Jak začít hrát od nuly

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25782
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Sosacek »

Ja myslel, ze to y tam je, protoze je to slovensky?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Jiron »

Hele, vím, že nastupuju do rozjetého vlaku ale mám za poslední dobu dobrou zkušenost. Podle mě udělali kluci z WotC super vychytávku na nalákání hráčů a to je DnD 5e Basic Rules. 160tistrankové PDF zdarma s kompletnimi pravidly, notně ořezanou leč hratelnou tvorbou postavy a základními radami pro DM včetně nejčastějších monster. Pro začátečníka dokonalé.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21000
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Markus »

Jiron píše: 19. 6. 2020, 23:03 Hele, vím, že nastupuju do rozjetého vlaku ale mám za poslední dobu dobrou zkušenost. Podle mě udělali kluci z WotC super vychytávku na nalákání hráčů a to je DnD 5e Basic Rules. 160tistrankové PDF zdarma s kompletnimi pravidly, notně ořezanou leč hratelnou tvorbou postavy a základními radami pro DM včetně nejčastějších monster. Pro začátečníka dokonalé.
Jiron: Jerson ti na to řekne, že jeho modelový nováček odmítá číst víc než dvacet stran textu. :)

Jerson: Když jsem dělal pořádek v databázi, narazil jsem na mechaniku „improvizační“. Zkus na to kouknout, jestli některé z těch her nejsou pro tebe použitelné. Zaujalo mě třeba Fiasco. Absolutně nic o něm nevím, ale prý je/bylo dost populární a zní to jako něco, co by mohlo být přesně pro tebe.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Jerson »

Nejde o modelové nováčky - domlouváme hraní AW a lidé se kterými běžné hraju, hráči o něco starší než já, si prostě nenašli čas na přečtení "tak dlouhých" pravidel. Jeden hraje od dětství, DrD i Fate, druhého jsem pa několika málo dávných zkušenostech z Dračáku přivedl k RPG díky Omeze.

Vím že jako hardcore hráčům se vám to nezdá, ale pro normálního člověka je 160 stran zkrácené verze normální výsměch, a mají k tomu podobný vztah, jako by jim někdo dal skripta teoretické fyziky s tím, že je to "takový dobrý a jednoduchý start".

I když teď jsem narazil na holku, která po letech hraní textovek viděla videa z hraní u stolu a chtěla to zkusit, takže hrála DnD online. A pravidla jí až tak nevadí. Takže super protipříklad mému tvrzení - jen kdyby to nebyla jediná taková holka za čtyři roky, co je aktivně hledám a přesvědčuju. A to hru nevedla.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Jiron »

Hele, já nějak asi nechápu jaké nováčky máš na mysli ale dobře, žijeme ve 21. století. Podle mě je realistické, že když se skupina budoucích hráčů rozhodne pro RPG tak se podívají na video-tutoriál, nějaký podcast nebo tak něco. Pak stačí aby si jeden z nich (nejspíš jejich první DM) přečetl celá pravidla a ostatním vlastně stačí Character Creation a pár základních mechanik. Myslíš, že když mi bylo 11 a začínali jsme s bráchou hrát Dračí Doupě, že jsem četl celá pravidla? Další příklad je třeba moje žena - hraje s námi pravidelně Pathfinder a pravidla se učí tak aby věděla co může dělat její postava a víc ne.

TLDR: celá pravidla nemusí číst celá skupina nováčků.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Jerson »

