Vesnické Fantasy

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět

Vesnická fantasy znamená...

Víc low než low-fantasy
6
2%
Málo-magická
16
4%
Magie, byť třeba mocná, je neokázalá
20
5%
Rustikální romantické prostředí
22
6%
Pozitivní, hřejivé ladění
8
2%
Poetika českých vesnických příběhů (Němcová atd.)
11
3%
Tlak je na "uvěřitelnost" nebo "smysluplnost" ve vztahu k fantasy-historičnosti
13
3%
"Dračákovská realističnost" okolních lokací
5
1%
Přítomnost folklóru
21
6%
Absence "pořádné" veřejné moci
11
3%
Divočina za humny
25
7%
Význam přírodních cyklů
12
3%
PC jsou vesničani
7
2%
PC působí v rámci své komunity
9
2%
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy"
25
7%
Postavy makají za zlámanou grešli
15
4%
Postavy nejsou žádané - a když tak ze zoufalství
4
1%
Hrdinové začínají jako mládež
4
1%
Zabývá se obyčejným člověkem
13
3%
Komorní množství osob
16
4%
Vztahy a osobnost vesničanů jsou příběhově důležité
24
6%
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice)
24
6%
Zápletky jsou triviální, všední, nezajímavé, běžně nevyžadující hrdiny
7
2%
Zápletky nepřesahují vesnici/komunitu
13
3%
Zápletky nemají dopad na vnější svět
14
4%
Největší sázkou je osud / smrt jednotlivců
9
2%
Motivace záporáků jsou triviální / lokální / omezené skriptem
9
2%
Detektivka o vesničanech
9
2%
Nudná hra, zábavná aktem hraní - obsahu navzdory
2
1%
Je to hanlivé označení pro nudná dobrodružství
4
1%
 
Celkem hlasů: 378

ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Vesnické fantasy je termín, který se tu dle všeho používá celkem často, obzvlášť ve vztahu s Dračím Doupětem (až už ODRD nebo DRD II). V databázi má tento termín i vlastní tag, ale nejsem si jistý jestli to někdo někdy přišel s nějakou ucelenou definicí.

Pokud se nemýlím jde o čistě českou (československou?) záležitost a jakožto zájemce o historii vývoje Fantasy a RPG (hlavně v našich končinách) by jsem se rád o tomto fenoménu dověděl víc. Nenapadá mě nic lepšího než se zeptat pamětníků... (Jestli vám tak můžu říkat?)

Co je to teda to vesnické fantasy? Co musí správné vesnické fantasy obsahovat? Co nesmí obsahovat? Jak došlo k zrodu tohoto žánru? Jak se liší od klasického low fantasy? Jací jsou klasičtí představitelé vesnického fantasy? Vyskytuje se vesnické fantasy i mimo RPG (knihy, filmy)? A jé to vůbec vhodný žánr pro 'klasické' (DnD, DrD) FRPG?

Vložte svůj názor do této spreadsheet.
Naposledy upravil(a) ondralukas1010 dne 14. 9. 2021, 10:56, celkem upraveno 7 x.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Definující, ale ne jediný. Viděl jsi zbytek té tabulky?

Jinak nevidím důvod, proč by čarodejnice nemohla ovládnout skřetí kmen ale nemít větší než lokální ambice.

Že by to nudilo tebe, ok, he to subjektivní. Obecně to platit nemusí.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Pieta »

Pointa vztahů ve VF není, že se to ve vztazích musí patlat, ale že to zvolené měřítko přirozeně táhne k tomu, že tam ty vztahy budou hrát větší roli, ne? Jako že když postavy někdo poprosí, aby je zbavily trolla na mostě, tak to nebude most na královské cestě pět mil od města, kde troll překáží mezinárodnímu obchodu, ale můstek mezi Horní a Dolní Habrůvkou, po kterém místní vozí zboží na jarmark, a "místní" jsou mnohem konkrétnější skupina, než "obchodníci se severním královstvím".
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Ano, viděl jsem zbytek. JEZUS:
- je to na vesnici
- bez okázalé magie
- zápletky jsou omezené na lokální komunitu
- je tam komorní množství osob
- jde o jejich vztahy
- postavy řeší jejich problémy
...a souvisí s tím že hlavní náplní hry jsou rozhovory s vesničany
...a že hra se zabývá právě těmi obyčejnými lidmi

...prosím, klidně mi vysvětlete, jak tohle najednou, když se to v Jezusově snaze ukázat jak nemám pravdu hodí, tohle neznamená že VF je vesnická vztahovka a jak pro stromy nevidím les té vztahovky - s komorním počtem osob a omezením na jejich komunitu a s důrazem na obyčejné lidi a rozhovory s nimi (o těch vztazích, zjevně).

