Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Pieta »

On je dost rozdíl mezi tím, co se vydává, co se hraje, a co by se mohlo hrát.

Vydávání je (imho) otázkou několika málo lidí, co mají chuť, sílu a zkušenosti k tomu, něco dotáhnout. To je tak jemný síto, že výsledek potom závisí na vkusu pár lidí.

Jinak se ale u nás úplně běžně hraje horor (WoD) i SF (Shadowrun, samozřejmě s dodatkem, že to není čisté SF). K tomu prvnímu u nás nikdy nic nevyšlo, to druhé vyšlo někdy cca před půl stoletím a právě proto se doteď hraje, i když už dávno česky nevychází.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od ilgir »

Já teda nemám žádné statistiky, ale domnívám se, že fantasy je pořád nejmasovější žánr v RPG celosvětově. (Myslím tedy stolní RPG, ne online textové atd.) I v zahraničí pořád dominuje DnD, případně Pathfinder a podobně, ne?

Takže český trh tohle jenom kopíruje a vzhledem k velikosti to vypadá tak, že za dekádu vyjdou 3 komerční RPG, z toho 3 fantasy. Nic překvapujícího.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Pieta »

ilgir píše: 27. 10. 2020, 12:13Já teda nemám žádné statistiky, ale domnívám se, že fantasy je pořád nejmasovější žánr v RPG celosvětově. (Myslím tedy stolní RPG, ne online textové atd.) I v zahraničí pořád dominuje DnD, případně Pathfinder a podobně, ne?
Určitě, D&D je jednička. Pathfinder dvojka víceméně stabilně, ale ne vždycky. Na dalších místech se, podle toho, jak to měříš, prostřídávají Starfinder, Cyberpunk, Call of Cthulhu, Vampire, Shadowrun, Warhammery a Star Wars.

To jsem teda sjel prodeje knížek, nějaké statistiky z online hraní a nějaké ankety z 2020.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Fritzs »

Budoucnost je dost možná mrtvá.

Ale proč nevychází nic třeba ze současnosti, jako třeba nějaké ten detektivní žánr, nebo mafiáni nebo tak něco.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Markus »

Já hraju RPG pro pocit dobrodružství a to mi dokonale naplňuje právě fantasy žánr. Ten zážitek z objevování neprobádané mapy, navštěvování nových míst, překonávání nebezpečí.

Mám dojem, že moderní nebo sci-fi žánry bývají spíš vztahovky a to mě nebere. Je mi jasné, že i ve sci-fi můžeš snadno hrát „obyčejná“ dobrodružství, ale přijde mi, že ten „moderní“ svět je už natolik rozvinutý a komplexní, že hra bude přirozeně sklouzávat k politice, sociálním zápletkám, možná dokonce sociální kritice atd. Fantasy je v tomhle ohledu jednodušší a „čistší“, není tolik zatížené tím balastem lidské společnosti. Můžeš ho velmi snadno udělat „jenom o dobrodružství“.

To není o tom, že mě vztahy a sociální příběhy nezajímají - naopak, zajímají velmi. Ale od toho čtu knížky a koukám na seriály, nemám potřebu to simulovat i ve hře. Miluju třeba hard sci-fi knížky (Red Mars), ale hrát bych to fakt nechtěl.

Určitě se obyčejné dobrodružství dá udělat i ve sci-fi, ale asi je to těžší nebo jsem na to neměl moc štěstí. A když se podíváš, kdo to dělá dobře, tak to většinou bývají prostředí odtržená od civilizace, někde na nějaké opuštěné planetě, až je to skoro maskované fantasy. (Firefly!) Nebo postapo, což je taky skoro fantasy. :)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 27. 10. 2020, 12:42 Já hraju RPG pro pocit dobrodružství a to mi dokonale naplňuje právě fantasy žánr. Ten zážitek z objevování neprobádané mapy, navštěvování nových míst, překonávání nebezpečí.