Však jo, mluvím jen o tom, že si pravidla musí přečíst GM, a že ta pravidla jsou pro řadu lidí moc dlouhá, málo návodná a dost nezáživná.
Ale protože většina hráčů tvrdí, že se hráči ke hře dostávají hlavně přes jiné hráče (jak by ne, když začít hrát podle prscjfel je dost náročné), tak to řeší jen pár lidí. Navíc mnoha hráčům jsou nějací nováčci mimo jejich dostupný okruh lidí úplně volní a nevidí důvod jim se začátkem hraní nějak pomáhat.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak já rozhodně neříkám, že DnD je nejlepší startovací systém, ale dá se to zvládnout.
Že se hráči dostávají ke stolu přes jiné hráče mi přijde přirozené. Na rovinu, deskovku sice spousta lidí začne hrát podle pravidel, ale to jsou taky zkušení deskovkáři. Svých prvních pár deskovek se kolik, já bych si troufl hádat, že 100%, lidí naučilo od jiných hráčů (nejspíš to byla nějaká ze starých klasik nebo zastaralá blbina, s velkým štěstím Carcassone nebo Osadníci, ale to nevadí, do čtení nějakých pravidel se pustili s tím, že ví "která bije"). Fotbal se nejspíše nikdo na světě nenaučil přečtením pravidel fotbalu. A u RPG to má být jinak? Proč?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15070
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Pieta »

Log 1=0 píše: 20. 6. 2020, 10:52Fotbal se nejspíše nikdo na světě nenaučil přečtením pravidel fotbalu. A u RPG to má být jinak? Proč?
Protože to může být jinak. RPG se dá komplet předat přes internet, má minimální nároky na prostor a pomůcky, i ty kostky se přinejhorším dají zvládnout digitálně. Takže by se klidně mohl šířit bez toho, že by tam bylo třeba osobní zasvěcení.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Log 1=0 »

A teď máš na mysli online vysvětlování nebo online hraní?
To první mi kdyžtak pošli, bude se mi to asi hodit.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15070
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Pieta »

Myslel jsem to tak, že to je možné, proto se lidi snaží to udělat. Jestli se to někomu povedlo skutečně dobře, to sám nevím.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21000
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Markus »

Viz můj odkaz na improvizační hry, to tu trochu zapadlo v další diskuzi o tom, jestli lidi čtou. Třeba s tím Fiascem někdo máte zkušenosti? Přijde mi, že tak může zafungovat, ale nic o něm nevím.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Lyncz »

Mno, než jsem přečetl všech 5 stran, zapomněl jsem co všechno napsat. Nejsem úplně nováček, jakého by Jerson chtěl, ale před 3/4 rokem jsem začal hrát 1.6, před půl rokem jsem začal jako PJ a před měsícem přešel na Drd2 a včera dočetl že zvědavosti AW.

1. DrD1.6 je příšerný systém pro naučení. Tvorbu postavy z nás nikdo napoprvé nepochopil, nedej bože si vytvořit postavu samostatně. Nehledě na fakt, že bez našeho PJ by jsme pořád listovali v příručce na procenta/magy/prakticky všechno. Podotýkám, že naše skupina je složená z doktorandů, výzkumných pracovníků a laborantů v chemii. Tzn. lidí zvyklých číst složitosti a stejně po přečtení pravidel nás musel PJ (hraje to x let) vodit za ručičku.

2. Pravidla Drd2 mi přišly o hodně jednodušší v základní formě, v rozšířených kombinacích byly trochu problémy.
AW mi přišlo následně po přečtení (nehraní) brutálně jednoduché a intuitivní.
Otázka: jak by to bylo jiné při neznalosti 1.6 a kdybych ji předtím půl rok nehrál?

3. Při přechodu na Drd2 jsem tenhle systém v základu ukazoval lidem s kterýma hraju 1.6 (všichni vyjma PJ předtím nic jiného nehráli) byli nadšení a základní pravidla pro hraní se mnou jsem vlastně zvládnul vysvětlit velmi jednoduše. Čímž se dostáváme k tomu, jak moc složitý RPG systém potřebuješ? Protože bez ohledu na to, jak podrobně věc napíšeš, vždycky se najde někdo s otázkou (vím to, píšu chemické SOP). Pokud tedy chceš něco pro nováčky a chceš aby to hráli jako nováčci a časem v případě zájmu si načetli nové věci a rozšířili si znalosti, nevidím důvod, proč by to nemělo jít a proč by to nemělo jít sepsat. Teoreticky by se taková pravidla dala narvat na 30 stran max + každý by dostal kartu s povoláním, co může dělat. Ano, nebude to nijak extrémně vychytaný systém a vždycky v něm budou otazníky, ale mělo by to fungovat.

