Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Fritzs »

OnGe píše: 4. 9. 2020, 13:54 Chtěl bych dosáhnout toho, aby se zajímavé téma nezměnilo ve vyprávění o tom, jak se musí naše společnost transformovat, zavést nepodmíněný základní příjem a hlavně zrušit kapitalismus, protože bez toho se nic nezmění atd.
Málo radikální.

Obrázek
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Lyncz »

Jerson píše: 4. 9. 2020, 13:30 Jako jediný pokus "shora" v tomto směru můžu počítat Krotitele draků, a víme, jak dopadli (i když to není moc srovnatelné a není to GMmování.)
Když jsme u toho, jak ti vůbec dopadli?

PS: tahle debata byla zajímavá, než se do toho začaly míchat srance navazující se na věty obsahující slovo kapitalismus
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od OnGe »

Lyncz píše: 4. 9. 2020, 14:08
Jerson píše: 4. 9. 2020, 13:30 Jako jediný pokus "shora" v tomto směru můžu počítat Krotitele draků, a víme, jak dopadli (i když to není moc srovnatelné a není to GMmování.)
Když jsme u toho, jak ti vůbec dopadli?
https://www.youtube.com/channel/UCEOwMy ... EqRZTqNBvA
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

V plánu měli vysílání s rozpočtem 600 000 Kč, od diváků vybrali 120 000 Kč a dalších asi 300 000 od sponzorů (Asi, už jejich předchozí kampaň na Startovači nemůžu najít.) V současné kampani zaplatila jedna skupina 8000 Kč, aby k nim LK přijel a vedl jim dobrodružství. (Tyhle nabídky byly dvě, druhá zůstala nevyužitá.)

Pro srovnání, Gergon na Dračák 3 sháněl 50 000 Kč a od 90 lidí vybral 57 800 Kč, tedy v průměru něco přes šest stovek na člověka. Na Dračák 2 sháněl 30 000 Kč a vybral 46 572 Kč od 63 lidí,což je v průměru 730 Kč.
(Až budu mít chvíli, zkusím udělat histogram s výší příspěvků, ať mám(e) představu, kolik jsou lidé ochotní dát za zábavu spojenou s RPG.)

Strangers and Dragons zkoušeli vybrat 120 000 Kč a dostali 43 850 Kč (bohužel nevím od kolika lidí), teď zkouší vybrat alespoň 5000 měsíčně a jsou na 3350 Kč od 19 lidí.

Což dává řádově čísla cca 600 - 700 Kč jednorázově nebo cca 200 Kč za měsíc na dívání se, jak někdo jiný hraje RPG, respektive jak to převede do hraného filmu. Taky to dává hrubou představu o penězích, které může taková skupina čekat - při silném tlačení na pilu přes různá média něco přes sto tisíc + to co dají sponzoři, od diváků něco kolem padesáti tisíc, když už má dotyčný nějaké jméno. Zhruba a řádově, neříkám, že se nedá dostat víc, a na druhou stranu nechci tvrdit, že každý kdo s něčím vyleze na tyhle částky dosáhne. A s placeným vedením her to souvisí spíše volně, takže jde spíše o pohled na to, kolik jsou lidé z komunity asi tak ochotni dát.

Přijde mi, že jsme stále hodně daleko od stavu, kdy by se tímto dalo živit. Jediný o kom vím, že to nějak provozoval na profi úrovni byl Jezevec, ale to jsou spíše larpy a on je hodně specifický případ - myšleno že je hodně dobrý vypravěč a organizátor, i když to vím jen z doslechu, sám jsem s ním hrál jen jednu deskovku. (A i v ní předvedl víc roleplayingu než někteří vypravěči v RPG :-) )
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od OnGe »

Ono dost záleží, kam si položíš hranici toho "dalo živit" a kolik jsi pro to ochoten udělat a riskovat. Jestli chceš něco srovnatelného s jistým zaměstnáním, tak to opravdu nejde a těžko říct, jestli to s takhle okrajovým hobby v našich luzích a hájích s nepočetnou populací někdy půjde. Spíš bych řekl, že ne. Když se smíříš s tím, že balancuješ na ostří nože, vyděláš si tak na rohlíky a sem tam děláš i něco lukrativnějšího, aby ses udržel nad vodou, tak už to decela reálné je. Někteří lidé takhle třeba píšou a celkem to funguje.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Pepa »

OnGe píše:Lidi, jako vážně tady chcete rozebírat, kdo si může a nemůže dovolit za co zaplatit, když už to zaplatí a jak velký zlomek vašeho platu to musí být, aby si to vůbec mohl dovolit? Nepřipadá vám to tak trochu na palici?
Souhlasím s OnGem, že debata na téma "kolik peněz jste ochotni "vrazit" do svých koníčků", je už poněkud jiná debata. Nicméně ani té bych se v principu nebránil. Takže:

Kolik peněz jste ochotni "vrazit" do svých koníčků? Kolik jste za posledních 15 let vložili do RPGček peněz? Kolik jste za posledních 15 let vložili do RPGček času? Ono totiž uvidíte, že "ono se časem nasčítá" a částky, které se zprvu jeví jako nereálné ("Jak mohl do modelů/Magiců dát půl milionu?"), nejsou zase tak nereálné. Takže kdybychom proběhli tuhle sub-diskuzi, tak bychom viděli ta čísla také trochu jinak a k nějaké té "správné částce za GMing" (jestli něco takového tedy existuje) bychom se přiblížili zase o něco více.

Co se týče streamování, tak to je částečně dobré přirovnání. Nicméně třeba já neplatím streamerovi, aby mě bavil. Spíš je to naopak. On mě baví, a proto mu já později třeba něco pošlu... Ta příčina/důsledek mi přijde prostě obrácená. (Takže to dobré přirovnání vlastně asi není. Respektive záleží na motivu, pod kterým se ta činnost "zakládá".)

A co se týče toho, jestli se streamuje pro zábavu nebo pro peníze... Tak těžko říct. Někdo streamuje pro zábavu, jiný pro peníze, takže tímhle to také nerozsekneme...

Každopádně mě celá tahle debata přijde poněkud zvláštní a jednostranná. Hraní RPG her je kolektivní zábavou pro všechny zúčastněné. Takže proč by měli hráči platit GMovi? Neměl (nemohl?) by GM platit hráčům? Nemohl by existovat model: "Jsem GM a hledám hráče pro hru X. Zaplatím vám, když se jimi stanete." :?: :think:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Odpovím jen na ten konec - GMmů je (podle mě i podle některých dalších) nedostatek, a dobrých GMmů je ještě méně. Obvykle nemají problém sehnat hráče, zatímco hráči mají občas problémy sehnat GMma, a tak dává smysl, že své šance na hledání můžou podpořit penězi. Obráceně to smysl nedává, pokud mají GMmové přetlak hráčů i zadarmo, tak když by nabídli peníze, hlásilo by se jim víc hráčů, než jsou schopni zvládnout.

Smysl by to mělo, jen kdyb GM chtěl hrát nějakou obskurní hru, kterou nikdo jiný hrát nechce. Nebo když by potřeboval dobré hráče či profesionální kritiky.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Vallun »

Znám vypravěčku, pro níž je práce na hře hlavní náplní jejího času (tzn. věnuje jí více času než práci), ale není za to placena ani jinak odměňována... a je fakt, že se to pozná...:)

Pokud jde o srovnávání, tak doporučuji vzít v úvahu taky to, kolik jsou lidi ochotní nasypat do různých online her, aby měli o chlup lepší, nebo dokonce jen hezčí postavičky...a soudě dle výdajů na tuhle zábavu, by nebyl problém se placeným PJ stát a neživořit:)