(Přehledná názorová deklarace to diskusní kličkování dost ztěžuje, co?)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od ilgir »

Za prototyp vesnické fantasy považuju modul Danghanská kletba. Na svou dobu to byla docela povedená záležitost a při hře jsme se rozhodně nenudili. Takže ano, vesnická fantasy může být i zábavná.

Řešil se tu rozdíl mezi vesnicí a venkovem. Já považuju venkov za poněkud univerzálnější pojem použitelný i ve společnosti, kde vesnice neexistují (raně středověcí Germáni). A hned mě napadá, že zasadit low fantasy příběh do prostředí venkovské komunity roptýlené po samotách ve stále ještě divoké krajině může být možnost, jak ho udělat zajímavějším (oproti klasické vesnici).
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Fafrin »

Tak jsem přelouskal celou diskuzi.

Měl bych se svým časem asi zacházet lépe.

Za zásadní problém celé diskuze považuji to, že když někde na druhé, třetí stránce Sirien definoval VF X body s tím, že to je hrozná nuda, tak všechny ty body pro mě byly něco, co bych jako chtěl hrát.
Možná proto, že jsem primárně Průvodce a omezené prostředí vesnice po mě rovnou nežádá, abych nakreslil kontinent, definoval historii a rodové a diplomatické vztahy s ostatními městy a kontinenty a až na to přijde řeč, tak to můžu udělat asi nějak od boku, aniž bych něco ohrozil v konzistenci.
Možná proto, že RPG/Fantasy hraju kvůli hraní rolí, kvůli tomu zkusit si být někým jiným, ve zvláštní situaci, kde můžu interagovat s jinými lidmi a líp se interaguje s lidmi kteří jsou uvnitř propletené sítě blízkých vztahů, než kteří jsou v anonymním městě.

Jinak bych se na pojem díval z hlediska "žánru"; žánru dobrodružství a zápletek. Podobně když vezmu jako žánr western nebo piráty, tak to generuje nějakou paletu typickým příběhů. Ztracené děvečky/dcery, neúroda a sucho, prokletá úroda, roztrhaný/mizející dobytek a strašidelný mlýn jsou určitě typické v paletě vesnické fantasy. (Ale některé z nich najdete i v tom westernu).
Cizinci, kteří protáhli vesnicí a pak udeřilo neštěstí jsou taky určitě typická trope. Čarodějky, Faráři a hamižní statkáři též. Vesnická slavnost, kde si můžete vyzkoušet základní mechaniky a o pár grošů zazápasit s místními chasníky též.

A ze zdrojů inspirace, které tu již byly zmíněny bych rozhodně vypíchnul české filmové pohádky.

Jdu vyplnit spreadsheet.

EDIT: Narazil jsem při vyplňování na otázku odměny. Odměna se často najde cestou, od vesničanů dostanete nocleh, zásoby (což může být velmi užitečné v mém stylu kdy řeším jídlo, vodu a třeba i světlo), nějaké nářadí, suroviny, třeba koně, dvoukolák. Ale odměna, jak už to bývá je občas k nalezení v podobě pokladu na konci dobrodružství. A finders-keepers je základní pravidlo dobrodružného života. (Jiná možnost je "vybrali jsem mezi sebou co se dalo a nabízíme XY gp, prosím pomozte.")

EDIT II: Zápletky nemají dopad na vnější svět; Všechno má dopad na vnější svět. Ovšem jako, když jedna vesnice zmizí z povrchu, ve velkém běhu věcí to nemusí moc znamenat.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Vallun »

Fafrin píše: 25. 9. 2021, 22:56 omezené prostředí vesnice po mě rovnou nežádá, abych nakreslil kontinent, definoval historii a rodové a diplomatické vztahy s ostatními městy a kontinenty a až na to přijde řeč, tak to můžu udělat asi nějak od boku, aniž bych něco ohrozil v konzistenci.
Na tohle opatrně, v podstatě to legitimuje některé posměšky vůči VF.

