Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy a předsudky v RPG

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše: 12. 1. 2021, 07:52A naopak - když má pocit, že by se ty komplikace dané rasou všude projevovaly, tak si tu rasu buď nevezme, nebo si je vezme a pak takové situace bude dost možná sám vyhledávat. (Což ze svých her z 30. let potvrzené nemám, ale ve fantasy bych takové příklady našel - pár hráčů goblinů, skurutů, elfů a trpaslíků se takto projevovalo (a někteří na to dojeli v rámci skupiny).
Třeba v D&D jsem určitě u nějakých ras viděl texty ve stylu "you might want to play X if... you want to play a race that's feared/misunderstood/often an outsider". A určitě jsou hráči, kteří o takovou hru mají zájem.
Jerson píše: 12. 1. 2021, 07:52Nicméně mí hráči třeba vůbec neprojevují rasismus postav v tom, že spolu cestují "bílí" a "žlutý", i když se mu pasivně podřizují, když NPC začne jejich asijského kámoše považovat za nepodstatného řidiče, a tenhle rasismus NPC se snaží využít jako svou výhodu. Ale v jiných situacích ho ignorují a nikoho nenapadlo, že když spolu budou bydlet v jednom pokoji a dokonce v jednom hotelu, že by to mělo být divné. Je na mě, zda jim tuhle stránku americké společnosti 30. let budu chtít ukázat nebo ne (protože jsem si myslel, že se na severu USA neprojevovala tak moc, ale zjevně jsem si to myslel špatně).
Historická odbočka, ale zrovna US a zrovna v týhle době? Už jenom dostat se z Číny do US mohl být docela problém. Oficiálně tuším od 1875 pro ženy a 188x pro muže, a až do roku 1965, tam měli zrovna Číňani dost šílená omezení - něco jako jen počestné ženy, za které se zaručí jejich rodina, a žádné cestování za prací, smějí jen studenti, učitelé, obchodníci a diplomati, a to všechno úřady kontrolovaly. A dobové předsudky byly taky dost silné, ostatně bez nich by se nikdo s takovýma zákonama nepatlal.
Jerson píše: 12. 1. 2021, 07:52Mám to naopak - jsem si jistý, že jsem takovou postavu nehrál, a teď bych si to někdy chtěl zkusit. Zahrát si nějakého rasistu daného výchovou a přesvědčením, který bude neustále narážet na to, že jeho předsudky a výchova se nezakládají na skutečnosti, to by mě bavilo. Tedy za předpokladu, že to spoluhráči budou chtít řešit, případně být cílem. A když bych nebyl jediný takový exot ve skupině, to je pak o ničem.
No jasně, to je přístup ve stylu klasické tragédie, hraješ za postavu, co nemá pravdu, dělá chyby a nejspíš se jí to dřív nebo pozdějš vymstí. Ale to funguje, jen když začínáš s vědomím toho, že je to špatně.

Já měl na mysli spíš to, že kupa rpg ti napíše něco jako "trpaslíci a elfové se nemají rádi" a tváří se, že to je úplně přirozené a normální. Myslím, že i dračák to tak měl? A třeba whitewolfí hry v devadesátkách často měly u každého druhu postavy (upířího klanu, atd) sloupeček citátů, ve kterém se skoro o všech ostatních druzích postavy říkalo, jak jsou blbí/nespolehliví/zákeřní/atd. Víceméně se tam ty předsudky předepisujou, bez nějaké debaty o tom, že to může být problematické...
Jerson píše: 12. 1. 2021, 07:52Myslíš tím, že kluci častěji budou vykřikovat "Mary Sue, Mary Sue, blé blé!"? Protože s takovými reakcemi jsem se setkal. Včetně reakce jednoho hráče, který nemohl přenést přes srdce, že jeho bývalému vojákovi nakopala zadek japonská "knihovnice", ve skutečnosti utajená bojovnice, kterou chtěl jen tak mimochodem složit do sněhu. Ale to už se týká spíše otázky bojových schopností mužů a žen s přihlédnutím k rase, než rasismu samotného.
Něco takovýho, jo. Prostě že pánové mívají o dost silnější názory na to, že věci by měly být tak a tak, a že kdo z toho vybočuje, dělá něco špatně.