Mám dojem, že moderní nebo sci-fi žánry bývají spíš vztahovky a to mě nebere. Je mi jasné, že i ve sci-fi můžeš snadno hrát „obyčejná“ dobrodružství, ale přijde mi, že ten „moderní“ svět je už natolik rozvinutý a komplexní, že hra bude přirozeně sklouzávat k politice, sociálním zápletkám, možná dokonce sociální kritice atd. ...
V tomhle se mi líbí, jak je pojaté právě Star Trek Adventures - ten setting je sám o sobě vlastně dobrodružný (objevitelská výprava á la Kryštof a jeho Kolumbus nebo James a jeho Cook), je tam objevitelství, zkoumání, ale i intriky a vztahy (pro náročnější). Při tom je to paradoxně vlastně velice pozitivní utopie (tedy je to zidealizovaná budoucnost stejným způsobem jako si ve fantasy často idealizujeme minulost).

U nás ale Star Trek asi nemá dostatečnou fandovskou základnu.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od ShadoWWW »

Parádní detektivní hra je Detektiv: Po stopách zločinu.

Ale kolik Vypravěčů zvládne něco takového v (home-brew) RPG?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od York »

Fritzs píše: 27. 10. 2020, 09:33Proč?
To je jednoduchý: Protože to lidi chtějí dělat. Kdyby se jim chtělo psát a vydávat jiný rpgčka, tak by psali a vydávali ty.

Taky za to může nešťastnej timing. Kdyby něco z toho vyšlo před 2 lety, ti další by to brali v úvahu při rozmýšlení, jestli se pustit do toho, do čeho se pustili. Když máš ale po dvou letech napsaný kompletní rpgčko, tak ho nezahodíš jen proto, že někdo mezi tím stihnul vydat 2 překlady a mírně upravený DrD 1.6.


Čistě za mě - top 2 settingy pro mě vždycky byly fantasy a Shadowrun. Když jsem se před lety rozhodoval, do čeho se pustit, Shadowrun jsem zavrhnul, protože jeho setting je tak dobrej, že by nemělo smysl vymejšlet znova něco skoro stejnýho. Mělo by smysl napsat pro něj jiný pravidla, ale nešlo by je vydat, protože autorský práva. Pak jsem dlouho experimentovat se settingově nezávislejma pravidlama a settingově nezávislou společnou improvizací, ale mě ani nikoho jinýho to nenadchlo natolik, abych si řekl: Jo, tohle má fakt smysl vydat.

To se mi stalo až ve chvíli, kde jsem se vrátil k fantasy dungeoncrawlu (jsou to tak 4 roky, dalo by se to zjistit přesně) a zjistil jsem, že dungeony, který jsem na zkoušku napsal, fakt fungujou, hráče to baví a ve mě to hraje na nostalgickou strunu vzpomínek na starý DrD. Hodně mi to tehdy vlilo krev do žil, protože od toho momentu jsem věděl, že dělám na něčem, co fakt má smysl dotáhnout. Začal jsem experientovat s grafickym zpracováním, vedl jsem pak svoje dungeony na různejch oneshotech a na Gameconu a i tam jsem na ně dostal pozitivní feedback. Takže jsem skončil u fantasy.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Sparkle »

Na oneshoty nebo kratší kampaně si ráda zahraju něco speciálního nefantasy, ale na pořádnou dlouhou kampaň preferuju pseudo-středověké fantasy. Je to familiérní, pracuje mi u toho dobře fantazie, a zároveň to je dostatečně vzdálené od reálného světa, že to působí dostatečně jako relax a duševní hygiena. Taky se u toho dobře sladí společná představa hráčů, jak už tady padlo. Plus celý ten systém expení a story arc "z nuly hrdinou", kde na začátku trajdám po vesnicích a řeším strašidlo ve mlýně, a na konci vrážím dýku do boha smrti, tam hezky svítí jako součást žánru a to mám ráda. Asi to má víc lidí takhle.