To, že je měřítko menší, neznamená, že není možné (potřeba) mít podobně podrobně propracovaný svět - to, že neřeším vztahy Segovie a Bžumborie neznamená, že nejsou stejně důležité vztahy rodin řezníka Krkovičky a hokynáře Makovičky. V určitém ohledu to může vyžadovat dokonce více propracovanosti, protože s rodinnými vazbami máme v drtivé většině případů více zkušeností, než s těmi mezinárodními:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Fafrin píše: 25. 9. 2021, 22:56 nakreslil kontinent, definoval historii a rodové a diplomatické vztahy s ostatními městy a kontinenty
Já měl dycky takový mapy kontinentů a nikdy jsem tohle neřešil ani na vteřinu. $lol$
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

Vitus píše: 24. 9. 2021, 08:15 Tohle mi přijde jako zajímavý způsob jak to analýzu vesnické fantasy pojmout - nejsme-li schopni to uchopit pomocí toho, co to je pojďme to vymezit pomocí toho, co to není, respektive upřesnit to pomocí toho, k čemu to je v opozici.
Potíž této debaty je, že jejím účelem pro většinu aktérů není snaha vymezit pojem vesnické fantazy. Respektive, snaží se o to jen někteří. Jiní se od začátku snaží debatu rozjebat, ježto vesnické fantazy musí být kravina, když si to myslí oni (a k tomu ostatně slouží i ten důmyslný seznam v záhlaví).

Já se přiznám k třetímu názoru ve věci; je mi celkem ukradené nějaké vědecké vymezování pojmu, snažím se spíš o objevení zajímavých témat, která se pod vesnickou fantazy skrývají. Ne proto, že bych to hrál, ale proto, že o tom píšu. Zajímají mne inspirativní příspěvky, co všechno může být ve wesnicke fantazy zajímavé. Co je nezajímavé a co tam není, to mne nikam neposouvá.
Například urban fantasy podle mne není opozitem vesnické fantasy, protože (pokud si dobře pamatuji) i urban fantasy může být do značné míry komorní

Pojem "komorní" mi připadá hodně výstižný, ježto mezi znalci vážné hudby se odnepaměti vedou spory o to, zda je "hlubší" hudba komorní, tedy s méně nástroji, nebo symfonická, celého orchestru. Samozřejmě bez jasného výsledku.

V každém případě se to naprosto nekryje s vnímáním pojmu některých zdejších jedinců, že komorní = malé a tudíž nedůležité. (jako opak tady padlo slovo "epický", což je další totální zmatení pojmu - epické je logicky všechno, kde je nějaký děj, ježto opakem epiky je lyrika).

Takže ano, urban fantazy může být komorní (a při tom i docela závažná), tím se nikam neposuneme, myslím si jenom to, že vesnice díky svojí přirozené uzavřenosti ke komorním tématům tíhne zcela přirozeně. Na orchestr chybí nástroje.

Ještě jinak - vesnice díky uzavřenosti tenduje spíše k hororu, než k fantazy. Horor obvykle vystačí s jediným fantastickým prvkem (strašidlem, typicky).
(z nějakého důvodu jsem si vzpomněl na Nonstop od Aldisse).
Nonstop má společného s vesnicí to, že se děje totálně v uzavřeném prostoru. Takříkajíc v láhvi.
A zpočátku vyvolává dojem, že je to něco jako vesnice, ale pak se to zvrtává a ukazuje to, jak může být paradigma zrádné.
Za tuhle poznámku dílky, to je zrovna výtečný manévr, jak lze udělat zajímavý příběh.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 26. 9. 2021, 17:50, celkem upraveno 1 x.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 15:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Mě překvapuje, že je okolo vesnické fantasy taková diskuze.
Sirien píše: 24. 9. 2021, 15:08 - je to na vesnici
Tohle je asi tak všechno, co je k tomu potřeba říct. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše: 26. 9. 2021, 15:32Tohle je asi tak všechno, co je k tomu potřeba říct. $lol$
Žádnej žánr není jednoduchej a málokdo dělá věci tak, že si řekne "udělám stoprocentní vesnickou fantasy/hard scifi/isekai/whatever" a má rozhodnuto. Žánry se leckdy klasifikujou až zpětně*, všelijak se mezi sebou prolínají, chodí ve vlnách, jak se lidi vzájemně mezi sebou inspirujou (tím, co se jim na výtvorech ostatních líbí, ale i tím, co jim tam vadí), takže úplně jasnej zástupce žánru z jedný éry může naprosto vybočovat ze žánru v éře následující.

