10:33když jsem viděl video Matta Colvilla Sociology of D&D
Díky za připomenutí tohohle videa, přidám ho do toplistu.
Uživatelský avatar
alladjex
Příspěvky: 200
Registrován: 4. 12. 2020, 10:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od alladjex »

Vallun píše: 11. 1. 2021, 10:36 Ahoj Alladjexi,

na toto téma je tu pár dalších témat, nevím, zda je nezbytné zakládat nové...:)
Jako není, ale já žádný nenašel :D Jestli víš, kde, budu rád za odkazy a určitě to zpětně pročtu.

Beru to ale i pozitivně. Z délky i počtu odpovědí je vidět, že lidi mají chuť na to reagovat a třeba došlo k nějakýmu vývoji od poslední diskuze. :) Ale jak říkám, to je jen ZNC, protože sem prostě předchozí thready nedohledal ač sem si říkal, že to tu asi někde bude. Snad mi to zdejší komunita odpustí. :lol:
🗡 Toho času solitér v Železných zemích (Ironsworn). 🗡
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od Vallun »

Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
alladjex
Příspěvky: 200
Registrován: 4. 12. 2020, 10:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od alladjex »

Vallun píše: 11. 1. 2021, 12:03 především: Fantasy rasy

Příšerácké rasy

Elfové
díkes
🗡 Toho času solitér v Železných zemích (Ironsworn). 🗡
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od Markus »

Asi není nutné nekrovat 10 let staré diskuze, klidně je možné založit novou. Na Fóru neplatí, že pokud už stará garda něco probrala, nová garda o tom nemá mluvit. Kdyby se téma fakt překrývalo s nějakým relativně nedávným, sloučím je. Možná bych to sloučil tou Bifiho mytformizácií? Zbylé dvě diskuze jsou hodně staré a dlouhé.

Ale díky za ty odkazy, Vallune, jako studijní materiál je to super.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Rasy v RPG

Příspěvek od Log 1=0 »

Připojím se k předřečníkům, to že se někdo musí vypořádat s předsudky, rozhodně neznamená, že se s nimi nikdo nebude bavit, že je musí nesnášet úplně genericky všichni stejně a tak. Lidi jsou velmi ochotní nejen komunikovat, ale i spolupracovat, s těmi, co vlastně nemají rádi, pokud je to výhodné.

Koneckonců, jak píše Jerson, nenáviděné skupiny máme i v realitě, a ta je zatím schopná fungovat bez tebou popsaných efektů.

Sám tedy preferuji nerasistické světy, ale ZZ se nijak nebojím.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Rasy a předsudky v RPG

Příspěvek od Sparkle »

Je potřeba si uvědomit, že nemalá část hráčů chce hrát exotickou rasu čistě kvůli estetickému hledisku - že je jim příjemné si takovou postavu představovat. Bylo by fajn umožnit hráčům, aby si zahráli postavu dle estetické preference a zároveň nemuseli kvůli tomu řešit rasové předsudky vůči své postavě, když to hrát nechtějí.
Je dobré těm hráčům exotických ras naslouchat a číst mezi řádky, co je baví. Oni ti většinou naznačí, jestli mají zájem odehrávat si situace s rasovou nesnášenlivostí, nebo ne.
I když hrajete ve světě plném rasismu, dá se to vždycky nějak ohnout, aby to tam tolik neopruzovalo. "Zrovna v tomto konkrétním království teď s elfy problém nemají, protože tu elfové pomohli nedávno v nějaké válce a žijí tu jejich osadníci", nebo tak něco.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Rasy a předsudky v RPG

Příspěvek od Fritzs »

Sparkle píše: 11. 1. 2021, 13:42 Je potřeba si uvědomit, že nemalá část hráčů chce hrát exotickou rasu čistě kvůli estetickému hledisku - že je jim příjemné si takovou postavu představovat. Bylo by fajn umožnit hráčům, aby si zahráli postavu dle estetické preference a zároveň nemuseli kvůli tomu řešit rasové předsudky vůči své postavě, když to hrát nechtějí.
Já je hraju kvůli statům! $;)
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Pieta a 10 hostů