4. ani jeden z dračáků mi moc neporadil jak vést příběh. Náš PJ mi to teda popravdě taky názorně neukázal a z poslouchání Critical Role jsem jej viděl, že to jde udělat hodně dobře. Až AW mě vlastně hezky popsalo, co dělám já. Vzhledem k tomu, že během dvou sezení jsem zjistil, že nemá smysl nic předpřipravovat, mám sérii NPC, které prostě dělají něco na základě svého přesvědčení a časem, během hry většinou, si domýšlím zápletku, která by na to seděla a zatím to vždycky hráče mile překvapilo. Na takovéhle vedení příběhu nepotřebuješ x stran popisku, jen něco ve stylu AW

...pak by bylo ale těžké najít nováčky, kteří nikdy nic neviděli a zároveň je nikdo zkušený nevedl. A nejvíc nejradši bych takovou skupinu velice rád pozoroval v akci.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Poradte novackovy

Příspěvek od Rillae »

@Lyncz:

ad 3)jo, určitě se základy pravidel nechaj nacpat na plus mínus 30 stran textu mrkni se třeba na tyhle věci: BRP Quickstart, Call of Cthulhu Quickstart, Mythras Imperative, krátký, jednoduchý, pochopitelný a zapamatovatelný na první přečtení. Ale je to fakt absolutní minimum k ošahání si sytému, a počítá se s tím, že si dokoupíš rozsáhlejší plný pravidla, nebo další věci (pro BRP třeba Basic Gamemaster, Basic Magic, Basic Creatures, nebo rovnou "Big Gold Book", což je sice na jednu stranu nějakejch 400 stran textu, na druhou stranu BRP systém se snaží o univerzálnost, a když už z quick start edice znáš základní mechaniky, tak ty stovky stran rozhodně nemusíš číst všechny, ale jenom to co potřebuješ. Jestli tě i tak ten rozsah odrazuje, tak za úvahu by mohlo stát třeba OpenQuest Basic Edition, nebo Renaissance (především u renaissance je ale vidět, že počítá s určitým defaultním settingem, takže možná budeš muset něco přefluffovat, nebo rovnou úplně vyhodit.


ad 4) hele, GMing je IMHO především o dvou věcech, znalosti vlastních hráčů, a o zkušenosti. takže hrát, hrát, hrát, hrát.... a taky si občas udělat neherní session, a rozebírat ve skupině co se komu líbí nebo nelíbí, kdo má o hře jaký představy a co od ní čeká
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21000
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Markus »

Sloučil jsem diskuzi „Poradte novackovy“ s „Jak začít hrát od nuly“, která tu byla a byla jenom o trošinku starší.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: [ZZ] První reakce po vydání

Příspěvek od Log 1=0 »

EDIT Markus: Odděleno od Prvních reakcí na Zapovězené země.
Markus píše: 11. 10. 2020, 20:44 Podle mě je bláhové myslet si, že někomu můžeš dát texty, se kterými už od začátku bude hrát skvěle.
Ušetřím Jersonovi práci a napíšu za něj, že nechce, aby se podle návodu hrálo skvěle, ale nehrálo přímo blbě.
Přijde mi lepší, smysluplnější - a vlastně i zábavnější - když prostě lidi začnou hrát a nějak se to učí hraním.
To je určitě pravda, ale fakt si musí každá skupina vyzkoušet všechny chyby předchůdců? Nebylo by fajn jim říct, že na tu rozpálenou plotnu nemají sahat? (Jasně, pokud si chtějí fakt ověřit, že to bolí, tak je to jejich problém, nikdo jim nedrží pistoli u hlavy.)
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Markus, Wolfus a 12 hostů