Ono ostatně "Mary Sue" jako takové je používané skoro výhradně proti ženským postavám, a to i proti takovým, které nijak výrazně nevybočují z toho, jak vypadají jejich mužské protějšky.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy a předsudky v RPG

Příspěvek od Jerson »

Marky, a je v tom opravdu rozdíl? Ještě nedávno jsem své myšlenky takto podobně rozepisoval a stejně se na mě lidé koukali skrz prsty, i když jsem vytáhl své citace a psal "vidíš tohle slovo? Proč odpovídáš, jako bych ho nenapsal?"
Takže když to udělám obráceně, a napíšu to, co někteří čtenáři stejně v mých postech uvidí, a pak následně vysvětlím, že mají pravdu, napsal jsem to zkráceně a nepřesně a teď to napíšu přesně, dosáhnu stejného výsledku, dám svým kritikům možnost pocítit, že mají pravdu a že jsem změnil názor, a můžeme pokračovat v debatě.

Protože si myslím, že dojem z něčích slov je z velké části tvořen nastavením příjemce, nikoliv tím, co psal odesílatel.

Blbé mi přijde, když v tématu pečlivě volím slova a má to stejný následek, jako když bych je nevolil. A blbé mi přijde, když je téma o RPG bráno jako kontroverzní, i když všichni čtenáři ví, v jakém světě hraju a že velmi pravděpodobně mluvím o tom, jak ten herní svět vnímají hráči s ohledem na své postavy, nikoliv o tom, že mluvím o reálném světě.

Mimochodem, prošel jsem si ty Ecthelioní návrhy na cool věci.
V prvé řadě, kolik z nich běžný hráč bude znát? Tipuju že pod vodun si lidé představí vúdú (i když to není to samé), a pod tím si zase představí hlavně
Mylné představy
Vúdú bývá často mylně považováno na základě různých pověr za temný kult a formu „černé magie“. V lidovém povědomí je s ním spojená především představa zombie a propichování panenek. Zombie pochází už z původních afrických náboženství a na Haiti se jedná o nevýznamnou součást magických představ, která ostatně souvisí s činností bokora, černokněžníka, ne kněze vúdú. Používání panenek se objevuje v magii celého světa a to především pro léčení na základě určování tlakových bodů jako v akupresuře. V haitském vúdú se nepoužívají, ačkoliv Louisiana Voodoo je užívá. Do obecného povědomí se spojení těchto praktik s náboženstvím vúdú dostalo nejspíše prostřednictvím horrorových filmů.
Talismany juju nevěřím, že zná víc než jeden hráč ze sta.
U Afrických šamanů zase čekám, že si hráči budou předsgtavovat vyschlého starého týpka, který sedí před chatrčí, žije ve svém světě a maximálně tak vezme postavy na nějaký šílený drogový trip.
Anansi bude také naprosto neznámé,

"vodun, talismany juju, afričtí šamani, Anansi, dahomejské amazonky, zulská iklwa je kopí (speciálně v "civilizovaném" světě) na hody vzdálené obecně představě elegantní pobočné zbraně vhodné do společnosti, a obrázek u dahomejských amazonek taky ukáže v první řadě rasistické zobrazení "barbarství."

Ne že by to byly nezajímavé prvky - ale jsou jednak neznámé, a to co je známé je rasisticky zkreslené, takže když bych chtěl hráčům nabídnout tyhle prvky, museli by je buď samo znát, nebo bych je musel nastudovat, zbavit je balastu zavádějících představ a ještě je vhodně ukotvit do settingu. Což znamená nastudovat fungování Afrických národů (v mém případě ve 30. letech), které o kterém jsou zase téměř výhradně rasisticky pojaté záznamy "bílých mužů".

Osobně mi vedle hraní černochů ve 30. letech přijde hraní skřetů v lidských světech (nebo hraní lidí ve skřetí vesnici) jako vyloženě pohodová a nekontroverzní záležitost.
Pieta píše:Historická odbočka, ale zrovna US a zrovna v týhle době? Už jenom dostat se z Číny do US mohl být docela problém. Oficiálně tuším od 1875 pro ženy a 188x pro muže, a až do roku 1965, tam měli zrovna Číňani dost šílená omezení - něco jako jen počestné ženy, za které se zaručí jejich rodina, a žádné cestování za prací, smějí jen studenti, učitelé, obchodníci a diplomati, a to všechno úřady kontrolovaly. A dobové předsudky byly taky dost silné, ostatně bez nich by se nikdo s takovýma zákonama nepatlal.
Tak pro muže to bylo snazší než pro ženy, i když jsem si až teď přečetl, jak moc to bylo omezené.
Pieta píše: 12. 1. 2021, 10:22 No jasně, to je přístup ve stylu klasické tragédie, hraješ za postavu, co nemá pravdu, dělá chyby a nejspíš se jí to dřív nebo pozdějš vymstí. Ale to funguje, jen když začínáš s vědomím toho, že je to špatně.
Zrovna v tomto případě by to asi nevadilo. Nicméně to, že se to takové postavě musí vymstít mi nepřijde jako nezbytné. Spíše jsem myslel, že by(ch) časem posunul názory na jiné rasy pod vlivem osobních zkušeností z extrémně rasistické polohy ke středu, nebo možná i úplně na druhou stranu.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy a předsudky v RPG