Kdokoliv si myslí, že žánry jsou jasný, přehledný, a není se u nich o čem bavit, nejspíš žádný v životě nepotkal. d-:

*) Jak to hezky shrnula jedna autorka: "Já píšu, co chci napsat. Můj vydavatel se pak rozhodne, co jsem napsala za žánr."
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Pieta píše: 26. 9. 2021, 16:31 Žádnej žánr není jednoduchej
No o tom mluvím. Po všech těch debatách a nuancích a detailech se nakonec dojde k tomu, že v tom žánru má cosi do činění vesnice a zbytek je zbytek.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše: 26. 9. 2021, 16:51No o tom mluvím. Po všech těch debatách a nuancích a detailech se nakonec dojde k tomu, že v tom žánru má cosi do činění vesnice a zbytek je zbytek.
Ale tak to vůbec není. To už bys mohl za vesnickou fantasy považovat Slunce, seno a pár facek, Vesničko má středisková nebo Na samotě u lesa.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Navíc jak tu řekl Sirien - a v tomhle s ním souhlasím a ne sám - vesnickou fantasy právě nedefinuje zdaleka jen to, že je na vesnici :-D

(Jinak v naší větvi debaty z pátku budu pokračovat, až si najdu čas rozepsat pár příkladů).

Jsem také toho názoru, že tahle debata neslouží jen k tomu vesnickou fantasy definovat (řekl bych, že základní rysy jsou už tak od její půlky známé a že by to "stačilo"), ale právě i trochu rozebrat, najít pár příkladů a probrat, které prvky jsou nudné, které tak jenom vypadají, a také se vzájemně inspirovat.

Jo a já se během toho snažím nadhazovat, že VF je pojem širší, než se ho někteří snaží chápat a věcí minimálně na jejím pomezí bude docela dost.

Argonantus: Možná jsem v tomhle mimo, ale já epickou fantasy chápu jinak než jen jako obecný pojem epika (v kontrastu s lyrikou). Jakože epická fantasy je vážně ta EPICKÁ, velkolepá, legendární... ne všechna dobrodružná fantasy, protože ta právě může být i ta vesnická fantasy, městská fantasy, survival...
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Bifi »

Chcel som napísať, že epická fantasy (resp. high fantasy) je v protiklade k "nízkej" fantasy.
A že vesnická fantasy a low fantasy sú síce susediace žánre, ale nie tak úplne to isté - takže v zásade môže existovať aj vesnická high fantasy.

My tu ale nevedieme diskusiu o tom, čo je všeobecne village fantasy, ale čo je špecificky česká fantasy ako tuzemský kultúrny produkt - takže ukazovanie si Magic kartičiek mi príde trocha mimo. Pretože to už by sme za vesnickú fantasy mohli považovať aj stredomorskú rybársku dedinu, vesnici zo Zeměmoří alebo vesnici merfolkov (súčasne high a village fantasy?)... Ba dokonca ak je vesnice umiestnená do vymysleného fantastického prostredia, je možno už z definície high fantasy (p. tiež tu).

Potom som ešte zistil, že high a epic fantasy sa niekedy skutočne rozlišujú ako svojbytné žánre (napr. tu) a tá "epická fantasy" možno predsa má čosi dočinenia aj s antickou epikou. Hm.

A ešte som sa chcel pridať k zástupu ľudí, ktorí Argovi vysvetľujú, že urban fantasy skutočne nie je protikladom vesnickej fantasy, pretože "urban fantasy" ako hranie v kvázi stredovekom fantastickom meste síce možno existuje ako herná prax, ale ten termín označuje úplne iný žáner. Ten sa obvykle odohráva v súčasnosti, v modernom mestskom prostredí (a tak má aj črty low fantasy, resp. prostredie je možno ešte "normálnejšie" a menej fantastické ako dedina vo fantastickom settingu).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: kin a 13 hostů