Bylo zajímavé pozorovat v Tomovkách skupiny, co mi tam chodily hrát RPG. Bylo jich tam spousta, hrávali všechny možné styly, ale ty, co vydržely nejdýl s furt tou stejnou kampaní, byly vždycky ty pseudo-středověké fantasácké.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Jerson »

O tom asi nemá smysl se dohadovat, je to hlavně dojem z 80. let, kurty už zpětně nezměním.
Každopádně fantasy se tváří, jako že je v něm možné ledacos, tak ho hráči mají rádi, i když to není pravda.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od ShadoWWW »

Když ale teď téměř současně vychází 3 nové fantasy RPG (ZZ, DH a LW), tak s těmito kartami na stole má ještě smysl přihazovat další? Ale pokud ne-fantasy, tak jaké?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Fritzs »

York píše: 27. 10. 2020, 13:11 Čistě za mě - top 2 settingy pro mě vždycky byly fantasy a Shadowrun. Když jsem se před lety rozhodoval, do čeho se pustit, Shadowrun jsem zavrhnul, protože jeho setting je tak dobrej, že by nemělo smysl vymejšlet znova něco skoro stejnýho.
Podle mě má plno nedostatků a mnohé by šlo udělat lépe. Tak třeba "aztéci = zlo" je nejenom politicky nekorektní, ale zároveň i dost tupé.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od York »

ShadoWWW píše: 27. 10. 2020, 13:40 Když ale teď téměř současně vychází 3 nové fantasy RPG (ZZ, DH a LW), tak s těmito kartami na stole má ještě smysl přihazovat další?
Úplně stejnej, jako kdyby nic nevyšlo. Bude sice nejspíš těžší sehnat hráče (ale třeba taky ne a naopak tyhle hry pro případnou další vytvoří hráčskou základnu), ale lidi nepíšou a nevydávají RPGčka kvůli tomu, že se považujou za samozvaný správce trhu s RPGčky, ale protože chtějí napsat nebo vydat nějaký konkrétní RPGčko. Ukázkovým příkladem je Skaven, kterej správcem našeho trhu s RPGčky efektivně je a přesto vydal hru, která jeho samotnýho nadchla, přestože ji tady nikdo jinej neznal a tudíž pro ní existovala doslova nulová poptávka.

Fritzs píše: 27. 10. 2020, 13:44Podle mě má plno nedostatků a mnohé by šlo udělat lépe.
Ano, ale autorský práva, takže ne.

Což je možná i důvod, proč je tak populární tvořit fantasy RPGčka - OGL totiž otevřela strašnou spoustu obsahu, na kterym teď může kdokoliv stavět.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Fritzs »

York píše: 27. 10. 2020, 13:48 Ano, ale autorský práva.
Na co má The Topps Company reálně práva? Značka? Určitě. Pojmenovaná oficiální terminologie, NPC, místa, bestie a vybavení? Nepochybně. Kyberpunk? Ne. Fantasy? Ani náhodou. Kyberpunk+fantasy? Překvapí tě to, ale ne.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Proč v ČR pořád vychází fantasy RPG?

Příspěvek od Pepa »

Yorku: Promiň, Yorku, že jsem se "k tobě" ještě nedostal (já teď řeším spousty jiných věcí), ale chtěl jsem se tě zeptat: Jak vlastně dopadly tvoje hry? DrD 1.7.? Dakara? Hra bez přípravy? Vyšlo z toho někdy něco víc "oficiálně" nebo "uceleně"? Vyšlo někdy něco z toho tiskem? "Přerodila" se jedna hra v druhou? Jaké s tím máš vlastně plány? Zahlédl jsem, že něco o nějaké sazbě řešíš, tak plánuješ něco vydat? Nebo to všechno bylo, je, a bude pouze pro tvoje vlastní soukromé hraní?
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů