Vyhoření ze hry

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Vyhoření ze hry

Příspěvek od Alnag »

Zažili jste někdy pocit, že už vás RPG vlastně nebaví? Že už vám jako DMovi došly nápady? Že si se spoluhráči už nemáte co říct? Nestyďte se a vylijte si srdce. $P

Podotázka: jaké mohou být příčiny? Jak se tomu bránit?
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Ne, ten pocit nemám, ale příčiny můžou být IMHO následující: Pocit, že vlastně hraju, místo abych ony tři, čtyři hodiny týdně věnoval něčemu užitečnému, jako je vydělávání peněz, potkávání nových lidí atd. Jedná se vlastně o pocit kerému pocit ztraceného času, tj. pocit že sem právě vyplýtval tři hodiny keré bych mohl trávit užitečněji, tj.anžto lidé nejspou nic než stroje na vlastní reprodukci, buď rozmnožováním, nebo zajišťováním potomstva... i když si většina lidí nepřipouští, že sou to právě ty dva jmenované důvody...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ten pocit mám teď a to vzheldem k tomu že dělám příliš věcí na jednou a připravuju spoustu různých a rozličných RPG her, a hlavně dochází nápady...

A ty co mám se mi nedaří dotáhnout do konce
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Dalcor píše:A ty co mám se mi nedaří dotáhnout do konce
Hráči kladou odpor co? To známe... :-)=
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ale ne, mám spoustu nápadů na Dragonlance a tak (Divadelní společnost těsně před začátkem Kronik), a jiné fantasy hry a nápady které bych si chtěl odehrát....

Ale není s kým a není čas a ani nálada něco tvořit.

Teď jsem si psoall družinku tam kam jsem vždycky chtěl (Myth Drannor) a to mě baví dělat...

A moc se těším an ten AGOT, kteý bych potencionálně rozšířil i na pravidlené hraní
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Ignatius Grey
Příspěvky: 124
Registrován: 20. 4. 2005, 10:04
Bydliště: SR-Nitra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ignatius Grey »

No tak to poznam. Nedavno som prosil o pomoc inych DM lebo som bol na tom uz tak zle, ze som nevedel vymysliet ani hodinovy pribeh. Moja fantasy muza si zobrala dovolenku a ja som bol uplne nahrany. Ale mohlo to byt aj tym, ze som mal skuskove obdobie. Pomohla mi hlavne ochota druhych DM pomoct.. Preto myslim, ze nieje hanba obratit sa o pomoc. Mne to pomohlo. Teraz je kriza zazehnana a moji hraci sa tesia castim hram(kaydy tyzden v Piatok vecer)

Na druhej strane minule som si po dlhom case zahral za svoju staru postavu knaza a zistil som, ze uz sa s nou neviem stotoznit. Okrem toho som zistil, ze v pozicii hraca ma to uz velmi nebavi. Zato prisla vlna novych napadov, inspiracii a vzchitavok Dmastering

DM rules :-)= :-)= :-)=
Cleric
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhoření ze hry

Příspěvek od Jerson »

Alnag píše:Zažili jste někdy pocit, že už vás RPG vlastně nebaví? Že už vám jako DMovi došly nápady? Že si se spoluhráči už nemáte co říct? Nestyďte se a vylijte si srdce. $P

Podotázka: jaké mohou být příčiny? Jak se tomu bránit?
Alnagu, tohle jsi řešil před rokem a kus, ne? :-)
Uživatelský avatar
Beowulf
Příspěvky: 131
Registrován: 7. 6. 2004, 14:22
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Beowulf »

Vyhoření? Pro mě docela čerstvá záležitost. Mělo to několik důvodů a překvapivě pocit, že ztrácím čas, tam hrál jen malou roli. Mnohem víc mě ovlivňoval fakt nepřítomnosti systému a settingu, který by mě nějak nadchl. A co si budem povídat RPG je hodně o nadšení. Spoluhráči na tom byli obdobně, ale určitě u nich hrála větší roli časová vytíženost.

Pak jsme jednou seděli v hospě, a nad párkem a pivem jsme si začali převypravovat prožitá dobrodružství z DnD. Během chvíle jsme všichni dostali obrovskou chuť zase si zahrát. No a od té doby se opět neseme na RPG-vlně.