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 12. 1. 2021, 09:25Pokud jsi chtěl říct: "Hráčům černoši ve třicátých letech nepřijdou zajímavý" naznačit tak implicitni rasismus (nebo nezájem) v hráčské populaci, tak jsi měl říct "Hráčům černoši ve třicátých letech nepřijdou zajímavý" a ne "Černoši nejsou zajímaví".

Je to rozdíl a dělá to dost jiný dojem.
Je to něco jako rozdíl mezi "Trump je seslaný od Boha, aby zachránil US před pedofilními demokratickými upíry" a "lidi z kultu QAnon si myslí, že Trump je seslaný od Boha, aby zachránil US před pedofilními demokratickými upíry". Vypadá to podobně, ale je to sakra rozdíl. (:
Jerson píše: 12. 1. 2021, 10:43Tak pro muže to bylo snazší než pro ženy, i když jsem si až teď přečetl, jak moc to bylo omezené.
Zase tam měli nějaké praktiky, které byly namířené vyloženě proti čínským mužům, slavné je třeba tohle: https://en.wikipedia.org/wiki/Pigtail_Ordinance
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21019
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Markus »

Změnil a rozvedl jsem název tématu. Sorry, ale nedokážu se dívat na to, jak se bavíme o lidech v tématu nazvaném jenom rasy.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od OnGe »

Já bych názvy všech témat změnil na "Život, vesmír a vůbec", aby se to nepletlo
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Jerson »

Omlouvám se Alladjexovi, že mu díky následkům mého vstupu bylo uneseno a přejmenováno téma, které založil, aby se zeptal, jak řešit problém rasismu.

Každopádně se ukázalo, že nejlepší asi bude rasismus do hry vůbec netahat.
Naposledy upravil(a) Jerson dne 12. 1. 2021, 19:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od OnGe »

Jersone, potřebuješ se zbavit prediktivní klávesnice :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Balck Adder

Re: Rasy a předsudky v RPG

Příspěvek od Balck Adder »

Jerson píše: 12. 1. 2021, 10:43 Ne že by to byly nezajímavé prvky - ale jsou jednak neznámé, a to co je známé je rasisticky zkreslené, takže když bych chtěl hráčům nabídnout tyhle prvky, museli by je buď samo znát, nebo bych je musel nastudovat, zbavit je balastu zavádějících představ a ještě je vhodně ukotvit do settingu. Což znamená nastudovat fungování Afrických národů (v mém případě ve 30. letech), které o kterém jsou zase téměř výhradně rasisticky pojaté záznamy "bílých mužů".
Přijde mi, že až zbytečně lpíš na realitě, což může tvé hráče i odrazovat.
Jerson píše: 12. 1. 2021, 10:43 Osobně mi vedle hraní černochů ve 30. letech přijde hraní skřetů v lidských světech (nebo hraní lidí ve skřetí vesnici) jako vyloženě pohodová a nekontroverzní záležitost.
Taky nejsem rasista, pro mě je černej jako žlutej $D $D $D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rasy a předsudky v RPG

Příspěvek od Jerson »

Balck Adder píše: 12. 1. 2021, 19:48Přijde mi, že až zbytečně lpíš na realitě, což může tvé hráče i odrazovat.
Zatím si na to nikdo z mých hráčů nestěžoval. Jen lidé, kteří se mnou nehráli, a ani to neměli v úmyslu.
Nicméně když zjistím, jaká byla historická skutečnost, tak se mi úplně nechce do hry dávat jakousi klišoidní parodii, dost možná rasistickou.

Ale raději bych se vrátil k nechuti trpaslíků vůči elfům.
Balck Adder

Re: Rasy a předsudky v RPG

Příspěvek od Balck Adder »

Jerson píše: 12. 1. 2021, 20:02 Ale raději bych se vrátil k nechuti trpaslíků vůči elfům.
OK :D

Kdybych měl tenhle vztah k něčemu přirovnat, tak nejspíš ke stoleté válce a lásce anglánů k frantíkům, nikoliv k něčemu rasistickému.