Nicméně otázka je samozhřejěm složitější, přes léto se živit jako PJ jde snadno, stačí dopoledne pracovat pro nějaký příměstský tábor, v tom se točí nemalé peníze... (sám jsem měl loni nabídku na 8 000 Kč za týden) je otázka, nakolik se to podaří nastavit tak, aby to nebylo pro dobrého PJ příliš flustrující...Jenže to je otázka jen prázdnin, na druhou stranu docela dobrý začátek/zkouška:)


A myslím si,že to je asi zatím jediná schůdná cesta - poskytovat to v rámci komplexnější služby/nabídky (ten tábor je z hlediska rodičů hlavně o hlídání dětí...za to rádi zaplatí). Ne, že by se v Praze nesehnalo dost zájemců o kvalitní placenou hru, ale všichni budou mít čas na hru zhruba ve stejnou chvíli a tak PJ nestihne pokrýt dostatzek poptávky, aby si při rozumných nákladech na hráče dost vydělal...

Dovedu si představit model smíšené hry - kombinace nějaké onlinovky s pen and paper hrou...tím budou mít hráči pocit, že za své peníze mají pořád něco a bude na nich, jak využijí své možnosti. Ostatně, moje poslendí hra tak z velké části probíhala:) - K normální hře u stolu se přidávala řada meziher na individuálkní úrovni, kde čarodějka zkoumala více ionformací o fungování specifického odvětví magie, kněžka řešila svou víru, alchymista se siccem hospodaření panství a sběr informací...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Korhul »

Tak a je tady další nabídka: https://www.vypravecbunny.cz/cenik/ :-)
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Log 1=0 »

Takže zase stovka na hodinu, v ideálním případě.
Já bych za to ty prachy prostě nedal. Je to sice ekvivalentní lístku do kina, ale ten film si sám natočit nemůžu, hru si můžu zahrát i bez Bunnyho. Ale pokud to někdo vidí jinak, dobré pro ně i pro Bunnyho, good luck.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

No zrovna Bunny jede prakticky na tom samém modelu jako Jacen, tedy detailně zpracovaný terén a figurky, vše optimalizované na dané dobrodružství. To je věc celkem ekvivalentní tomu kinu, doma si to prostě jen tak neuděláš. Tohle je prostě dobrodružství z krabičky - nebo spíše z krabic dopravovaných autem.
Stovka za člověkohodinu je asi taková celkem rozumná psychologická hranice.

Jinak jsem o tom přemýšlel, stovku dávám u holiče, kde mě za nějakých 15 minut ostříhají, strojkem, i když to manželka za půl hodiny zvládne taky a občas dost podobně.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od OnGe »

Pak už jenom půl hodinky na úklid a stovečka jako když najdeš!

Jako nic proti domácímu střihu, jen s tím šetřením to není úplně výhra.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Sparkle »

Korhul píše: 15. 9. 2020, 12:23 Tak a je tady další nabídka: https://www.vypravecbunny.cz/cenik/ :-)
Z čistě sobeckých pohnutek takovýmto iniciativám velice fandím. Čím víc bude standardem, že si GMové nechávají platit, tím víc budu moct s klidným svědomím na svých hráčích zkoušet víc experimentální věci, když to přece vedu zadarmo ;) Dneska s tím mám furt trochu morální problém, abych je neokrádala o čas nebo tak něco.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Zatím to vypadá spíše na standard, že si GMmové nechávají platit za to, že mají k dispozici figurky a terény (i když ne vždy). Takže na naše běžné vedení hry to nejspíše nebude mít velký vliv :-)

Nicméně se ho musím zeptat, jak mu to funguje, ať máme další informace přímo z pole :-)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od York »

Jerson píše: 15. 9. 2020, 15:48 Zatím to vypadá spíše na standard, že si GMmové nechávají platit za to, že mají k dispozici figurky a terény (i když ne vždy).
Psychologie, no. U pravidel má taky pro hráče větší cenu grafika a papír než vlastní text. Stejně ostatně funguje byznis s open-source softwarem - můžeš si ho sice stáhnout zadarmo, ale platíš si třeba za instalaci a support. Vždycky tam je něco navíc, co není běžně k mání zdarma.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MarkyParky, sharka a 16 hostů