Z mého úhlu pohledu je vyhoření docela přínosné, získáš odstup a můžeš si ujasnit priority.

HOWG!
Největším potěšením v životě muže je svlékat ženu a oblékat ragbyový dres.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhoření ze hry

Příspěvek od Jerson »

Alnag píše:Podotázka: jaké mohou být příčiny? Jak se tomu bránit?
Příčina je jednoduchá - každá zábava je zábavou, pokud je poněkud obtížně dostupná a nepříliš častá, jinak se změní v povinnost.
A také pokud jste v jednom settingu (stačí hodně obecný, třeba fantasy) hráli za posledních pár let snad všechno možné a sezení se začínají opakovat, tak je načase dát si pauzu, nebo změnit setting (a případně GM)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Jerson: Nesouhlasim. Zábava může bejt i něco, co děláš dlouhodobě velmi často.

Co vim, tak se tohle děje dost dlouhodobejm GeMům, který si už chtěj taky zahrát.

Mě osobně se něco takového netýká a nemyslím, že se to v nejbližší době či střednědobém výhledu změní...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Tuk-Enek píše:Co vim, tak se tohle děje dost dlouhodobejm GeMům, který si už chtěj taky zahrát.
To souhlasí. Jenže je to ještě okořeněné tím, že když z pozice GMa přejdeš do pozice hráče je to takové... já se třeba často necítím ve své kůži. Pozoruju GMa a říkám si, tak tohle bych řešil úplně jinak... naproto prošvihnutý moment... už se prostě nedokážu ani plně stát hráčem. $cry$
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

To znám. Ale děje se mi to jen u horších GeMů... Jednou když ved kámoš svojí první hru SR a pak hodně zpátky v dávných dobách, kdy jsme sotva končili s DrD.

Asi mám štěstí na kvalitní GeMy $D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Já znám pocit vyhoření z dob, kdy se rozpadla parta, ale ještě byla naděje, že se bude hrát, takže jsem se těšil a těšil... a pak se naděje začala vytrácet a já začal mít pocit, že jsem teď dva tři měsíce něco tvořil úplně zbytečně a že to už ani nemá cenu znovu rozbíhat...
Uživatelský avatar
Valkira
Příspěvky: 120
Registrován: 11. 2. 2003, 16:46
Bydliště: Valhala
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Valkira »

Ufff.... vy už zase řešíte vyhoření???
Teda, člověk na půl roku odejde... a když se vrátí, zjistí, že se znovuotevírají staré rány... ehm témata :-)=

No... jako PJ jsem zatím naštěstí nevyhořela, ale jako hráč už to za sebou mám.
Dnes je dobry den na smrt.... Tvoji.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Vyhoření Vypravěče. Stav, kdy Vypravěče dál nebaví vyprávět, vést hru. Bývá zapříčiněn velmi často tím, že Vypravěč má těžký úděl - musí se na každou hru připravovat zvlášť, musí vymýšlet příběh. Když se hra nepovede a všichni se budou nudit, padá vina na hlavu Vypravěče. On to moc dobře ví, takže se při hře snaží... a stresuje.

Jednoho krásného dne kbelík přeteče a Vypravěč vyhoří. Přestává vyprávět a touží jen po tom, aby si mohl - po dlouhé době - jen tak bezstarostně zahrát. Žádná příprava, žádné vymýšlení a hlavně žádný stres při hře.

Na tohle téma jsem si vzpomněl, když jsem pročítal pravidla indie-RPG "Primetime Adventures." Je tam jedna velmi pěkná věta, o kterou bych se s vámi rád podělil. Nehledejte v tom žádné morální ponaučení. Akorát se mi to líbilo, tak to sem posílám.
Je zcela možné hrát Primetime Adventures úplně bez přípravy. Role Vypravěče by měla být zábava, nikoliv domácí úkol.
Jak jste na tom vy, kteří už jste si vypravěčský syndrom vyhoření prožili? Čím to bylo? Bylo to jenom pouhým omrzením? Nebo vás opravdu přestalo bavit připravovat se na každou hru spousty hodin předem?
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 4 hosti