Ale těch světů je mraky takže to každý asi uvidí jinak.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Selhan »

Mně třeba je dost proti srsti i klasické zobrazení goblinů, skřetů a dalších příbuzných jako primitivů nezasloužících si nic jiného než vyvraždit, vylootovat a vypálit jejich tábor. Ok, beru, že to tam lidi z většiny nedávají pro to, že se prvoplánově ukájí na kolonialistické power fantasy, ale protože jsou líní, nicméně to je vasltně taky dost blbý důvod, a ta pachuť tam zůstane stejně. Osobně dávám do svých fantasy nepřátele zlé z nějakého jiného důvodu - nejčastěji nemrtvé, pak různé magické přízraky a nezdary, fearies a podobné, které existují dle vlastních zákonů, no a samozřejmě lidi. Ono z toho se nad tím zamyslet navíc často vyplynou i další zajímavé nápady, háčky a ždibce inspirace.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Sosacek »

Selhan píše: 12. 1. 2021, 20:14 Mně třeba je dost proti srsti i klasické zobrazení goblinů, skřetů a dalších příbuzných jako primitivů nezasloužících si nic jiného než vyvraždit, vylootovat a vypálit jejich tábor. Ok, beru, že to tam lidi z většiny nedávají pro to, že se prvoplánově ukájí na kolonialistické power fantasy, ale protože jsou líní, nicméně to je vasltně taky dost blbý důvod, a ta pachuť tam zůstane stejně.
O tom byl tenhle clanek https://jamesmendezhodes.com/blog/2019/ ... ial-terror ktery ale samozrejme vyvolal spoustu nenavisti
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Selhan »

Jsem si celkem jistý, že o tom byla už spoustu článků před tím, to je takový evergreen, ne?

Edit: tím vůbec nechci říct, že to tady nemáš posílat, jestli to tak vyznělo - je to zajímavý článek k přečtení
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 750
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Nordoslav »

Selhan píše: 12. 1. 2021, 20:14 Mně třeba je dost proti srsti i klasické zobrazení goblinů, skřetů a dalších příbuzných jako primitivů nezasloužících si nic jiného než vyvraždit, vylootovat a vypálit jejich tábor...
Bylo docela zajimavé sledovat povyk jisté částí hráčské obce, když se Wizardi nechali slyšet, že předělají Drowy, protože rasa černejch, která je zlá jenom proto že je prostě zlá, je tak trochu přežitek

Jinak v mém světě jsou goblini, a jsou tam určitě předsudky. Hlavně ale proto, že mají dost odlišné zvyky na nakládání s mrtvýma a jsou většinou ověšený kostma svých předků. Plus tam hraje roli v některých případech i závist, protože mají totální monopol na lodní dopravu a obchod.

Ono by občas neškodilo do těchhle power fantasy dávat nejen ty hnusný ošklivý střetí výlečníky, ale třeba i samičky s dětma. Na druhou stranu, díky přesvědčení mají hráči v podstatě ospravedlní na vyvraždění čehokoliv, když se tahle havěť zlá už rodí...

Když nad tím tak přemýšlím, má smysl řešit rasismus ve světě, ve kterým jsou rasová přesvědčení? Ono to totiž má podle mě pak přesně opačný efekt než by asi mělo mít...

Mimochodem mám ve svém světě národ, který si realtivně běžně mění pohlaví... jsem zvědavý co na to řeknou hráči až na to narazí, věřím, že pro některé to může být kontroverzní
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9352
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Quentin »

Sosacek píše: 12. 1. 2021, 20:20O tom byl tenhle clanek https://jamesmendezhodes.com/blog/2019/ ... ial-terror ktery ale samozrejme vyvolal spoustu nenavisti
Ulala. Přečetl jsem i těch pár článků, co se tam válí kolem. Jak udělat cool orky mám asi zvládnuté. Ale jak udělat politicky korektní skřety netuším.

U orků se snažím vymyslet, jak je udělat plnohodnotnější rasu se svojí kulturou. U skřetů se snažím vymyslet, jak je dehumanizovat, aniž by si na to nikdo nestěžoval. Stejně jako si nestěžuje třeba na aliena nebo kostlivce. Skřeti jsou horor z hlubin.

Tips?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jezus a 9 hostů